26

Re: Metrová plachetnice Phantom

Jedno krátké video s Phantomem na Hnačově, kdy jsem při řízení současně natáčel :-)

27

Kluci. Dnes ráno jsem s Phantomem plachtil na Hnačovském rybníku. U břehu byl slabý vítr a ještě se dost točil, tak jsem plachtil do středu rybníka cca 80-100m od sebe. Najednou mi loď přestala poslouchat - patrně ztratila signál a vítr ji unášel přes rybník. Naštěstí, když už byla na hranici viditelnosti se mi nabídl přihlížející jachtař a zajeli jsme pro ni velkou plachetnicí. Když jsme byli od modelu asi 30 metrů, začalo všechno opět fungovat. Mám RC soupravu Spektrum 2,4GHz. U letadel jsem problém dosahem nikdy neměl, ale zkušenost s dosahem na vodě zatím nemám. Jaké máte s tímto zkušenosti vy? Docela nerad bych si podobný zážitek zopakoval. Předem děkuji.

28

Předně to chce dát přijímač (jeho anténu) hned pod palubu co nejvíce nad čáru ponoru, a pak si ověřit, že nebyl vybitý akumulátor. 100metrová vzdálenost by pro metrovou plachetnici neměla být žádným limitem funkčnosti.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

29

Po kontrole. Aku v pořádku /mám tam osvědčený dvoučlánek LiFe A123 1600mAh./ RX byl cca na vodorysce, což mohl být problém. Možná i ta vzdálenost, kdy to přestalo poslouchat byla větší než 100m. Ono se to na vodě blbě odhaduje...

30

anténu co nejvýš nad hladinu a do osy lodě (aby se při náklonu nedostávala pod hladinu). U malých footyn to nevadí, v té malé vzdálenosti to síla signálu přetlačí ale síla signálu klesá se čtvercem vzdálenosti a tak u větší vzdálenosti může nastat problém...
Další věc je, jaký máš přijímač... jestli nějaký levný nebo plnodosahový.

Share

Palec nahoru Palec dolu

31 Naposledy upravil: Hank (13-08-2018 06:11:10)

Sváťo. RX mám plnodosahový. Tento http://www.modelarina.cz/rc-prijimac-sp … p-191.html. Ovšem byl umístěný na levoboku, takže vlastně byl v inkriminovanou dobu na závětrné straně lodě, tudíž mohl být chvilemi i pod hladinou. Uvažuji, že na Phantoma udělám nějakou kajutu a pak nainstaluji RX ještě výš. Diky za info všem. H.

32

Pokud má ten přijímač antény jen na sobě (jeden nebo spíš dva fousky dlouhé asi 30 mm přímo z krabičky přijímače), tak není pro loď vhodný. Jestli má vyvedenou delší anténu, pak tuhle anténu umístit co nejvýš, ale obvyklých 8 - 10 cm moc nepomůže. Ideální je, když najdeš v okolí někoho, kdo ti tu anténu (respektive svod antény, protože anténa je jen ten malý kousek na konci) vymění za delší, problém není ani 50 cm délky, a pak ji vytáhneš podél stěžně nahoru.
Jestli má přijímač satelity (druhý/třetí malý přijímač na kabelu), tak můžeš ten satelit umístit nahoru a prodloužit kabel, funguje to stejně, přijímač si bere signál z té cesty, odkud přichází lepší. Hlavní přijímač samotný může být klidně u dna, podstatná je jen anténa, ať už jeho vlastní nebo jeho satelitu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

33 Naposledy upravil: Hank (13-08-2018 08:10:55)

Chápu to dobře, že by stačil delší propojovací kabel mezi RX a satelitem? Satelit bych umístil na stěžeň. Je možné tento trojžilový propojovací kabel přerušit a nastavit, třeba servokabelem?

34

Hank napsal:

Chápu to dobře, že by stačil delší propojovací kabel mezi RX a satelitem? Satelit bych umístil na stěžeň. Je možné tento trojžilový propojovací kabel přerušit a nastavit, třeba servokabelem?

Pokud je přijímač spektrum oranžový , tak jsem měl taky problém. Teď mám Turnigy 2,4 (3,6,8) kanál, původní anténky  (cca 8-12 cm) a jsou na bortu těsně pod palubou, dosah až do nevidím. Katedorie RG, NSS -C a D.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

Hank napsal:

Kluci. Dnes ráno jsem s Phantomem plachtil na Hnačovském rybníku. U břehu byl slabý vítr a ještě se dost točil, tak jsem plachtil do středu rybníka cca 80-100m od sebe. Najednou mi loď přestala poslouchat - patrně ztratila signál a vítr ji unášel přes rybník. Naštěstí, když už byla na hranici viditelnosti se mi nabídl přihlížející jachtař a zajeli jsme pro ni velkou plachetnicí. Když jsme byli od modelu asi 30 metrů, začalo všechno opět fungovat. Mám RC soupravu Spektrum 2,4GHz. U letadel jsem problém dosahem nikdy neměl, ale zkušenost s dosahem na vodě zatím nemám. Jaké máte s tímto zkušenosti vy? Docela nerad bych si podobný zážitek zopakoval. Předem děkuji.

Mám prachobyčejného Kadeta V3 .Přijímač je přilepený oboustranou páskou zespodu na palubě.Najezdil jsem s ním určitě už pár stovek hodin a nikdy nebyl žádný problém s dosahem.A to jezdím opravdu na hranici rozpoznatelnosti,kdy už sotva odhadnu,jede li loď ke mně nebo obráceně.Napájení mám přes BEC lipolkou 2 200 mAh 2S -bez problémů 15 - 20 hodin na vodě,samože podle síly větru.

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

Ještě jedna věc - shlídnul jsem až včil to video.Máš seřízení hlavní plachta - kosatka přesně obráceně.Spodní ráhno kosatky bys měl mít při přitažené hlavní plachtě o cca 2 - 2,5 cm vychýlené.Takhle aspoň můj Fantomas jezdí skvěle,oboustranně stoupá téměř kolmo na vítr,není třeba ho skoro korigovat.Taky při 1 navijáku musíš mít stejnou dráhu uchycení plachet a uchycení otěží.

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

Někde jsem vyčetl, že pokud jsou obě plachty řízeny jedním navijákem, kosatka by měla mít cca o 5-10° větší výchylku, než hlavní plachta a tak to mám seřízené. Možná to není z videa patrné. :-)

38

no nevím, ale taky na tom videu vidím, že hlavní plachta se víc otvírá než kosatka... a má to být naopak jak píše ZHZ. Mrkni na okamžiky kdy je ráhno vratiplachty v ose pohledu kamery... ráhno kosatky jde k plachtě a mělo by jít od plachty...  anebo když máš v ose ráhno kosatky měl bys vidět ráhno plachty na opačné straně stěžně než je kosatka....

Share

Palec nahoru Palec dolu

39

Hank napsal:

Někde jsem vyčetl, že pokud jsou obě plachty řízeny jedním navijákem, kosatka by měla mít cca o 5-10° větší výchylku, než hlavní plachta a tak to mám seřízené. Možná to není z videa patrné. :-)

Jestli to tak máš seřízený,tak si zkontroluj  uchycení kosatky a její otěže a stejně tak hlavní plachty.Jestli je "páka" na kosatce větší než na hlavní plachtě,třeba i jen o pár milimetrů,tak se ti seřízení při plně otevřených plachtách zruší nebo i obrátí.Fakticky mám z toho videa dojem,že máš hlavní pachtu víc otevřenou než kosatku.I loď se podle toho chová,docela se ti tam "plácá".Správně seřízený Fantomas jezdí sám...stačí občas pohnout kormidlem..:-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

40

Pravda, že při povolených otěžích jsem to moc neměřil. V pátek, až dorazím domů, tak to případně upravím. Díky všem :-)