1

Téma: RC více spínač

Dobrý den prosím o radu - schéma na více spínaní na 2 kanálech. Vyděl jsem na internetu pár návodu jak pomocí serva a otočného přepínače na jednom kanále a spínače na druhém a relé, vše to byli postarší návody z let 1980-90(velké a hmotné). Na děckem dnu jsem vyděl model spínaný pomocí LM3914 a 40xx, bohužel k tomuto nic nenašel, nejspíše by to vyřešila naprogramovaná PCIka, ale  to je na mne vyší dívčí

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: RC více spínač

Hodilo by se upřesnění, kolik funkcí to má spínat a jakým způsobem, nejlépe možná konkrétní popis, k čemu to má sloužit. Má to spínat proud (jaký?), mají být výstupy galvanicky oddělené (relé), nebo to má řídit více serv? Ty dva kanály mají na tom spínání spolupracovat (něco jako pojistka a spoušť u odpalu pyrotechniky?) nebo jsou tam prostě jen pro zvýšení počtu funkcí (na každém kanálu 8 spínačů?). Čím se ty dva kanály budou ovládat (páka, otočný knoflík, tahový potenciometr, vypínač dvoupolohový, vypínač třípolohový, polohové čidlo (náklon vysílače), akcelerometrické čidlo (třesení vysílačem), ...)? Jde o to si to postavit a užít si stavbu (třeba s pomocí) nebo o to vytipovat vyráběné zařízení - třeba jako http://www.bel-shop.eu/cz-detail-995-pe … s5-3a.html ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: RC více spínač

Omlouvám se za špatnou definici, dva kanály spolupracují, jeden kanál řadí(vícepolohový přepínač) a druhý spíná(vypíná při použití IO 4013 v koncovém stupni před transistorem a relé)? rád bych si postavil sám- s pomocí (rád se něčemu naučím a člověk si to přizpůsobí podle svého a občas to vyjde i laciněji než vyráběné zařízeni. mě by sedlo 8 periferií (světla, klakson, motorek navijáku, atd.). Mám proporcionální  kanály

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Re: RC více spínač

koukni se na monaku na spínač, který je v sekci elektronika, todle ti možná bude vyhovovat

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: RC více spínač

OK, 8 spínaných periferií není problém, i když se 4013 to asi dneska už nemá smysl dělat. Doporučuji si v první řadě rozmyslet způsob ovládání. Návrhy - první asi odpovídá popsanému záměru, druhý na jiném principu:
1/ jeden osmipolohový přepínač (volby), ten určuje, který výstup se bude ovládat druhým kanálem (ovladač stavu). Na něm je nejlépe páka s neutralizací nebo třípolohový přepínač s neutralizací, v nouzi bez neutralizace. Na jednu stranu se příslušný výstup zapne , na druhou vypne. To může být nepohodlné pro spínání funkce, která má být aktivní jen krátce (např. klakson). Při přepínání volby je třeba, aby přepínání stavu bylo v neutrálu. Měnit je pochopitelně možné jen jednu funkci současně. Má obvod dovolit, aby jedna funkce byla zapnutá (světla) a jiné se měnily? Asi ano. Nevýhoda - ten osmipřepínač volby není běžné vybavení vysílačů.
2/ Oba kanály samostatné, každý ovládá 4 funkce (možno i 6), mají stejné zařízení. Oba jsou ovládané pákou s neutralizací, v nouzi třípolohovým přepínačem. Způsob ovládání: 1. - krátké ťuknutí vlevo, 2. - delší přidržení vlevo, 3. - krátké ťuknutí a hned pak delší přidržení vlevo, 4 - krátké ťuknutí vpravo, 5. - delší přidržení vpravo, 6. - krátké ťuknutí a hned pak delší přidržení vpravo. Funkce 3 a 6 se při menším počtu vypustí. U každé funkce jednotlivě se nastaví jedna ze tří možností - buď první podnět zapne, druhý vypne, nebo funkce trvá po dobu ovládání (nejde pro 1,4) nebo po spuštění automaticky funkce trvá nastavenou dobu a pak se sama vypne. Šestinásobný RC spínač na tomto principu vyšel v časopise RC revue 8/2004.

Rozdíly: Ovládání 1 je zcela univerzální, ale poněkud nepohodlné na rychlé ovládání. Ovládání 2 není univerzální (při alikace v jiném modelu budou potíže), naopak se dá předem velmi dobře přizpůsobit konkrétním funkcím, které se pak ovládají jednodušším způsobem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Re: RC více spínač

Píšeš síce, že "by si rád postavil sám", ale možno by ťa zaujal tento môj RC spínač
http://www.rg65.sk/articles-categories/ … ka-do-lode

PAS Trenčín

Share

Palec nahoru Palec dolu