1

Téma: Záchranný člun, hlubinné miny...

Zdravím všechny modeláře z MoNaKa. Po stavbě Hermanna jsem se pustil plně do opravy Neptuna a jeho revitalizaci, aby byl alespoň trochu schopen konkurovat třeba St. Canutovi pana Grni. To proč ale píši tento příspěvek je, že bych si od vás nechal rád poradit, jak na plné, velké a kulaté tvary? V tuto chvíli se jedná o uzavřený záchranný člun (většinou na nákladních lodích), ale mám na mysli i různé hlubinné miny, fendry atd. Rád bych se pro jeho nestálost vyhnul dřevu, ale obávám se, že zde se mi to nepovede. Skvělá je na to 3d tiskárna, ale ta je především kvůli ceně pořád poměrně nedostupná. Děkuji za každý nápad.

Nejdůležitějším úkolem přítele je, aby ti byl nablízku, když se mýlíš. Když máš pravdu, jsou po tvém boku téměř všichni.
Na konci poznáš ,jak si měl začít.
Pesimista je optimista, který si vše ještě jednou promyslel.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Záchranný člun, hlubinné miny...

Ahoj,
U otevřených člunů, pokud je cheš schovat pod plachtu by se dal použít alobal (nebo ten z čokolád, bývá silnější), viděl jsem tím dělat plachtovou zábranu na zábradlí.
U plných tvarů jako jsou hlubinné nálože nebo fendry, dost záloží na typu a tvaru. U těch jednoduchých válcových podle průměru by stačila sbrousit plastová tyčka (nebo rozřezat třeba vhodnou plastovou propisku a zaslepit), nálože mají veškeré srandičky na boku (oka na zaháknutí jeřábem, roznětka). Nebo funguje dobře epoxy plastelína. U náloží Mark 9 (USN, 2.sv), ty jsou kapkovité a mají stabilizační křidélka a ochranný prstence. Tam se nevyhneš frézování nebo odlévání.
A fendry, záleží na typu a velikosti, jak jsem psal.
Snad jsem pomohl.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Při větším počtu se dá výhodně použít odlévání do formy (v minulosti na toto téma vyšlo na Monaku několik článků). Ovšem prototyp pro zhotovení formy je stejně třeba zhotovit opracováním viz. Dejv.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4 Naposledy upravil: TomHlach (24-10-2018 06:09:37)

Děkuji za odpovědi, bohužel se ale bavíme o věcech poněkud větších. Velikost hlubinných min v měřítku 1/35 je něco kolem 2,5 cm v průměru. Uzavřený záchranný člun viz foto, v měřítku 1/100 je velký nějakých 8 cm, takže to bohužel propiska nezachrání.
Řešení PetraP je fajn u menších věcí, ale třeba tento člun by se v téhle velikosti dělal špatně.
https://www.marineinsight.com/wp-content/uploads/2010/12/lifeboat-1.jpg

Nejdůležitějším úkolem přítele je, aby ti byl nablízku, když se mýlíš. Když máš pravdu, jsou po tvém boku téměř všichni.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Pokud udáš takto konkrétní informace, můžeme se bavit více věcně.
Nařezaná propiska nebo jiná plastová trubička se hodí na malé průměry, třeba na 1:100 nebo na 1:72, kde jsou nálože malé válečky. Pokud chceš nálože o průmeru kolem 2,5cm, zkus toto: Alu trubka, průměr 25mm, délka 960mm (v nabídce u Pecky). Nařežeš, zaslepíš (ideálně kouskem plechu letováním).
U záchranného člunu v této velikosti bych použil extrudovaný polystyren. Dobrá pevnost, opracovatelnost, váha. Pracoval bych s tím jako při tvorbě kopita přes šablonu. Kýl dole bych udělal ze samostatné 1mm pvc desky-proužku, který bych vlepil do drážky. Vnější ochranu před agresivními barvami (nebo neagresivními akryly) buď kašírováním, nebo natřením nátěrů neagresivním k polystyrenům (dodavatel - Obi tongue ).

