26

Re: 3D tisk v lodní modelařině /věcné příspěvky

A poslední odemne pro Šneka konkrétně:
1.omlouvám se, že jsem tento Šnekův odkaz opravdu už nenašel v tomto má pravdu a kaji se .....
2.mě též nebaví dohadovat se o nesmyslech typu kdo ho má většího.....
3.od začátku debaty píšu, že neuznávám  tisk celé lodi (potažmo jiného kompletního modelu a pokládám to za konec klasické modelařiny a podporu manuálního neumětelství mládeže, NIKDY JSEM SE NEBRÁNIL TISKU DOPLNKŮ A DETAILŮ a jejich použití na modelech.
4.nikdy jsem TEBE OSOBNĚ  v tomto vlákně ani ve vláknech souvisejících nenapadl pouze nesoudné používání této technologie, s osobním osočováním  jsi začal ty.
5.můj slogan je odvozen od mé modelářské praxe od roku 72 coby koníčka a od 94.roku coby profi.
6. Být po mém na letištích a nejen na nich by se proháněly modely které jejich provozovatel umí postavit VLASTNÍMA RUKAMA a dokonce bude znát teorii proč se vlastně mohou prohánět a je mi uplně jedno jestli jsou z kuliček, bublinek , balzy nebo skla či uhlíku.
7. slogan mo-na-ko znám a ctím nikdy jsem nikomu neříkal, že sem nemá chodit a cokoli psát i kdybych byl přesvědčen, že to co píše je pitomost na x-tou,  naopak, at napíše každý co si myslí, pokud nesouhlasím, odpovím, že nesouhlasím a napíšu proč. Jestli to někdo bere za osobní útok, je to jeho problém a je mi ho líto. Pokud mi mou myšlenku následně vyvrátí, rád to uznám a též veřejně.

A TÍMTO KONČÍM S NEVĚCNOU ČÁSTÍ TOHOTO VLÁKNA A VELMI SE OMLOUVÁM  JEHO ZAKLADATELI, ŽE JSEM DNES BYL DONUCEN ZDE PSÁT I MIMO VĚCNOU PODSTATU A PROSÍM O PŘESUNUTÍ TOHOTO  DOHADOVÁNÍ TAM KAM PATŘÍ...

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

27

pro Pepu :
http://eshop.futur3d.net/cs/3-reprap-komponenty

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

Sleduji jen tak letmo tento topic a také přihodím svůj názor. 3D tisk jsem viděl pouze jednou a to v muzeu v Linzu a bylo to úchvatné. Co se týče tvorby lodních modelů, říkám proč ne. F4B a F4C jsou také téměř hotové lodě (části stavebnice). Maketu nikdo 3D tiskem neudělá. Nevím kolik by musel stát přístroj který by vytiskl loď ve kvalitě např pana Urbana nebo Grni.

Nejdůležitějším úkolem přítele je, aby ti byl nablízku, když se mýlíš. Když máš pravdu, jsou po tvém boku téměř všichni.
Na konci poznáš ,jak si měl začít.
Pesimista je optimista, který si vše ještě jednou promyslel.

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/32/t/p19g6hj35n1t2e1j7b14hfa801hhn3.jpg
tak takhle pánové raději né...... toto mi přistálo na stole před pár dny a balo to stvořeno pro renomovaný ateliér v Praze v renomované tiskárně VŠ tamtéž.......upřesnovat nesmím .
Reklamace běží........

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

Remorkér pro Tug Towing z 3D tiskárny:
http://www.rcfogli.cz/modules.php?name= … amp;t=1602

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

31

Zajímavé čtení, jen mám obavu, že to bude dost těžké, bude se to houpat a nebude s tím možné jezdit TT.

Share

Palec nahoru Palec dolu

32 Naposledy upravil: ladous (04-02-2016 23:07:53)

Pánové  je mi to uplně jedno, ale  musím z vlastní  zkušenosti  říci , že tohle  je jen hezký pokus.... a chtěl by trošku logiky. Například  sloupky na  horních oknech můstku jsou docela  šílené kvality přitom by stačilo je tisknout jako plochu a né jako 3D a následně je slepit do celků....chápu to tak, že ten remoš má být asi jen sportovním náčiním bez důrazu na  estetiku , ale to mi  přijde jako dost velký krok zpět..
Nemám nic proti 3D tisku , sám ho docela hojně používám při své obživě ale od  filamentových  tiskáren jsem odešel po prvních  nechutných  výsledcích (viz foto o trošku výše.....) dnes už jedině  z polymerových či práškových tiskáren, tam je alespon trošku kvalitnější výsledek.

Filosofická vsuvka byla odstraněna administrátorem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

Petra Hájka tímto naposledy vyzývám, aby se zdržel komentování stavu světa, popř. českého školství v rámci tohoto tématu o 3D tisku.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.

34

Mně to také přijde zbytečně "lenivé". Udělat si hrubý tisk, ten opracovat a opatřit detaily, bylo by to úplně něco jiného.

Je mi líto že byla filosofická vsuvka pana Hájka odstraněna, pokud s tím jen trochu souvisela rád bych si jí přečetl. smile

Nejdůležitějším úkolem přítele je, aby ti byl nablízku, když se mýlíš. Když máš pravdu, jsou po tvém boku téměř všichni.

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

Zdravim vsechny, reaguju tady jako autor zminovaneho modelu tisteneho na 3d tiskarne a predem se omlouvam za text bez diakritiky, pisu to z tabletu.

Priznam se ze mne docela prekvapuje, ze ten 3d tisk vzbuzuje casto docela negativni reakce, na modelarskem poli bych cekal pravy opak. Rozhodne nesouhlasim s nazorem ve smyslu "ze to neni modelarina" nebo ze je to "ulehcovani si" prace - naopak.

Abyste si nemysleli, neni to tak ze si v pocitaci "namaluju" lod, zmacknu cudlik a mam na stole model nebo jeho dilci casti. Je to velmi komplexni problematika a vubec neni jednoduche a snadne to zmaknout tak, aby ten model na konci na stole byl. Pokud bych ten zminovany remorker stavel klasickym postupem, tak bych jej mel uz davno hotovy, protoze by to bylo velmi snadne, postavit klasicky trup, nastavby a doplnky. Nejaky ten model jsem uz postavil, vcetne plankovanych trupu, laminovanych na kopyto nebo stavenych alternativni technikou. Troufam si neskromne rict, ze dokazu bez problemu vyrobit neco, o cem se da prohlasit ze to je "pekny model", nicmene toto info sem pisu jen proto, abyste si nemysleli ze jsem nejake leve "jelito" co nikdy nic nelepil, netmelil atp. Makety ovsem ze zasady nestavim - nebavi mne jen tupe kopirovat jiz existujici vec, nicmene respektuju jakykoliv model, na kterem je videt nejaky um, schopnost nebo invence.

Cely tisk toho modelu tedy probiha ne protoze je to "lehke", ale naopak protoze je to oproti klasickym postupum proste narocnejsi, ackoliv s tim nebudete (mozna) souhlasit. Pokud bych chtel snadno ziskat model (treba pro tug towing), tak si jej bud koupim hotovy, nebo koupim nejakou stavebnici nebo jej postavim "klasicky" - tedy lety overenymi zpusoby a metodami. Proc si prosim myslite, ze si tisknu i vlastni lodni srouby a vytvarim si na ne parameticke generatory, kdyz bych mohl zajit trebas k Pelikanovi a sroub koupit jiz hotovy, nebo jej udelat rucne treba z kulatiny a plechu? Vlastni srouby z mosazi jsem jiz vytvarel a tak to neni o tom, ze bych je vyrobit nedokazal. Nejak nevidim, kde je v tom 3d tisku nejake ulehcovani si prace pripadne naznak treba manualni neschopnosti modelare?

Co se tyka kvality vystupu (tisku), tak jiste ten povrch neni hladky nebo dokonaly, ale ja stavim funkcni model ve smyslu ruznych modelu aut nebo letadel, ktere nejsou urceny "do policky", ale do drsnych podminek ceskeho Tug Towingu, kde modely fyzicky docela trpi. samotna kvalita tisku je vec zavisla na tiskarne a technologii a takovy model se da vytisknout i ve velmi dobre kvalite, nicmene za jinou cenu (tiskarny a vytisku) nez mam ja. A tmetit a uvest do "perfektniho" povrchu to lze vzdy, jen v tomto pripade to proste neni predmetem meho zajmu. Ja proste neresim ten jeden konkretni vytisteny model, ale cely ten proces.... Je to neco jako navrhovat papirovou vystrihovanku - jak ji pak dany clovek slepi nebo jske pouzije papiry atd. uz je dalsi vec.

Tiskarna na ktere to tisknu taky sama nespadla z nebe - postavil jsem ji svepomoci do posledniho sroubku, neni to nic co jsem koupil nekde v obchode nebo jako stavebnici. Je to upraveny Rebel II postaveny jako nizkonakladovy projekt, takze spousta komponent je z odpadniho nebo vyrazeneho materialu. Elektronika je sama o sobe kapitolou, protoze neni nad ten pocit kdy z vyrazenych desek elektroniky vypajite potrebne soucastky, osadite na plosny spoj vyrobeny cestou laserove tiskarny zehlicky a amaterskeho leptani, ozivite to a zjistite ze sice funguje, ale ze neexistuje ke stazeni funkcni verze firmware pro dane atypicke zapojeni. Fakt nejsem elektronik nebo programator (a pri slove "firmware" se mi vzdy jezila kuze na zadech), ale nezbylo mi nez se pokusit proniknout do problematiky a ten firmware si metodou pokus-omyl proste nakonec nejak sesmolit.
Dalsi veci je naucit se na tom vubec realne tisknout, pouzivat dane materialy a technologii. Dnes mam ovsem tiskarnu se vzdalenym pristupem a jsem schopny ji ovladat trebas i z tabletu. Mimochodem, veskery material pouzity k tisku toho remorkeru je odpad z prumyslove vyroby, ktery by jinak sel na skladku nebo na pofiderni recyklaci.

Ach jo, no asi jsem ten "neschopny modelar" co nic neumi, nic se nenauci a vse si na stroji ulehci :-D Proste moderni pocitacova generace, co nevi co je pilnik a tmel? Asi budu za rebela, ale v mych ocich jsou schopnejsi spise ti, co zkouseji nove cesty, uci se novinkam a snazi se posouvat hranice mozneho. Ne, nechci umrit s deskou laminatu a s tmelem v ruce, opravdu ne. Neberte to jako nejakou provokaci, jen jsem chtel napsat svuj uhel pohledu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

Pepa Darvaš napsal:

Zajímavé čtení, jen mám obavu, že to bude dost těžké, bude se to houpat a nebude s tím možné jezdit TT.

S vahou modelu by nemel byt problem - predem znam hmotnost dilu, vytlak trupu a vychazi mi ze budu muset dovazovat. Pokud se ovsem ve vypoctu nepletu, coz je docela mozne - uvidime. A s tim houpanim mi neni jasne jsk je to mysleno, to soudite podle tech fotek? Ten 3d tisk je duty, nastavby tezke nejsou. Pokud by prece jen byly, vytisknu je s mensi hustotou plastu a tim upravim teziste. Divoke to trochu na vode bude to ano, ale to je dane spis velikosti modelu. Nicmene na TT jezdi v pohode i mensi model, nevidim v tom problem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

Teda, říct o maketách, že to je jen tupé kopírování něčeho skutečného, to se mi nelíbí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

TomHlach napsal:

Teda, říct o maketách, že to je jen tupé kopírování něčeho skutečného, to se mi nelíbí.

No dobře, řekl jsem to poněkud ostřeji, dočti ale celou větu – jedním dechem dodávám, že "...respektuju jakykoliv model, na kterem je videt nejaky um, schopnost nebo invence." Tedy i ty makety. Ta poznámka byla myšlena spíše v tom smyslu že mně osobně makety nijak neoslovují, protože cílem je co nejvíce se přiblížit vzoru. A já raději vymýšlím, prostě má osobní volba :-).
Nicméně ten můj dlouhý příspěvek je o něčem trochu jiném...

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

39

Rohodně by neměl nikdo zbytečně od něčeho odrazovat. Prostě je taková doba. Já využívám k stavbě modelu CNC frézku o které se nám v mládí ani nesnilo. Namalovat trup, detily a pak vyfrézovat buď negativ, či pozitiv a následně to odlít jsem použil  v modelu nákladní lodi . Uvažoval jsem i o 3D tisku, koupit mašinku by nebyl problém. Pro mne je velký problém to namalovat. Naučil jsem se jen základy 2D a  jsem schopný namalovat i trup, ale složitější nástavby a detaliy bych nezvládl. Na výrobu detailů by 3D tisk mohl být dobrou pomůckou už jen jako vytisknout kopyto, či formu a následně z toho udělat  detail. Jen se mi nelíbí ta výroba trupu z plastu. Jsem přesvědčený, že to bude těžké. Tím nepříjemným houpáním myslím to, že i když dáš těžiště co nejníž, bude se to houpat ze strany na stranu a při větším tahu ti půjde záď pod vodu. Ale ber to jako moji připomínku, nemám příliš velké zkušenosti s TT.

Share

Palec nahoru Palec dolu

40

Pokud to zde čte nějaký junior, který by chtěl 3D tisk zkusit, nemusí si hned domů pořizovat tiskárnu. Může zkusit ve svém okolí najít vhodně zaměřený kroužek. V Písku již funguje:
http://pisecky.denik.cz/zpravy_region/d … 41110.html

41

Pepa Darvaš napsal:

Rohodně by neměl nikdo zbytečně od něčeho odrazovat. Prostě je taková doba. Já využívám k stavbě modelu CNC frézku o které se nám v mládí ani nesnilo. Namalovat trup, detily a pak vyfrézovat buď negativ, či pozitiv a následně to odlít jsem použil  v modelu nákladní lodi . Uvažoval jsem i o 3D tisku, koupit mašinku by nebyl problém. Pro mne je velký problém to namalovat. Naučil jsem se jen základy 2D a  jsem schopný namalovat i trup, ale složitější nástavby a detaliy bych nezvládl. Na výrobu detailů by 3D tisk mohl být dobrou pomůckou už jen jako vytisknout kopyto, či formu a následně z toho udělat  detail. Jen se mi nelíbí ta výroba trupu z plastu. Jsem přesvědčený, že to bude těžké. Tím nepříjemným houpáním myslím to, že i když dáš těžiště co nejníž, bude se to houpat ze strany na stranu a při větším tahu ti půjde záď pod vodu. Ale ber to jako moji připomínku, nemám příliš velké zkušenosti s TT.

No já doufám že to těžké nebude, chci z toho loď a ne ponorku :-). Mám vytištěnou jen půlku trupu a s ohledem na výslednou pevnost jsem ho zbytečně předimenzoval (stačily by tenčí stěny atd.), a ta půlka váží 200 g. Druhá půlka bude vážit zhruba stejně, tedy trup bude mít 400 g – ale je to včetně paluby, všech přepážek, držáků serv a podobně. S ohledem na to, že trup má výtlak cca 1,5 kg, takže mi zbývá přes 900 g váhy na aku (lipol 2s), 2x motor (čtyřstovky) a 2 ks středních serv a nástavbu. Komplet nástavby mají celkem 120 g...
Pokud budem uvažovat Newtonowskou fyziku a pana Archimeda, tak mi prostě vychází, že budu muset dovažovat. Nebo tam vidíte nějakou chybu?

Záď pod vodu při plném tahu půjde zcela jistě a je to dobře – to se děje při TT běžně a dík tomu šrouby nebudou tolik přisávat vodu. Nástavba bude pevně vlepená do trupu a tak první otvor kudy bude moct dovnitř voda je až její odnímatelná střecha (a i tam bude těsnění). Mám jinou loď na těžký TT s výtlakem cca 11 kg a ta jde při plném plynu pod vodu komplet – paluba zmizí, trčí jen nástavby. A ničemu to nevadí...

Je možné že se to bude houpat, ale to je dané spíše průřezem trupu a hmotností/výškou nástaveb. Když by to houpání bylo extrémní, můžu nástavby udělat odhadem tak o 1/3 lehčí bez vlivu na rozměry nebo vzhled.

Share

Palec nahoru Palec dolu