1

Téma: Odlévání plastu

Ahoj. Potřeboval bych poradit jak a do čeho odlévat plast. Plast proto, že ta součástka je dost namáhaná a musí být pružná. napadá mě ještě nějaká tvrdší guma ale vůbec nevím jak udělat formu aby se dala rozebrat a vydržela bez úhony vyšší teplotu roztaveného plastu/gumy. Děkuji za nápady Milan

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Odlévání plastu

Je to dost obecný dotaz.
Na drobné věci je vhodný Lukopren.
Je to téma na dlouhý článek a pokud si vzpomínám, čtyřdílný seriál byl někde tady uveřejněn - snad na starém Monaku?
Něco bylo i v Modeláři, popisoval to i Ufon, na stránkách figurkářů a diorámat....
Zkus ve vyhledávači hledat "Odlévání do Lukoprenu".

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Otázka je jakým způsobem bude namáhaná a jakou maketovost kvality povrchu potřebuješ.

Pokud by byla namáhaná v jednom směru, šlo by ji prostě vytisknout z pružného plastu, nylonu a nebo přímo z pet (dělají z toho petflašky)

Modelařím pro radost, ne pro specializaci na danou kategorii modelů.
Turnigy er9x + Assan + Dickie Tug + Springer

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Ahoj jedná se o horní přední rameno k RC autu (pokud by bylo k sehnání opravdu bych se nepokoušel o jeho výrobu). Namáhaný v jednom směru asi ano, ale těžko říct jaké síly a v jakých směrech na to působí za jízdy. Jako použitelný plast mě napadly zkrutné hmoždinky ale nevím jak se budou chovat po přetavení to se teprv ukáže.

Ale ten Lukopren vypadá docela slibně rozhodně to zkusím. pokud to nepůjde budu zkoušet nějaký ten 3D tisk.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Zkus se obrátit mailem na tuhle firmu https://www.rc-promo.cz/ , napiš přesně výrobce, o jaký typ auta jde a jaký díl. Možná k odlévání ani nedojde. Za pokus to stojí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Nick napsal:

.... Jako použitelný plast mě napadly zkrutné hmoždinky ale nevím jak se budou chovat po přetavení to se teprv ukáže.

no, tak tím bych začal. plasty podle Tvých představ se v naprosté většině případů (s výjimkou pryskyřic....) do formy lisují protože i při roztavení jsou velmi viskózní a samy nezatečou. V případě lisování jsou lukoprénové formy na nic - jsou pružné. Až budeš vědět jak se ti chová materiál pak budeš vědět co musí splňovat forma.
Taky by neškodilo vědět, jaký tvar má to rameno - jestli je to víceméně plochá část anebo nějaký třírozměrný patvar...

- takže si vyzkoušej jak budou fungovat ty hmoždinky....
- případně zkus to PET vlákno pro 3D tisk... pokud by vyhovovalo, vykašlal bych se na formu a rovnou tisknul...
- podívej se po epoxidových a polyuretanových pryskyřicích s plnivy.... ty zatečou a mohly by pevnostně splňovat nároky
.....
... a až si projdeš všechny tyto pokusy, tak to vyfrézuješ z pořádného duralu.... smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Z duralu frezovat určitě ne, plasty nebo lamináty jsou vhodnější, dural po nárazu akorát ohneš .....

Jinak se úplně normálně tisknou na 3D RC auta slušné kvality, jak formule, tak sliniční ale i teréní.

Informací k tisku rc aut je dostatek, ale ne na MoNaKo.
Tady je 3D tisk tabu a budou tě pak za jakékoiv informace o něm vláčet kanály .... a jina ztrapňovat ...

Snek

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Jak napsal SH, odlévání plastů není nic snadného. V praxi se používají vstřikolisy a kovové formy, jejichž výroba a odladění jsou velice náročné a drahé. Pro jednorázové použití nesmysl, používá se pouze ve velkosériové výrobě. V modelařině např. plastikové stavebnice (kity).

Jestliže se jedná o namáhaný díl, bude vůbec plast adekvátním materiálem? Pokud jde o malé autíčko, tak třeba ano, pokud o něco většího, třeba už stačit nemusí a chtělo by to něco pevnějšího (kompozit, kov).

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Ahoj vespolek, co nějaký 3D tisk kovu? Slušný výběr materiálů, malé rozměry, přesnost... někde jsem i četl, že když není na zakázku spěch, sdružuje se více zakázek dohromady a to tlačí dolu i cenu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Tady máš aktuální nabídku tisku z nylonu, to by myslím elegantně řešilo tvůj problém smile

http://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=23&t=1494
Tisk z nylonu (PA6 V0)
Příspěvekod Ajna » 06.12.2016 01:12

Nabízím tisk z nylonu - polyamidu PA6 nehořlavý, obsahuje retardant hoření V0.
Barva přírodní, transparentní.
Vynikající kluzné vlastnosti.
Vysoká teplotní odolnost. Tisk se provádí při teplotě HE 275°C.
Cena podle spotřebovaného materiálu 400,-Kč/kg a doby tisku 50Kč/hod.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Tvar ramena je jednoduchý cca 8-10 mm silný pravoúhlý trojúhelník. Dural jsem použil jako provizorní opravu ale mam strach že pokud to někde víc klepnu tak to zlomí domeček diferenciálu kde je uchycený to rameno proto jsem vymýšlel plast. Jedná se o model terénního auta zhruba v měřítku 1:8.

Ten 3D tisk nevypadá vůbec špatně. Chci se zeptat nekřehne nylon časem? mám zkušenost se starým silonovým válcem o průměru asi 10 cm který jsem se pokoušel soustružit. Bylo to o život. Je rozdíl mezi silonem a nylonem nebo je to na vlastnostech stejný?

Ještě otázka na pryskyřice. Jsou některé které jsou pružné po vytvrzení? díky za tipy a za vrácení se na zem ... Milan

Share

Palec nahoru Palec dolu