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Tak v této velikosti již zřejmě odlévání nebude to pravé, ale zase už by snad mohlo jít (v případě výroby větší série) do formy laminovat. Kromě 3D tisku je také možnost přesného CNC obrábění, ale to bude zřejmě také drahé a nedostupné. Ještě mě napadla metoda tvarování z plastové fólie zahorka na kopytě (používají např. letečtí modeláři pro překryty kabin http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=18&t=50455). Pro uzavřený tvar samozřejmě slepit ze dvou zvlášť vyrobených polovin. Pro výrobu jednotlivých kusů či modelů pro formu nějak co píše Dejv. Pro usnadnění práce se snažit využít vhodných polotovarů příhodných tvarů (nemusí být jen kupované polotovary, ale cokoli je doma po ruce), ovšem najít přesně to pravé a v přesné velikosti pro maketu může být oříšek (pokud člověk nestaví přesnou maketu, lze přimhouřit oko a připustit určité zjednodušení).

Obecne se dá říct, že pro větší detaily zakřivených tvarů platí podobné principy jako pro lodní trup. Tvar se dá obrobit (opracovat) z všelijakého vhodného materiálu, buď od oka (snadné ale nepřesné), nebo s pomocí šablon. Lze sestavit kostru, vyplnit a opracovat, nebo potáhnout. Potahovat je vhodné také povrch měkčích materiálů (kašírování, olaminování). Formování už jsem zmínil, též vyžaduje kopyto, které se musí nějak vyrobit. Vhodné použít techniky mající za výsledek hladký povrch, jinak bude třeba tmelit a brousit.

Bohužel dokáži poradit jen takto teoreticky. Chtělo by to kvalifikovanější názor.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Omlouvám se, domníval jsem se zprvu, že jsem podal dostatek informací.
Ohledně min nemyslím hlubinné nálože (válečky), ale hlubinné miny, domnívám se reagující na tlak (takové ty koule s "tyčkama" kolem).
Je to právě taková ta velikost, kde si nejsem jist z čeho to bude nejlepší a tak jsem zkusil štěstí zde. Jinak nakonec asi budu postupovat tak, že si udělám kostru a budu ji potahovat proužky plastu. Pak to celé proliji epoxidem a opracuji. Snad to bude vypadat nějak kloubně. Naštěstí se nejedná o maketu, ale pouze polomaketu (F4B) navíc od firmy graupner, takže je spousty prostoru pro zkoušení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Koule s tyčkami by zřejmě mohly být klasické kotvené kontaktní miny? V těch tyčkách byly roznětky reagující na náraz lodního trupu. Vlastní těleso miny bylo na palubě lodi usazeno na vozíku (klesne až na dno a minu zakotví, ta zůstane připoutána odvinutým lanem)  https://www.google.com/search?q=naval+c … mp;bih=764

Pro modelové provedení ideálně nalézt něco kulového vhodné velikosti (např. pingpongový míček). Některé typy kontaktních min však měly tvar jiný, šišatý (kinder vajíčko?), kuželový, složitější. Pokud má těleso souměrný tvar, lze při obrábění využít upnutí polotovaru do vrtačky apod. rotující zařízení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Tome,
ohledně min průměr 25 mm zajdi do  ... tvořilky.cz ...  u Vás do Budějovic  ... dřevěné korálky ... možné, že s vybereš  i něco jiného co by se Ti hodilo ...

ať Tvoje lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Mám obavy, že člun této velikosti a členitosti opravdu nebude legrace.
Pokud potřebuješ jen dva kusy, pak se ti forma moc nevyplatí.
Ať už ano (a potřebuješ model) nebo ne, šel bych do polotovaru ze Styroduru, po vybroušení základního tvaru do zářezu osadil kýl, případně stejným způsobem lem paluby nebo rozřezat a dělit vodorovnou přepážkou.
V případě že to nebude předloha ale finální kus pak lze vylehčit.
Samozřejmě tmelit, brousit (Rapid žere Styrodur!). Kostru a plastové pásky....já bych to rozhodně nezkoušel.
No a pak nalepit všechny detaily.
Při zaformování do Lukoprenu by nebylo úplně snadné odlitek bez poškození vyjímat, proto by nejspíše odlitek byl jen s "vhodnými" detaily. Pak je šance vynaložené úsilí zúročit dalšími odlitky, které bys případně dokázal nabídnout k prodeji. Ale kolik lidí bude potřebovat přesně ten typ člunu v konkrétní velikosti...
Ty miny či jiné drobnosti (úvazníky, pacholata, záchranné kruhy...) - to už je jiná. Bývá jich více a tam se forma vyplatí.
Občas jsou vidět i na akcích. V té chvíli pochopitelně nevím, co přesně (měřítko) potřebuji...

