1

Téma: Metrová plachetnice Phantom

Zdravím všechny a mám na vás prosbu. Před časem jsem koupil na modelbazaru známou metrovou plachetnici Phantom. Včera jsem ji vyzkoušel na Hnačovském rybníku. Vál vítr cca 5-8m/s. Plachetnice se sice nádherně rozjela, ale již po mírném přitažení plachet se naklonila až k hladině a stala se v podstatě neovladatelnou. I po povolení plachet jsem ji nemohl otočit ani po ani proti větru. Nakonec jsem ji sice k břehu dostal, ale.... Podle mého je problém v malé hmotnosti balastu. Ta plastová bomba je naplněna nějakými nasekanými kousky olova o celkové váze 1200g, což se mi na téměř 2 metry vysokou plachetnici zdá málo. Nevím, jestli je to originální řešení, nebo si to takto upravil bývalý majitel. A tak předem děkuji za rady ohledně dovážení, případně i seřízení tohoto /jak jsem viděl v Písku/ jinak dobře jezdícího modelu.  :-)

2

Re: Metrová plachetnice Phantom

Tyto plachetnice výrobce dodává bez olova v kýlu pouze s doporučením, kolik olova je potřeba.

Takto jsem to kdysi vyřešil u 900mm Legend:

ladous napsal:

Olověné broky o průměru 2 mm se nakonec ukázaly celkem nákladnou záležitostí. Zkraje bylo možné je sypat dovnitř trychtýřem, později jsem je musel pěchovat prstem. Celý proces trval hodinu a do útrob se vešlo 1675 g:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/10_1302526056.jpg

Dnes bych původní plastovou kapku vzal a vyrobil podle ní sádrovou formu a do ní poté zátěž z olova odlil, protože i tak mi to občas přišlo málo.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

3

Díky Ladouši. S odléváním olova nemám žádné zkušenosti. Jinak. Pokud by někdo zde vyráběl cca 2-2,5kg balasty, rád jeden koupím. Případně mě prosím nasměrujte na nějakého výrobce. děkuji moc. H :-)

4

Pokud foukalo 5 - 8 m/s jak píšeš, tak už je to na zmenšené plachty "B", jinak se docela trápíš. Loď je přeplachtěná a ovladatelnost díky výraznému náklonu mizerná.
Hmotnost olova je daná projektovaným výtlakem trupu, nemůžeš tam dát třeba dvojnásobek, protože bys měl větší ponor, než na jaký je loď spočítaná. Protože výrobci mají s jedovatým olovem problém kvůli předpisům, dost často to nechávají na modeláři. Olověné broky jsou "nouzovým" řešením, protože výsledná hustota materiálu se vzduchovými mezerami není nic moc.
Lití olova není nic složitého, spíš dá trošku práce vyrobit sádrovou formu a vysušit ji. S vlastním odlitím bych Ti mohl pomoci, ale nemám formu na požadovanou hmotnost. Snad se někdo ozve... Ivoš

Share

Palec nahoru Palec dolu

5 Naposledy upravil: ladous (09-07-2018 22:41:10)

Tu potvůrku mám taky.
Olovo se k tomu skutečně nedodává, možná kromě zdravotním rizikům i kvůli ceně, hmotnosti krabic v kontejneru.... nevím.
Odlévání taky neumím, resp. nezkoušel jsem, nemám kde a v čem.
Proto jsem tam dal ty nejmenší broky co jsem sehnal, tedy kuličky o průměru 2mm.
Pokud si dobře vzpomínám, bylo to jeden a půl "flaštičky", tedy 1,5 kg olova.
Loď jezdí výborně!
Jezdí tak slušně, že ač původně jen jako mladší sestřička ETNZ šla na vodu, tak dnes již ETNZ k vodě neberu.
Koupil jsem ji za slevněnou cenu, kdy mi v e-mailu přistála nabídka z HK s poštovným zdarma, vč. serv. No neber to!

