1

Téma: Mazivo/těsnění pro parní strojek

Zdravím - tak jsem konečně poprvé rozběhnul strojek co jsem dostal od T. Kočího (ještě jednou díky)
a teď řeším další věci. Jakým mazivem máznout těsnění pod víkem šoupátkové komory atd, pro zlepšení utěsnění?
Použil jsem obyč. vazelínu, ale tu tlak vytlačí ven. Né že by to fučelo volně, ale viditelně to tam "teče".
Stahovat víc se mi nechce, mám strach abych nestrhnul závit.

Dík.
R.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Mazivo/těsnění pro parní strojek

Zkus použít pečící papír lehce máznutý silikonovou vazelinou

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Pečící papír bych nedoporučoval, mám s ním nedobré zkušenosti. Radil bych pořádně dotáhnout. Pokud vazelína proniká, není to dotáhnuté a navíc bych řekl, že není ani dobré těsnění. Dále bych radil abys to na vzduch moc nezkoušel, ono to šlape ale pod parou se ten strojek chová úplně jinak.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Pepa Darvaš napsal:

Pečící papír bych nedoporučoval, mám s ním nedobré zkušenosti. .

Jen ze zvědavosti, v čem spočívají nedobré zkušenosti?

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Používám těsnění o síle 0.5 mm a počítám s tím, že se utažením víčka zmáčkne. Pak těsní bez vazelíny a obavy, že nevydrží šroubek. Ty šroubky používám ocelové. Papír je slabý a tudíž není co zmáčknout. Proto netěsní.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

A tak ... to závisí na plochách pod těsněním, ten pečící papír má dnes jen 0,06 mm, stačí ho promnout mezi prsty opatlanými v silikonové vazelíně - pokud jsou plochy rovné - těsní jak čert.... Šroubky např. imbus nejlépe nerezové - souhlas.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Nerezové jsou měkké. Ocelové.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Ahoj.
Nechci kecat, ale nerez je ocel a to poměrně dost tvrdá... zvlášť některé martenzitické chromové oceli.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

http://www.akros.cz/mechanicke-vlastnosti/menu/

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

penguin napsal:

Ahoj.
Nechci kecat, ale nerez je ocel a to poměrně dost tvrdá... zvlášť některé martenzitické chromové oceli.

ano, je nerez měkká, nerez tvrdá, křehká, houževnatá, lesklá, matná....

problém je v tom, že to, co se zde prodává jako "nerezové šrouby" je z materiálu podobného blátu.... určitě půjde sehnat i něco pevnostního, ale je třeba si o to říct. Otázka je jen jak si o to říct a co to bude stát.

Určitě by k tomu řekl víc TAZ.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

nerez má pevnost 700N/mm2, takže je adekvátní ke klasickému pozinku

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

akorát je křehčí , oproti železu, takže se spíš ulomí, navíc spojení nerez -* nerez je trochu problematické, bez vhodného maziva se může kousnout a je z toho nerozebiratelný spoj

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Pozink ukroutím lépe, než tu nerez. Mluvím ze zkušeností. Kupoval jsem v Hradci v Matezexu co se zabývá prodejem nerezu šroubky  2 a 3 mm. Jen jsem narazil na těsnění jeden závit a už se to ukroutilo. Snad to, že to je měkké bylo pozitivní, protože jsem mohl vyvrtat novou díru. Nejlepší jsem imbusové 2 a 3 mm šroubky, ale i ty se nechají ukroutit, když nemáš cit.

Share

Palec nahoru Palec dolu