1

Téma: přístroje v ponorkách

Další zajímavá otázka: nevíte někdo, jestli býval v ponorce v durhé světové válce variometr, nebo něco podobného? Případně co tam tak ještě mohlo na řízení a navigaci být? Nikde jsem nic nenašel.

2

Re: přístroje v ponorkách

No, vario tedy v ponorkách opravdu asi ne, leda v těch, co by lítaly.

Před několika roky vycházel v časopise Praktická elektronika a radio docela dlouhý seriál o spojovacích a radionavigačních přístrojích v ponorkách, především německých, to doporučuji v první řadě. Ono kromě klasických opticko-mechanických pomůcek pro námořní navigaci těžko něco jiného než radionavigace přicházelo v úvahu, inerciální systémy nebyly tehdy tak dokonalé.

Jinak existují i speciální sběratelé ponorkových přístrojů, jeden třeba jezdil na setkání ponorkářů v Neulengbachu, tam se daly prohlédnout a osahat, hloubkoměry, sklonoměry, výpočetní navigační pravítka, kusy ovládacích pultů, mechanické stabilizace atd. Nejvíc se toho najde v německy mluvících zemích, oni jsou na úroveň své techniky hrdí dodnes a mají proč (když z toho vynecháme jakékoli ideové nebo morální hledisko).

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

No, vario tedy v ponorkách opravdu asi ne, leda v těch, co by lítaly.

Proč mě napadl ten variometr (nebo něco na ten způsob): říkal jsem si, že rychlost stoupání/klesání se může hodit i v ponorce. Princip je založen na změně tlaku, to by ve vodě taky mohlo fungovat.

Každopádně díky za odpověď, i když o navigaci mi teď moc nejde. Jak jsem už možná v jiným vlákně psal, bastlím si po chvilkách PC hru s miniponorkou X (do šuplíku smile ). Už to celkem pěkně plave: mám balastní nádrže (včeteně systému se stalčeným vzduchem), hloubkový kormidlo, odpor okolí ...jen s přístrojem, který by udával rychlost stupání a klesání, se to ovládá nějak líp :-)

4

Tak se podívej na nějaký film s ponorkami, klidně i nějaký legrační :-) K dispozici jsou určitě rychloměr, a hloubkoměr, to co chceš mít k dispozici je sklonoměr (v podélné rovině) ve stupních, asi budou mít i příčný sklonoměr.Pak je moře údajů okolo pohonu - typicky u dieselelektrické ponorky spalovací motor - stav paliva, otáčky, pak dobíjení baterií - napětí, proud. Stav naplnění balastních nádrží, stav vzduchu uvnitř ponorky a kdoví co ještě.  V ponorce je hodně důležitý echolot, kde operátor vyhodnocuje zachycené zvuky (síla, směr, charakter zvuku...)  To by asi pro hru stačilo. Pokud by ti šlo o konkrétní miniponorku z WW2, tak se můžu mrknout do knížky "Záludné miniponorky", co tam asi měli k dispozici.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Knížku "Záludné miniponorky" mám - ta je výborná. Ale všechno tam taky neni. Kapitolu s ponorkama X (ošklivá káčátka) jsem četl několikrát, ale přístroj měřící rychlost stoupání/klesání (obdoba variometru) jsem nezaznamenal. Sklonoměr je trochu něco jiného, ale taky dost důležitý. Díky za info, můžu ho tedy s klidným srdcem "použít" :-).

6

semo napsal:

Knížku "Záludné miniponorky" mám - ta je výborná. Ale všechno tam taky neni. Kapitolu s ponorkama X (ošklivá káčátka) jsem četl několikrát, ale přístroj měřící rychlost stoupání/klesání (obdoba variometru) jsem nezaznamenal. Sklonoměr je trochu něco jiného, ale taky dost důležitý. Díky za info, můžu ho tedy s klidným srdcem "použít" :-).

Stavíš 1:2 ?

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Nene :-). Jak jsem psal, tentokrát nejde o model fyzický, ale počítačový. Jen jsem se nechtěl ptát na programátorských diskuzích, protože by to skrz ponorky nemělo cenu.