Nedávno slušně foukalo (tradiční akce v Otrokovicích) a loď jezdí "sama".
Jen se všichni podivují, proč mám stěžeň hodně nakloněný vpřed.
myslím, že soudruzi si špatně spočítali obě těžiště a dohnali to alespoň "šavlovitým" kýlem (asi nejen designová záležitost) a jak uvádím, ještě stěžeň naklonit vpřed.
Pak jede sama. Dokonce zazlobila aparatura, loď nereagovala a jako po kolejích pádila napříč "Štěrkáčem" v Otrokovicích. Neuhnula ani o píď.
Pak se dá v silném větru i "řídit" a zároveň fotit.....

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/419/t/p1ci0cd2kk14dbja48quo1k2j3.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/419/t/p1ci0cdg3s49u7upk7u1uh6166s6.jpg

Share

Palec nahoru 0 Palec dolu

6 Naposledy upravil: Hank (09-07-2018 22:24:20)

Díky za tvoji zkušenost :-) Broky tedy koupím, naplním obal balastu a stěžeň nakloním dopředu /já loď zkoušel navíc se stěžněm v záklonu, čímž jsem patrně ještě více umocnil tu neřiditelnost/.  Jinak já jsem ji koupil v podstatě nejetou i s originální krabicí za 1800,-Kč, což mi přišlo s instalovaným servem kormidla a servem navijáku více, než výhodné :-) Ještě patrně epoxidem slepím ty dva díly stěžně, neboť se stěžeň v tom spoji jakoby láme. No a potom hurá o5 na vodu :-)

7

Ahoj
Přimlouval bych se za odlití bomby do formy. Ač laik a amatér jsem to pro svou metrovou Babbetu pojal jako další výzvu a po prvním pokusu "do ohrádky" jsem pak vyrobil hrubé kopyto z polystyrénu k zaformování. Do ohrádky, je jedno z čeho, karton stačí, jsem nalil vrstvu sádry a napůl vmáčknul kopyto, abych měl dělicí rovinu. Po zavadnutíí jsem tam dal mikrotenový sáček jako separátor a zalil zbytek. Po vytvrdnutí jsem to rozebral, na zadku vypiloval vtokový otvor (raději větší) a v dělicí rovině propiloval tak, aby tam šel dát kousek plechu (já použil dva 4mm, líp se pak vytahují), který ve výsledné bombě "zanechá" drážku pro vlepení kýlu. Výsledek jsem pak nechal odpočinout :-). Až přišel čas (a nálada) na lití, dal jsem formu na dvě hodinky do vyhřáté trouby na max, aby se "dosušila" a i předehřála. Oblíkl jsem se, vzal brýle a rukavice, v kuchyni na sporáku jsem ve vyřazeném kastrolku roztavil olovo (sehnal jsem 1/4kg ingoty), formu stáhnul svorkama, postavil na balkoně na plech (pro jistotu) a pomalu jsem to tam nalil do plna. Chvilku to bublalo a pak postupně chládlo. Z hotového odlitku jsem kladívkem vyklepnul ty 4mm plíšky. První odlitek se mi až tak úplně nelíbil, tak jsem ho znovu roztavil a přibrousil a přihřál i formu. Druhý pokus dopadl o poznání lépe. Po zchládnutí jsem tvar doladil rašplí (použil jsem známou fintu a olovo dal zchladit do mražáku, pak pilník líp bere šponu). Do drážky jsem vložil kýl a slepil dvousložkou z Kauflandu, do které jsem přisypával a pěchoval olověné piliny. preventivně jsem to ještě svrtal a vlepil dva šrouby (M4?). I když jsem kopyto vyráběl tak nějak podle vygoogleného profilu, abych pak měl doporučenou hmotnost, stejně jsem to pak ladil rašplí ještě od oka. Pak už zbývalo to přetmelit a nalakovat.

Sakra, první příspěvek a hned takový elaborát.

Ming

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Mám "Fantomase" 3. rokem a potvrzuji,co zde napsal Steve.Jezdím s ní i za větru,kdy je docela problém loď vůbec donést k vodě,aby tě to nesložilo k zemi :-).Co se balastu týče,originální jsem naplnil po okraj broky.Další nutné úpravy:
Uchycení navijáku uděláno ze sklotextitu a přilaminováno k trupu,stejně jako lože kormidelního serva.Původní je docela slabé,vyměnil jsem je za Turnigy TGY 1501.
Pouzdro kormidla - mosazná trubička s pouzdry,vazelína
Úchyty stěžně - boční,přední,zadní + uchycení kosatky a otěže hlavní plachty -vyrobeno z hliníkových profilů.U původních plastových se postupně trhala očka.
Kryt paluby - mám udělaný plastový deklík,který před jízdou zalepím páskou a přes něj původní jako dekoraci.Po 3 - 4 hodinách na vodě při silném větru absolutně sucho
Fantomas není žádný soutěžák,ale je to skvělá plachetka,která jezdí skoro sma a za každého počasí.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

9

Nevím, co jsem napsal špatně....
K Phantomu a podobným - původně jsem stejně jako u ETNZ od Thunder Tigeru chtěl na palubě udělat uzavřený okruh lanoví, aby byla jistota, že se lanka nenamotají na buben špatně nebo se zamotají někam jinam.
Moc hezké by to nebylo, ale - kupodivu to u Phantomu funguje tak jak to došlo z výroby, i když jsou lanka úplně volně. Sám se divím.
Jakou s tím máte kdo zkušenost?

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

V mé Legend též nebyl s dodávaným řešením problém. Naopak v trimaranu Volans jsem musel zakrátko osadit nekonečnou smyčku, čímž jsem docílil jen jediného - nešmodrchá se to při slabém větru na bubnu navijáku, ale otěži kosatky se na palubu stejně nechce.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

11 Naposledy upravil: Hank (12-07-2018 05:38:37)

Tak jsem včera objednal ty 2mm broky. No 2kg mě vyjdou i s poštou na 1/4 ceny co jsem dal za plachetku. Zitra jedu zase na Hnačov, tak vezmu s sebou alespon menší sestru Explorer. Ta jezdí úžasně. Minulý víkend jsem tam s ní najezdil přes 4 hodiny. Už ani s sebou neberu rc hydroplán. To jsem dopad;-) 
Hezký den všem ;-)

12

zdravím

Phantoma mám dva roky, při skládání jsem na závaží použil olovo z autobaterie. Roztavil jsem ho propanbutanovým hořákem, nalil do plechového úhelníku tenké ingoty. Malé kousky nastříhané nůžkami na plech jsem nasypal do formy závaží. Podařilo se mi nasypat váhu 1600 g.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Hank napsal:

Tak jsem včera objednal ty 2mm broky. No 2kg mě vyjdou i s poštou na 1/4 ceny co jsem dal za plachetku. Zitra jedu zase na Hnačov, tak vezmu s sebou alespon menší sestru Explorer. Ta jezdí úžasně. Minulý víkend jsem tam s ní najezdil přes 4 hodiny. Už ani s sebou neberu rc hydroplán. To jsem dopad;-) 
Hezký den všem ;-)

Myslím, že za kilo jsem dal asi sto padesát? Možná míň. Tím myslím ty broky.
Plus pošta....taky se mi to nelíbilo, ale nikde poblíž broky nemají a i na netu to bylo snad jen ve dvou-třech shopech.
Jinak kilové závaží a to ještě na objednávku.
Holt "jedovaté" olovo...

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Steve7 napsal:

Nevím, co jsem napsal špatně....
K Phantomu a podobným - původně jsem stejně jako u ETNZ od Thunder Tigeru chtěl na palubě udělat uzavřený okruh lanoví, aby byla jistota, že se lanka nenamotají na buben špatně nebo se zamotají někam jinam.
Moc hezké by to nebylo, ale - kupodivu to u Phantomu funguje tak jak to došlo z výroby, i když jsou lanka úplně volně. Sám se divím.
Jakou s tím máte kdo zkušenost?

Problém jsem s tím měl prvních pár jízd ze začátku,když jsem divoce vergloval s navijákem,ač vítr nebyl skoro žádný :-).Při rozumném užívání je naprosto bezproblémový,ještě se mi nestalo,aby se nějaká otěž zamotala.Není potřeba žádná smyčka ani napínáky,funguje perfektně.Ten naviják je tuším 6.otáčkový....takže je jasné,že když při velmi slabém větru vytočíš naviják z "téměř přitaženo" na "úplně povoleno",zamotat se musí..:-).Akorát jsem musel upravit palubní průchodky otěží.Při silném větru se vytrhly z paluby- vyřezal jsem na ně závit a zespodu je zajistil velkoplošnou maticí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15 Naposledy upravil: Hank (21-07-2018 18:00:14)

Pánové, děkuji všem za rady. Do Phantoma jsem napěchoval 1,75kg olověných 2mm broků. Včera a dnes s ním jezdil na Hnačovském rybníce a již bez jakýchkoliv problémů. Najezděno přes 3 hodiny čistého času. Když to zrekapituluji, tak prostě nádhera. Ostatní doporučené úpravy udělám přes zimu. :-)

16

Tak to jsem rád, že jsi nerezignoval ;-)
Jak jsem psal dříve - já jsem s ním velmi spokojen a dělá mi radost :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

17 Naposledy upravil: Hank (23-07-2018 20:26:19)

Posílám odkaz na několik fotek plachetnic Phantoma a Exploreru z Hnačovského rybníka. :-)
http://hankovystranky.cz/2018/07/23/vikendy-na-hnacove/

18

Pěkný relax.... :-)

A že uhodnu, o je to za hydroplán? ;.-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Steve7 napsal:

Pěkný relax.... :-)

A že uhodnu, o je to za hydroplán? ;.-)

No schválně do toho :-)

20

S plováky  - pokud vím - nikdy nelétal.
Ale je to Loening M-8 :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Není, i když jistá podoba tam je. :-) Předlohou byl Huntington H-12.
Zde je kdysi stavba tohoto modelu do haly, z kterého je hydroplán upravený. Samozřejmě, že ani tento na plovácích nikdy nelétal :-)
https://hank61.rajce.idnes.cz/Huntington_H12_-_mini/

a zde jeho větší a hezčí bráška rozpětí 170cm
https://hank61.rajce.idnes.cz/Huntington_H-12/

22 Naposledy upravil: Hank (25-07-2018 07:10:19)

Není, i když jistá podoba tam je. :-) Předlohou mi byl Huntington H-12.
Zde je kdysi stavba tohoto modelu do haly, z kterého je hydroplán upravený. Samozřejmě, že ani skutečný H-12  na plovácích nikdy nelétal :-)
https://hank61.rajce.idnes.cz/Huntington_H12_-_mini/

a zde jeho větší a hezčí bráška rozpětí 170cm
https://hank61.rajce.idnes.cz/Huntington_H-12/

23

Nechci v lodích řešit letadla, ale... ;-)
Ano jsou hodně podobné - ocasky, osazení křídla - motor je jiný, měl jsem za to, že je to jen úprava.
Huntingtona znám jen z výkresu oříška, nějaké další podklady jsem nenašel, jinak by už byl ve vzduchu ;-)
Na rozdíl od Loeninga, na ten slušný výkres mám a je ve frontě, už dlouho. Ale postupuje vpřed, už je na slušné pozici... :-)
Lodím se celkem věnuji, ale letadlům ještě daleko víc, takže se omlouvám za mírné plevelení vlákna ;-)
Polepším se :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

24 Naposledy upravil: Hank (26-07-2018 09:38:37)

Steve7. Naprosto v pohodě. S tou modelařinou jsme na tom patrně dost podobně. Já už jsem nyní jen takový univerzál, který dělá to, co ho momentálně inspiruje a baví. Přes 40 let RC modely letadel, k tomu asi 5 let modelovou železnici a poslední rok jsem se navíc nějak přimotal k lodím. …. asi stáří :-)

25

U mě to bylo ABC s vystřihovánkami, objevené kdysi ve škole na věšáku. No bomba!
A pak Picolo pod stromečkem o vánocích 1974.
Byl jsem ztracen..... :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu