1

Téma: Problém s přijímačem

Při posledním ježdění s modely mně postihly nepříjemné problémy se signálem projevující se jako silné rušení (intenzivní cukání serva apod.). Zmíněná věc mně nepříjemně rozladila, protože jsem zatím za celý svůj modelářský život neměl žádné problémy s elektronikou, co by stály za řeč. Zkoušel jsem hledat příčinu problému a zjistil, že chyba bude pravděpodobně v přijímači (stejný model s jiným přijímačem fungoval bezchybně a původní přijímač v jiném modelu dělal ty samé potíže). Přijímač je typ Hitec HFS-05MS na nějž jsem zaznamenal vesměs pozitivní recenze potvrzené vlastní zkušeností. Jeden takový už jsem dříve měl a zcela spolehlivě mi sloužil několik let v lodi i v letadle, než jsem o něj před 2 roky přišel i s celým letadlem. Jako náhradu jsem loni začátkem roku koupil stejný typ a z pár absolvovaných loňských jízd si na žádné větší potíže nepamatuju. Letos jsem se k vodě bohužel dostal zatím jen dvakrát, už napoprvé se zmíněné potíže projevily, ale po chvíli uklidnily a normálně jsem s lodí jezdil. Na podruhé to však bylo ještě horší a přetrvávající, takže loď musela zůstat na břehu. Zvláštní ovšem, že se to projevilo pouze při zapnutém vysílači a když jsem nechal přijímač bez signálu tak se to zklidnilo a jen občas lehce cuklo, jak je v takové situaci obvyklé. Nemáte někdo náhodou ponětí o co by se mohlo jednat a jak to případně napravit, anebo je přijímač v háji a můžu ho rovnou běžet reklamovat či pořídit nový?

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Problém s přijímačem

pokud je v záruce tak reklamovat....

tipnul bych na vyschlé kondenzátory.... to je v poslední době problém kam se podíváš...

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

další možnost je navlhnutí přijímače po lonské sezoně nedávno jsem měl tento problém v dozeru a  po vypláchnutí lihem a důkladné očistě cestiček v přijímači i strany se součástkami kartáčkem na zuby v lihové lázni a následném schnutí na přímém slunci je přijímač schopen funkce  bez problémů. Zaplatil jsem za vlastní blbost , zapoměl jsem obnovit  vrstvu vazeliny mezi palubou a nástavbou a vzhledem k tomu že  zátěž je z betonu po celém dnu lodě absorbovala zhruba decku vody ta se pak pomalu odpařovala a kondenzovala na elektronice.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Zdarec taky bych typnul kondenzaci vody na dps příjmače.Tahle věc mě již stála nadávání na rušení ale voda je příčinou.
Jinak tento příjmač je balen v papírové krabičce a má pouze jednoduché směšování.
Kondenzátory v tomhle případě neberu.Ve spotřební el.je měním jako na pásu(zdroje,pc desky,dvd,sat,atd).

Ještě otázka jedeš z BEC obvodu regulátoru nebo máš spínanej BEC nebo jedeš z baterie.Ještě napiš kolik serv napájíš

5

petr hájek napsal:

další možnost je navlhnutí přijímače po lonské sezoně nedávno jsem měl tento problém v dozeru a  po vypláchnutí lihem a důkladné očistě cestiček v přijímači i strany se součástkami kartáčkem na zuby v lihové lázni a následném schnutí na přímém slunci je přijímač schopen funkce  bez problémů. Zaplatil jsem za vlastní blbost , zapoměl jsem obnovit  vrstvu vazeliny mezi palubou a nástavbou a vzhledem k tomu že  zátěž je z betonu po celém dnu lodě absorbovala zhruba decku vody ta se pak pomalu odpařovala a kondenzovala na elektronice.

pokud něco navlhne, je třeba to umýt izopropylem nebo destilovanou vodou a pak vysušit. A to ihned! Použití lihu je nevhodné, protože se dostává kolem nožiček do plastových pouzder integrovaných obvodů a časem začne degradovat vlastní čip.

Pokud zůstane voda na elektronice delší dobu až začne koroze, tak už je celé mytí jenom sázka do loterie. Svody jde vyčistit na ploše DPS ale pod součástky se už nikdo nikdy nedostane. A to už nemluvím o tom, co udělá voda v cívkách...
Pokud je riziko namočení, je třeba udělat preventivní opatření - nalakovat celé desky i se součástkama ochranným lakem (k dostání třeba v GME nebo GES), třeba i několik vrstev.

Mám jeden přijímač, Euroline, který má desku zalitou voskem přímo z výroby. Tomu nevadilo ani ponoření do vody - stačilo vodu vytřepat z krabičky a fungoval dál.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

jj jsem zvyklý na  ,,omatlání ,, mastnotou kolem destiček s elektronikou , ale tohle byla bohužel  zalepená plastová krabička tudíž jsem do ní dříve nelezl , ted už je krabička rozpůlena a celý přijímač ponořen do vazeliny -silikonové -neutrální a doporučené výrobcem pro konzervaci  osazených DPS v autech .Izopropyl  jsem neměl , použil jsem tedy doporučení od opraváře mobilů ve WC vykoupaných a  odvodnil jsem etylalkohol modrou skalicí .
Prolejzá mi hlavou ....on izopropyl neinfikuje vnitřek součástek  stejně jako líh? Dotedka mi ho všichni doporučovali na odmaštování , ale že je hygroskopický jsem nikdy neslyšel.
Člověk se furt učí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Dík za připomínky. Reklamovat to asi zkusím, doufám že lhůta je  2 roky tak bych to měl stíhat, a uvidím. Pokud by mi ji zamítli, tak by už nebylo co ztratit a mohl bych zkusit to vyčištění (izpropyl mám dostupný), ale otázka zda taková operace s odstupem času ještě pomůže.

Voda by být příčinou poruchy jistě mohla. Vždycky se jí trošku dovnitř trupu dostane a občas i trochu víc (jedná se o plastový kit s odnímací palubou). Přijímač je sice provizorně chráněn v uzavíratelném sáčku, ale spolehlivě vodotěsné to samozřejmě není. Zrovna při tom předposledním pouštění jí bylo v trupu kvůli vlnám poněkud více ale nevšiml jsem si jestli se přijímač nějak namočil. Stát se to však mohlo a následně způsobit ty vážné potíže při další jízdě klidně taky. Divné ale že to začalo blbnout už před tím, ale nějaký dřívější styk s vlhkostí jistě nemůžu vyloučit. K odpařování vlhkosti uvnitř trupu po každé jízdě samozřejmě dochází a když je přijímač ponechaný uvnitř tak na něm ke kondenzaci docházet může. Sice zvláštní že s lodí a elektronikou uvnitř zacházím celá léta stále stejně a předchozí dva přijímače vše přestály a problém se objevil až s tímto, ale i to je možné.

K dotazu. Zapojení je zcela jednoduché: přijímač napájený z BEC reglu a servo je v lodi pouze jedno (kormidlo).

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

petr hájek napsal:

....Prolejzá mi hlavou ....on izopropyl neinfikuje vnitřek součástek  stejně jako líh? Dotedka mi ho všichni doporučovali na odmaštování , ale že je hygroskopický jsem nikdy neslyšel.
Člověk se furt učí.

nevím přesně jak to funguje, ale to info mám to od lidí co se zabývají přímo výrobou a pouzdřením IO. Má to snad dělat něco s velikostí molekul či co...

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

PetrP napsal:

Dík za připomínky. Reklamovat to asi zkusím, doufám že lhůta je  2 roky tak bych to měl stíhat, a uvidím. Pokud by mi ji zamítli, tak by už nebylo co ztratit a mohl bych zkusit to vyčištění (izpropyl mám dostupný), ale otázka zda taková operace s odstupem času ještě pomůže.

no asi moc už ne... mě natekla voda do notebooku, byl na odborném vyčištění v IBM servisu. Fungoval pak ještě cca rok, pak začal blbnout. Dostal jsem nového. Když za dalšího půl roku jsem zkusil ten namočený zapnout tak ani ťuk. Po rozebrání byla napadena DPS tak, že někde chyběly celé oblasti spojů.... A to byla ta DPS lakovaná.

PetrP napsal:

Voda by být příčinou poruchy jistě mohla. Vždycky se jí trošku dovnitř trupu dostane a občas i trochu víc (jedná se o plastový kit s odnímací palubou). Přijímač je sice provizorně chráněn v uzavíratelném sáčku, ale spolehlivě vodotěsné to samozřejmě není. Zrovna při tom předposledním pouštění jí bylo v trupu kvůli vlnám poněkud více ale nevšiml jsem si jestli se přijímač nějak namočil. ...).

trochu mi tam vadí ten sáček... bál bych se, že v něm bude kondenzovat vlhkost. Prostě voda se dovnitř dostane vždy (zákonitost) ale ven díky sáčku už ne.
Já tedy přijímače v žádném sáčku nemám a děcka jich už utopily požehnaně a opakovaně. Za tu dobu mi odešel jen jeden Graupner C-17 , ale ten  okamžitě po zatopení asi rovnou na elektrický zkrat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

SH:

Rozumím, příliš naděje si nedělám. Ono je docela možné že k nějakému navlhnutí došlo už loni, během zimní přestávky koroze spojů pokročila a nyní se to naplno projevilo.

Sáček na ochranu je asi diskutabilní věc, jako ochrana proti cákající vodě snad smysl má, ale zaplavení zabránit nedokáže, to by musel být vodotěsně vyřešen průchod antény a servokabelů. Přijímač sice neleží přímo na dně, takže menší průsak by ho neměl zasáhnout, ale při větším množství vody v trupu se jistě namočit může. Ponechávat přijímač uvnitř sáčku i při skladování modelu je ale jistě chyba, to chápu, pro příště radši vše vysušit co nejdříve.

Jak tedy nejlépe na mokrý přijímač? Dle tvých zkušeností tedy namočení či úplné zaplavení nemusí vadit, pokud se voda rychle vysuší? Pro jistotu tedy v takovém případě bez zbytečného prodlení opláchnout tím izopropylem, nechat uschnout a mělo by to být v pohodě?

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

- v první řadě okamžitě vypnout.... Při podezdření na vodu v elektronice se nesnažit ji provozovat se slovy- "..ono to ještě chvilku vydrží.."
- co nejrychleji rozebrat a vyfoukat vodu, pokud možno ještě na místě
- ještě mokré opláchnou vodou nebo izopropylem a čistící prostředek zase vyfoukat aby ho v elektronice zbylo co nejméně. Jde o to odstranit soli a nečistoty obsažené ve vodě.
- nechat dobře proschnout. i několik dní.
- smontovat

Je pravda, že dost často na soutěži přecházím od bodu 2 rovnou k 5, ale nedoporučuji to. Zatím jsem měl štěstí ale to nemusí trvat věčně.

Sáček může být dobrá věc při jízdách proti vodě v lodi. Ale po odstavení modelu doma je třeba z něho elektroniku vytáhnout, při skladování se se může stát naopak škůdcem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Dík za cenné rady.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

- ještě mokré opláchnou vodou
sakryš... vypadlo mi tam jedno slovo
- ještě mokré opláchnou destilovanou vodou

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Jasně, pochopil jsem z kontextu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Takže příběh má šťastný konec. Přijímač jsem úspěšně vyreklamoval. Příčinu problémů jsem se však z reklamačního protokolu nedověděl. Zřejmě se však opravdu jednalo o vadu materiálu, jinak by mi to nejspíš tak hladce neprošlo.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Měl jsem úplně stejné potíže s přijímačem Zebra ZR-105SF, je to taky v té papírové krabičce, vypadá v podstatě stejně jako ten HFS-05MS, jen je jiné barvy.
Vlhkost nepadá do úvahy, neboť byl v letadle a létal asi všeho všudy dvě hodiny za slunného dne, cca před rokem a půl. Od těch dob odpočíval na skříni i s letadlem. Nedávno jsem přijímač vytáhl, že by se mohl hodit v lodi a na zkoušku jej zapojil - na suchu, loď nebyla ještě hotová.
Chvíli chodil dobře, pak se začalo objevovat cukání pohonu i serva. Následovalo odpojení motoru i reglu, připojil jsem přijímačovou baterii, i jiné servo. Opět cukání serva, tentokrát horší. První kanál přestal fungovat úplně, ostatní cukaly jak sviňa.
Následovalo dobití baterie. Po znovu zapnutí 1 kanál opět chvíli fungoval,  vůbec ale nešel řídit, chaoticky to cukalo ze strany na stranu. Opět jsem dal jiné servo, nic se nezlepšilo, 1kanál zůstává nejhorší. Vysílač je samozřejmě z jiným modelem OK.
Nelíbili se mi některé spoje, které jsem sice následně přepájel, ale bez úspěchu.
Od těch dob leží v šuplíku a nechci už o papírácích ani slyšet.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

mě se totéž přihodilo před lety s acomsem na 40 , verdikt ..... po výměněn elit. kondíků v pohodě do dnes.
Větší legrace byla se zcela novým syntézovým přijímačem od corony...... ten nereagoval po připojení na nic  co se párování týče a řízení tudíž už vubec né..... údiv byl veliký neb při jeho vkládání do krabičky  s pěnovou  vycpávkou  se ze záhybu ve výřezu pěny vysypal zcela nepřipájený brouk rozměrů 3x3mm s nespočetnými vývody do 4 stran......
reklamace byla samozřejmě uznána výměnou bez poštovného a do 2 dnů po předběžném telefonátu.
Jo a byl to také papírák ale nový chodí bezpečně a dobře stále.

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Tak ta Zebra ZR-105SF se vrátila z opravy, byl vadný mezifrekvenční filtr.

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

A cena opravy? Docela by mně zajímalo, zda se to alespoň trochu finančně vyplatí...

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

20

Posílali to k opravě k Pelikánovi, stálo to bratru 200,-. Dal jsem jim limit 250kč, dráž se to už nevyplatí.

Share

Palec nahoru Palec dolu