1

Téma: Servo-nulátko

Odkaz na zaujímavú modelársku pomôcku
http://rg65.sk/articles-categories/unca … o#comments

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru 0 Palec dolu

2

Re: Servo-nulátko

hezké........ jen k čemu mi to bude, když páku na servo nastavuji obvykle v modelu až když je  celá elektronika v chodu?
a co  mám dělat, pokud  můj syntézový přijímač provozuji s různými vysílači?
nejspíše zůstat u  jednoho zoubku či pípnutí na trimu........

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Jack napsal:

Odkaz na zaujímavú modelársku pomôcku
http://rg65.sk/articles-categories/unca … o#comments

takový "rovnák na ohýbák".... nedělá nic jiného než trochu lepší servotester zato komplikovaněji....

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

"Hrozno je kyselé", povedala líška, pretože ho nemohla dočiahnuť.
Odtrhne ho niekto a ochutná?

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

ne , nejsme tak bohatí abychom vyhazovali za zbytečnosti. wink

Share

Palec nahoru −2 Palec dolu

6

Jack napsal:

Proč? Není lepší si seřídit rozhašený vysílač aby vysílal to co má?

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

7

SH napsal:
Jack napsal:

Proč? Není lepší si seřídit rozhašený vysílač aby vysílal to co má?

anebo si změřit, co leze z přijímače a podle toho si nastavit serva??? smile

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

no....koukám že se to tu začíná rozjíždět tedy přitopíme....
osobně používám  toto:
http://aukro.cz/servotester-az-pro-3-se … 86757.html
za cenu  pod 100,- kč  se dá  najít celkem často, funkcí středové polohy pomocí tlačítka najde neutrál a kupodivu se mi nestalo (možná jsem měl  štěstí, ale provozoval jsem už 5 kusů tohoto servotesteru u zákazníků), že by neutrál na testeru nastavený na přijímači byl jinde.
Tester mám pro účely  konstrukce mechanismů servem ovládaných v oborech modelařiny  odlišných od RC kde je  tester  užitečným pomocníkem a možná by se tam uplatnilo i to nulátko- i když nevím proč nepoužít právě levnější verzi ovládání bez RC.
nicméně  stále  se mi zdá zbytečné nastavování servotesterem serv instalovaných v jakémkoli modelu, tam  používám vždy  přijímač se kterým bude model používán.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Dobře, přitopíme. Osobně považuji podobné výrobky a konstrukce, které mají jeden výstup a otočný knoflík,  možná pár LEDek k tomu, za něco, co si vůbec nezaslouží název servotester, protože se tím dá otestovat leda to, že se servo nějak hýbe. A co se týče přesnosti neutrálu, ta je u nich podle mých zkušeností velmi, velmi problematická.

Při seřizování modelu je důležité hned ze začátku nastavit přesně polohy pák (kotoučů), zajistit rozsah pohybu serva, souběh více spolupracujících serv (třeba křidélka + klapky), prověžit kvalitu převodovek, šířky pásma necitlivosti neznámých serv, linearitu, chování při výpadku signálu a rušení, při změnách napětí ... nic z toho podobná "udělátka" nesvedou. Seřízenou RC soupravu považuji za samozřejmost.

Tester musí být především přesný a stabilní kvůli opakovatelnosti nastavení a například vysledování teplotních a napěťově závislých změn, základ je přesnost nejméně 0,002 ms. Měl by mít dva nezávislé výstupy, jinak nevyzkouším nic z přídavných zařízení jako jsou gyra, stabilizace, mixery, expandéry, vícenásobné spínače a podobně.

Osobně už 19 roků používám tester publikovaný v časopise Praktická elektronika 10/1996 a i když je už hodně morálně zastaralý a zaostalý v komfortu obsluhy, zatím jsem nenarazil na něco, co by ho funkčně překonalo. Generuje dva signály, které jdou po sobě (důležité pro dvouvstupová zařízení), jedním vstupem umí změřit signál z přijímače, tam má ale rozlišení robrazení jen 0,01 ms. Umí nastavit kraje a střed i jiné než standardní hodnoty, umí zajistit přejíždění serva v daných mezích nastavitelně od rychlého (změna během 20 ms) po 99 sekund. Ty pomalé a naprosto plynulé přejezdy s nastavenou prodlevou v kraji jsou klíčové, při nich se projeví vady převodovky, které jinak nejdou objevit (s cvikem se i určí na kterém kole převodovky je třeba deformovaný zub nebo prasklina), změří se pásmo necitlivosti, rychlejší poslouží při měření momentu serva a podobně. Další režim simuluje výpadky řídících pulzů (důležité pro regulátory i serva), další simuluje náhodné rušení.

Chápu, že pro vyzkoušení kormidla v lodičce stačí víceméně jakékoli "pohybovátko", ale mechanicky seřídit šestiservové křídlo tak, aby člověk při změně vysílače jen nastavil standardní výchylky a mixy a ono to prostě chodilo, s "pohybovátkem" nejde. Totéž platí pro funkci "X" ocasu ponorky se čtyřmi pohyblivými plochami nebo souběhy hloubkových kormidel, abych neuváděl jen příklady od letadel.

A jen dodatek. I nová analogová serva stejného typu se často liší ve výchylce kolem 10%, když se rozšíří pásmo pro vstupní pulzy, tak v krajích bývá nelinearita i kolem 25%. U současných RC souprav problémy s nepřesností nebývají, ale různé firmy nastavují neutrál (záměrně) různě, staré analogové soupravy někdy courají ve všech parametrech servosignálu až o 50% (ono se při tom analogové servo pořád ještě nějak hýbe) a bývají hodně teplotně závislé.

Buď můžu nastavovat modely podle (jednoho svého) vysílače, kterému slepě věřím, nebo mít čím měřit a vědět, co se v modelu děje. Když je každá část vybavení správně seřízená, tak se i chyby hledají mnohem snadněji, než když je to na sebe "nějak napasované" a ono to jako celek chodí jen díky tomu, že odchylky jednoho se zhruba kompenzují odchylkami jiného dílu vybavení.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/991/t/p19l6g9n2r1c9r1dss1kpcg8n1kq03.jpg

Share

Palec nahoru +2 Palec dolu

10

Michale já patřím k těm, co jim opravdu stačí přijímač a posuvné uchycení táhel,pokud jde o RC a ta krabička s ledkami  pro  sestavení například otvírání řady vrat na modelu  požární zbrojnice, ale jen se optám v přímé návaznosti...ten odkazovaný výrobek  zajistí to co jsi napsal nebo je to něco mezi krabičkou sledkama a opravdu dobrým servotesterem s možnostmi o kterých píšeš ???

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

ten servotester všechno zmiňované umí.  Super věc.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

No já používám třeba toto  http://www.robotshop.com/en/gws-rc-serv … -mt-1.html a jsem naprosto spokojen.

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

V časopise Praktická Elektronika číslo 6/2015 vyšel teď podrobný konstrukční návod na servotester od Ing. Jaroslava Macko. Tester s mikrokontrolérem PIC podle popisu vypadá velmi, velmi dobře. Umí měřit i rychlost, pulzní odběry (o tom trochu pochybuji, protože má rozsah do 3,5 A a některá serva berou pulzně přes 20 A), šířku pásma necitlivosti, ..... to vše při různých napájecích napětích, s různou délkou rámce atd atd. Pokud byste někdo chtěli stavět a vyzkoušeli to, podělte se o praktické zkušenosti.

Share

Palec nahoru Palec dolu