1

Téma: sklolaminát vs. sklotextit

Při hledání článků o sklolaminátech na internetu jsem narazil na jiný materiál - sklotextit. Dočetl jsem se, že je vyrobený z upravené skelné tkaniny jako výztuže a epoxidové živice jako pojiva. Jedná se o jeden a tentýž výrobek nebo je to něco jiného ? A dá se použít v lodním modelářství ? Myslím si že ano, ale prozatím jsem vždy četl jen o sklolaminátu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: sklolaminát vs. sklotextit

textit a kartit jsou názvy desek vyráběných z prolaminovaného textilu resp. papíru.  Prodávají se v různých tloušťkách na použití v průmyslu. Se sklotextitem to bude podobné.

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Joe napsal:

Při hledání článků o sklolaminátech na internetu jsem narazil na jiný materiál - sklotextit. Dočetl jsem se, že je vyrobený z upravené skelné tkaniny jako výztuže a epoxidové živice jako pojiva. Jedná se o jeden a tentýž výrobek nebo je to něco jiného ? A dá se použít v lodním modelářství ? Myslím si že ano, ale prozatím jsem vždy četl jen o sklolaminátu.

Sklotextit je elektroizolant. Jistě použít půjde, ale cena bude vyšší než u sklolaminátu.

Zachovejte paniku :-)

4

Snek napsal:
jaroj napsal:
Joe napsal:

Sklotextit je elektroizolant. Jistě použít půjde, ale cena bude vyšší než u sklolaminátu.

Sklotextit je levnejsi nez sklolaminat, navic se spatne opracovava je tvrdej a pri rezu smrdi ...
Pro ceny se mrkni http://remeslnepotreby.cz/ doufam ze se nepletu, kupoval jsem to pred dvoumi roky ...

Nemůžu teď na řempu najít rovnou sklolaminátovo desku , ale:
Sklolaminát vlna 2500x870 mm (tl. nezjištěna) .... 654,- Kč
Sklotextit rovná 1560x1040  mm (tl. 0,5m) ..... 1 212,20 Kč

Tak Ti s těma cenama nevím. :-)

Jinak, pokud se nepletu, říkali jsem tomu gumotextil, smrdí to při opracování, ale je to výbornej matroš (mám to jako stůl na hoblovce (tl. 10mm)  a fakt si nestěžuji).

Zachovejte paniku :-)

5

Neříká se tomu taky pertinax? Tomu sklotextitu, myslím.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Pertinax, alebo texgumoid, ktorý tak pekne smrdí pri opracovaní to asi nebude. Tie su tmavohnede a popis sklotextilu:

"Popis tovaru: Sklotextit

Vrstvený materiál v tvare dosiek, vyrobený z nealkalickej koronizovanej sklenej tkaniny a silikónovej živice. Vyznačuje sa vysokou teplotnou odolnosťou (tepl. tr. H) a dobrými dielektrickými vlastnosťami. Farba je voskovo biela až voskovo žltá. Je určený do elektrických zariadení tepl. tr. H a všade tam, kde sa požaduje vysoká tepelná odolnosť a malý pokles elektrických a mechanických vlastností pri pracovných teplotách. Použitie aj vo VF technike."

zo stranky: http://www.swt.sk/katalog/plasty/dosky/sklotextit.html

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Pertinax-prosycený tvrzený papír,hnědé barvy,velice křehký,zpracovává se za tepla.Použití v elektrotechnice
jako izolant/např.podkladní materiál pro odporové dráhy potenciometrů-uhlíková vrstva nanášena sítotiskem,pak za tepla na lisu vystřihávány/
Texgumoit-nebo gumotextit,výborný izolant,provedení desky nebo kulatina,výborné mechanické vlastnosti.
Z kulatiny např.vyráběny řemenice.
Sklotextit-prosycená skelná tkanina,uplatnění mají hlavně desky v elektrotechnice,kostry transformátorků
a podobně.Nanesením mědi pak vzniká cuprextit,který se používá na výrobu plošných spojů.Dříve se měď nanášela na pertinax-potom se tomu říkalo cuprexkart-dnes se snad už nepoužívá.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Lump napsal:

.....Sklotextit-prosycená skelná tkanina,uplatnění mají hlavně desky v elektrotechnice,kostry transformátorků
a podobně.Nanesením mědi pak vzniká cuprextit,který se používá na výrobu plošných spojů.Dříve se měď nanášela na pertinax-potom se tomu říkalo cuprexkart-dnes se snad už nepoužívá.

v čínské a jiné spotřební elektronice se kuprexkart používá dodnes - papír prosycený fenolovou (dnes možná jinou) pryskyřicí a na tom měď.

současný poctivý plošný spoj je na skutečném sklolaminátu... po odleptání mědi je průsvitný...

sklotextit je špinavě bílý až béžový, používá se v elektrotechnice a povrch není tak ideálně hladký jak u laminátových desek. Alespoň ten,co se mi dostal do ruky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

laminátové deky se dají koupit v Lamplexu(dříve Lamitec) ve VCHZ Pardubicea cena je více než solidní a kvalita super, tloušťky jsou od 0,3mm

Pavel Daněk
  Al khubar a Schnellboot S-100, ve stavbě
  FUTABA 3PM 2,4GHz, 6EX 2,4GHz

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Čím lepíte tyhle materiály dík

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

sekunďák, epoxyd.... po dobrém zdrsnění lepených ploch. Pokud to neuděláš, spoj časem povolí. Na povrchu jsou asi zbytky separátoru z výroby.

Někdy můžeš narazit na laminát kde je jako pryskyřice použit polyester...  pak lepit polyesterem.

Share

Palec nahoru Palec dolu