1

Téma: přijímač HiTec 40MHz

Neválí se někomu doma přijímač hitec 40 MHz HFS-06MT, nebo podobný kompatibilní? Koupil bych.
Díky.

2

Re: přijímač HiTec 40MHz

Mám vícero kusů Hitec HP - 2RNB.Jestli to jde spárovát s tvým přijímačem ale netuším.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

vysílačem  :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

pásmo 40MHz se nepáruje.... až na výjimky...

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Přijímač HP - 2RNB podle všeho použít nepůjde, dle dostupných údajů je to AM, zatímco tazatel zřejmě používá lepší rádio s FM (úsudek dle typu poptávaného přijímače). V klasickém pásmu 40 MHz (a leteckém 35 MHz) se nepáruje, ale používají krystaly. Sám 40 MHz FM dosud používám a zrovna loni jsem výhodně nakoupil několik starších přijímačů. Mohu tedy doporučit sledovat http://inzerce.modelbazar.cz/ případně další modelářskou inzerci. Možná bych jeden vhodný přijámač na prodej měl, ale má to háček. Ty bazarové přijímače vesměs fungují dobře, pouze jeden Hitec HFS-05MS se mi nepodařilo rozchodit. Možná jde jen o nějakou nekompatibilitu krystalů, ale s ohledem na indicie (nefunguje s žádnými mými krystaly, zatímco jiné přijímače s těmi samými ano) se spíš obávám, že je vada přímo v tom přijímači. Nechci prodávat zajíce v pytli a nečestně se obohacovat. Chtělo by to jedině vyzkoušet (zda s jinou kombinací vysílače a krystalů bude chodit anebo ne).

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Se to sice nepáruje, ovšem zásadní otázka tkví v tom, zda jde o přijímač s jednoduchým anebo dvojím směšováním, tj. zda krystaly od tohoto přijímače, které tazateli možná doma zbyly, budou spolupracovat s jiným přijímačem. Výrobce říká, že jde o:

Šestikanálový FM minipřijímač 40MHz s jednoduchým směšováním

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

7

ladous napsal:

Se to sice nepáruje, ovšem zásadní otázka tkví v tom, zda jde o přijímač s jednoduchým anebo dvojím směšováním, tj. zda krystaly od tohoto přijímače, které tazateli možná doma zbyly, budou spolupracovat s jiným přijímačem. Výrobce říká, že jde o:

Ano, se směšováním správná připomínka (osobně jsem zatím používal pouze jednoduché - pro méně náročné aplikace postačí lacinější řešení). Celá problematika klasického RC je ještě rozsáhlejší, dobré a vyčerpávající vysvětlení je např. zde: http://www.mojehobby.cz/magazin/detail.php?idclanku=15 Dnes už tyto informace vzhledem k masovému nástupu a rozšíření wi-fi ztrácejí na aktuálnosti, ale pro uživatele starých typů RC vybavení jsou stále potřebné.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8 Naposledy upravil: msob (18-01-2018 19:31:13)

ladous napsal:

Otázka, zda jde o přijímač s jednoduchým, či dvojím směšováním je zodpovězena přímo v požadovaném typu přijímače. Je to totiž to písmenko "S" v označení HFS-06MT - tedy SINGLE = jednoduché směšování. Přijímače s duálním směšováním mají označení HFD, tedy "D" jako DOUBLE

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Ano, měl by to být Hitec FM Single. Ozval se mi už jeden člověk, prý mi přijímač pošle, tak až přijde, uvidím jestli bude fungovat. Budu muset ovšem sehnat ještě krystal (nebo na zkoušku vzít z původního přijímače). Je to kanál 52 (40.685). Takový se už neprodává, leda snad ten "hradecký neoriginální", nemáte s tím někdo zkušenost?

Mám doma i "normální" 2.4 GHz soupravu, ale nedávno jsem vytáhl ze skříně rozestavěnou ponorku. Už jsem jí moc nevěřil, konstrukce se mi nezdála dobrá. Nicméně zkusil jsem ji utěsnit silikonem a potopit...no a ona těsní! A tak mě to chytlo :-). Proto to šílenství s 40 MHz. To jsem sice od inzerátu trochu odbočil, ale na druhou stranu, příspěvkama tu není v poslední době přecpáno, tak to snad nevadí...

