1 Naposledy upravil: semo (16-02-2018 13:22:46)

Téma: dynamická ponorka - skromné pokusy

Posílám svoji rozestavěnou dynamickou ponorku. Jen tak aby řeč nestála. Je to takový pokus. Inspirací mi byla začátečnická ponorka SPOK, o které psali v RC Revue. Ta je podobné koncepce, ale je ze dřeva. Mě laminování nevadí.

- Trup je laminován na pozitivním polystyrenovým ztraceným kopytě.
- Paluba/kryt je z tlustého plexiskla (aby se neprohybalo) uchyceného mosaznými šrouby.
- Těsnění plauby je sanitárním silikonem.
- Zadní část je oddělena přepážkou, kdyby se kolem osy motoru nebo táhel protlačila nějaká kapka vody.
- Táhla z drátu na výplet kol prochází mosaznou trubičkou podobného vnitřního průměru. Proti průniku vody jsou chráněna z obou stran obyč. smršťovací bužírkou a trubičku ještě naplním nějakým mazivem. Ale překvapivě to těsní perfektně už teď. Zkoušeno na flašce s vodou (viz. obrázek),  na kterou jsem hodně mačkal.
- Panty kormidel jsou z mosazné trubičky přimotané nití a zalité epoxidem, osa z ocel. drátu.
- Ponorka se nebude rozebírat často, nabíjení a zapínání je přes konektory ve věži.
- váží asi 1.5 kg a dlouhá je cca 40cm - 50cm, nevím přesně.
- motor MIG 400, 6čl NiMH 3000mAh, regulátor DSys asi na 30 ampér

Zatim jsem ji zkoušel ve vaně, neteče do ní. Je potřeba ji ještě trochu dovážit. Uvidím, jestli bude fungovat ponořování. Případně bych přidal dopředu nepohyblivý hloubkový kormidla, aby se líp chytla.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/672/t/p1c6f5e31qodh1rmv1opbr3uvtnd.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/672/t/p1c6f5e31qd1p1ik98hljh12g3e.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/672/t/p1c6f5e31qvnnpie1k3q16e2mehf.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/672/t/p1c6f5e31q15oa1mb016v91vs4po7g.jpg

Pozn: to bílý kolem trubičky táhla neni silikon, ale epoxid s mikrobalony.

A pardon za mizernou kvalitu fotek.

2

Re: dynamická ponorka - skromné pokusy

Vypadá to pěkně a poctivě udělané, myslím, že má šanci fungovat a něco vydržet. Přes to bych měl pár poznámek.

Plexi těsná paluba se dělá a je OK, ale plexi (pokud je to normální polymethylmetakrylát) nikdy ani na okamžik nesmí přijít do styku s lihem (etanolem a pokud možno ani jinými alkoholy), nikdy nečistit lihem! Pokud se tak už stalo, vyhodit a znovu! Ono se na pohled nestane vůbec nic, ale líh rychle vsakuje do polymeru a způsobí, že velmi zkřehne. Pak to po čase praskne jak bezpečnostní sklo (na spoustu malých střípků) v tom nejnevhodnějším okamžiku a nepotřebuje to ani náraz nebo moc tlaku.

To, že se ponorka uzavře a bude těsná a dlouhodobě v suchu, je iluze. Nebude. I pokud všechny průchody (hřídel, táhla, případně dráty) budou dokonale těsnit, vevnitř (třeba mikroskopicky) kondenzuje voda a narušuje co může. Laminát ani plexisklo nejsou těsné, nasakují jako hmoty vodou a voda je v nepatrném množství prostupuje. Pokud je vnitřek odvětrávaný, není to žádný problém, ale když je uzavřený, uvnitř se voda objeví. Aby se nemuselo porušovat těsnění a na větších ponorkách povolovat třeba 50 šroubů kolem těsné paluby, dělá se to tak, že se na palubě udělá malý výřez a na něm další malý plexi kryt třeba jen na 4 nebo 6 šroubů, ten se pak při uložení modelu po dni, kdy se jezdilo, otevře. Vnitřek větrá. V extrémním případě (a u malých ponorek) se to dá udělat i tak, že se na přídi a na zádi vyvrtá v plexi otvor a v něm vyřízne závit. Pak stačí 2 šrouby se širokou hlavou (spíš nerez než mosaz) a těsnění pod ni aby se otvory zavřely. Před uložením se šrouby vyšroubují, na jeden otvor se nasadí vývod akvaristického vzduchovacího kompresoru a nechá se několik hodin proudit vzduch, ten to vysuší. Viděl jsem i ponorku, která měla šroub v nejnižším místě na břiše, i tak se to dalo odvětrávat (jen pak majitel nesmí zapomenout ten šroub našroubovat před jízdou, to byl poněkud slabší moment ukázky).