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

TomHlach napsal:

Omlouvám se, domníval jsem se zprvu, že jsem podal dostatek informací.
Ohledně min nemyslím hlubinné nálože (válečky), ale hlubinné miny, domnívám se reagující na tlak (takové ty koule s "tyčkama" kolem).
Je to právě taková ta velikost, kde si nejsem jist z čeho to bude nejlepší a tak jsem zkusil štěstí zde. Jinak nakonec asi budu postupovat tak, že si udělám kostru a budu ji potahovat proužky plastu. Pak to celé proliji epoxidem a opracuji. Snad to bude vypadat nějak kloubně. Naštěstí se nejedná o maketu, ale pouze polomaketu (F4B) navíc od firmy graupner, takže je spousty prostoru pro zkoušení.

Omlouvám se, špatně jsem usoudil, že pod hlubinými minami myslíš hlubinné nálože/bomby.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Bohužel právě potřebuji spíš jeden člun tohoto typu. Asi tedy nakonec zkusím udělat kostru z platu a vlepit mezi něj ten styrodur nebo umělé dřevo. Pak budu brousit a tmelit. Nějak to dopadne!
Jinak o prodeji detailů zatím neuvažuji. Vše co dělám a stavím, je vždy poměrně atypické, nebo v atypickém měřítku, takže si myslím, že by o ty detaily moc zájmu nebylo. To už by mě spíš bavilo někomu postavit na zakázku loď od A do Z. smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

A co zkusit oslovit někoho, kdo už do tiskárny investoval?

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Widar napsal:

Standa Jakeš mi tiskl už hlubinné miny, i nějaké další věci, jen zrovna u člunů to není jednoduché. Musel bych ho sám nakreslit (naučit se v programu) a poté ho nechat vytisknout, což by také vzhledem k jeho velikosti nebylo snadné.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

TomHlach napsal:
Widar napsal:

Standa Jakeš mi tiskl už hlubinné miny, i nějaké další věci, jen zrovna u člunů to není jednoduché. Musel bych ho sám nakreslit (naučit se v programu) a poté ho nechat vytisknout, což by také vzhledem k jeho velikosti nebylo snadné.

no, jednou se to asi naučit budeš muset.... vývoj spěje tím směrem.

Ale jestli jde o ten záchranný člun, tak to bych viděl udělat kopyto ze styroduru, dřeva, něčeho s čím se ti dělá dobře, spodní část... horní část, doplnit deskama, poklopama... a zalít do silikonu a pak vylaminovat dvě půlky a ty slepit. Bude to lehké, pevné a dobře se udělá povrchovka.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Taky jsem pro, jak jsem už psal.
Kvůli jednomu kusu bych ale postavil rovnou hotový člun.
Opracovat a olaminovat Styrodur není ani časově náročné, ani složité.
Rozhodně bude míň broušení a tmelení než stavět kostru a potahovat pásky, navíc ještě plastovými...
Taky je možnost udělat hrubou předlohu (bez detailů) z tvrdé balzy, umělého dřeva a pod. a pak vylisovat na dvě půlky trup. A nemusí to být ani vakuově, stačí přes negativní matrici. Po slepení pak doplnit detaily.
Dělal jsem tak například motorové gondoly.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Tak zatím to vypadá tak, že budu mít od Petra Hájka (moc děkuji!) výlisky dvou člunů s tím, že u jednoho udělám lavičky apod. a u druhého dodělám vrchní díl a udělám jej zavřený jako na fotce. Bude to asi nejsnazší a myslím si, že by to i mohlo vypadat dobře.

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Nenapadlo mě, že by někdo měl k dispozici polotovar požadovaných tvarů a správné velikosti.
To je samozřejmě ideální řešení :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu