1

Téma: vláčky..asi před 2 roky

Toto je krátká reportáž o TT.

Ale hned z kraje bych měl vysvětlit že není o TT jak ho známe z tohoto vebu ale o TT jiném, leč hodně podobné.Posuďte sami. Nejprve bych si dovolil vložit , krátký slovníček a vysvětlivky:
nádraží – po našem přístav
dráha, též koleje – plavební dráha neb volná voda
vlak – soulodí
stroj, lokomotiva, Brejlovec,Němka aj. - Remorkér, tlačák, tug, barča aj.
Vagon-vlek
výpravčí- harbourmaster
strojvůdce – kapitán/kormidelník (kumulovaná funkce)
A určitě bychom nalezli další a další shodné prvky.

Někdo je lodičkář, někdo lítačkář, někdo autíčkář a někdo vláčkař. A mě se poštěstilo se dostat na akci klubu Zababov což už z názvu evokuje pohádky o mašinkách a nejvyšším   panu železničáři. Sekce  TT (modří vědí, ale pro jistotu je to označení měřítka 1:120) pořádala setkání v Zákupech. Ve velké tělocvičně. A to je to právě to TT o kterém chci mluvit.
Ze závodů Tug Tovingu známe, jak se lodičkáři snaží imitovat více, či méně provoz na mořích , přístavech a řekách. Železniční TT to přivedlo k dokonalosti. Oni imitují skutečný provoz do té míry, že mají nejen do předu navrhnutou trať, ale i jízdní řády, grafikon na čtyři dny, tedy plán kdo a kam a s čím pojede, co poveze kde to vyloží ….dokonalost sama. A to je asi smyslem jejich ježdění - ten samotný provoz. Jejich kolejiště je  složené ze sekcí, kterým říkají moduly.Tyto moduly mají přesně dané parametry, připojení, propojení, jsou přihlášené do klubu a před setkáním z nich postaví trať. Trať, kterou nakreslí a dávají dohromady předem z dostupných částí. Zabere to celou tělocvičnu. Opravdu celou. A aby toho nebylo málo, pozvou si kamarády ze Slovenska a Německa. Den montují a pak to přijde. Zahajovací hvizd, lokomotivy se rozjíždějí a čas, to je důležité, běží šestkrát rychleji. Některé moduly jsou přivedeny k naprosté dokonalosti , některé na krajinu čekají, stejně tak vozový park, je k vidění od krásných maket až po tovární výrobky. Každopádně hlavní důraz je kladen na provoz, tomu jsou podřízeny přejímky vozů a lokomotiv, co jezdí špatně, do provozu nejde.   

Já měl to štěstí že jsem byl zaučen na strojvedoucího jednoduchých vlaků, přesto se ukázalo že to tak jednoduché není. Provoz je opravdu jako ve skutečnosti, vlaky se odhlašují a přihlašují, provoz řídí výpravčí a strojvůdce je ten, kdo obdrží  jízdní řád přiděleného vlaku, přihlásí se na určeném nádraží, vyfasuje ovladač a může vyrazit na trať. Pokud ho výpravčí pustí. Pokud tam daný vlak je. Pokud nemáte zpoždění. Výpravčí zvedne plácačku a vlak vyjíždí. A pozor , strojvůdce by měl dodržovat všechny příkazy vyplívající ze značek, rychlostí a zvyklostí. Zaučení je opravdu nutné. A je si třeba uvědomit že takový vlak je spousta peněz a práce….takže opatrně a odpovědně. Snad právě pro to se ne každý dostane až bezprostředně do kolejiště. Platí zde přísná pravidla o vstupu , možnosti si zajezdit či si tratě prohlédnout. A jsou dodržována.
Můj vlak je dlouhý a krásný. Vezu trabanty z Michalovec do Výpravčic. Vlasně je to cesta přes celý layout. Jak se trati zde říká. A hned na poprvé v Drnově jsem málem projel vjezdovým návěstidlem.V černé nad Úpou jsem nechal tři vozy. Odpojily se. A já si toho nevšiml. Hrůza. Dostal jsem sprďáka, Musel jsem se po ně vrátit a tím zavinil zpoždění. Zbytek trasy jsem snad zvládl ok, ale potil jsem se, potil. Ještě jsem zkoušel fotit, ale to při jízdě fakt nejde....aneb nemluvte za jízdy se stojvůdcem….
Mé fotografie jsou pořízeny mobilem …..takže stojí za …
Ale přikládám odkaz na dění okolo mašinek:
http://www.zababov.cz/index.php?id=1182

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: vláčky..asi před 2 roky

Pěkné... co následovalo jako trest/rada za odpojené vagónky? Obdoba památné věty našeho lodního TT: "Použij příčňák!"

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

3

dostal jsem lokálku .....motoráček ...tam nic nezkazíš ....když stíháš přípoje ..

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Přeď nějakou dobou (11.2013) na pozvání čaroděje jsem se byl podívat na 6. setkání TT lidí kolem Brna. http://modulybrno.rajce.idnes.cz/Seste_ … _setkani/#     Jak jsem teď zjistil jsem taky zvěčněn...
Jejich stránky jsou tady   http://www.modulybrno.cz/

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

pánové vy mě chcete záměrně dovést k infarktu.... člověk vyleze z dílny kde celé dny maká pro vláčkaře - i když duší lodičkář.....vlezu na monako a  co nevidím vláčkařské pokračování....... stělesněná noční můra......... lodě jezdí po kolejích......
lol wink
ale jinak hezký fotky ..... některé kousky krajiny jsou hodně dobře vymakaný.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

úúhúhúhú šššššš ......tolik pro PH :-)
vláčky mají také svou poezii ....mě se líbí některé zákoutí některých modulů ......

Share

Palec nahoru Palec dolu