1

Téma: Schnellboot S100, 1/72

Zdravím všechny, po delší odmlce jsem se pustil do další stavby, i když toho mám doma hodně rozestavěného ale toto mě lákalo dlouho. Začal jsem zatím spíše teoreticky stavbu S-100 v 1/72. Doma totiž mám slepený plastikový model a tak nebude problém udělat laminátový trup. Loď bych chtěl do maket, tedy F2A.

Jako první dotaz bych se chtěl zeptat jak při této velikosti řešit elektronické osazení? Viděl jsem že dost lidí řešilo osazení jen jednoho prostředního motoru a prostředního kormidla. Jenže co pak s těmi bočními kormidly a hřídelemi? Myslím si že plocha kormidla bez pohybu by dost změnila a zkazila docela dobré jízdní vlastnosti. Takže jak na to? Měl jsem problém s místem i u schnella v 1/35.

Další otázka na vás, je jak udělat v 1/72 nýty? Trup je jimi úplně posetý a tak jsem si říkal, že pokud je možnost určitě to maketě na kráse jen přidá.

Děkuji za odpovědi. Tom

Má pomalu se rozrůstající flotila:
Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Schnellboot S100, 1/72

Nýty: otázka č.1 je jak velká je hlava nýtu ve skutečné velikosti... 20mm?   / 72 = 0.27mm  Uděláš tak velké hlavičky a pak je nezaleješ barvou?  Toto nen í ani návod, ani odrazení... jen otázky které budeš muset řešit.
Kormidla bych určitě řídil všechna tři. To se dá vyřešit...
Pohon 1 nebo 3 hřídele... Pokud se ti povede vrazit do trupu tři motory, bude to vždy plus, pokud jenom jeden, je otázka jak velký je šroub v měřítku, jak dlouhý a těžký je trup aby se to na jeden motor jen neploužilo atd.
Prostě chybá tu rozměry. Bez toho je to jen akademická debata.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Model budu stříkat airbrushem, takže by se neměl zalít žádný detail. Na přiložené fotce se někdo nýty pokoušel dělat, jenže nemám ponětí jakým způsobem. Mě napadlo využít rady pana Brychty a udělat nýty pomocí seříznuté jehly a vykrajování nýtů ze samolepky a pak drátkem nalepovat a poté přebarvit. Nicméně v tomto měřítku si myslím že to bude dost obtížné, ale jak říkám pokud bude možnost, chtěl bych se o to pokusit.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/1163/t/p18bqsgu7v1difklu10f9nc4o3s3.jpg

Co se týče prostoru na kormidla, jak je vidět na obrázku je tam opravdu hodně málo místa, proto pokud máte nějaký nákres toho jak udělat na co nejmenším prostoru ovládání 3 kormidel byl bych moc rád.
Motory to samé. Osazení 3 hřídelí je asi nereálné, takže bych se spíše pokusil osadit 2 hřídele, pokud se tam tedy poskládají 2x 280. Na obrázku je jedna 280.

Dokončené: USS Fletcher destroyer (1/144), Schnellboot S-100 (1/35), DGzRS Hermann Marwede (1/72), ACL Honesty (1/100)
Rozestavěné: Smit Houston (1/200), HMCS Snowberry (1/72), Schnellboot S-100 (1/72), HMAS Armidale (1/50), Watergeus (1/40)

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/1163/t/p18bqspkhr1put5818ud159p1fv43.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

ahoj Tome!
vidím že jsi vyhrábl moji fotku :-)  - já to stavěl jako doplněk k Snowberry  A ABYCH SI UŠETŘIL PROBLÉMY - tak jsem to takto zjednodušil. Mé postřehy = tři kormidla na jedno servo v pohodě dáš. Dalo by se použít ještě menší servo- kvuli váze. původní plastový trup je těžký, ale jestli se ti povede laminátová skořepina, dal bych do toho všechny tři šrouby, poháněné jedním motorem, skrze gumičkový (O kroužkový) rozvod, motor střídavý ...já tam mám 280 3LI - asi by ty tři šrouby dala, ale jezdím jen na 2 článek (váha) a dnes bych volil stříďáček ...on i 3 článek bych mohl pořídit nějaký menší ale mám to na vodě max jednou ročně ....chce to šetřit váhou, ale pojede to. Jen je to opravdu malé a i když mi do toho moc neteče(nijak jsem to netěsnil) trojuhelník má poslední branku daleko a daleko , v tom vidím největší problém pro klasické závody co jezdíš - je to prostě MALÉ.....nýty - projdi kitařská fora ....i 1:72 se dá ......nijak tě neodrazuji, na youtube je dost řešení. Držím palec!

Optimismus je jen nedostatek informací...aneb zabij bobra, zachráníš strom....

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Měl jsem problém osadit 3 kormidla na tom 2x větším schnellbootovi tak právě nevím jak to udělat tady. Peťa Zbořil má vospera od tamiye také v 1/72 a je ještě menší, takže udělám falešnou palubu a utěsním to. Když plaval Fletcher tohle bude taky big_smile.
Jinak asi zkusím udělat stejné osazení jako u mé 1/35.. 2 šrouby (2x 280), mikroservo, malej dsysáckej regulátor, malej přijímač od spektry a alespoň 2 pohyblivá kormidla, jedno vyndavací. Uvidím jak to dopadne, už se nemohu dočkat až začnu smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

ahoj tome kdisi  před pár roky jsem viděl v jízdě tohle :
http://ufon13.rajce.idnes.cz/schnellboat/
a pořídil si pár fotek.... byl to kdosi z Hradce Králové a jezdil společně s Mirkem,,temelínem,,z aukra .
osobně mě hlavně zaujalo jak na ty 2x280 s ORIGINÁLNÍMI ŠROUBY  ze stavebnice ten člun jezdil naprosto realisticky.
možná bys od temelína získal info čí ta lod je a případně kontakt na něj.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Tu pouzil dva motory a ovladane tri kormidla:
http://ig-scalemodellbau.npage.de/baube … -s100.html

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

pro TomaHlacha,
téma nýty:  Tome podívej se na     www.shop.arango.cz
na levo nabídka ..samolepící suché zipy Dual Lock 3M( princip hříbečků) nevím sice jak velké jsou hlavičky hříbků,(musel by jsi si je zjistit), ale buď s nožičkou do předvrtaného otvoru nebo pouze hlavičku nalepit lepidlem Agama ..pomaleji zasychá. Není to z mé hlavy, ale někdo to už použil z plastikářů ...bylo to na nějaké stránce,...
na motory se podívej třeba na      www.rcmikrocars.eu 

ať se daří se stavbou a Tvoje lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Česká firma  HGW predáva nity  v takejto podobe:
http://shop.hgwmodels.cz/category.php?id_category=26

Druhá možnosť je použiť nitovacie kolečko a nity vytlačiť do plastu. Treba ale použiť  kolečko pre väčšie mierky ( 1/48, 1/32)   lebo  lodiach je nitovanie výraznejšie a sú  väčšie rozostupy nitov .
http://www.modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=5466

Tu sú fotky nitovanej  veže ponorky 1/72
http://www.modelforum.cz/viewtopic.php? … mp;t=69171

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Děkuji moc za reakce a rady. Je paráda když se mohu na někoho obrátit.
Jen jsem se chtěl zeptat na ty pásky s nýty jsem se koukal, ale nejde mi do hlavy jak se používají? To se prostě nalepí a je tam pak hranka? Nebo se dělá drážka nebo jak?

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Předpokládám  že nýty budou vyřezány a "nalepeny" na přenášecí folii, nebo bude přenašecí folie přiložena.

Sundáš spodní stranu samolepky, přihladíš nýty tam kam je chceš dostat a pak strhneš tu přenášecí folii která drří ty vyříznuté nýty po kupě.

Jde prostě o standarní postup jak dostat samolepku z řezacího plotru tam kam ji chceš nalepit smile

Tady máš videonávod http://www.youtube.com/watch?v=pckCwPCHDJE

Modelařím pro radost, ne pro specializaci na danou kategorii modelů.
Turnigy er9x + Assan + Dickie Tug + Springer

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Ak myslíš pásky od HGW, je na každej sade návod.
Nie je tam žiadna hranka.
Je to podobné ako propisot, len pomocou vody.

Tu je návod aj ukážky aplikácii od výrobcu
http://www.modelforum.cz/viewtopic.php? … p;start=15

Treba si ale  uvedomiť, že tieto nyty sú pomerne ploché, takže  efekt "kotlových" vypuklých nitov s tým neurobíš. 

Na druhej strane, vysekávané nity mierkovej veľkosti ( 10 - 20 mm nit / 72 = 0,13 - 0,27 mm)  zo  samolepiacej fólie v mierke  1/72 si dosť dobre neviem predstaviť.

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Je to tak, ako povedal PeterP. Tieto nity sú v podstate decaly. Celý efekt je iba vizuálny /vela bodiel v priamke/krivke s presným rozostupom/ . Kubický efekt nulový. Ale v mierke 1/72 by to hádam až tak nevadilo. V mierke 1/35 sú nepoužitelné.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

http://www.modelforum.cz/download/file.php?id=414943

Nedá sa povedať, že by bol "kubický efekt" nulový, ale  je primeraný skôr lietadlám, než lodiam :-)

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Ještě mohl bych se zeptat pana MB/RomanT jestli nemá nějakou fotku otevírání modelu? Zkoušel jsem psát PM ale nedostalo se mi odpovědi. Děkuji

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Ahoj- omlouvám se, ale nemám internet doma ....:-) (asi odešel router do věčných lovišť.- u mne oprava tak na měsíc bo to moc neřeším)
Já to mám tak že : celá paluba -zadní- je nandavací, nástavba je zvlášť. Postup- paluba má v předu jakýsi "štít" - nasunu opatrně mezi zvýšené boky okolo torpédometů, na bocích trupu je origo "zářez" - pak zaklapnu palubu do trupu i na zádi - nesmím moc tlačit, abych ji nepromáčknul pod okraj- jak má být- kupodivu mému to docela těsní, opravdu jen pár kapek ....ale zase dávám pozor - tj, do větších vln bych nejel ...nástavbu jen "nasunu" na palubu mezi dvě "lufany" - takové ty větráky ...drží to ...trochu problém by byl s anténami. kdybych je tam měl.... na Snowberry je mám sundavací pomocí "izolátorů" a oček z drátu ...tady jsem to neřešil ...možná by to chtělo doraz na tu palubu aby nešla promáčknout, ale 2x do roka to zvládám i tak ...
Dnes bych to řešil stejně, jen bych udělal 2 hřídele na jeden motor ..prostřední jen jako ...
   Jsi šikovný, pokud budeš mít lehký trup (laminát, jak jsi psal,) bylo by asi řešením udělat vodotěsnou druhou palubu, nebo tu stávající nějak přidělávat na nějakou spodní - ale pamatuj- musí to být lehké ...však jsi dělal ten torpédoborec ...

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/32/t/p18d1s0u8hmpscchvgdh2p1plk4.jpg
tome a co zkusit tenhle spůsob vstupu ke střívkům?
Mě se osvědčil víc než dobře.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

jj - ale u sch bych to viděl jako palubu na palubě - v 72 je to opravdu malé - když to chceš provozovat na soutěžích - jakékoli počasí - ne jen za klidu ...

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Já se bohužel s trupem na menší váhu než stávající originál nedostanu. Budou tam nakonec 2x 280 a pak vše mikro. Jsem zvědav. Jestli to nevyjde budu asi brečet, ale nic jiného mi nezbude. Jinak to udělat neumím (než na 2 motory) a materiálně bych to nepokryl.

Docela se zabývám tím jak jsem to viděl na internetu. Ten sch měl palubu za kabinou rozřízlou a kabina s přední a malou částí zadní byla napevno. Udělám tam dorazy a pod prostředním deklem budu šroubovat ke trupu. Spáry vymažu silikonem a snad, by to mělo dostatečně těsnit. A když ne, tak alespoň budu originální. Vždyť žádná ponorka u nás makety nejezdí. smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Ještě k těm nýtům: na loď bych použil ty v měřítku 1:48; nýty jsou docela plastické, i po nastříkání barvou (přiměřenou vrstvou) je znát, že vystupují, jemným brusným papírem se dají zvýraznit obroušením na kovový základ nebo tmavým washem (vše plastikářské postupy).

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

To zvíraznění bohužel v maketách peprojde není zde povolena žádná patina. Jinak děkuji za rady, určitě zde něco vyberu a použiji, ať je ta maketa alespoň taková jako ten 2x větší plastik od italeri.

Share

Palec nahoru Palec dolu