Další možnost je uvnitř trupu ponorky nechat sáčky se silikagelem, aby sušily vzduch, ale bez kontroly stavu vlhkosti a občasné výměny to nemá smysl, takže je to jen prodloužení intervalů mezi demontáží paluby, ne odstranění nutnosti to dělat.

Dalším důvodem pro to, aby do trupu byl průchod třeba jen hadičkou, jsou teplotní změny a následné tlakové změny, hodně to dělá hlavně v létě (ponorka na slunci venku / ponorka ve vodě). Po zchlazení ve vodě klesne tlak a trup nasává vodu jakoukoli mikroskopickou trhlinkou a pórem (+ do laminátu a plexi). Když už je voda uvnitř a po ohřátí se odpaří, stejným způsobem se ven nedostane. Hadička dovoluje vyrovnat tlaky po vyndání z vody (trup se nedeformuje) a před jízdou trochu natlakovat trup (stačí nepatrně), to průsaky hodně omezí.

Share

Palec nahoru +2 Palec dolu

3

Re: dynamická ponorka - skromné pokusy

Díky, to je skvělá informace, s tim lihem. To jsem opravdu nevěděl. Mám dojem, že mi na to zatim ani neukáplo pivo..tak to snad bude dobré :-). Dám na to pozor.

S těmi průsaky to bude asi taky pravda (trochu mě to trápilo, že to nemám dořešené). Je v tom sice pár pytlíků se silika gelem, ale asi bude opravdu lepší udělat ještě nějaké větrání. Kompresorek na rybičky nemám, tak bych udělal jen menší kruhový otvor do paluby a asi 2 - 3 šrouby. Mohlo by to stačit? Ze spodu paluby bych zalepil závity (zapichovací matky, nebo něco z modelářský bižuterie). Jen nevím, jaký těsnění použít - nebo spíš, kde ho sehnat. Aby bylo dost měký, ale odolnější, než ten silikon.

4

Re: dynamická ponorka - skromné pokusy

Větrací kruhový otvor o průměru tak asi 3 cm by měl stačit, když bude vždy při uložení odkrytý. Zapichovací matky do plexi ... no to asi nebude nejlepší nápad :-)) ... přilepit tam nízkou nerezovou matici by neměl být problém nebo prostě komplet kroužek (mezikruží) z plechu kolem větracího otvoru a v něm tři otvory s vyřezanými závity - to by mělo větší plochu na lepení a líp by to drželo.

Těsnění nemusí být odolné, stačí levné a snadno výměnné. Instalatérské O kroužky se dají koupit, nebo plát gumy (i mechové) a vyřezat jde cokoli - třeba http://www.gumapraha.cz/sortiment.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: dynamická ponorka - skromné pokusy

Jo, myslel jsem zapichovací matici, ale s upilovanýma špičkama :-). No musel bych si jí líp prohlídnout. Mechová guma by fungovala? Žena zrovna takovou před pár dny koupila.

6

Re: dynamická ponorka - skromné pokusy

Chce to zkusit, jsou různé "stupně mechovosti". Mechová guma má výhodu, že je měkká a vyrovná nepřesnosti, ale pokud je řezaná z plátu (tj. s odkrytou porézní strukturou směrem k vodě), tak to chce vrstvu alespoň 5 mm (v daném případě jde o šířku stlačeného těsnění, ne o tloušťku plátu, ze kterého je to řezané). Nemusí to být absolutně těsné, nevím jak kdo, já nikdy souvisle víc než 2 hodiny s ponorkou ve vodě nebyl a když pak je guma zevnitř navlhlá, tak se nic neděje. Nesmí projít kapky. A zase, pokud je uvnitř i nepatrně zvýšený tlak, tak je to lepší, než když je tam podtlak.

Share

Palec nahoru Palec dolu