1

Téma: Batyskaf Trieste do zahradního sudu (nápad)

Po dlouhé době píšu na monako, i když občas to tu pročítám. Byl jsem nadšen z článku Superkondenzátory jako zdroj pro pohon modelu a dlouho jsem plánoval nějaký je vyzkoušet. Před pád dny jsem dva malé objednal (10F 2.5V a 5F 3V).

Zároveň se již řadu let snažím postavit nějakou ponorku, ale zatím se mi to nedaří :-). Nicméně teď jsem dostal takový jednoduchý nápad, možná to někoho zaujme, možná přijdete s vylepšením:

Opravdový batyskaf Trieste, který se ponořil do Mariánského příkopu, byl plovák naplněný benzínem - aby se vznášel ve vodě jako "vzducholoď", ale byl zároveň nestlačitelný. Pod plovákem byla zavěšena pozorovací ocelová koule. Balast tvořily dva zásobníky naplněné železnými kuličkami, které byly drženy elektromagneticky. Pokud by došlo k závadě na elektrice, batyskaf se stejně vynoří. Já bych rád postavil mini-polomaketu tohoto batyskafu, v délce cca 10 cm. Taková hračka. Balast by držel elektromagnet se superkondenzátorem, který by byl pevně zastavěn uvnitř, koukaly by jen vývody na nabití ze dvou tužkovek, připadně jumper místo vypínače.

Ze starého motorku (vzhledově takový) jsem vymotal vinutí a spojil dohromady. Navinul jsem to na malou podkovu (z jednorázového klíče). Odpor cívky je asi 2.1 Ohm. Při použití kondenzátoru 10 F, 2.5V,  tudy teče na začátku něco málo přes 1A (2.5 / 2.1). Sice dost, ale ten kondezátor tohle dává. Možná by šlo snížit odporem. Tento elektromagnet udrží slušnou zátěž cca půl minuty.

Vpodstatě by teď stačilo skrz pozorovací kouli až do plováku vytvořit dutinku, kde by z boku magnet přitahoval třeba vložený šroubek (zátěž). Jenže jsem začal spekulovat smile. Magnet by mohl otevírat kovové víčko a dutinka by byla naplněna jemným štěrkem. Bylo by to lepší, než házet do vody tuny železa :-). Ale takové víčko by nemohlo být na pozorovací kouli. Zaprvé se tam nevejde a za druhé, batyskaf by na něm nad dně seděl a pravděpodobně by se neodklopilo. Takže by musely být víčka 2: na místech, kde to měl opravdový Trieste. To by si vyžádalo zvětšení modelu a složitou konstrukci na odklápění (rád bych zachoval 1 magnet, aby se otevřely oba balasty zaráz). Nemá někdo lepší nápad? :-)

Osadil bych na model i světlo, ideálně ledku, ale to bohužel nejde, protože ta má otevírací napětí přes 3V. Tak leda asi žárovku, ale ta neni věčná.


To je vše. Třeba ten nápad někoho zaujme. Je to spíš pro děti. Když jsem byl malý, měl jsem potápěče, který se vynořil fouknutím do trubičky. Byla to skvělá hračka :-). Tohle by mohlo být podobné.

2 Naposledy upravil: micer (20-11-2017 23:32:21)

Re: Batyskaf Trieste do zahradního sudu (nápad)

Možná ten výsledek bude spíš pro děti, ale postavit funkční Trieste v délce 10 cm nebude žádná legrace, i když předpokládám, že nemá mít pohon. Dělat to větší by bylo jednodušší, každý centimetr pomůže.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/991/t/p18qpddef484q28a1i0ioe91vo9d.jpg
Rozhodně by bylo mnohem snazší jako odhazovací zátěž použít hladkou železnou kulatinu (nařezané kousky svařovacího drátu průměr 3 - 4 mm by asi vyšly nejlevněji) než štěrk nebo písek. Podstatné rozdíly jsou dva:
1/ Hustota železa je přes 7,5 g/cm3 (proti vodě víc o 6,5 g/cm3), hustota štěrku (spíš písku kvůli jemnosti) je do 1,7 g/cm3 (proti vodě víc o 0,7 g/cm3). A vo tom to je. Železo je zhruba 10x výhodnější, bude mít sílu (dostatečnou tíhu) k vypadnutí a objemově ho bude při stejné zátěži 10x (!) méně než písku .
2/ Hladká tyčka (dlouhá 1 - 2 cm) z hladkého svislého kanálku nebo z podvěsu snadno sjede. Částečky písku (zejména pokud to nebude říční písek s kulatými zrny, ale štěrk s různě tvarovanými) se v malém otvoru snadno vzpříčí a nemá velkou sílu / snahu vypadnout. Šroub se závitem je tak napůl, těžší, dá se držet přímo magnetem, ale závit může drhnout.

Funkční světlo by dojem hodně posílilo a není pravda, že s LED to nejde. Viz pár příkladů:
1/ vynikající funkčně, ale složité, ten obvod se špatně shání, výkon "jak bejk". Dá se to vyrobit mnohem menší než jak je deska navržená. http://www.belza.cz/ledlight/maxl.htm
2/ jednoduché (ta cívka se koupí jako součástka), ale nechodí od malých napětí http://www.belza.cz/ledlight/ledm.htm
3/ perfektní rozsah napětí, ukrmí dvě bílé LED, jen ten transformátorek se musí navinout. Tohle bych si vybral, kdybych to dělal. http://www.belza.cz/ledlight/m2d.htm
4/ pro zapřísáhlé odpůrce cívek a vinutí, teda nic moc, ale lepší než nic. Funguje to jako zdvojovač napětí - nábojová pumpa. http://www.belza.cz/ledlight/blik.htm

Všechny příklady jsou z http://www.belza.cz/ a Jarda Belza je (není-li výslovně uvedeno jinak) zkouší a dělá, není to bezhlavě někde opsané z pochybných zdrojů na internetu. Stačí jako námět?

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: Batyskaf Trieste do zahradního sudu (nápad)

Díky za postrčení s tou zátěží. Určitě to bude u prvního prototypu (a pravděpodobně posledního) s železem snadnější. Na těch pár ponorů, než nás to omrzí, to bude snad stačit. Zkusím to teda takhle jednoduše a místo toho třeba vymyslím tu ledku. Pájení, ani leptání DPS mi neni uplně cizí, tak možná zvolím některý z těch obvodů, co jsi odkazoval (rovněž díky).