1 Naposledy upravil: ladous (17-03-2017 00:49:36)

Téma: Pomoc se sestavou elektroniky do Alky

Zdravím všechny.
Jsem v RC modelařině úplný začátečník, snažil jsem se něco načíst, ale stejně v tom mám pořád maglajz.
Začal jsem stavět plachetnici Alka: http://www.mo-na-ko.net/images/LodPlachetniceAlka-3.jpg
Zde jsou nějaké fotky ze stavby: http://stavbytn.rajce.idnes.cz/Lodicka/
A teď k mé situaci: Začínám uvažovat jak budu plachetnici ovládat, zatím jsem došel k tomuto:
kormidlo: HS-322-HD-ECO
plachty: HS-755-HB
RC souprava: OPTIC-6-SPORT-2-4-GHz-mode-1-prijimac-OPTIMA-6
akumulátor: G3-RAY-Li-Pol-3000mAh-7-4-30-60C-prijimacovy-pack-22-2Wh
a nevím jestli budu potřebovat BEC : https://www.kl-modely.cz/FOXY-UBEC-6A-d6520.htm
Jakékoliv reakce, rady, připomínky uvítám. Jak říkám jsem úplný začátečník, takže věřím i tomu,že celý můj výběr někdo smete ze stolu smile Předem všem děkuji.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Pomoc se sestavou elektroniky do Alky

Začnu od konce...
- ten akumulátor je zbytečně velký a díky tomu, že je to Li-Pol budeš potřebovat BEC.... raději bych použil klasický 4-článek NiCd... nějaké 1700mAh a obejdeš se bez BECu, jednoduché nabíjení, skladování a do plachetnice je to až nad hlavu...

- rádio OK. Jen že se dají najít přibližně stejně vybavené soupravy za levnější peníz. Na plachetnici bude stačit cokoliv, ale asi budeš chtít pokračovat něčím složitějším, tak je třeba uvažovat i trošku dopředu...  Já třeba rádio používám na plachetnici i motorový model soutěžně a tedy mi nevyhovuje knipl plachet/motoru bez neutralizace.... a držet plachtu celou dobu v nějaké poloze je taky opruz. Zvyknul jsem si na taháč uprostřed na Multiplex Cockpit MM...ale už se neprodává  Proto jsem hledal něco, co má tahový potenciometr nebo páčku na boku... klasický otočný potenciometr je na nic. Skončil jsem proto u Turnigy i10... dobré ovládání, volby nastavení a programování taky ale displej na sluníčku na prd a výdrž baterky taky nic moc...  ale to točítko na boku je pro mě důležitější.... Takže, k vysílačce řeknu nad čím se zamyslet ale konkrétní typ nebudu nikdy nikomu doporučovat.... je to velice individuální.

- výběr modelu.... Alka je plachetnice třídy DJ-X což byly kdysi neřízené plachetnice které měly jet rovně a vyhrávala rychlejší. Doma mám podobnou - "Pasát" - byla to moje první loď. Po letech jsem ji zrepasoval a předělal na RC a jízdní vlastnosti nic moc...  Jelikož ji máš už v pokročilém stavu, tak tím chci říct ať ji doděláš, ale kdyby na vodě nejezdila podle tvých představ, tak to neznamená, že RC plachetnice jsou na nic, ale jen že jsi postavil model, který byl určen k něčemu jinému....a postav si druhou lepší. wink
- stavba pěkná, čistá... jen doufám, že balast nezůstane jako krychlička ale dostane hydrodynamický tvar. smile  A náhon na servo stačí jedním táhlem. Dva táhla dávají rychlíkáři kvůli vůlím, ale stejně je to spíš jen pro dobrý pocit ale přináší to problémy s nastavením. Když táhla nebudou stejně dlouhá, bude trpět servo.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Alku jsem stavěl před víc jak 40 lety jako volnou, konstrukce tomu odpovídá. Nečekej nějaké super výkony, bude to na rekreační poježdění. Když už jsi předělával tvar kormidla, tak jsi ho mohl posunout blíž k zrcadlu, takhle můžeou být reakce na řízení "vlažnější". Nekomentuji volbu vysílače, to je hodně individuální a kamarádi s uvedeným vysílačem bez problémů jezdí.
Ostatní vybavení máš dost předimenzované. Pokud používáš k napájení 2S LiPol, tak je výhodné použít serva označovaná HV (High Voltage), která jsou koncipovaná pro napájení až 8,4V plně nabitých zdrojů. Tebou linkovaná serva snesou dle uváděných parametrů 6V, takže k 2S LiPol potřebuješ zmiňovaný externí BEC. Kapacita 3Ah je zbytečně vysoká, mé zkušenosti s odběrem placetnice jsou cca 100-150mAh za hodinu ježdění.
Zvolená serva by mohla být menší a lehčí, na kormidlo stačí velikost mini, nejsou tam žádné velké síly. U serva plachet by stačila velikost "standard" a vybrat typ se sílou zhruba 8-10kg/cm. Ale zvolené vybavení vyhovuje, ta lodička to uveze...
Ohlídej si dostatečný prostor pro pohyb prohloužené páky serva plachet uvnitř trupu a snaž se volit řešení, které minimalizuje šanci na zamotání nebo zachycení otěže uvnitř trupu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Nezapomeň natřít trup zevnitř i palubu ze spoda než ji přilepíš. Třeba pryskyřicí kterou si laminoval.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Děkuji všem za rady, přesně tohle jsem potřeboval. Trochu mě mrzí, že jsem se neporadil dřív, hlavně s výběrem modelu, ale co už. Dostavím ji a uvidím co z toho vyleze. Alespoň si to vyzkouším, už teď bych udělal pár věcí jinak. A pak si vyberu ten správný model big_smile Jinak balast projde proměnou smile, ale s tím zatím čekám na to až zjistím kolik by měl vážit.
S natřením vnitřku počítám.
Posunutí kormidla ještě zvážím, radši to 3x předělám. Když už sem si vybral špatný model, tak aby to alespoň trochu stálo za to. O kolik by se mělo posunout? O půlku dosavadní délky k zrcadlu?
4-článek NiCd má 4,8V bude to stačit na 6V serva?
A ještě jednou díky:)

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Určitě loď dodělej, byla by škoda toho nechat. Buď bych nechal kormidlo kde je a vrátil se k původnímu "retro" tvaru, ať loď ve stojanu působí věrně - i za cenu horší manévrovatelnosti. Pokud bys ho posouval, tak až dozadu k zrcadlu lodi - když se podíváš na téměř libovolný současný plán, tak uvidíš, že je až vzadu pro co největší vyvozovaný moment.
U zdrojů musíš rozlišovat, jaké napětí je uváděné. Nominální pro NiCd a NiMh je 1,2V, ale plně nabitý článek má až 1,56V, sice to napětí rychle spadne níž, ale zpočátku se bude držet okolo 1,5V a bude postupně klesat, pod 0,9V na článek už je nejvyšší čas přestat vybíjet. :-) Obdobně u LiPol je nominální napětí 3,8V, maximální nabití pak 4,2V na článek. Pokud budeš napájet serva nižším napětím, např. zmíněných 4,8V, tak nemusí dosáhnout deklarované paramatery při 6V, ale fungovat bude.
Nemáš vyplněné bydliště - pokud máš v dosahu nějaké plachetničkáře, tak tam jistě najdeš radu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Ivo Michal napsal:

Alku jsem stavěl před víc jak 40 lety jako volnou, konstrukce tomu odpovídá. Nečekej nějaké super výkony, bude to na rekreační poježdění. Když už jsi předělával tvar kormidla, tak jsi ho mohl posunout blíž k zrcadlu, takhle můžeou být reakce na řízení "vlažnější". Nekomentuji volbu vysílače, to je hodně individuální a kamarádi s uvedeným vysílačem bez problémů jezdí.
Ostatní vybavení máš dost předimenzované. Pokud používáš k napájení 2S LiPol, tak je výhodné použít serva označovaná HV (High Voltage), která jsou koncipovaná pro napájení až 8,4V plně nabitých zdrojů. Tebou linkovaná serva snesou dle uváděných parametrů 6V, takže k 2S LiPol potřebuješ zmiňovaný externí BEC. Kapacita 3Ah je zbytečně vysoká, mé zkušenosti s odběrem placetnice jsou cca 100-150mAh za hodinu ježdění.
Zvolená serva by mohla být menší a lehčí, na kormidlo stačí velikost mini, nejsou tam žádné velké síly. U serva plachet by stačila velikost "standard" a vybrat typ se sílou zhruba 8-10kg/cm. Ale zvolené vybavení vyhovuje, ta lodička to uveze...
Ohlídej si dostatečný prostor pro pohyb prohloužené páky serva plachet uvnitř trupu a snaž se volit řešení, které minimalizuje šanci na zamotání nebo zachycení otěže uvnitř trupu.

Serva to bez BEC zvládnou, ale jak dopadne přijímač, když je na 6 V?

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Teclis napsal:

Děkuji všem za rady, přesně tohle jsem potřeboval. Trochu mě mrzí, že jsem se neporadil dřív, hlavně s výběrem modelu, ale co už. Dostavím ji a uvidím co z toho vyleze. Alespoň si to vyzkouším, už teď bych udělal pár věcí jinak. A pak si vyberu ten správný model big_smile Jinak balast projde proměnou smile, ale s tím zatím čekám na to až zjistím kolik by měl vážit.
S natřením vnitřku počítám.
Posunutí kormidla ještě zvážím, radši to 3x předělám. Když už sem si vybral špatný model, tak aby to alespoň trochu stálo za to. O kolik by se mělo posunout? O půlku dosavadní délky k zrcadlu?
4-článek NiCd má 4,8V bude to stačit na 6V serva?
A ještě jednou díky:)

S výběrem se netrap, vše se dá naučit jezdit. K posunu kormidla bych měl výhrady. Jízdní vlastnosti ovlivňuje rozložení těžiště plachet  a těžiště laterálu(ponořené části). Plán neznám, ale je třeba se podívat, zda tam uvedená těžiště nejsou zanesena. Ta bych u prvního modelu doporučil dodržet. Pokud se posune kormidlo dozadu, tak se tím i změní poloha těžiště ponořené části a to může zhoršit jízdmí vlastnosti modelu.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Nejsnazší a nejuniverzálnější cesta jak řešit napětí je ten UBEC.
Neměl jsem okamžitě dvoučlánek se správnými konektory a ani přijímač by vyšší napětí nemusel rozdýchat a tak jsem dal UBEC.
Vyřešeno a mohl jsem klidně použít i tříčlánek - při odběru serv a přijímače ani vyšší napěťový spád nevadí.
Obvod není drahý ani u nás, (třeba Aukro), natož na Aliexpressu.
Mám to ve dvou metrových plachetnicích a do dalších to půjde už samozřejmě taky.

S tím laterálem bych to viděl taky tak.
Může sice z estetického důvodu posunout kormidlo, ale pak by ho měl zmenšit (při posunu vzad) nebo zvětšit tak, aby těžiště laterálu zůstalo stejné. Na manévrovací schopnosti by se to pak nemělo projevit.
Mít první model a být nezkušený stavitel bych se tomu vyhnul.

Řešením je sice i možnost posunu patky stěžně (a myslím, že Alka má i hřebínek), ale opět - neznám-li, budu se trápit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Karolinus I napsal:
Ivo Michal napsal:

Serva to bez BEC zvládnou, ale jak dopadne přijímač, když je na 6 V?

Jak který...
třeba zrovna vybraná Optima 6 má napájení buď 4.8 - 7.4V nebo SPC systém (4,8-35V) což je jeho vlastní stabilizátor v přijímači a napájí se přes samostatný konektor...

Ale stejně nechápu, proč si tak komplikujete život? Rozdíl ve výkonu normálního serva nebo se zvýšeným napětím se u takové aplikace moc nepozná, není třeba se honit za nízkou váhou ani za velkou kapacitou... prostě použít 4 NiCd články a jsem bez problémů a starostí...

Share

Palec nahoru Palec dolu