1

Téma: Tužší chod strojku na "lepší" stranu

Zdar,
Ježíšek mi donesl strojovnu od Číňana a při jejím testování a hraní si s tím, jsem zjistil, že strojek točí ochotněji na tu stranu, kdy když připojím pravý šroub (nebo vzhledem ke zmatku tady v tom označování prostě ten častější co se při jízdě vpřed utahuje na stand. závitu), tak bude loď couvat...
Když ho nechám dýl točit na tu "tužší" stranu", tak je i vidět že pod strojem odchází olej zašpiněný, když to jede na tu lehčí stranu tak se žádné špinění nekoná. Tak že by ho číňan prostě zaběhnul na tu druhou stranu?
Takže - mám se snažit nechat stroj běhat a zaběhnout na tu správnou stranu, nebo to mám prostě nechat tak, nebo použít opačný šroub (což se mi moc nechce), nebo to zpřevodovat (což se mi už vůbec nechce)? Co myslíte?
Tady je videjko s tím šmajchlováním vpřed vzad:

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Tužší chod strojku na "lepší" stranu

Máš možnost to hodit na otáčkoměr a zjistit reálný rozdíl v počtu otáček na obě strany?

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

3

Leda že na to dám vrtuli - mám optický otáčkoměr na éra. Vyzkušuju.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

RiMr napsal:

může být i lodní šroub - pokud jde na otáčkoměru nastavit počet listů tak je mu to jedno jestli je tam vrtule nebo lodní šroub

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

RiMr napsal:

Vypadá pěkně. zajímala by mne cena, pokud není tajemstvím.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Podle mne to není ještě zaběhnutý strojek. Ty plné otáčky na prázdno nejsou dobrý pro nový strojek. Napiš cenu zajímalo by to více lidí, popř. odkaz, kde se nechá strojovna koupit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Ač mě pára nebere, na tyhle stroje už jsem koukal, vypadají vizuálně pěkně. smile
Cena je nejspíše věc příslušného obchodu/eshopu, jinak web a jejich portfolio je zde http://www.microcosm-engine.com/

(to video v RiMr-ově odkazu má název podle výrobce)

Share

Palec nahoru Palec dolu

8 Naposledy upravil: RiMr (06-01-2018 23:27:04)

Zdravím - k ceně, strojovna mě vyšla na cca 26 tisíc včetně poplatku (cca 4700) Burešovi na žrádlo pro čápy a pětikila za proclení DHL. Ale dostal jsem předvánoční slevu 5000, jinak by to celkem vyšlo o bolestivých 6 tisíc víc.

Nejsem zkušený, tedy jednak díky za každé rady (to s tím šetrnějším zabíháním mě mohlo trknout, každopádně už jsem vyvrčel 3 litry destilky, tak je snad už zaběhnuto?) a druhak nejsem schopen fundovaně posoudit stav a úroveň prístroje.
Každopádně, co jsem už zjistil:
- chytání přes komín/hořák funguje zatím naprosto spolehlivě, nezáludně
- plynová nádržka se plní přes koncovku jako na plnitelných zapalovačích, tedy plním (zatím?) butanem, naplním max 50-60g plynu, což stačí na cca 2 20-30minutové chody naprázdno na stole. Na jednu jízdu zcela bezpečně (mnohem dřív dojde voda - doplňování není instalováno)
- Obsah kotle udává výrobce 450ml - to je blábol. Reálně se tam dá nacpat až po zátku 390ml, tedy plním nějakých 370 ale spíš jen 300 ml.
- kondenzační maznice po dvacetiminutovém chodu (cca 5 otáček jehly) obsahuje tak 3 kapky kondenzátu = není to málo?
- mažu kompresorovým olejem - je to OK?
- po opatrném dotažení spojů před prvním delším chodem na páru (viz video níže) nikde nic nesyčí (aspoň zatím), neuniká
- pojistný ventil pustí páru při cca 2,5atm (a to jsem ho přitáhnul) a pak malinko pouští dál. Ventil jsem rozebral, z kuličky je "olezlý" chrom, předpokládám že když kuličku vyměním, tak to bude líp těsnit

A k tomu chodu vpřed/vzad - pokud beru chod vpřed jako pravotočivý, tak ten je "línější" (než levotočivý "zpátečkový") při tlaku nad 2 atm cca o 10%, Ale kolem 1,8 atm už je to i 50-70 % otáček... v tomto smyslu chodu se při klesajícím tlaku motor postupně "utahuje" až se zastaví a při tlaku kolem 1 atm se už sám nerozběhne. Ale na levotočivý chod (na zpátečku) se na stejný tlak rozběhne opakovaně a ochotně bez problémů, viz video níže.
Takže to budu asi řešit levotočivým šroubem, je jich dost, nějaké testovací si vymodeluju a vytisknu z polykarbonátu na 3D tiskárně, pak koupím podle toho nějaký fajnový mosazný. Nechce se mi tam dávat převod na přehození smyslu a už vůbec se mi nechce rozdrbat šouátka a excentry při snaze to pořešit. Možná někdy, časem, teď si v tom nevěřím.
TOž zatím tak, díky za všechny rady a tipy.

Video s měřením otáček (číslo na displeji nutno vynásobit 10x) - pravotočivý (línější) chod je když je páčka směrem od stroje, levotočivý (živější) je když je páčka směrem ke stroji:

A tady je video z prvního delšího chodu na páru, jsou tam asi víc vidět detaily strojovny pro případné zájemce:

Share

Palec nahoru +2 Palec dolu

9

Krásna strojovňa. Gratulujem. Moje mašinky točia na 2bar cca 2500o/min (na stole), vo vode podľa lode v rozmedzí 1200-1500 o/min. Po 20 min. chodu mám kondenzačnú mazničku skoro plnú kondenzátu. Určite treba viac mazať. Ja mám mazničky v ceste pary pred reverzným ventilom. Na vašej mazničke treba asi viac otvoriť ihlový ventil. Mažem panenským olivovým olejom tak, ako viacerí slovenskí a nemeckí parníčkari. Jirkovi Voráčkovi ten olej však ucpal dierky v mašinke. Pri olivovom oleji nemám ekologické výčitky. Čas chodu mašinky a spotreba vody zodpovedá vŕtaniu/zdvihu motorčeka.
Teším sa na Vyžlovku. Kto mi však natočí požiar Slavena? Asi prídem bez neho.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Stále se mi nelíbí to zabíhání.  Vyplácat tři litry destilky při takových otáčkách ? Je to všechno nové, tak si to musí sednout jako v novém autě. Zabíhat při menších otáčkách. To mazání je asi taky málo při těch otáčkách. Na to plnění plynu dát taky pozor. Až bude strojovna v lodí( Do jaké?) plyn je těžší a zůstává v lodi. Stačí vyfoukat a pak zapálit. Zapalování komínem se mi také moc nelíbí. Zbytečně to blafne. Vím, že to někteří parníkáři dělají. Jirka Špinar má kovovou tyčinku obalenou vatou namočenou v něčem asi éteru a zapálenou ji strká k hořáku. Ten reverz bych taky neřešil. Myslím, že ten strojek není sám, kde jede na jednu stranu hůře. Prostě dej tak správnou levotočivou vrtuli a je to. Na to couvání nepotřebuješ otáčky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Holub napsal:

Na vašej mazničke treba asi viac otvoriť ihlový ventil. Mažem panenským olivovým olejom tak, ako viacerí slovenskí a nemeckí parníčkari. Jirkovi Voráčkovi ten olej však ucpal dierky v mašinke. Pri olivovom oleji nemám ekologické výčitky. Čas chodu mašinky a spotreba vody zodpovedá vŕtaniu/zdvihu motorčeka.
Teším sa na Vyžlovku. Kto mi však natočí požiar Slavena? Asi prídem bez neho.

Tak ten olivový olej ještě zvážím, manželka dostala super fajnový na Ježíška, ta bude ječet smile, taky se mi nechce flusat do rybníka duhová kola, na druhou stranu, představa stroje zanešeného ztuhlým ol. olejem mě taky neláká... S tím zanešením měl problém jen JIrka VOráček? Fakt se to běžně používá?
Na té Vyžlovce, když, tak si jen tak pojezdím mimo soutěž, nechci se tam trapně potácet nevěda na kterou stranu smile Tak jak tak, i kdybych tam byl s lodí, tak video zajistí v nějaké základní podobě žena nebo dcera.

Pepa Darvaš napsal:

Stále se mi nelíbí to zabíhání.  Vyplácat tři litry destilky při takových otáčkách ? Je to všechno nové, tak si to musí sednout jako v novém autě. Zabíhat při menších otáčkách. To mazání je asi taky málo při těch otáčkách. Na to plnění plynu dát taky pozor. Až bude strojovna v lodí( Do jaké?) plyn je těžší a zůstává v lodi. Stačí vyfoukat a pak zapálit. Zapalování komínem se mi také moc nelíbí. Zbytečně to blafne..

Já jsem Pepo naprostou většinu té vody "sjel" v malých otáčkách, řekněme nějakých 30%, ty plné koule jsou tam minimálně (a teď už je úplně omezuju), to tak jen v tom videu vypadá že to furt honím na plný céres.
A s tím zapalováním - to jsem tak odkoukal na Vyžlovkách, zdálo se mi, že to tak dělají skoro všichni. smile Jak to jinak zapalovat? Nějak manipulovat s hořákem ve smyslu vytáhnout ho z kotle (je tam lehce pasentně), zapálit v lodi mimo kotel a pak ho zase štělovat hořící dovnitř? Nebo jak se to jinak dělá?
Loď jsem si včera večer nakreslil takovou testovací, nahoře otevřenou, s takovým lemem proti případným náklonům kdyby náhodou:
https://lh3.googleusercontent.com/_AI6riH3kD_MKiqzosMDt_qpqcCjzyT1VAyvNhMZJA6pznVSq1FBZ7piKs5UQqrkv8bIUpVuXP5akoCxVHCNi3TVEAWC0XzcfS5eI6vYALBfGlXB0-1f84shT3fxUe7YK4a9GhIAS94dp3X6G3TJzEDEZWXWRb2I9vAjaLyeuzRHnqRot6GaoEtI5e7JRkpGZFvsG026WOnK6vZKESyu7u4kXPS1liwkMwAHGzYCmeNuJv6v8HRsUPnNRvQPIj6wj-QifgsaggKTngfdb3xVI8123B8ce_5DfwwyFHxleTO-uoH69IJI0NJnixyxt-iqipxl5j9WN1rHhRdEtgiqOjHKex5eLj3lxbXDs0nR8ojo9z--rhMCiYqRiUvXaA47CCP81xArLVaKLH_pupdzMFKuWTf70_osz0_WVA_sGYFBtyQq-KjKonoFgCzgaEym8JskcCnexMH37aIt8v8EK_x0utrXwlv2mDVyzTWeJKy_yybfpXwlngaV_UKU2NA5AsLxvgJXKPDDmuWvVKw7uQ4-5-HAPsLUvcrIQ9_7HzdkuRXuvxzMGl5qyvwe7cqVmfLNbdqAmlZaHe1YFNaij3RMzFXwJop2VgdZULpZ1KRUNJn7RsO3jpLFJY_Pc04wqRqZWH57r8u0nsmokKPH38pDKYbWV1rY5A=s500

zrovna se tiskne první část trupu (trup je dlouhý 76 cm, tištěný na tři díly):
https://lh3.googleusercontent.com/uJqgt5vPNMt4yay0Cuf8vy5v7g9FaXEfQ9x71xGI9URjlGUVs8ia-faWdtf7S-wadAJL6hiSM1MahSnY5FwE-P9nGr0QwD33UkhCVQNedDnTmp5UwYdBiUdVhi4qcwC-hG9l0z5CA062Rb3mWQrTFj6FCDp4u4JsfCno1CkBWhpfXDJfAYwcAs2ukM0BtnHq-fM37_A9K5h-FFMkdfH4X3v8613MTxZEB0hSgVym5CkhAZlGPbKEHD1eYU8UANPVh2a8T3NWrr_BsRnJqqbVnT_wbCHNjGE15-g-RCpHREjEUD667X2tnD8WZH22ER5BmeOBJEdZfO98L_LB07dCJufk3HkUxyki4gdaheDO38rOq1Rwd7DVCYL7i9TzqsJ-gDhR9-bSJmp_n_TgyNiNK2gJx3u99dRk5LhKOTHxdWDVbcHedHDilFvtNzmkZY-BQ0kdhI6qf4ymGsJL9jFwffidmo5uhIArV6bT1xrx8UYHL8XzSVhaWn15JbPHG2FhdUjq-Qw2jMMex2QcfPUDC9DEhKyvqo21GBtmroJ2yi2SbF4QBmZhMipByErp3HKncyZXuXve7Zn2KqToJg_t7-TDFyNqfEwbgg6ZMUxw=s500

tohle bude spíš na takové testování do vany a případně na potácení se kolem sebe u nás ve Vinoři na rybníčku, hlavně na tom chci zkusit šrouby a manipulaci atd. Ale něco s takovým trupem (tohle je inspirované německým parním torpédovým člunem z 1. sv. ale má to trochu vyšší a širší trup) bych pak chtěl provozovat. Když to nebude vončo, tak nakreslím a vytisknu holt něco jiného.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

12

Ten olivový olej používam už päť rokov bez problémov. Neradil by som ho,keby to nefungovalo.Olej nič nezalepí, para si s ním poradí a tej je viac, ako oleja. Zapaľovanie cez komín je celkom korektné. To, že to blafne vôbec nevadí. To patrí k parníčkom. Plnenie plynu- systém zapaľovač je podľa môjho názoru O.K. Návrh lodičky je pekný. Otvorená lodička je na začiatok ideálna.
Ja by som však uprednostnil trup trochu "placatý". Vyžlovku ostatné roky vyhrávajú lode  ako Hořejšího Radotín, môj Cicúš. Neviem čím to je, ale asi malý ponor, nízka váha a tým malá ponorená plocha .

Share

Palec nahoru Palec dolu

13 Naposledy upravil: RiMr (07-01-2018 21:08:31)

Díky - nemáš Čimo někde fotky toho Cicůša z boku, jak máš vyvedenou hřídel pod trupem?
Jaký je podle vašich zkušeností pánové předběžně vyhovující šroub pro takový stroj? Tedy dvouválec 10/12 co točí na dvě atmosféry naprázdno cca 1800-1900 otáček? Vytisknul jsem si 60mm třílist (stoupání 55) ale zdá se mi to hrozné hebedo, ale to mám asi deformované vnímání z elektriky smile

Tady jsem teď dělal test části trupu z obyč PLA, jestli se to hned nerozteče - nerozteče smile
V uzavřeném trupu to samozřejmě bude jiná písnička..

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Strojek krásný, k problému se nedokážu vyjádřit, návrh trupu zajímavý, líbí se mi. Jenom se pozastavuji nad plánovanou technologií stavby trupu (3D tisk z plastu). Zátěžový test sice úspěšný (však je kotel dobře izolován a strojek v provozu teplo vyzařuje, ale ne tolik), ale v praktickém provozu může nastat cokoli a pro trup parníku bych tedy přirozeně preferoval materiály co nejvíce odolné proti teplu a ohni (co jsem vysledoval, že parníky mají obvykle klasický plaňkovaný anebo celolaminátový trup, uvnitř často ohnivzdorné nátěry, kolem strojovny izolace apod.). Koukám co je to přesně za plast https://cs.wikipedia.org/wiki/Vl%C3%A1kno_PLA a s překvapením zjišťuji že bioplast a téměř nehořlavý (rozhodně plus), ale minimálně deformace v případě nějaké nehody (požár na palubě) reálně hrozí. Také bioplasty rychle degradují (v některých aplikacích plus, ale v případě modelu bych si naopak představoval velkou trvanlivost). Ovšem pokud to bereš jenom jako pokus a v případě poškození trupu si snadno vytiskneš nový, tak asi ano.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Pokud je ten stroj dobrý, může tu šedesátku utáhnout, jde o to, že ty otáčky hodně spadnou a ten rozjezd půjde pomalu dolů. Mám o něco menší vrtání 0.9 mm a zdvih 14 . Zkoušel jsem tu šedesátku a raději jsem ji ubrousil asi na padesát. Je to lepší. Raději menší a víc otáček.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

S tím plastem má Petr P pravdu jestli seš schopen vytvořit trup aby byl pevný, naseparuj ho ,nalaminuj pozitiv.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17 Naposledy upravil: RiMr (08-01-2018 22:17:04)

Zdar - tohle byl test s nejobyčejnějším materiálem, bez jakékoliv další ochrany na bocích a hodně natěsno. Trup zevnitř bude dodatečně chráněný - minimálně nátěrem řídkou epoxidovou pryskyřicí (výtisk bez úpravy je "savý" a na PLA drží skoro všechno), možná to i vylaminuju. Nějaká dodatečná ochrana kolem kotle je jasná, s tím se počítá. Zvenčí to laminovat nebudu (proto to dělám jak to dělám, abych se vyhnul kolotoči tmelů a broušení, kterého jsem si už užil dost), tam přijde ve finále jen plnič, lehké dobroušení a barva. Tady na tom testovacím dokonce jen transp. akryl ve spreji - dvě až tři vrstvy stačí, aby se výtisk zavřel a stal vodotěsným.
Tento trup na videu níže třeba má tisk jen jeden perimetr (tedy je to opravdu "děravé") a na uzavření pórů stačily dvě vrstvy barvy ve spreji - trup je jak jsem ho vytisknul, šmirglu neznaje, jen barva zvenčí trupu (ta fialová barva je barva tiskové struny):

Ale to jsou všechno starosti spojené s obyč. PLA, jsou i jiné mnohem odolnější materiály, které časem pravděpodobně vyzkouším, které mají bez dalších úprav odolnost 100-140 stC. O trup strach nemám, horší to bude s nástavbami nad kotlem, tam se uvidí. Ale přinejhorším je zkrátka udělám z plechu nebo překližky. OOna to zas taková raketová věda není.
K tomu pozitivnímu laminování na naseparovaný trup - to jde, ale zajímavější je vytisknout formu, tu naseparovat a laminovat do ní. I když se forma dále neupravuje, povrch výsledku většinou vyžaduje pouze jednu až vrstvu plniče a hotovo. Ale to má význam u nějaké maloseriovky, já využívám u 3D tisku spíše té možnosti udělat si jeden kus jak mi zrovna vyhovuje. U letadel jsem s tím vyblbnul už docela dost:

Ale zpět k páře smile - jak jsem strojek začal mazat tím olivovým olejem, tak se chod výrazně zjemnil, a pracuje už při mnohem nižším tlaku. Rozbíhá se studený už na půl atmosféry a teplý běží skoro do nuly, pokrok velký, včera mi na "volnoběh" na jeden kotel vody naprázdno naprosto hladce bez předešlých nerovnoměrností v otáčkách běžel hodinu, jenom vrněl, díky za tipy!

Share

Palec nahoru +3 Palec dolu

18

Richarde, hodinu prevadzky je paradny cas..
Zaplavas polhodinovku s lahkostou.
Ale doma na stole sme vsetci majstri..:) ja som este nejazdil na ziadnej Vyzlovke, vzdy sa nieco poserie, pritom na stole doma v dielni sa citim ako jasny vitaz :-)

Riso z BA

Diva od Aeronaut-u - Hotovo, Baby Bootlegger 1:10 - Hotovo
Riva Aquarama este chybaju doplnky, Foo Ling podla 152VO - chybaju napisy
V4 parny motor pre  Parnik Matilda podla planu Dampfpinasse um 1900 - staviam

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Zdar, no nevím jestli bych ve vodě a ne jen nasucho na stole tu půlhodinovku dal, leda nějakým ploužením, ten volnoběh na stole je ve vodě v reálu jen takové ploužení krokem (zkoušeno ve vaně ještě bez rádia).

Už se to začíná rýsovat. Se stabilitou to není tak hrozné jak jsem myslel, ale musím s tím jít na klidnou vodu a zatáčet opatrně smile
Ještě nahradím těžký masivní komín alu trubkou. Nebude tak hezká, ale bude to mínus 100 gramů vysoko nad čarou ponoru.

Další si udělám nějakou širší, placatější, vyšší. Zatím tam mám šroub co jsem si dělal ale je moc těžký, uberu list a zmenším stoupání. Ale vyzkouším to i s tímhle. Kormidlo mi vyšlo debilně, ale na testy už to předělávat nebudu.

https://lh3.googleusercontent.com/fl4VWIC6_-2Fuy7Nhp6Q6jZoHTTTkAYMZaEX6SRpxEv_kP4IkopcpOSKCbQX1ePa1-49HAEFGZbcODttT9wEDwCM1ctyltAuyHDeNHTf6RWjlaScJhHbF_hhrdrxvOpClTMEBdtqjmDQI1iNmGNV9_-BGkpXjNdnwZhEcHBjFuAq-bRZA9ueBgfFQeahcnBGqzNXAVV7Mv275MOVRQjiiQmkvNqcsn1oKdjv01YiGBtsihehz6JgmvYVRpx14X1A48MvmWOLQlcg9vlWFv17ed1r8Kfws9dACZ3Q8wqohxrkZ5iMGDzXgUtZV9zYWUqYwuVZP0YrsV6boQ3PFx6MSNTvV4pgRnuyPhrBUAelU4InoBHp1aBNrA2mZWl8_gG7FA8hASE8RMGlKrZIbfoi4R7GrXVpKTkLuMcNuZtVPqVfctUHd0ePwD-TRDmcaG0qhWBqWKdq5QE-LSHpjC-SsdeFgeq1gBHsQ1fWX1l3GkFOc9ZBm0Qse8czyLoor0nDU1aP18rnZ2hcE95yl0u0B6lbsN1yGO6oDwKeBVEJfsL1Ry-65Ib2fsaCscuQLcw-jM7I8cYUngfGYcQMkOgmWRT3bO83U_M4P07CT2li=s700

https://lh3.googleusercontent.com/AHQjIq7WFQ9KYFq2maMnCHL3YH2aiLj6RipiYFXeCTWU91728uFkH_Kk2NQJz-8SEvwA8DbX_iL6GyS1YapaGrQyzQjhrV5Z447EIBCoEUsQPRBoVoq3Zz4CmEFDJV28AjcTuWr-Yigx4Fzq9uCTR480i8F5mdpzEghB_mKWCS4zcu7JR2CwEvj0oVz7qN7hXo9_pNR6AOjOLtHekh6mSSZNvq-qkkryd6ud4j0UWLTXiWKwAAHf_BM83VWxW49csOeaspGjQ50cJVPBk6B7TpNDP7aKhpys0OKH4KpgbSYRGaIHMS81FX5A0JlFH1igXO3jAVtQxOUw0OCMsQJ09k4sC8UE_V0cEA8FIOCvex4v6NBTjMN9uleQbW2QCfsxxvJ_bNJujqrxnf2vmmgPBfj-hHkkgmdD20EW1ZRLYMSZ0f7IZK-9IcTPs4mp6fPgBUF6wHz-5mnCo70c6zLnqLCtBxQS4ikyOABvFWbtLcD1Cm6kE47zG9J0e0iJ-nsPOoA6K9VFdDt5JNZUa3PIAv2UD9O_IXN7TBHN6OiXyMOKoPTOIeTi6cu70b1I6OF9KWCNvevGT7JD_vu8tByZJ79Bh19PYrjL-tPLL3hKM6Q5v470iqgMmmOUbKPAwc8P4TPqrng6hJBKPaRDPwF_BmCEzdW0K06jxA=s700

https://lh3.googleusercontent.com/R710SeDV-Qv_rWgjB0NURzleak1JAQcdJIw5f-qI4m0n_-3Ka0_6TZxl8bDWIbRSe974RbjvVfBXPn2_HDEhg0jAwPZG0PzPVLjR8_lfbTct-YTUizxkMhFcwv092O_THFFv_VCJmxPbVskKeFRzureWsocYPe5GCocd53SoPH3IrQDfUmjtUPzie_MzjLGH024tN0aPKk4EFvoc1IhrGszyYXl54WpcBzbQuQDGV2qHvn3LufSmI0BW3snPJHnu8ge89MFPzOyURtUrMGN3QJjygsZgzkQbWxnauag2F-leBquXfesBrJafH_3d0y7GdvnwW8ZzgpOa5PTVYW3FDcInrL3eVSUbw-OZhNWaZ9Prs46zJ08G6PARK1pXmgsnCnSrc5iMp_a_nhyF3ULTAiMSOrN4v8UOTHUvSeRvaler_KmhtfkitLbo7s8jWLfShCL19ah_1LmRXL0R5fxnaQjnKSWLVqF5C209FKbrhJuGmz0aPQCAPonrRmQ2t9fHzaAwY1RrdvE7BhRwHFXFc6SEUarO7-5ADAnoNOO0rFKG8uo7x2ws76tlINwyQTq60_1_dmfxA2PCvvFqWupDgQol7teY8IFTbrApu6iHcZY1Xtm-gno3ws1QbXHXqNGy_KtJ1KUlqzcsEbEiLdf8JkD9bWmDI6Ec9w=s700

