1

Téma: Problém s Graupner HoTT přijímačem

Nestalo se mi to asi poprvé, leč u předchozí MC-10 40MHz přepólování bat. u příjímače (nap. přes BEC) nijak nevadilo. Teď jsem po dlouhé době přešel na 2.4GHz (Graupner HoTT) a po přepólování (po vteřině jsem to hned zase odpojil, jak jsem si toho všiml) se začal chovat divně přijímač s regulátorem.
1. přestalo fungovat napájení přijímače přes BEC (zkusil jsem i jiný ESC se stejným výsledkem), napájení jde jen přímo od baterie,
2. nefunguje ESC, resp., zkoušel jsem několik kusů Speed Profi 50, diody se rozsvěcí, ale motor neběží. Na všech kanálech stejně. Serva na všech kanálech fungují.
Má s tímhle někdo zkušenosti? Ještě můžu ESC přezkoušet na starší 40MHz soupravě...
K baterii asi budu muset připájet dráty napevno s konektorem :-(

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Problém s Graupner HoTT přijímačem

Pokud ti jedou serva, ale motor ne, mohlo se stát, že jsi odpálil kondíky na výstupu.
Elektrolytický kondenzátor má definované vstupy, tedy připojení na "+" a "-".
Mohlo dojít k průrazu a nějaká ochrana to nepustí. Případně "odešly" koncové tranzistory.
Jen na vteřinku....u elektroniky jsou i tisíciny někdy problém.
To asi sám nespravíš, navíc s tranzistory jsi mohl odpálit i něco dalšího, a pokud tomu neholduješ, tak to neopravíš.
Moc bych to nepokoušel, mohl bys poškodit i motor nebo serva, v případě průrazu do zkratu pak i baterky.
I sebešikovnějšímu se může povést záměna napájení, pokud to není ochráněno zámky, či samicí a samcem na střídačku. Zapovídáš se a.....hotovo.
Zkus to s jiným regulátorem, přijímač nejspíš bude OK. I když - teď čtu, že jsi to zkusil....?
Je zajímavé, že i s jiným regulátorem přijímač nejede a přitom fungují serva - to nějak nechápu, pokud jedou serva, pak jde do přijímače napájení.
Regulátor je pro stejnosměrný nebo střídavý pohon?

Samozřejmě můžeš regulátor zkusit i se 40MHz soupravou - regulátoru je to jedno, dostává na konektor napětí a zpracované impulzy, nic víc.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Tak tohle mi dalo dost zabrat, ale záhada je asi vyřešena.

Jedno je jisté, odpálil se ESC. Jenže po jeho správném zapojení byl už asi zkratovaný, a to způsobilo rozpálení napájecích vodičů a jejich samovolné "odletování" od hlavního vypínače. Ten byl už v lodi a jelikož tam není vidět, tak jsem si toho nevšiml. Proto všechny další ESC, které jsem zkoušel nešly :-)

Po opravě a opětovném vyzkoušení už s novým ESC, vše zase funguje, včetně BEC.

Před tím jsem ještě zkoušel starší 40MHz přijímač, a myslím, že tam ten odpálený ESC fungoval (ale bez BEC, mikro 40MHz ho nemá), ale ruku do ohně bych za to nedal, pokusů jsem prováděl hodně a pokoušet to už radši nebudu :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Tak paráda!
S tím micro bez BEC nějak nevím, jak to myslíš - malé regulátory jsou skoro vždy s BEC 'na malý počet článků), větší jsou často jako OPTO, tedy bez, protože jsou určeny pro více článků a napěťový spád by už byl problematický.
Ale to není podstatné - hlavně že ti to běží.
To odletování bylo asi právě důsledkem průrazu koncových tranzistorů a zkratem jsi kablíky z vypínače odpájel :-)
Tak ať se daří!

Share

Palec nahoru Palec dolu