26

Re: USS San Francisco (CA-38)

machacek napsal:

A co takle japonská Mikasa v 1:200 dá se koupit ve dvou verzích jako plastikovej kit

To jsem ani nevěděl, že taky existuje, znal jsem jen 1:350. To bude jistě kit pěkný, ale zřejmě dost drahý?

Jinak správný postřeh, přávě o Mikase či jiném vhodném predreadnoughtu jsem už také vícekrát uvažoval a poslední úvahy jsou takové, postavit to co největší, třeba až 1:100 (na rozdíl od WW2 obrů by to bylo výtlakem i rozměry ještě akceptovatelné). Ovšem nikoli jako propracovanou maketu, ale spíš multifukční model (především kouř a střelba).

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

Steve7 napsal:

Kdysi dááááávno prodávali Potěmkina za šílené peníze (alespoň pro mě a tehdy...), asi za 40,- Kčs.
Škoda, že to už nikdo nedělá v reedici.
Snad původně Heller a pak v ruských krabičkách (bílá, s čb. bokorysem, pokud si vzpomínám).
Ten by asi splnil tvé požadavky, navíc je rozumně "baňatý" = vhodný výtlak.

Mě se líbí moderní křižníky a fregaty - většinou jsou hodně elegantní.
Ale také bočnokolesové plachetní parníky (Sirius, James Watt), ty velké už ale ne (Great Eastern...).

Toho Potěmkina neznám, zřejmě hodně staré? Co vím tak dnes existuje něco podobného Borodino (1:350, Zvezda).

Staré plachetní parníky mají své kouzlo, ale cokoli s plachtami bych jako funkční model raději nedělal. A taky mám raději šrouby než kolesa (tuším víc práce a problémů). Jinak do parníků (=modelů poháněných parním strojkem) se zrovna také chystám, ale v tom případě bude rád že to vůbec poplave a nějaká shoda se vzorem bude vedlejší.

Konkrétně James Watt byl jednou z prvních vystřihovánek, co jsem v dětství slepoval (podle toho to také dopadlo). Pořád však stojí doma v rodišti na skříňce...

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

Dejv napsal:

Ahoj,
no, pokud by šlo o nějaký plán, tak poláci mají celkem výběr, i když ne vždy jsou úplně přesní.
https://profilemorskie.com/Profile_1a.htm
A pokud by šlo o nějaký ten laminátový trup (pokud si ho neuděláte sami), tak slušné kusy jsou i zde:
http://www.fleetscale.com/store/gb/153-all-hulls

D.

Dík za zajímavé odkazy. Ty polské plány jsou mi povědomé, něco z toho jsem vídal v Praze v knihkupectví Krakatit (ovšem nevím zda skutečně plány, nebo jen monografie). Z tuzemských zdrojů znám toto https://modelarskeplany.webnode.cz/ Několik z nich jsem loni získal v modelářském bazaru. Jinak spíš spoléhám na vystřihovánky.

Trupy jsou nádherné, ale přiznám se, že jsem nad takovými možnostmi nikdy vážně neuvažoval (odrazovala mě cena a zahraniční nákupy). Spíš spoléhám na vlastní síly a předem akceptuji horší kvalitu (beztak nemám ambice na pěkné makety). Pokud bych však někdy chtěl postavit nějakou velkou a pěknou loď, byla by to zřejmě jediná reálná možnost.

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

Ty laminátové trupy mě taky hodně lákají....
Cena - to je relativní. Pro nás to není málo, ale přece jen to hodně usnadní stavbu.
Pokud jsou tedy kvalitní a zejména tvarově "v pořádku".
Nějaký ten trup jsem už spáchal, a kdyby to šlo, přece jen bych vzal hotový.
Práce je s tím nad hlavu a už mě to broušení tmelení, broušení, tmelení..... nebaví :-)
Loni jsem se celou zimu "crcal" s trupem větší lodě a od té doby sem se k tomu ještě nevrátil, nějak se mi ještě nechce...
A to je ještě bez paluby, řeším povrch trupu.

Z té Anglie - kvalita se moc z fotky nepozná, nevím, jestli někdo něco od nich bral a hlavně - to poštovné nebude malé, a s rizikem poškození.
To už tak vzít dva velké a vnitřek vycpat menšími :-)  :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

Pravda, že cena je relativní, toto ještě není tak hrozné. Narazil jsem i na mnohem dražší, ale to již zřejmě byly celé stavebnice. Vlastní stavba také spotřebuje nějaký materiál, plus práce a čas versus kvalita výsledku. Ovšem i to patří k modelařině a osobně chci kromě využívání polotovarů též zkoušet tvořit od základů. S horší kvalitou se přitom prostě počítá. Však neaspiruji na špičkové makety, ale spíš mám za cíl zkoušet svoje modely oživit dalšími funkcemi (včetně pyrotechniky což se s propracovanými detaily příliš neslučuje). Na pěkný vzhled mám kity. S využitím profi vyrobených trupů shledávám ještě jednu potíž. Když by byl trup špičkový, slušelo by se ho doplnit též nástavbami srovnatelné kvality, jenže toho se obávám nejsem schopen.

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

Při další zkušební plavbě již bylo použito závaží zvětšené o druhou matičku a nyní je již z hlediska stability vše OK. Křižník jezdí bezpečně a i při nejprudších obratech v plné rychlosti se jen lehce rozkýve a úspěšně přežije i menší vlnky. Má to však dvě slabiny. Ponor je přeci jen o pár mm vyšší, než by měl být a při jízdě se musí dávat větší pozor na dostatečnou hloubku pod kýlem. Prozatím se s uvedeným řešením spokojuji a časem se uvidí, zda ještě přeci jen nezkusím něco sofistikovanějšího pro odlehčení. Časem se doufám též povede opatřit nějaké kvalitnější fotky z jízd pro prezentaci.

Share

Palec nahoru Palec dolu