https://lh3.googleusercontent.com/cT8st_nep3QKjb_e8PL0oQb9CSGd6JY0ErHU3OhAP5xPn_vNTFeqHUrhnWqfSpcyuS7ZnZvdiPiOSVlsLWgZz28PQfkj9WQ3x4L3RzpBHR1AXbuCGJkTYJWLtP7DX6GKtPOJZ3M683yrGdSK_b9rR1rnvc8hJ3xr7RTzk_H8nub4ts80ulaVEyhf4s1y2h9P7xRSfcVsm_Yn1T7ixz4FfqTaBZBYPRi7wI66FNxH5Lgzzyw3SJtMQHkVXFv5eLoDSaBmmbtPf9cozFOGBMq-m6vQSYJU-jFkH97DySnB9PLwN6tVerTAAjBhgyDuzzq8uIrHEkYfpxrkp7NXozvMEwBHaHA5z93XE7BSTvB5XAlVWqMafiSwTvSZSLFHcwX8pbb-e4eCFQkANPAwXWrTUGszPnI7uhHGqxcJ2_bK4hxlvmHUHYVz51AA-BUJUyS-No0gpyfOSg49TOI-N87xZtvLnLYFCNhJU7t-Xus8McNyRwdjL4VYtg2yJAKAKfb_wHu3GLANnM_rsfzQT9EOw4xfojR0CqeMyogl1qgmXPSVuW5Eqaa2btEXzdSdiQDYBjPLU14z7Mn9FPnbEjO00OItRdUirDoxU55fzMxuIzWJJvxuZwYlliHcEYwZlX2qspYCquScy280NDvn6Hp6dqbQUkgGDEr4tw=s700

https://lh3.googleusercontent.com/w5EkFqdUMM0MNwfParYagsgN9J97sLbYePSB3FXIjGNVZI3FMb1dIkXzBy4u5C2vBaCsu9bFyNfBbhbFR5jIA05jqXUisV7Ib0UvgnWIgv_WLlBCUHbooe0eIpzKWsH3BwFT-eSZ8loypI8ACgb1SSuoTJMSCqMlNBFqJeJ3iP-vkJXuZpElCsuWfancx0yeANCkeTjj8Ea4hl3oqp5w8v-iBkP320TDQ-zPYMFByhD0dHJbxmBzCAnbJghHKtqFeh7jgA6AixZ6OO7pApJAGP_cIKPUxxhRhjn4iYvYZIDWUALwvsPFQiGgf6aMHeTBi_6zzDJgMgsXdI6gR81hBzdJarxIs8iu_q31z0K7kPLjxBHlICtgECr_dgkJRlUtsulAdTP6UAThrd1_3lRnBFE2-yUqdII1HqdHrkShdPORpkiSaNtCnlPVbafNFQBBirSpV91rw62Z5pp1IV7bfWeTeiG5TBZZWp2YElAhYQZjktbCGRJHsSoc0xsev0s0_v_kpIr_lIkQIAsSro0H6fmw3rbe16F6V0phO4MlAIFv0ZuB3nfFJ0n3Sql3aYlMwAahafhh55lBnwM2q8xRL11m_EsniILmsPzKgo8V8iGS65UIzlk0Q6BPIaoJqews2q-eVA7MB_MXXnoF0UOjhwVg4wsKrXivUg=s700

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Pěkná práce.!!!

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Tá tri D tlačiareň je dobrá vec. Byť mladší tak sa do toho pustím.
Aká je váha strojovne a výtlak toho trupu ?A jeho rozmery ? Či nebude treba dovážiť olovom.

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Na komín skús dať chromovanú Ms trubku z opadu umývadla (OBI , Hornbach) je ľahká , pekná, dá sa striekať a tvarovať.

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Ten trup není vhodný pro tuto strojovnu. Trup je moc úzký a hrozí převržení i při mírném naklonění, natož při vlnkách.

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

Trup je elegantní, ale fakt, že oblé dno není z hlediska stability to pravé. Nejvýhodnější je ploché dno a k tomu dostatečná šířka trupu.

Z hlediska velikosti je trup na strojovnu akorát, pěkně se to tam vejde. Tu stabilitu by ale jistě bylo vhodné ověřit. Vzhledem k použité technologii 3D tisku se nabízí poměrně snadné prototypování. Naložený trup vyzkoušet na vodě třeba ve vaně a pokud by se něco nezdálo, tak jednoduše vytisknout trup o něco větší a otestovat, zda změna pomohla.

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

Ve vaně může zkoušet jak dlouho chce. Musí to vyzkoušet na vodě venku při plné jízdě . Povídám, že ten trup není dobrý pro tuto strojovnu. Nejde o to jestli má oblé dno. Parníky mají 99 % oblá dna . Za dobu co se zabývám parníky jsem viděl jen jeden trup s plochým dnem. Nebo spíš šarpiový trup. Dělal jsem šarpiovou formu na trup o délce asi 80 cm, ale šířka je 33 cm.

Share

Palec nahoru Palec dolu