1

Téma: Melodie - problem so spojkou na motor

Zdravim,

Pri stavbe Melodie som narazil na problem - prierez lodneho sraubu vs prierez motora. Pouzivam tam motor Raboesch RM-410 s priemerom 2.3mm. Hriadel ma priemer 2.6mm. Ak pouzijem pruznu spojku (alebo kardan) od robbe (alebo Krick), vsetko je viacmenej 4/4 mm alebo s adapterom 3.2/4.

S hriadelom nie je problem (tych 3.2 staci pre ukotvenie 2.6), ale problem je s motorom. Tam neviem najst ziaden adapter aby som to dostal aspon na 3.2 mm.

Su samozrejme dve riesenia: kupit si Robbe kupplung z 2.3 na 4 mm za 11 eur. Alebo kupit za 21 Eur novy hriadel s puzdrom od Raboesch (tam ma limituje minimalna dlzka puzdra) - tam zase ale neviem najst spojku 2.3/2.3 ...

Prilis sa mi nechce do tych vydavkov, ta elektronika ma uz aj tak stala relativny majland. Vie mi niekto poradit nejake elegantne riesenie?

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Melodie - problem so spojkou na motor

2.3mm má klasická 400ka motor. Takových spojek musí být mraky. Pokud uvažuješ o nové hřídeli, tak se podívej na MP-jet, tam jsou hřídele i s držákem motoru a spojkou. Hřídel "Compact".
http://www.mpjet.info/news/lodni-dily

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

pro bobana437,
navrhuji Ti : v nějaké modelářské prodéjně koupit od MPJetu  ... 2ks šestihranná spojka vrtání 2,3mm a spojovací element.  1 spojku převrtáš na 2,5 pak na 2,55 a kdyby to nešlo nasadit na hřídel tak 2,60mm.
Je to pořád lepší než mít vrtání pro hřídel 3 mm.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Hm, kedze sa nachadzam v Belgicku, s MP Jet bude problem, nedorucuje tam ... Prevrtavanie spojok tiez neprichadza do uvahy, nemam na to naradie ani vedomosti.

Vidim len dve moznosti - alebo kupit ten kardan od Robbe 2,3/3 alebo pruznu spojku s adapterom na 2,3 na jednej strane a 3.0 na druhej. Pruzna spojka/kardan su nutne - nie je mozne pouzit priamu spojku kedze Raboesch ma ine rozmery ako original projektovana Igla pre Melodiu a je tam stale nejake vyosenie

ak by este niekomu napadlo nieco elegantnejsie, budem rad. Taku mordu ako montaz RC do 30 rokov starej Melodie som este nezazil smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

boban437 napsal:

Taku mordu ako montaz RC do 30 rokov starej Melodie som este nezazil smile

Buď rád za toto. Předělával jsem stejně starý torpédový člun od Igry, má dva motory, dvě hřídele+pouzdra a kozlíky, bylo to v nějakém pseudorozměru průměr hřídele 2,8mm.

Pokud MP Jet nedodává do Belgie přímo, co přes nějakého prodejce, Pelikán, Pecka, atd...?

Ještě nápad, co kdybys -když už budeš mít větší průměr vrtání spojky- ten zbytek vyvložkoval? Do vložky pak vrtneš malou díru aby stavící šroub mohl skrz k hřídeli.... Jde jen vymezit vůli mezi vrtáním a hřídelí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Pokud mě paměť neklame, měl jsem před cca 15 lety v Melodii spojku hřídelí řešenou nějakou hadičkou (dost možná kouskem kabelové bužírky) - rozhodně to bylo něco, pro co se nemusí do modelářské prodejny.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

7

Také se domnívám, že by měla postačovat hadičková spojka (nejlepší jsou asi tlustostěnné silikonové). Jasně, je to primitivní a vhodné jen pro malé výkony, ale Melodie pokud si vybavuji není žádný obr ani rychlík. Osobně používám pouze hadičkové spojky a spokojenost, bez problémů a mizivé náklady (dosud jsem stavěl samé menší lodě, výtlačná plavba, pohon motory velikosti do 400).

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Veci vacsinou objednavam cez Krick alebo Schiffmodelle-shop.de. Alebo Cornwall z Britanie. Takze som limitovany na to (btw brat cokolvek z ceskeho eshopu je skoro nemozne, nemaju vyjednane take podmienky na dopravu ako ma napr Krick pre EU)

Ta gumickova spojka mi napadla, len mi to vyosenie prislo trosku vela na to. skusam teraz prevrtavat jednotlive diely aby som sa dostal do co najvacsej roviny a vyhol sa kardanu. Mozno to pojde tak. Ked to bude hotove, odfotim

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Určité vyosení právě hadičková spojka zvládne. Pokud je nesouosost znatelnější, je možné hřídele více oddálit v podélném směru a vzniklou mezeru tou hadičkou přemostit. Ta se prohne a zaúčinkuje podobně jako kardan. Ovšem to lze udělat pouze pro malé krouticí momenty a hadička musí být každopádně tlustostěnná (v ideálním případě, kdy jsou hřídele souosé a prakticky na dotek stačí slabší). S výjimkou miniaturních modelů a slaboučkých pohonů je také třeba, aby ložisko pouzdra hřídele zachycovalo axiální síly, jinak by tlak šel přímo do hadičky a ta by zkolabovala. Příliš velké vzájemné vyosení hřídelí však ani hadička nezvládne, bude tam příliš tření, radiální tlaky na ložiska hřídelí, hadička bude mít tendenci se svlékat. Ale ani kardan nespraví vše. Chce to vyzkoušet, zda pohon půjde hladce bez přílišného odporu, vibrací atd. Výhoda, že hadičky jsou laciné a snadno dostupné, takže experimentování tolik nepálí, zatímco koupit drahou spojku a zjistit, že je na nic, zamrzí více.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Ještě je vhodné na hadičku navléci vinutou pružinku (např. průpiska) která zabrání překroucení hadičky.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu