1

Téma: odstranění nátěru z ABS

Dobrý den. Potřebuji odstranit nátěr z plastové lodi. Plast je ABS, používá ho Graupner nebo Robbe. Zatím jsem použil odstraňovač nátěrů, ale nejenom že barva zůstala, ale je ještě leskejší. Pravděpodobně se jedná o akryl, nebo dobrou syntetiku. Především nástavba je dost členitá a proto se chci vyhnout broušení. Nemáte někdo s tímto zkušenost? Byl jsem z koupě rozestavěného modelu nadšen, ale po prohídce....

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: odstranění nátěru z ABS

při přestavbě mnoha  vagónů pro české verze jsem používal vždy louh sodný rozpuštěný v technickém lihu a to za teploty maximálně kolem 40°c nebyla barva která by toto snesla, ale nikdy se nepoškodil žádný plast.
karoserie jsem nechal v roztoku namočené do doby než se barva dala lehce stírat štětcem obvykle do 30 minut....doporučuji ale pracovat venku na vzduchu, neb inhalovat lihové výpary je stejně účinné (možná i účinnější) jako dát si pár panáků.....

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Myslím, že by stačil louh rozpuštěný ve vodě.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

První to zkusím na zbytku plastu. A jaký poměr?

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

voda nezabírala teda aspon né v provozu kdy na to nebylo moc času.... ten líh je agresivnější žrout než voda, poměr byl kelímek od jogurtu louhu a půlitrovka lihu.
ale dost podstatná byla ta teplota pokud to bylo studené vše trvalo mnohokrát déle
a ještě varování..... je třeba mít silné rukavice pro chemické žrouty  latexovky  a vynilovky z lékárny  nestačí a fakt to dost rychle leptá kůži.....

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Asi aj tvár a najmä oči by si bolo treba chrániť ...

Plastikári majú na odstraňovanie farieb špecialne prípravky, ktoré neleptajú plast.
http://www.eduard.com/store/cs/Gunze/Re … -40ml.html

Farby celkom dobre odstraňuje ( a tiež neleptá plast) aj toto riedidlo:
http://www.eduard.com/store/cs/Gunze/Re … -50ml.html

Sú drahšie, ale práca s nimi nie je tak nebezpečná, ako so žieravinami.  Závisí od rozsahu potrebného odstránenia farby. Určite to nie je na veľkú nástavbu ...

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

MC76 napsal:

První to zkusím na zbytku plastu. A jaký poměr?

jo a hlavně sype se louh do vody!!! Naopak ti to může vyprsknout.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Jsem zvědavý, jak to půjde. Jestli to neklapne, tak pofrčí na půdu. Děkuji za rady.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Louh aneb Hydroxid sodný a v domácnostech se nacházející jako "krtek" je zákeřná potvora i pokud se sype do vody.

Jakmile tě napadne urychlit rozpouštění louhu mícháním, tak vyvoláš prudkou reakci která spolehlivě zlikviduje vzniklým teplem plastový kelímek od jogurtu ...... takže na louh opravdu bacha.

Modelařím pro radost, ne pro specializaci na danou kategorii modelů.
Turnigy er9x + Assan + Dickie Tug + Springer

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

no základní opatrnost je dostatečná.... louh v lihu je poněkud méně horkokrevný i při míchání neb líh docela dobře chladí.....
každopádně používám to zhruba 15let a zatím jsem si zlikvidoval jedno tričko a několikery rukavice a štětce.....
když jsem ale začínal tak jsem v obchodě také chtěl krtka na  odpady jak mi bylo doporučeno a dostal jsem láhvičku s jakýmsi  roztokem ..... ale rozhodně to nebyl granulovaný louh sodný.....

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

tchyne koupila krtka, obsahem baleni male granulovane pecicky.
Ja kupuji v  drogerii kilovku hydroxidu sodneho, taky granulovany velke peciccky a zlomek ceny krtka smile
U krtka asi zalezi na vyrobci, pokud ho primo ten louh do flysky "krtka" rozpusti, tak dokonale okrade zakaznika smile

Modelařím pro radost, ne pro specializaci na danou kategorii modelů.
Turnigy er9x + Assan + Dickie Tug + Springer

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Snek napsal:

tchyne koupila krtka, obsahem baleni male granulovane pecicky.
Ja kupuji v  drogerii kilovku hydroxidu sodneho, taky granulovany velke peciccky a zlomek ceny krtka smile
U krtka asi zalezi na vyrobci, pokud ho primo ten louh do flysky "krtka" rozpusti, tak dokonale okrade zakaznika smile

a vovovovovovovotom to dnes je....... big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu