1

Téma: Stíhač ponorek třídy SC-1

Dovoluji se s Vámi podělit o rok příjemně strávený stavbou stíhače ponorek třídy SC-1 z I. světové války ze stavebnice americké firmy Dumas. Modelem jsem se po skoro třicetiletém odskočení k RC letadlům vracel ke stavbě lodních maket, takže jsem to bral docela zlehka, bez velkých úprav a snahy o supermaketovost a bezpodmínečné dodržení počtu nýtků. Jak ukazuje moje fotoalbum https://photos.app.goo.gl/SHzpsU6Q9up2AFus6 povětšinou jsem se držel toho, co američtí soudruzi nabízejí. Užil jsem si velmi dobře promyšlenou technologii stavby trupu (plaňkování hotovo za 3 hodiny), dodávané dřevěné a plastové díly byly slušné kvality bez nutnosti něco nahrazovat z vlastních zásob. Samozřejmě, dřevěná loď není nic pro osoby s alergií na brusný papír, to je jasné. Úpravy se soustředily především na mírné vylepšení vzhledu (náhrada samolepkových oken skutečnými), zlepšení stability (náhradou těžkých maketových doplňků odlitých z "angličákoviny" za plastové, hliníkové nebo laminátové), doplnění funkčního osvětlení. Jako drobnou třešničku na dort jsem doplnil funkční vrhač hlubinných náloží. V uplynulých dvou sezónách jsme s SC-23 objeli celou řadu akcí a setkání - a zatím to vypadá, že pohonný systém, tj. stříďák AXI 2212/20, který mi zbyl z letadla, s regulátorem FOXY R-35 Car napájeným z 2S LiFe A123 2500 mAh funguje spolehlivě a dle předpokladů úsporně. Stabilitu a všeobecně dobré nautické vlastnosti důkladně prověřil nárazový vítr na jarních Lužinách 2018.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Moc pěkný model a skvělá fotodokumentace stavby a jaký bude další model.Pepa

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Nádherná práce, klasická dřevostavba (snad se někdy odhodlám také zkusit). Náhradní detaily svépomocí také povedené a šikovně zkonstruované. Především bych pochválil podrobnou fotodokumentaci s komentářem. Názorně vysvětluje vše podstatné a může sloužit jako instruktáž. Nejvíce mě zaujal ten funkční vrhač, nápadité řešení. Předpokládám, že těch detailně zpracovaných hlubinných bomb by byla škoda a že se tedy po odpalu vyloví pro další použití? Škoda že jsem na jarní Lužiny dorazil se zpožděním a model nezastihl na vodě.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Děkuji všem za pochvaly...
machacek: SC-23 jsem spustil na vodu v pozdním podzimu 2015 a od té doby jsem nezahálel. Loni měl premiéru kolesový remorkér Myrtle Corey (také na základě stavebnice Dumas, ale s trochu většími úpravami, který podrobněji představím v budoucnu, pokud budete mít zájem). Na Monaku můžete jeho fotky najít ve fotogaleriích k loňskému Springer Cupu na Proseku nebo z letošního Třebovického lodivoda na Laši.
Teď je v suchém doku Cousteauova Calypso - to je samozřejmě hold vzpomínkám na dětství, 70. léta a prakticky jediný "koukatelný" pořad v programu Československé televize. Její stavbu vám zkusím nabídnout v "přímém přenosu".
PetrP: Hlubinné nálože jsou samozřejmě plovoucí a loví se malým teleskopickým podběráčkem, je-li třeba. Vzhledem k tomu, že u jejich vystřelování nejsou žádné pyrotechnické efekty, jaké znáte třeba od kolegů z Merrimack klubu, není to zase taková show. Přece jen je to pouze metrová loď v měřítku 1:35, předvádění má smysl spíš jen v komorních podmínkách blízko u břehu, kde diváci něco uvidí. Samozřejmě, pokud by byl k dispozici nějaký ten U-boot a z reproduktorů by zněly "pingy" asdicu, to byla jiná (i když nerealistická show, protože asdic samozřejně mělo ve výbavě jen několik reaktivovaných SC za II. světové války, mezi něž SC-23 nepatřila).
Funkční hlubinné nálože mám jako bývalý chemik vymyšlené, ale nejsou zrovna ekologicky přátelské, takže zůstávají zatím jen na papíře.
Pokud byste se chtěli dozvědět víc o "železných mužích na dřevěných lodích", jak se říkalo posádkám stíhačů ponorek, navštivte https://www.subchaser.org/ Najdete tam spoustu fotografií takřka ke každému ze čtyř stovek postavených SC, vzpomínky veteránů s fotogaleriemi, originální výkresy a mnoho dalšího.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Jasně, však by jich byla škoda. Jiná je situace u větších lodí, co stavím. Takový torpédoborec 1:100 by měl hlubinné bomby dost malé, tedy funkčnost (exploze) zřejmě nerealizovatelná a pokud by se podařilo sestrojit odpalovací zařízení, víděl bych to jen na prosté válečky na jedno použití, tedy z ekologického materiálu.

Pyrotechnické vystřelování hlubinek zřejmě není třeba. Nelze mít vše dokonalé, navíc v reálu tam byla jen slabá patrona, tedy žádný mohutný efekt jako při výstřelu z děla. Funkční hlubinky by mě zajímaly (teoreticky, prakticky bych je zřejmě na modelu nikdy nevyužil, viz. ta velikost). Ale záleží na tobě, zda bys byl ochotný prozradit něco víc, případně třeba do soukromé zprávy (pokud nechceš otevřeně zveřejňovat rizikové informace).

P.S. Chemik, tak to jsme dva.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

PetrP Jak praví klasik: "My nesmíme ani naznačovat."
Ale vážně, v měřítku 1:100 nejspíš není reálné hlubinné nálože simulovat, aniž by člověk použil prostředky, které by se rozhodně používat neměly. Ostatně, naše rybníky a jezera povětšinou nepatří mezi nejčistší, takže si myslím, že bude lepší, když se nebudeme pokoušet tam sypat ještě něco dalšího.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Re: Stíhač ponorek třídy SC-1

Moc hezká práce, na tovýhle fotodokumentace se koukám nejraději.

Share

Palec nahoru Palec dolu