26

Re: Tužší chod strojku na "lepší" stranu

Len tak pre spestrenie, link na parné strojovne na našom trhu.
http://www.modelarstvoimi.sk/520/motory-parne-stroje

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

Omlouvám se, že neodpovídám, nějak mi nechodí ža mailová upozornění na příspěvky.
Já bych to i na vodě zkusil a snaha byla, ale butan při 1stC opravdu něpremáva smile Budu holt muset počkat do těch aspoň 10stC či kolika, nebo vyzkoušet propanbutan. Ideálně, kdybych ho sehnal v tl. nádobě v podobě plnění pro zapalovače, ať nemusím řešit koncovky. Nebo holt vydržím. Blbé je, že je dost zima na to aby se mi neodpařoval butan takže nemůžu jezdit s lodí a málo zima aby zmrzlo bláto a mohl bych létat s éry. Počasí na *****.

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

Videjko z první opatrné krátké testovací jízdy (danou hlavně těžkým šroubem).
Měl jsem i společnost... smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

Určitě nechci podávat zavádějící informace a dohadovat se se zkušenými praktiky, jestliže jsem parník zatím nepostavil (teprve se chystám). Klidně se i rád přiučím. Šlo by konkrétně vysvětlit, proč ten trup není pro danou strojovnu dobrý?

Z teoretického pohledu vidím u parníků významný problém se stabilitou. Tu kromě mnou zmíněného tvaru podvodní části zásadním způsobem ovlivňují jiné faktory. U parníků je přirozeně problém s polohou těžiště (kotel a stroj nelze uložit tak nízko ke dnu jako baterky). Samozřejmě lze dovážit zátěží u kýlu, ale s omezením podle rezervy výtlaku (příliš nízký volný bok je také bezpečnostní riziko). Další možností je zvýšit stabilitu rozšířením trupu, anebo prostě daný trup celkově zvětšit (strojovna by se dostala níže a tedy i těžiště). Zmíněné úpravy by sice měly za následek zvýšení výtlaku a odporu, ale předpokládám, že stroj je dostatečně výkonný.

Zkouška ve vaně jistě neprozradí vše, ale přeci jen více než pohled na fotku. Nějaká výraznější labilita by se tak odhalit měla. Jinak samozřejmě nejlepší plnohodnotná jízdní zkouška. Mezitím se tu objevilo příslušné video. Z něho mi přijde, že je stabilita modelu dobrá, nezdá se mi, že by při zatáčení docházelo k nějakým náklonům, leda při ostřejším obratu zblízka (cca 4:40), ale to je stále v normě. Snad se vyjádří ještě někdo povolanější. Samozřejmě tohle je pořád jen klidná hladina a otázka, jak se loď zachová na vlnách. Předpokládám, že si stavitel se vším poradí (když podle dostupných informací zvládnul realizovat jiné náročné modelářské projekty).

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

Další verze bude mít plošší dno, bude větší, vyšší, hlubší kýl... ale jen po troškách, o úplně jinou loď (zatím) nepůjde. Navíc tato jízda proběhla s tím těžkým 100g komínem, místo kterého mám v plánu dát lehkou trubku jak jsem psal výše. Ale nová verze bude až po testech s pseudonástavbami kvůli testům koncentrace tepla pod nástavbou a po testech šroubů (ten šroub co tam teď vrčí jsem si taky dělal a tisknul sám, je moc těžký, už mám vytištěné jiné - s jiným počtem lopatek, s jiným stoupáním a průměrem... prostě, kdo si hraje nezlobí i když manželka tvrdí opak smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

Pepa Darvaš:
Omlouvám se za hloupou otázku (nevhodnost trupu) v mém předchozím příspěvku. Odpověď v diskuzi již existuje (příspěvek 11-01-2018 19:03:30)

RiMr:
Přeji hodně úspěchů a uspokojení při testování.

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

Po zhliadnutí videa si myslím, že si na dobrej ceste. Pod vodu pôjdeš, keď niekto do teba vrazí- mám s tým skúsenosť :-)
Pre istotu si postav ešte záchrannú bójku na zadnú časť.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

33

Já zkouším stabilitu ve vaně, nebo na vodě tím, že tu loď rozhoupám abych viděl kam až se nakloní. Pokud s ní budeš jezdit jen na takovéto klidné vodě, není co řešit. Pokud ale chceš třeba na soutěž, kde jezdí dva i tři modely najednou a jsou i menší vlnky, zle se ti povede. Mám i dobré zkušenosti s nízkým trupem z Jinolic. Model zmizel během deseti sekund. Šroub se mi zdá dobrý, ten bych neřešil. Určitě nechceš jezdit jen s holým trupem, paluba a nástavba také něco váží. Když jsi to dával na vodu, byla ta nestabilita docela vidět. Nikomu svůj názor nenutím, jen jsem chtěl poradit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

Trup bych rozhodně na každé straně rozšířil o pět cm.

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

Dávám odkaz na zajímavou stavbu. Řekl bych stejná značka výrobce strojovny. Možná se to sejde na porovnání výkonu, na videu je vidět pěkná rychlost plavidla.

https://www.tapatalk.com/groups/modelst … 99147.html

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

Tome díky za video, kde se potvrzuje moje domněnka, že trup je moc úzký. Ve videu je vidět kolik místa má stejná strojovna a kolik ho má trup od Rimr. Tomu Číňanovi to mazalo ke konci plnou parou i když v zatáčce ubral ani se to nezakolébalo.

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

Ten chlapík má však zároveň dlhšiu loď : 1200 mm

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

Zajímavý odkaz, zřejmě se jedná o německou pobřežní pancéřovou loď třídy Siegfried https://en.wikipedia.org/wiki/Siegfried … fense_ship Hezká inspirace, již mě také napadlo, že právě nějaký takový podobný obrněnec z druhé poloviny 19. st. by byl vhodnou předlohou pro stavbu modelu poháněného parním strojem. Nicméně v mém případě se zatím jedná pouze o myšlenku a hodně vzdálenou budoucnost. Nejprve je třeba začít zcela od píky.

Pozoruhodná je ta plechová konstrukce. Plusem je podobnost se skutečnými loděmi a nehořlavost. Problém však může představovat dobrá tepelná vodivost. Důležitá tedy bude dobrá tepelná izolace kotle a topeniště.

Share

Palec nahoru Palec dolu

39 Naposledy upravil: Tujano (19-01-2018 12:59:56)

Topenište u tohto typu kotla je vo vnútri, takže starosti s izoláciou odpadajú :-)
Kotol však samozrejme potrebuje izoláciu, ja ju robím zo smrekových morených a lakovaných líšt 2x5 mm.
Môj parník - Archer - má laminátový trup a na lepenie stavby som používal epoxidové lepidlo. Mal som
obavy, keďže trup je uzavretý, že prípadne vyššia teplota v trupe spôsobí zmäknutie, prípadne úplné
rozlepenie spojov. Nič také sa nestalo, zrejme je trup dostatočne chladený obtekajúcou vodou.
Priestor v trupe je ohrievaný hlavne parným strojom a kondezátorom a teplo blahodárne pôsobí na plynovú karušu :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu