1

Téma: Jak určit barvu

dnes jsem byl ve dvou prodejnách barev s tím, že podle několika fotek mi podle vzorníku namíchají barvu ale nepochodil jsem. Prý umí namíchat 65 tisíc odstínů ale né podle fotky. Nejlíp mít přímo kód jak na auto. O pár témat níž je stránka na určení barvy a když bych si tam vybral, jak jim mám ten odstín vysvětlit v obchodě? potřebuji to ve spreji, na stříkaní nemám vybavení ani skušenosti.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Jak určit barvu

Nejjednodušší by mělo být udat odstín podle vzorkovnice RAL, NCS nebo BS. Ještě existují vzorkovnice jednotlivých výrobců (tzv. "standardní odstíny"), ale ty tři by měly být relativně bez problémů.
Pokud se jedná o míchání odstínů u dodavatele auto-laků, tak opravdu je nejlepší jim dát označení podle kódů. Mohlo by také možná fungovat udání slovního označení odstínu, jako např.: Oblačná modrá pro Škodovku. To je ale příklad vycucaný z prstu.
Odstín RAL by myslím měli být schopni namíchat také.
Pokud si zadáš do vyhledávače RAL nebo Vzorkovnice barev, tak určitě najdeš stránky, na kterých jdou ukázány jednotlivé odstíny a jejich označení (příklad: RAL 5017 Traffic Blue).
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

netuším zda je to někde dostupné u nás , ale v SRN bývá  dost běžné u míchačů profi barev mít  skenovací analizátor odstínu a tomu je zcela jedno jestli je přiložen na vzorek barvy na blatníku či na fotce..... problém ale je  kvalita barevného podání  konkrétního fotopostupu tedy  fotky.
osobně  používám přikládací RAL vzorník který je běžně v prodeji  není ale zrovna levný.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

nedavno jsem vybiral barvu do pokoje.  je mi jasne ze to je jiny typ, ale vybiral jsem v Obi, kde meli cely regal s kartickami vzorovych barev, kde se dalo prikladat napr k tapetam atd a vybrat nejvhodnejsi odstin, ktery pak namichali. odstiny byly ve stupnici RAL.
pokud si tam vezmes obrazek nebo vzorek odstinu jaky chces, tak by jsi mohl temito vzorniky urcit kod dle stupnice. jinak nepises na co tu barvu chces. leckdy se da u znamych lodi nebo letadel najit kody barev jake se pouzili na skutecnych lodich (letadlech)

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

je to na Earthrace, stačí zadat do googlu obrázky. podle mě je to nějaká metalická barva i když oni sami na videu ze stavby mluví  o hodně studené šedé. Nebo bych se měl zeptat přímo na jejich stránkách na originál  :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

ono to nebude tak jednoduché ..... jde oto kterou barvu chceš viž fotky:
http://www.lomocean.com/projects/cuttin … +earthrace
ta druhá je matná tmavošedá jestli mě  oko neplete i když v dokumentárních  filmech se jeví jako černá.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

stavím původní verzi s názvem Earthrace, to je " stříbrná " s maorskými ornamenty a logy sponzorů, pak ji přestříkali na šedo- černo, přejmenovali na Ady gil a nechali se přejet od japonců a teť je  na dně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Stříbrná existuje ve vzorkovnici RAL ve dvou variantách: RAL9006 - světlá stříbrná a RAL9007 - tmavá stříbrná. Rozhodně to ale nemá nic společného s tzv. metalízou. Je to zkrátka "stříbřenka". Ta světlá je odstínem něco jako stříbřenka na trubky od kamen, ta tmavá se na první pohled zdá být spíš středně šedá.
Pokud je mi z vlastní praxe známo, nikdo Ti stříbřenku nenamíchá. Ta se musí vyrobit.  Můžu se ale mýlit, pohybuji se spíš v oblasti průmyslových nátěrů.
Každopádně držím palce.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

podle mého se jedná o metalízu. projdi se po nějakým větším parkovišti a najdi auto s nejvíc podobnou barvou a zapamatuj si jeho značku. Potom zajdi nejlépe k prodejci této značky auta...nech si ukázat vzorník a najdi si v něm tu barvu...pak už je to jednoduchý, budeš mít v ruce název barvy...tak bych to udělal aspoň já...

carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

k prodejci ani chodit nemusíš, většinou mají barevnou paletu na netu...
carrot

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

za chvilku jedem nakupovat do tesca, snad bude na parkovišti dost aut :-))

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

petr hájek napsal:

...osobně  používám přikládací RAL vzorník který je běžně v prodeji  není ale zrovna levný.

Co to přesně znamená "není ale zrovna levný" ... ?

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

http://www.ral.cz/
RAL paleta je sice rozšířená, ale není jediná a množství odstínů může být nedostačující. Zejména pokud se jedná o nějaký speciální odstín - např. korporátní barvu. - viz. níže.

Ještě k úvodnímu dotazu. Jsou prodejci barev, kteří jsou ochotni a schopni namíchat podle obrázku. Přesný postup neznám, ale předpokládám, že pravděpodobně porovnají svůj vzorník s dodanou předlohou, najdou největší shodu - u 65 tisíc odstínů by neměl být problém ji najít. A namíchají barvu.
Nedávno jsem takto nechal namíchat světle modrou Gulf do spreje. Výsledek vynikající. Provedeno zde: http://www.barvyzlin.cz/uvod.html

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

penguin napsal:
petr hájek napsal:

...osobně  používám přikládací RAL vzorník který je běžně v prodeji  není ale zrovna levný.

Co to přesně znamená "není ale zrovna levný" ... ?

300,- až700,- kč podle  prodejce  za ,,pár,,  lístků s barevným vzorem.......mi přijde opravdu  dost

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

petr hájek napsal:

300,- až700,- kč podle  prodejce  za ,,pár,,  lístků s barevným vzorem.......mi přijde opravdu  dost

Díky.... je to srovnatelné s tím, když jsem za barevnou kartu KODAK šedá/bílá pro kameru dal tisícovku... smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Rád bych přidal něco ze své zkušenosti do této rubriky. Byl jsem se před 3 týdny podívat v Dánsku na lodi, kterou stavím. Půjčil jsem si v obchodě vzorník RAL (takový základní "vějíř"). Potřeboval jsem zjistit především zelenou barvu, která je na palubě. Ani jeden odstín z "vějíře" nepasoval. Mám sice k dispozici originál popisu použitých barev skutečné lodi a to od firmy HEMPEL, ale mají své číslování a ani oni nejsou schopni mi říci, které číslo RAL je ekvivalentní jejich číslu. Mám od nich pouze přibližné číslo.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Firma Hempel, tak jako i ostatní výrobci, nevyrábějí jen odstíny RAL. Mají "svoje" standardní odstíny, které se s RAL neshodují, a které se vyrábějí nejvíce a jsou nejčastěji dodávané. Proto Ti nemůžou říci ekvivalent vzorníku RAL.
Více osobně.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu