1

Téma: Lodní modulo - přístav

Ahoj,
nudíte se? Pořiďte si medvídka mývala. A pokud nejste chovatelé, postavte si lodní modulo.

Lodní modulo je blokový systém pro stavbu přístavu. V principu máte díly, které mají kompatibilní propojení, a jejich spojením může vzniknout „malý“ doplněk pro lodní srazy nebo soutěže. Inspirace toho systému byla v podobném systému pro modelovou železnici a i ve vyprávění, co s tím lze dělat (díky Romane). Už kolikrát jsem si postesknul, že nám chybí místo, kde lze stylově zakotvit, a případně na chvíli i vypnout rádio. Myšlenka to není nijak převratná, některé modelářské kluby a sdružení v zahraničí mají takovéto doplňky dokonce i stále instalované na vodě.

http://www.ssmana.org/images/TC%20RC%20Launch%20Site%20%26%20Harbor%20copy.jpg
(Treasure Coast RC Scale Boaters a jejich přístav)

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/_Clanky2017/MH2017/12.jpg
ModelHobby 2017

Princip je vlastně snadný, kdokoliv si může udělat vlastní modul a ten pak připnout do vznikajícího komplexu. Prostě lego. Může být rovný, do úhlu, stačí jen splnit podmínku spojitelnosti s dalším modulem. Může být na konci, nebo propojovací, jakkoliv….

Nabízí se otázka, jak a kam se tohle dá donést a použít. Asi takhle – pokud jdete jen na rychlo k vodě, tam pustit loď a rychle zpět, tak se Vám to asi nevyplatí. Pokud ale jdete na setkání s podobnými blázny, jako jsem já, na pár hodin, pak už to smysl má. Zajímavé může být také použití při soutěžích. Dalším využitím, respektive spíše doplňkem je využít jej při modelářských výstavách, nebo ukázkách pro veřejnost.

http://img25.rajce.idnes.cz/d2502/15/15063/15063694_bb8dd10669677f49a1e684ba9f3844d1/images/img_3899.jpg?ver=2
Toto je již moje stavba - první nasazení dvou modulů a představení na jarních Lužinách 2018

http://img22.rajce.idnes.cz/d2202/15/15236/15236419_b60a853047b17c0068d20a48d1e74016/images/p1370560.jpg?ver=2
Molo složené ze tří modulů na akci Mikroklima 2018

V případě zájmu se rozepíšu více.
D.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

2

Re: Lodní modulo - přístav

Pokud očekáváš nějakého dalšího "blázna", co by se chtěl připojit, měl bys popsat samotný systém napojování - rozteče a tak.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

3

Re: Lodní modulo - přístav

Každopádně děkuji za výrazné zkulturnění našich srazů.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

4

Re: Lodní modulo - přístav

Spojování a technologie.
Když jsem přemýšlel jak všechny celky spojit v jeden kompaktní monoblok, došel jsem k řešení, kdy bloky mají vždy na vybraném místě v přesné rozteči otvory pro zasunutí tyčky (v mém případě kusu závitové tyče) a tím se k sobě příslušnými čely spojí. Vymýšlel jsem to s ohledem na jednoduchost a tuhost. Tyče (pro jistotu zajištěné maticí) se nekroutí, drží polohu a jsou dostatečně přesné (v průměru).  Montáž lze provést na suchu, tak i s rukama ve vodě. Nějaké svorky by možná byly rychlejší, avšak systém pro spojení o něco složitější. Nicméně jsem otevřen nápadům a kritice. Desky jsou z extrudovaného polystyrenu, který je lepší v pevnosti, lze ho o něco přesněji opracovávat a je dostatečně lehký.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cfclrvq41lk414qc9n7m1s1vui5.jpg
Modul s narýsovanými osami pro vodící trubky

Při stavbě jsem se snažil najít systém, který lze jednoduše opakovat při budování dalších dílů. Základní rovina je tedy zem, na které je sklolaminátová trubka a v ní je závitová tyč. Trubka má průměr 16mm, vnitřní průměr 12mm, takže shodný jako průměr závitové tyče. Pasuje tam přesně a nejsou zbytečné vůle. Naopak, jak trubka, tak tyč mají určité nepřesnosti, takže jsem musel jednu tyč krapet obrousit smirkem 1000 pod vodou, abych ji do trubky nacpal. Osa tyčí se tak nachází 8mm nad základní rovinou. Stačí rovná zem a je to hotové. Trubky jsou na stranách vždy v páru, osy tyčí v trubkách jsou 10cm od sebe a zároveň 10cm od přední hrany mola (té směrem do přístavu). To co je na druhou stranu už není až tak důležité. Moje mola mají šířku +-28cm, prostě jsem rozřízl polystyrenovou desku na půl. Může být i užší, ale pak bych řešil vyztužení materiálů proti zlomení (takhle jak to mám myslím, že tam je dostatek materiálu proti zlomení/nehodě). Trubky jsou 10cm dlouhé, lícují s hranou styku modulů.  V příslušných místech jsem pak vyřízl montážní otvory, kde se dostanu ke konci trubek a k závitovým tyčím a můžu tam našroubovat matku. Protože se mě zdálo, že mám moc zbytkových trubek, na druhé straně montážního otvoru jsem také vlepil 10cm dlouhou trubku, zakončenou papírovým přelepem (aby mě tam nenateklo lepidlo). Tuhost v ohybu a krutu se tak ještě zvýšila. Trubky jsem lepil do předem vyříznutých drážek dvousložkovým epoxidem - napřed 5min variantou na zafixování pozice a pak nějakým jiným epoxidem (nějaké jiné, nevím název, míchání 1:1…) pro konečné zalepení. Udělal jsem si takovou pomůcku opět ze zbytkových trubek, kde jsou co nejpřesněji vedle sebe přilepeny dvě trubky a pomáhají držet rovnoběžnost při vlepování trubek do polystyrenu. Více je poznat z nákresu a fotek.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cfclfsgkmke14pm70p1nbgsq73.jpg
Nákres principu spojování
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cfcm561b11kl1ths11r01s5i11eca.jpg
Čelo hotového modulu (ne zrovna dobrá fotka)

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

5

Re: Lodní modulo - přístav

Povrchová úprava.
Tady se meze nekladou. Osobně jsem kromě samotných dílů mola vyrobil ještě kus přístavní hráze a na té postavil maják. Maják jako jediný má měřítko 1:72, zbytek je přísně od oka. Respektive, vzal jsem postavičku v 1:72 a řekl si: jsou ty kameny moc velké, malé nebo přijatelné? Takhle vznikalo asi všechno. Výška mola, dřevěné odrazníky (nebo jak to správně pojmenovat), pacholata. Vše se zaměřilo na jednoduchost. Stranu do přístavu jsem oblepil plastovou profilovanou deskou představující opracované kameny. A na horní stranu jednoduchou L lištu taky z plastu. Lepil jsem to pomocí lepidla Soudal 49a na bázi kaučuku, nerozežírá polystyren a je vodostálé. Asi by byl lepší epoxid, avšak s tímhle byla práce rychlejší a díky konzistenci nebylo třeba příliš fixovat pozici lepených dílů. Má to svoje plus i mínus… Pacholata jsou navrtaná a jsou do nich vlepeny dvě cca 5cm tyčky 1,5mm mosaz, to celé je zaraženo do polystyrenu a zafixováno epoxidem. Odrazníky jsou balzové 5x5mm latě mořené lihovým mořidlem „dub“ (co mě taky zbylo ze starších zásob a jiných projektů) a nalepené sekundovým lepidlem k molu. Na hrázi je pak jako doplněk nalepena tradiční tráva co používají železniční modeláři, ta mě zbyla z let minulých a její použití se nabízelo.
Barvy jsou mix od všeho. Na plastové reliéfní desky se použily syntetiky Revell a lehký nástřik polomatným akryl lakem, velké plochy mola jsou natřeny rovnou akryl šedou barvou (má simulovat barvu betonu). Ta šedá je nějaká levná vodostálá barva z OBI, půllitrová plechovka….

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/_Clanky2018/JarniLuziny2018/30.jpg
Pro přístavní hráz byla jako předloha použita reálná podoba přístavu v Brémách, kde je taky tento hezký maják. Mimochodem - opravdu svítí....

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/p1ceivnfp8153912e18en1jcb14je3.jpg
Moderní technologie v akci - vytištěná budova malého skladu (Díky Svenny!) natřená jen tak štětcem tím co bylo po ruce

Plány do budoucna.
Hotové jsou 3ks mola. Mám materiál, kratší zbytek, z kterého by se dalo udělat pokračování hráze k majáku – to dnes trochu násilně končí přechodem v molo. Taky nejsou ještě vyřešeny stavby a bižuterie na molu. Něco decentního… Svenny mě vytiskl budovu malého skladu. Taky jsem si hrál s myšlenkou sehnat pár starých HO kolejí, zapustit je do terénu a dát tam nějaký vagón. Koleje mám slíbené od Romana. Stejně tak aspoň jeden jeřáb, budovu většího skladu, nebo aspoň část z ní. Budovy jsem uvažoval přidělávat k molu pomocí magnetů, kdy na molu je nalepen (a natřen) plech a nebo jen železný pás a v budovách schované magnety. Zajímavou myšlenkou by také bylo vytvořit jednotnou elektrickou síť pro drobné účely (světla v budovách, lampy na molu a podobně). Vše je potřeba hlavně koncipovat na venkovní vlhké prostředí, vlna může přijít kdykoliv.
Nicméně nelze zas molo úplně zastavět, protože pokud bude potřeba přivázat loď k pacholatům, je třeba se přes to vše buď nahnout, anebo v gumákách se přiblížit z druhé strany.
Možnosti zde jsou, záleží jen na nás.

D.

PS: Nápady i názory vítám, dotazy zodpovím. smile

Share

Palec nahoru +2 Palec dolu

6

Re: Lodní modulo - přístav

Ahoj vespolek,
po dlouhé době se dostávám k dalšímu kroku na vylepšení modulárního přístavu.
Jeden krok jsem zde nenafotil, to bylo protažení přístavní hráze mezi modulem majáku a molem. Zde vznika dnes již legendární "Hospoda u Laduse" pomocí 3D tisku (díky Svenny!).
Dalším krokem by mělo být zdobení mola. Idea je do povrchu zapustit dvě paralelní koleje v rozměru HO a na to posadit nějaký ten vagónek (který ještě nemám).
Konečně se mě sešlo dostatek kolejí a i výhybky na první experimenty.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e2auj8bqu3jgccjtlsr1iuv3.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e2auj8bq9dd13r512pg1urd1i384.jpg

Více kolejí nemám. Kdyby jste likvidovali nějaké rovné HO, dejte vědět... Díky smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Re: Lodní modulo - přístav

Ahoj,
měl jsem chvilku, tak jsem přidělal další domeček na molo.
Tentokráte by to měla být kancelář správy přístavu, domek je papírová stavebnice od stejné firmy, která dělá i modely majáků.
Měl bych k nim jednu výtku, zapoměli laserem vyřezat jedno okno, takže v jedné ze zdí zbyla díra. Zalepeno "okenicí zevnitř"... smile
S barvením štětcem jsem se příliš nemazal, je to vidět na střeše. A pak, doporučené akrylky na křídovém papíru nedrží ideálně, hutší konzistence zakryje laserem naříznuté simulace tašek, řídká konzistence prd kreje.... 
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e48jdnoili53f41g4he951d0p3.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e48je4tdtk01djn1pm11ej1a5e5.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Re: Lodní modulo - přístav

Pár měsícu hledání kde se ještě dá koupit a pak pár hodin hrbení u stolu:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e5kjemdq1qknkbgqoo1hf8vp63.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e5kjemdq1fdr146u7ph1h63uqj4.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e5kjemdq1lt9hhsf5c19kh1s6d5.jpg

Škoda že kluci z CMK už nepokračují v rozšiřování tohoto portfolia, naopak, kompletně ho utli. sad
D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Re: Lodní modulo - přístav

Dejv napsal:

Pár měsícu hledání kde se ještě dá koupit a pak pár hodin hrbení u stolu:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e5kjemdq1qknkbgqoo1hf8vp63.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e5kjemdq1fdr146u7ph1h63uqj4.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e5kjemdq1lt9hhsf5c19kh1s6d5.jpg

Škoda že kluci z CMK už nepokračují v rozšiřování tohoto portfolia, naopak, kompletně ho utli. sad
D.

Dejve a co takhle něco vytisknout? Jen mě naveď co by se Ti na molo hodilo, abych věděl co hledat.

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Re: Lodní modulo - přístav

Jeřáb super, bude funkční? smile

11

Re: Lodní modulo - přístav

TomHlach napsal:

Dejve a co takhle něco vytisknout? Jen mě naveď co by se Ti na molo hodilo, abych věděl co hledat.

Dík za nabídku! Obecně přístavní architektury není mnoho, jedná se hlavně o jeřáby, sklady, administratvní domky nebo boudy. A majáky. Už jsem něco hledal, většinou +- neúspěšně. Nejspíše něco bude i použitelné i ze železničních staveb, takhle mám třeba od Svennyho vytištný malý železniční sklad (má rampu). A samozřejmě nechvalně proslulou putiku... (pivo jako křen, ale ten vrchní je takovej divnej...) big_smile
Uvidíš, já hledal asi před rokem, mohlo se hodně změnit.

masa napsal:

Jeřáb super, bude funkční?

Né že by to nešlo, ale nebude. smile v rámci umístění na mole bych musel řešit napájení, ovládní atd... Ale bude možné otáčet ramenem na "ruční pohon" tongue

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Re: Lodní modulo - přístav

Ten jeřáb se mi též líbí. To je koupeno jako stavebnice v rozsypu, případně samotné (mosazné?) profily a ručně sletováno dohromady?

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Re: Lodní modulo - přístav

Je to stavebnice CMK. Lepty a odlejvané díly. Já lepty letuju, více to drží než pouhé lepení sekunďákem.

Jinak postaveno a nabarveno. A přecáknuto matným lakem - i přes okna. Sice mě tam na místech zůstala matná suspenze tak, že vznikají drobné bílé mapy, ale to mě nevadí. A kdyby to někomu vadilo, může to být usazená sůl... tongue

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e5vbucsr19it1imn1qvcq6irps3.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e5vbucsrbhkj98106n1n2khl64.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e5vbucsr1rp3166137h1jklgoa5.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1e5vbucsrl1613gpagtn01l036.jpg

PS: až pozdě jsem si všiml, že jsem blbě usadil jedno okno a tak je nakřivo... big_smile

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

14

Re: Lodní modulo - přístav

Každopádně pěkná práce. Kov je prostě kov, není nad autentický materiál.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu