1

Téma: Balast u větších modelů

Ahoj, rád bych se zeptal hlavně všech co stavějí větší modely lodí. Myslím tím třeba 1,5 meru a výše.
Jak pro modely takových a větších rozměrů řešíte obecně balast, závaží v trupu lodi?

Dám příklad - teď nedávno byla v sekci článků "Představujete své modely" představena HMS Prince of Wales, pěkná, velká a hlavně pekelně tězká loď - na model. Prý cca 50kg.
Vynechám-li jak takový model dostat do vody, chci se zeptat jak se u tohoto řeší balast? Spousta olova? Nebo používáte zaplavení některých částí trupu vodou?

Dotaz je spíše v diskuzní rovině, neřeším žádný takový model. Jde mě o doplnění informací a tak kolem.
Díky
D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Balast u větších modelů

Obě popsané cesty jsou možné. Někdo volí vodu, jiný olovo (ideálně v podobě pohonného akumulátoru).

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

3

Ano, to naprosto souhlasím.
U olova je asi jedeiným limitem jak dostat tak velkou loď do vody (hádám, že dva lidé nutností).
A co u vody? Napustí se balast předem a pak se model posadí na hladinu (v podstatě stejná varianta jako olovo, jen si nenesu z domova to olovo...), nebo posadím model na hladinu, pohlídám aby se nepřevrhnul a například přes zubové čerpadlo (z odstřikovačů) napustím balastní nádrže přes otvor v trupu?
Taková nádrž ale zas musí být buť upravena na pevně danou kapacitu/objem = váhu, nebo větší nádrž a vevnitř příčky proti pohybu vody...
Hm?

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Zapomněl jsem dodat, že teoreticky bych věděl, zajímá mě ale více praxe.
Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Vodou se to napouští až po položení na hladinu, jinak by to trochu ztrácelo smysl. V zaplavované komoře bývá odvzdušňovací otvor, aby voda natekla sama.

Trochu je to vidět v článku:
Sofia Maersk - zrod vleku pro Tug Towing

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous