1

Téma: Nákupy z Číny - Aliexpress, Wish..

Dobrý den přátelé modeláři,

založil jsem toto téma ze zvědavosti a hlavně pro inspiraci, co k modelařině kupujete na výše zmíněných stránkách? Vím, že se tam dá koupit kde co, za půl peněz, nicméně je občas složité najít to, proto tento dotaz.
Pro cenové srovnání pro ty, jež tyto stránky neznají, uvedu pár příkladů, které jsem na aliexpressu zakoupil: Přijímač Spektrum (Ali - 200 Kč, u nás 800 Kč), řezbářské frézy sada 6ks (Ali - 35 Kč, u nás kolem 400 Kč), servo kovové (Ali - 90 Kč, u nás kolem 300 Kč), sada vrtáků 10 ks (Ali - 30 Kč, u nás kolem 130 Kč), baterie NiMH 4200 7,2V (Ali - 520 Kč, u nás 900 Kč).

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Nákupy z Číny - Aliexpress, Wish..

cena často odpovídá kvalitě...  třeba ty serva každý kupuje s nadšením... a pak na soutěži brečí, že nedojel jízdu protože mu shořelo, nebo začalo cukat, nebo...

na druhou stranu pokud jde o stejný výrobek (stejný???) a u nás je o moc dražší, tak je  otázka co je to "o moc" dražší.... místní obchodník platí daně, zaměstnance, nájem, energie, má ve zboží fixované peníze....   za vyšší cenu u něj máš možnost si zboží osahat, prohlédnout, a okamžitě koupit. Z drobných prkotin obchodník nevyžije a pak v Číně budete kupovat každý šroubeček, každou lištu, lepidlo....  sice levně ale s dodací lhůtou 2-3 týdny. A to kdoví jestli... protože se chystá zrušení bezcelního limitu a pak ty dodávky půjdou všechny přes celní poštu.... kdo to zažil ví, o kolik to zas prodlouží dodání.

Rozhodnutí je na každém osobně. Minimálně do soutěžních modelů jsem už z levných věcí dávno vyléčen.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Nákupů na čínských shopech se není třeba obávat. Kdo nenakupoval, ať si třeba přečte tento článek https://www.ceskyali.cz/gearbest/5-clo- … -gearbest/ Některé společnosti mají sklady i v Evropě, tím se vyhnete celní poště v Praze. To že Číňan napíše na balíček cenu do 25 USD aby jste se vyhnuli clu, tak na to se nemůžete spolehnou. I když vím že kolegovi který objednal balíček za 385 USD prošel. Nebyla to elektronika. ;-)

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Né že bych číňanovi nevěřil, ale nic mě nenutí tam kupovat.
Příjimače mám, regly mám, kvůli jednomu obyč servu s stím pachtit nebudu a motory mě vyhovují otestované MIGy.
Stavební materíál a barvy pořizuju podle potřeby.
A druhý rádio, Taranise X9+ po kterým pokukuju, tam mají za podobnou cenu jako u nás.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

SH napsal:

cena často odpovídá kvalitě...  třeba ty serva každý kupuje s nadšením... a pak na soutěži brečí, že nedojel jízdu protože mu shořelo, nebo začalo cukat, nebo...

na druhou stranu pokud jde o stejný výrobek (stejný???) a u nás je o moc dražší, tak je  otázka co je to "o moc" dražší.... místní obchodník platí daně, zaměstnance, nájem, energie, má ve zboží fixované peníze....   za vyšší cenu u něj máš možnost si zboží osahat, prohlédnout, a okamžitě koupit. Z drobných prkotin obchodník nevyžije a pak v Číně budete kupovat každý šroubeček, každou lištu, lepidlo....  sice levně ale s dodací lhůtou 2-3 týdny. A to kdoví jestli... protože se chystá zrušení bezcelního limitu a pak ty dodávky půjdou všechny přes celní poštu.... kdo to zažil ví, o kolik to zas prodlouží dodání.

Rozhodnutí je na každém osobně. Minimálně do soutěžních modelů jsem už z levných věcí dávno vyléčen.

Jasně, všechno se může p....t, ale drobnosti které já kupuji jsou vesměs mechanické a musím říct že zatím nemám problém. Jinak se již dost zlepšila kvalita než před deseti lety když jsem začal kupovat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Dejv napsal:

Příjimače mám, regly mám, kvůli jednomu obyč servu s stím pachtit nebudu a motory mě vyhovují otestované MIGy.
A druhý rádio, Taranise X9+ po kterým pokukuju, tam mají za podobnou cenu jako u nás.

Zrovna to rádio bych tam nekupoval ani já. Musí to člověk brát že záruka je tam Čínská. ;-))

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/567/t/p1csbdj16m18sn601ij4u2994df.jpg

Zrovna přijel pošťák z Číny. Právě takové věci u nás nekoupíte a nebo koupíte ale za cenu při které se vám protočí panenky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Snad jsem se nikoho nedotkl, jen mne to zajímalo. Co se kvality týče, kupuji tam opravdu takřka vše od věcí k fotoaparátu, přes oblečení a výbavu na kolo, až po právě věci na modelařinu a musím říct, že jsem zatím neměl žádný problém a když, tak vrací peníze bez vrácení zboží. Samozřejmě věci jako vysílačku, nebo regulátor bych tam asi nekupoval, ale věci jako serva a baterie, nebo mechanické věci typu kulatin, konektorů, ozubených koleček apod. tam kupuji rád a s klidem. Jak píše Nalim.. mají tam spousty věcí, co jsou zde k nesehnání a nebo v porovnání za veliké peníze (chápu, že místní prodejce musí z něčeho žít a když bych měl peněz přehršel, neřešil bych u baterie rozdíl 4 set korun).

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

9 Naposledy upravil: Karolinus I (16-11-2018 06:35:30)

Nalim napsal:
Dejv napsal:

Zrovna to rádio bych tam nekupoval ani já. Musí to člověk brát že záruka je tam Čínská. ;-))

Jediná výhoda v česku je "záruční doba". jinak většina i značkových prodejců prodává výrobky made in china, honkong a pod., jen v přebalu.  Mě se to stalo s motory od Graupnera. Na motoru hrdě Graupner a po sloupnutí made in honkong. Taksi vyberte. Rozdíl pouze v ceně.
S ostatním zbožím je to podobné.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

10 Naposledy upravil: Steve7 (18-11-2018 22:05:03)

Koupil jsem tam už hodně věcí, nejen modelářských.
Dodací doby dlouhá, resp. u nás je třeba za 14 dní, nebo taky za dva-tři měsíce. Jenže velmi často (skoro výhradně) není na vině dodavatel, ale naše pošta. U mnoha zásilek je možnost sledování a chodí mí i upozornění (shipping hodinu po objednání, doručení do naší destinace a pod.).
Stalo se mi, že na balíčku jsem měl nálepku "Bez cla" a přesto jsem se na poště musel "vyplatit". A to byl nákup v limitu.
Z modelařiny mám doma serva, reglery i motory (jsem si vědom rizik), ale taky SS motory, čerpadla, šroubky, různá "udělátka", vrtáky, nářadí obecně, konektory a pod.
Taky ale kuchyňské věci, hodně doplňků do koupelny, kuchyně a pod,. Taky oblečení (zatím jsem byl spokojen, přestože 4XL nemusí vždy být dost velké - a to mám 88kg a 183cm...).
Třeba na doplňcích na kolo a podobných věcech není moc co zkazit - případně problém jde zjistit předem...
Spoustu LED záležitostí - tam jsou rizikem napáječe za dva dolary, jinak zatím OK.
Moduly Arduino - cena "tam" a tady.... asi raději nekomentovat.
Spousta elektronických modulů za až neuvěřitelně nízké ceny.
Určitě stojí za to koupit různé boxy, šroubky, podložky, mám sady na brýle i hodinky...
Krytka na Nikon (jednoduchá, plast, 2ks + 2 pružinky) - u nás dvě i tři stovky, na Ali dolar...