10

semo napsal:

Ano, měl by to být Hitec FM Single. Ozval se mi už jeden člověk, prý mi přijímač pošle, tak až přijde, uvidím jestli bude fungovat. Budu muset ovšem sehnat ještě krystal (nebo na zkoušku vzít z původního přijímače). Je to kanál 52 (40.685). Takový se už neprodává, leda snad ten "hradecký neoriginální", nemáte s tím někdo zkušenost? ..

Mám osobní zkušenost s hradeckými krystaly a v přijímačích HITEC řady HFS i HFD fungovaly vždy korektně - jen je třeba při nákupu dát pozor právě na to směšování, zda je jednoduché nebo duální - krystaly jsou pro každý systém jiné a nezáměnné.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Na zkoušku lze krystal jistě zapůjčit z jiného přijímače, neustálé přehazování je však nepraktické a lépe dokoupit nový. FM krystaly se dají stále sehnat, já loni nakupoval tady https://profimodel.cz/cs/1379-krystaly ale určitě to není jediná možnost, na internetu se najde obchodů více. Zřejmě to všichni objednávají z jednoho zdroje (Pelikán? JINO?). V nabídce jsou krystaly originální i hradecké. Do přijímačů Hitec jsem pořídil ty UNI Jeti a fungují. Problém, že nejsou k dispozici všechny kanály, něco už nebylo na skladě, něco jsem vybral osobně (skladem poslední kus). Pořád je ale k dispozici více možností.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Poptávka je stále aktuální. Přijímač, který jsem koupil (přes inzerci na rcmanii) bohužel funguje tak napůl - je v něm nějaký vakl, někdy jde, někdy ne. Anténa zlomená neni, i jsem ji zkusil proměřit a připájet znovu.

Takže máte-li někdo přijímač Hitec 40 MHz, Single FM na prodej, budu rád.  V bazarech jsem nenašel.

13

nemusíš se omezovat jen na Hitec... s vysílačkou Ti bude fungovat jakýkoliv klasický FM přijímač na 40MHz s přenosem PPM... Jen je třeba se vyhnout přijímačům s označením PCM, SPCM a pod kteé už mají datový přenos. Obvykle jsou drahé a mjí věci jako failsafe a pod.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Našel jsem v šuplíku zbytky - HFS 04-MT, HFS 05 a HFD 08-RO, každý je s krystalem a není utopený ani bouraný. Tak za nějakou rozumnou cenu bych je snad dal, ale trošku je problém doprava - posílat ... no nevím a poštovné - hanba mluvit. Takže trošku problém s případným předáním.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

msob: O ty HFS 04 a 05 MT bych rozhodně zájem měl, HFD bude ale duální. Ten by asi nefungoval. I to poštovné by mi nevadilo, pokud by si byl ochoten to poslat. Bohumín je hodně z ruky. Leda Brno, to je tak nejblíž, kam bych se výhledově dostal. Pokud bys byl ochoten se domluvit, pošli třeba soukromou zprávu. Díky. 

SH: díky, to jsem nevěděl, dobrá informace.

16

semo:
i ten duální bude fungovat - je s krystalem, takže normálně pofrčí.
Odkud jsi? Popravdě se mi moc využívat služeb "Dneska podáte - zítra ztratíme" vulgo České pošty moc nechce. Pošlu ti do PM kontakt a případně se domluvíme.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Bohužel mohu potvrdit, loni na jaře (když jsem nakupoval) se na modelbazaru vyskytovalo více vhodných inzerátů, zatímco od podzimu se tam nic moc nenabízí, snad se časem zase něco objeví.

V FM pásmu opravdu platí, že není nutně třeba stejná značka vysílače i přijímače (viz. SH, vše má své výhody i nevýhody). Kupříkladu já používám vysílač Graupner a přijímače Graupner, Hitec a Jeti. Problém je akorát v těch krystalech. Jednak podle značky, do přijímače by měl přijít buď originál krystal pro danou značku (výrobce), anebo "hradecký" pro danou značku. Kombinovat krystaly a přijímače různých značek nemusí dělat dobře (někdy funguje, někdy omezeně, někdy vůbec). Potom ještě v rámci značky dodržet to zmíněné single a double směšování (jak bylo uvedeno).

Ještě možno dodat třeba to, že se počet kanálů na vysílači a přijímači nemusí shodovat (logicky to bude funkční dle nižšího počtu). Méně kanálů měly obvykle lehké minipřijímače, vhodné prodevším do malých a nenáročných modelů. Cenou za kompaktnost často byla horší kvalita příjmu a větší náchylnost k rušení (ošizené obvody). Výhodou samozřejmě cena. Vícekanálové přijímače byly obvykle větší, těžší, dražší (a robustněji konstruované), tedy vhodnější pro náročnější aplikace, kde riziko chyby přenosu představuje větší problém (rovněž tak dvojí směšování by mělo být odolnější proti rušení než jednoduché).

Také různé typy přijímačů byly různě kvalitní, spolehlivé a uživatelsky oblíbené. Lze třeba dohledat recenze ve starých číslech RC revue, či ve starých modelářských diskuzích. To má samozřejmě smysl pouze když je z čeho vybírat. Zde je evidentně problém sehnat vůbec nějaký funkční přijímač aby bylo s čím testovat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Jestli můžu poradit, pro toho kdo chce provozovat vysílač v pásmu 40 MHz je lepší si přihodit nějakou korunu navíc a snažit se sehnat (ať už nový nebo z druhé ruky) trochu jiný přijímač, například https://hobbyking.com/en_us/corona-synt … 40mhz.html nebo lépe https://hobbyking.com/en_us/corona-synt … 40mhz.html .

Jsou to přijímače s dvojí konverzí čili dvojí mezifrekvencí ( !!! prosím nepleťte to s "duálními přijímači", to znamená něco úplně jiného, to jsou přijímače, které současně přijímají signál dvěma vstupními díly, ať už ve stejném pásmu nebo v různých pásmech), jsou slušně citlivé, velmi selektivní, a pro použití to hlavní, nepotřebují krystaly. Prostě je "seznámíte" se svým vysílačem a běží. Neznám případ, že by se nesnášely se správně fungujícím vysílačem nějaké značky, jednoduše proto, že vysílaný signál musí přesně odpovídat danému kanálu. Ty problémy se značkou vysílače a krystalu a stejně tak přijímače a krystalu jsou způsobené tím, že různí výrobci používají krystaly v různém režimu a s jiným "posunem" (mezi)frekvence. Ověřeno je to mnohokrát modeláři-ponorkáři. Takovou tlačenici na pásmu 40MHz, jako na ponorkářském setkání, tak špatný signál, jako v hloubce pod vodou, a takové odrazy, jako v nerezovém bazénu ... to byste jinde těžko hledali.

Problém je, že v Hobbykingu jsou vyprodané, ale tu a tam se výjimečně objeví, chce to hlídat. Stejně tak v nabídce použitých. Někdy se dají sehnat třeba na Ali, teď zrovna jsou 6-ti kanály viz https://www.aliexpress.com/item/RP6D1-3 … autifyAB=5 .

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

To je taky dobrá informace, vůbec jsem tenhle typ přijímačů neznal. Rozhodně díky. Na druhou stranu, jsem už domluvený s msob a myslím, že na moje velice skromné pokusy budou ty klasické přijímače stačit. Neplánuju jezdit po srazech, ani nahánět co největší hloubky. Budu prostě rád, když se mi nějakou ponorku podaří vůbec dodělat a nebude do ní téct :-).

20

OK, ale když je to pro ponorku, tak ta v sobě bezpodmíněčně potřebuje mít jednu funkci, a to je fail safe. Když ztratí signál (což je pro ponorku naprosto normální záležitost), tak aby vypnula pohon, srovnala kormidla a začala se vynořovat. Bez toho může fungovat jen ponorka do vany nebo do zahradního bazénku, případně nejjednodušší ponorka dynamická (ani kombinovaný systém ne). Fail safe musí být v řetězci ovládání jen jeden (respektive když je jich víc, tak bacha na to, pracuje to podle toho prvního v řadě, na to už dojelo dost ponorek). Většina modelářů to řeší tak, že má přijímač s fail safe (což ty syntézové Corony jsou) a všechno ostatní vybavení (regulátory,... ) už pak funguje podle toho ať má vlastní fail safe nebo ne. Druhá možnost je mít v každém jednotlivém kanálu samostatný fail safe, ať už jako součást zařízení (většinou regulátor může mít svůj) nebo jako samostatný modul. To ale vyjde několikanásobně dráž a je to spousta kabeláže a modulů navíc. Tohle je už jiné téma, zde v něm nemá smysl pokračovat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

micer napsal:

OK, ale když je to pro ponorku, tak ta v sobě bezpodmíněčně potřebuje mít jednu funkci, a to je fail safe.
...
Tohle je už jiné téma, zde v něm nemá smysl pokračovat.

Ok, tak můžeme pokračovat zde: http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … 238#p48238.