26

Re: Flower Class Corvette

Ahoj vespolek,
staví tu ještě někdo korvety? Zrovna ten dotaz ohledně osvětlení byl zajímavý.
Takže se přidám - řešili jste prosím někdo osvětlení ve smyslu pozičních světel? Především to na stěžni mě dělá trochu vrásky jak ho tam zakomponovat (přesněji jak k té LEDce přivést napájení).
Dík za tipy
D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

Ve většině případů je stožár, kde jsou ty ledky, děláme z trubiček, nebo drátů. Takže svléknu drát z bužírky, stožár nabarvím, nalepím ten + vlásek na stožár a dovedu to až k ledce. Tam to zapojím na jeden pól a na druhý napájím další který vede k další  a tak postupuji až ke všem. Do stožáru zavedu  mínus a je to. Pak  zalepím ledky. Stožár musí být dobře nabarvený a nebo ten + kabel nechám v bužírce, záleží na měřítku. Nechá se ten + taky navléknout do trubičky a vyvézt až před ledkou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

já osobně používám  mikro SMD ledky  a to spojené přímo se stejnou řadou předřadného odporu  napojené na vrtačkou zkroucené lakované mikrovodiče odvinuté z relátek(nejlépe dvoubarevné lakovaní  , ale není nutno)  a pak je protáhnu hustším eyntetickým emailem černé barvy.... ledky pak mužu zalít čirým epoxydem v silikonové formě  do tvaru  světel která potřebuji  vytvořit a neprůhledné části následně  nabarvím  nejprve stříbrnoua  anvrch pak barvou  kterou světlo má mít dle podkladů. Takto připravená světla  instaluji na stožáry nebo kam libo přičemž kabílek  nijak neskrývám , je to detail který většinou na lodích bývá též neskryt a díky integrovaným odporům přímo v odlitku mám jistotu , že nezapomenu na  předřadník při testovacím  zapojování

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

na Revelovce mám normální ledky ....jen jsem je trochu zbrousil ...bacha, zadní pozička ve stavebnici není - musí se dodělat - najdi si článek + fotky Ivana K ...

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

Já jsem Snowberry dodělal letos. Poziční světla jsem upravil z LED a osvětlení kormidelny a venkovní jsou 12V žárovičky. Zadní poziční je na zadní dělové plošině a osvětlení  zadní paluby jsem koupil v eshopu. Pokud máš zájem, napiš mi na email.

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

A ještě jeden poznatek. 60% je upravená nebo úplně nová. Od paluby po kladky na "lanoví".

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

Díky za tipy. Osobně jsem koketoval s dvěma možnostmi, vyfrézovat do toho plastového stěžně rýhu, tam vložit drátky z elektromagnetu (jsou tenké a lakované) a zakitovat a tak a nebo použít elektrovodivý lak a stopy nakreslit.
Články jsem právě četl. Ohledně zadní pozičky, stavím Campanullu, ta ji má po přestavbě (v r.1942) úplně vzadu na extra stojanu mezi skluzy hlubinných bomb (pokud jsem to správně identifikoval z fotek). A obecně ano, co korveta, to originál. Doma už mám taky jednu takovou "Naděždu", takže ted stavím znova a lépe.
Pak bych měl ještě jiný dotaz - patina druhoválečných lodí. Z barevných fotek co jsem viděl byly lodě v lepším stavu než je například ta korveta (jak je na ni odkaz v tomto tématu). Je postavená fakt pěkně, avšak dle mě přespříliš orezlá. Takže jak?

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

pro soutěže  maket bez patiny (páni sudí jinak nejspíše nepoznají lod od klády) jinak pro oko libě......

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

Já použil lehkou patinu. Zvýraznil jsem lehce hrany. A to tmavším odstínem té které barvy. Jen pro rozbití jednolitosti. Přesně tak, ubrousil jsem zadní část a zapustil pouze jemné drátky. Musel jsem dávat pozor, aby se nedotýkaly. Jinak hodně radosti při stavbě:)  smile.

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

Ahoj, po delší dobu plánuji překopat moji starou korvetu. Tak a teď prosím o názor - podle dokumentace a nákresů korvety neměly v ose žádný kýl, spíše takové ploché dno. Nicméně stavebnice od revelu tam má po celé délce kýl dost velký (kdo ji viděl ví), je to ještě přežitek od kluků z Matchboxu. Odstranit či nechat? Jak moc jeho odstranění změní chování modelu na vodě? Rozměrově je 3mm na výšku a 5mm na šířku po celé délce. Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

Řekl bych, že kýl je tam z technologických (výrobních) důvodů, výlisek je pevnější, má lepší plochu na slepení a hrana je definovatelná.
Snowberry mám taky, už celkem dlouho, ale právě absence dobrých podkladů na konkrétní kus mě ještě nedonutila začít.
Nechtěl bych to ošidit, Naděžda mě neláká ;-)
Nedávno jsem další viděl na Aukru, v obchodě nebo v e-shopech vlastně taky ne - kromě nějaké limitované verze s lepty nebo něčím jiným vylepšenou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

Steve7 napsal:

Řekl bych, že kýl je tam z technologických (výrobních) důvodů, výlisek je pevnější, má lepší plochu na slepení a hrana je definovatelná.
Snowberry mám taky, už celkem dlouho, ale právě absence dobrých podkladů na konkrétní kus mě ještě nedonutila začít.
Nechtěl bych to ošidit, Naděžda mě neláká ;-)
Nedávno jsem další viděl na Aukru, v obchodě nebo v e-shopech vlastně taky ne - kromě nějaké limitované verze s lepty nebo něčím jiným vylepšenou.

Souhasím s tebou. A i ta forma modelu je opravdu stará, možná to jinak neuměli udělat.
Jakou konkrétní korvetu chceš (jednou) stavět? Například na Snowberry je několik opravdu dobrých fotek. Pokud by jsi chtěl stavět podle dokumentace, tak pak je slušná dokumentace na Agassiz, ale tam je popsána ještě s krátkou zvýšenou přídí a stožárem před můstkem.
Mě už se Naděžda povedla, tak teď plánuju jak to napravit... smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

Jakou konkrétní korvetu chceš (jednou) stavět?

Tak asi hlavním kritériem je dostupnost podkladů.
Vždycky když vidím nějaký model, ať už ošizený nebo cíleně stavěný jako "svůj" či originál (třeba pro F4A), vždycky si říkám, jestli to není škoda, že když už tomu věnovat úsilí, tak proč ne rovnou jako maketu?
A to bez ohledu na soutěžní ambice či jen rekreační poježdění.

No a přiznám se, že raději bych šel do Snowberry, případně do jiné, "hleďavé", barevně zajímavé.
Nechce se mi stavět nějakou šedou myš jen proto, že jsou na ni podklady :-))))
Jasně, je to trochu protimluv.
V MO vycházel seriál se zbarvením, ale jen kvůli tomu jej kupovat nebudu, to by tam musely být i nějaké podklady, buď výkres nebo 3D jako na jiné lodě. Něco, co o lodi něco víc řekne a bude případně i dostatečné pro možnou účast na soutěži (kdyby náhodou ;-)...).
Několik čísel mám, kvůli jiné lodi, ale leze to do peněz ;-)
Tak snad časem něco vyhrabu. Třeba na RCG...
Není někde ucelený soubor, historie s použitelnými fotkami nebo něco vhodného?
Věřím, že to netrápí jen mě.....

Share

Palec nahoru Palec dolu

39

Ahoj,
Snowberry je velice slušně popsaná, neměl bys mít problém se stavbou.
Pokud by jsi potřeboval informace (a obecně asi kdokoliv kdo korvety staví) zde je několik odkazů, které používám.
Angličtina nutností.
http://www.cbrnp.com/RNP/Flower/contents.htm Stránka Bob Pearsona, jsou zde i některé kamufláže (mám dojem, že i časopis MO zde čerpá)
http://www.steelnavy.com/USCGcorvettes.htm Několik fotografií korvet předaných USN
http://theflowerclasscorvetteforums.yuku.com/ Fórum fandů korvet, jsou zde fotky, popsané stavby, obecné informace a i odkazy na jiná fóra.
http://www.steelnavy.com/Sackville.htm Fotogalerie poslední korvety HMCS Slackville. Nebrat ji úplně doslovně, podle informací jinde na webu byla prodána do civilních služeb, přestavěna a později odkoupena zpět a přestavěna opět na korvetu...

Pak mám ještě další dokumentaci (její nalezení není moje práce a děkuji za ní), avšak na tu ti musím poslat odkaz na email nebo SZ.
Další informace nebo korekce vítám... smile Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

40

Mimochodem, kamufláž podle White Ensign Models https://www.whiteensignmodels.com/page/ … /20/#NAVAL

HMCS SNOWBERRY
Vertical surfaces—Western Approaches White (RN 10), Western Approaches Blue (RN 08), and Western Approaches Green (RN 09);
Steel decks: MS.2 (RN 05)
Wood decks: Teak (C 01);
Underwater hull: RN Antifouling Red (RN 19).
Countershading: Extensive use was made of countershading in Western Approaches camouflage. The following surfaces should be painted white:
A. Undersides of blast shields, flag decks, boats, Pom-Pom decks, and other platforms.
B. After side of bridge.
C. Lockers, vents, davits, etc.
D. Whole of after blast screen.
E. Darken ship screens, canvas covers to reels, etc.
F. Lower 1/3 of gun barrels, searchlights, etc.
G. Both masts (if two carried), and crow’s nest.
H. Insides of gun shields.
I. All stanchions and other small fittings on deck.

The camouflage was always taken over the boot topping, down to the waterline, so there is no black boot-topping stripe.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

41

Díky moc!

Nebojím se stavby, ale toho, aby to odpovídalo určité skutečnosti v určité době.
Občas se sejdou fotky z různých období a pak je problém s přestavbami - hlavně právě u lodí.
Jedna ze srdcovek je i Halny - a víme, jak vypadala dřív a jak dnes, že?
Ivan se o podkladech ke Snowberry zmiňoval právě v článku o Naděždě, takže první varování už mám za sebou ;-)

Postupně prolouskám odkazy a až budu mít pocit, že už vím (brzy mě pak přejde :-)))))  ), tak se s tím poperu.
Často to dělám přes Google a obrázky, prošťourám každou fotku, hodně zajímavých věcí pak ale najdu úplně v jiné souvislosti, na odkazech k jinému typu a pod.
A až pak bouchnou saze, budu mít snad představu, co může být problém a co ne.

Ještě jednou díky.

Share

Palec nahoru Palec dolu

42

Ahoj vespolek,
stále na ní dělám, pomalu ale jistě. Zanedlouho snad začnu přidávat superstrukturu.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1b8ei48ln16c417k6l1p11lfc2n3.jpg

D.

Share

Palec nahoru Palec dolu