Beru to jako variantu nákupu zde. Ne nákup pouze tam.
Důvodem je to, že nákup je jednoduchý, z domu a cena příznivá.
Nemyslím si, že stejné zboží (např. serva HXT 900 a pod.) jsou jiná odtud a od nás.
Pokud bych spěchal, pak samozřejmě nakoupím "tady", jenže....spousta věcí "tu" není, a to nejen v obchodech v okolí, ale ani na e-shopech.
A když už, pak se mi nevyplatí při poštovném drobné věci objednat. A kupovat za víc, tedy i to co využiju, ale ne teď jen abych rozpustil poštovné se mi nechce... To je snad pochopitelné.
Taky si ale nestěžuju, když něco neklapne dle mých představ nebo se zásilka poškodí či ztratí - to holt kromě dlouhé dodací lhůty patří k věci. Zatím to bylo pod 1%.
Stalo se mi, že podlimitní zásilku chtěli celníci doložit, což jsem udělal, poslal vše, platby, odkazy, kopie - a každý den chtěli další. Pak najednou nic (kolem vánoc) a na můj dotaz asi za měsíc mi řekli, že to poslali zpět....?
Prodejce se zeptal, jestli to chi znovu, že se mu to vrátilo - poslal bez odkladů.

Problém je i v tom, že pokud je zásilka nad limit a celníci ji řeší, pak lze buď zajet do Práglu se všemi papíry a oběhnout si kolečko (bez záruky, že nebudou chtít něco co nemám), nebo podepsat ČP právo zastoupení, což je jednorázové a na pořád (!) - to nelze odvolat. Pak to řeší oni, samozřejmě to není zadarmo.
Třeba v Německu lze zásilku poslat na pobočky celního úřadu - já jej mám prakticky na dohled, ale mám smůlu - jen Prágl.
A to že se tam prakticky nedá dovolat pro informace je jen jedna z potíží.

Variantou Ali je třeba Wish - tam mají také modelářské věci, ale tváří se, že jsou v Evropě - nicméně je to opět celní záležitost.
Co mi na něm vadí víc - tričko za kilo, dám do košíku, je z něj sto padesát a pošta dalších sto třicet, nebo u bot klidně dvě stě padesát.... a najednou to není sto, ale dvě stě osmdesát... :-(
Na Ali často Free shipping nebo většinou přijatelné poštovné (ne jako E-bay).

Nepodvádím, nesnažím se s ničím vykývat, nepožaduji falešné ceny na obálkách (jde o podlimitní věci), jen využívám legálního způsobu nákupu jinde než v dostupných e-shopech. Není důvod se na mě i na ostatní podobně jednající tvářit zle nebo se do nich navážet (občas na některých fórech někteří diskutující). Klidně to nakoupím jinde, blíž, dříve, se zárukou.... - jen kdyby to bylo a kdyby i za přijatelné ceny (respektuji náklady navíc).

Proti našim e-shopům nemám nic, jen používají až moc často podobné praktiky (jen bez rizika CLA) - zboží je skladem, okamžitě.... a najednou čekám na vyskladnění od dovozce - "někdy".

Kamenným prodejnám nezávidím, ty jsou na tom nejhůř - rizika s reklamacemi, jsou první na ráně u nespokojených zákazníků, nájmy, energie, plat i když se "kšefty nehýbou"... Jsou i výjimky - viz známá věc, kdy prodejce v Praze prodal soupravu a nechal se slyšet, že "pro dnešek může jít domů, má vyděláno"...
Vím, jaké jsou marže, to bývá často likvidační spíše pro tuzemské výrobce.
Např. hotový model s pultovou cenou cca 2500,- musel výrobce dodávat za max. 1650,-... Marže a DPH...
Do kamenných prodejen chodím rád a opravdu jim velmi fandím!
Někde jsem kdysi četl, že v celé Anglii jsou jen čtyři kamenné prodejny - a jejich ceny byly vždy vyšší než v kontinentální Evropě...

Nákupy "venku" zejména pak celníci - to je obšírná záležitost - kdysi začalo vlákno na RC mánii - dnes už bych jej nechtěl číst, těch stran tam bude požehnaně. Ještě že to aktuální bývalo vždy na první straně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Steve, to co píšeš je pravda. Jen..

- bezcelní limit bude omezen nebo přímo zrušen (jedná se o tom)
- free nebo velmi nízké poštovné z Číny není proto, že by to Čína dotovala, ale protože jsou nějaké staré dohody, kdy poštovné z rozvojových zemí platí cílová pošta, tedy my. Proto se Čína brání ztrátě označení rozvojová...
- stáhli na sebe většinu obchodu, tedy velké serie + levná pracovní síla je nízká cena.

když to všechno sečteš a podíváš se jaký je výhled (cla, začneš platit skutečné poštovné, výrobní ceny stoupnou) tak se číňani můžou smát. Tady to zlikvidovali, mají nás v hrsti a za chvíli budou diktovat ceny. A ty vylezou. A drahé věci nebude kde koupit tak, že by sis je vzal do ruky.

T není napsané proti nikomu... Ta cesta je nastoupena už dávno a není cesty zpět. Ti, co umí a ví, Ti si materiál seženou levně i nadále... nakupovači budou brečet.

Nevím, jestli to nastane za rok či za deset... ale nastane to. A na dnešní dobu se bude vzpomínat jako na zlaté časy kdy jsi měl možnost výběru kde koupit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Souhlasím.

1) Bezcelní limit by měl být zrušen za dva roky. Oficiálně.
    Neoficiální zprávy uvádí, že to bude od ledna 2019.
    Možná obavy ze zahlcení brání oficiálnímu vyhlášení...

Zajímavé je, že USA budou bezcelní limit zvyšovat na 800 USD...

Nemám potíž zaplatit DPH. Z dolarové částky by to byla pětikoruna, jenže...
Nejedná se o výběr DPH či CLA, ale o celní úkon! A ten je zpoplatněn částkou cca 200,- Kč bez ohledu na cenu zboží. Přesněji - samozřejmě s příslušnou výší CLA a DPH.
Koupit něco za dolar a platit k tomu dvě stovky navíc.... Proč to tak je není těžké domyslet.

Mimochodem - místní pošťák se nechal slyšet, že mají příkaz nedoručovat čínské zásilky, prý toho mají moc.   ???

2)  proč je free shipping a tedy nízká výsledná cena? Někdo to nastavil, kupující nikoliv. Ten jen využívá možnosti - podotýkám že legální :-)
Takto začal i Deal Extreme - nechápali jsme, jak je to možné. Já jsem tam nenakupoval, ale nemůžu mít někomu za zlé, že to někdo využil a využívá. není to "proti pravidlům"... 

3) Levná pracovní síla a nedodržování ani nejzákladnějších sociálních, bezpečnostních, ekologických a dalších minim. To - bohužel - nikdo těmto výrobcům nedokáže zamezit. S tím my nic neuděláme a nedělám si iluze, že by se to změnilo, kdybychom my, drobní, přestali nakupovat. Zase by se našel někdo, kde to koupí ve velkém a bude prodávat tady...
Ne v obchodech s nutností doložení certifikátů, ale jiným způsobem. Stačí si zřídit v Evropě pobočku, a už proclené zboží prodávat stejným způsobem.

Obávám se ale, že nejen u tohoto problému "bude hůř"... Viz neustálé nesmysly z pera EU. Letečtí modeláři to pociťují už teď, ale nejsou poslední.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

No nekup to, nebo sháněj po jednotlivých desetinách.... Zkusil jsem to, ale tohle je fakt lepší
(to jen jako příklad, žádná reklama...):

https://www.aliexpress.com/item/150Pcs- … sstype=600

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Steve7 napsal:

No nekup to, nebo sháněj po jednotlivých desetinách.... Zkusil jsem to, ale tohle je fakt lepší

jj, vrtáky  Product detail:

Item specifics

•Brand Name:Urijk
Rated Voltage:220V
•Application:wood plastic
•Usage:Home DIY
•is_customized:Yes
Frequency:150
•Power Source:DC
•No-Load Speed:5000rpm
•Rated Input Power:150W
•Rated Torque:1000

•Model Number:Drill Bit
•Max. Drilling Diameter:3.2mm
•Weight:0.3
•Drill Type:Drill Bit
•Item type:Mini Twist Drill Bit Electrian drill
•DIY Supplies:Woodworking Electrician
•Material:High speed steel
•Color:Yellow box
•Quantity:150pcs/box
•Application :Wood Drilling Drilling Metal
•Use:Drilling tools for metal
•specification:0.4-3.2mm
•Package :plastic box
•Service:Retail dropshipping wholesale

to jen tak na odlehčení. Dají se tam koupit dobré věci ale taky jsou firmy které jsou založeny na tom, že posílají šmejd a spoléhají že než se to rozkřikne tak prodají toho hodně. Pak zaniknou.

Opravdu nehodlám s Tebou polemizovat protože je to tak, jak píšeš...  ale mám jen pocit že si pod sebou sami řežeme větev. Ale pár lidí tady to nezachrání.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

SH napsal:
Steve7 napsal:

jj, vrtáky  Product detail:

Item specifics

•Brand Name:Urijk
Rated Voltage:220V
•Application:wood plastic
•Usage:Home DIY
•is_customized:Yes
Frequency:150
•Power Source:DC
•No-Load Speed:5000rpm
•Rated Input Power:150W
•Rated Torque:1000

•Model Number:Drill Bit
•Max. Drilling Diameter:3.2mm
•Weight:0.3
•Drill Type:Drill Bit
•Item type:Mini Twist Drill Bit Electrian drill
•DIY Supplies:Woodworking Electrician
•Material:High speed steel
•Color:Yellow box
•Quantity:150pcs/box
•Application :Wood Drilling Drilling Metal
•Use:Drilling tools for metal
•specification:0.4-3.2mm
•Package :plastic box
•Service:Retail dropshipping wholesale

to jen tak na odlehčení. Dají se tam koupit dobré věci ale taky jsou firmy které jsou založeny na tom, že posílají šmejd a spoléhají že než se to rozkřikne tak prodají toho hodně. Pak zaniknou.

Opravdu nehodlám s Tebou polemizovat protože je to tak, jak píšeš...  ale mám jen pocit že si pod sebou sami řežeme větev. Ale pár lidí tady to nezachrání.

No co? Tos ještě neviděl elektrický vrták? ;-))
Ruku na srdce, kdo u takových nákupů čte technické data. Bude nás velice málo. Stejné je to u elektroniky, kdo zná, tak ví že 50A čínských není víc jak 5A ve skutečnosti. V tom je možná to kouzlo a dobrodružství nákupů.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Kdo čte technická data? Třeba já.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Jasně, taky je čtu ale myslel jsem nesmyslný případ popisovaný Svátěm a podobné. ;-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Tak nemyslím si, že by to bylo až tak nesmyslné. Oba máte do určité míry pravdu. A každý má možnost si vybrat zda to "dobrodružství" s tím co a v jaké kvalitě přijde chce podstoupit. Mě to za to nestojí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Tak zrovna tam to prodejce nejspíše okopíroval z nějakého kompletu, kde byla i vrtačka... :-)
Jsou rizikové nákupy (elektronika), určitě ne spodní prádlo (chci ještě pár let přežít bez bůhvíjakých reakcí na chemii), nebo některé věci díky třeba "blátivým" kovům a pod.
Ale je spousta věcí, co lze odhadnout nebo to není nebezpečné a případně na výhodný poměr cena/výkon (použiju a zahodím) ;-)

Dnes mi na poště potvrdili, že nebudou doručovat balíčky (jakékoliv), protože toho mají moc. Proto jsem tam taky musel...
Jen pošlou papír  - že někdo zaplatil doručení domů je moc netankuje....

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Steve7 napsal:

Dnes mi na poště potvrdili, že nebudou doručovat balíčky (jakékoliv), protože toho mají moc. Proto jsem tam taky musel...
Jen pošlou papír  - že někdo zaplatil doručení domů je moc netankuje....

V Písku to došlo do té fáze, že balíčky z Číny roznášejí listonošky, aby se zbytek balíků vůbec stíhal doručovat.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

21

U nás to nosí listonošky standardně ;-)
Jen když je to větší, tak to rozváží (dnes si musíme chodit).
Ale mě to nechávají v práci - jdou okolo a nemusí to nikam nosit. A já jsem jim vděčný :-)
Mají toho moc a vycházíme spolu výborně ;-)

Share

Palec nahoru Palec dolu