1

Téma: Prosím pomoc - Arpro od Pelikána

Ahoj kolegové modeláři,

nějakou dobu jsem se již modely zabýval (auta) a teď se poohlížím po loďce.

Sám jsem před cca 2 lety postavil rychlostní člun, ale jak to tak bývá u začátečníka, nejede to, žere to a hrozně se to hřeje :-)

Proto jsem se tnetokrát rozhodl jít cestou nejmenšího odporu a chtěl bych vás požádat o rady ohledně modelu Arpro od Pelikána:
http://boat.pelikandaniel.com/?sec=product&id=38167

Představa:
Vzhledem k tomu, že jsem viděl na Youtube a jinde, co takový rychlík dokáže, jsem se rozhodl že zase až takový výkon nepotřebuji ale zároveň bych chtěl zažít slušnou jízdu :-)
Nechci ale aby bylo za 5 minut po zábavě - představoval jsem si jízdní čas alespoň 1/2 hodiny (lépe však hodina), pokud by to bylo možné...
Z tohoto důvodu jsem zamýšlel, že bych originální motor z Arpra nahradil výkonnějším motorem, abch mohl zvýšit výkon, ale současně snížit spotřebu..
Proto jsem chtěl nahradit originální výbavu Arpra za tyto komponenty:
Motor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor … ouse_.html
Regulátor: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor … ouse_.html
2x baterie zapojené paralelně: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor … ouse_.html
Servo: http://www.hobbyeshop.cz/servo-savox-sc … 1SV2304%5D
2 kormidla: http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor … dder_.html nebo podobná

A teď otázky:
1) celkková váha nakoupeného příslušenství je něco kolem 1kg - vydrží / uveze to loď, když je dimenzovaná na mnohem lehčí komponenty

2) plánuji odmontovat veškeré příslušenství ze zrcadla, zevnitř olaminovat trup lodi a vyztužit zrcadlo, zalít laminátem díry v zrcadle, obrousit a na konec vyvrtat díry pro nová kormidla atd. - dotaz - půjde to?

3) prodlouží se s paralelně zapojenými bateriemi doba jízdy např na těch požadovaných 1/2 až 1 hodinu? :-)

4) bude motor dostatečně výkoný při současné malé spotřebě?

5) bude možné původní komponenty Arpra prodat respektive myslíte, že by je někdo koupil?

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Prosím pomoc - Arpro od Pelikána

Hele moc zkusenosti sice nemam, kluci ti jiste poradi odborne, ale napisu me domenky, pripominky.
Ad1. U rychlostnich clunu neni jedno jestli pridas nebo uberes 200 gramu. Clun musi jit dobre do skluzu, nesmi se moc zvedat, ale take ne zavrtat do vln. Takze bych hmotnost, teziste, rozlozeni vahy dodrzel priblizne stejnou.
Ad2. Nevim proc to chces delat, udelat toho jde spousta ale zase to je zmena teziste, tak at s tim pocitas.
Ad3. Ano timto zapojenim se scita kapacita takze ti dele vydrzi jezdit. Ale clanky by mely byt pri nejlepsim stejne, at se vybijeji/nabijeji stejne. O tom by ti povykladal nekdo jiny. Za me, neni duvod nacpat do lodi vsechny baterky co mam, abych jezdil hodinu vkuse a pritom vozil s kazdou baterkou ctvrt kila navic. Radeji si necham plne nabitou u brehu a po pul hodine vymenim.
Ad4. Motor neni perpetum mobile. Kdyz chces tygra, musis mu dat maso. Spise se zamer na snizeni treni hridele, vyladeni osove soumernosti atd abys mel co nejmensi ztraty. Dalsi experimenty se sroubem.
Ad5. Prodat se da cokoliv. Zalezi na cene. Znas to... nabidka .... poptavka.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Jen k tomu...
"...Z tohoto důvodu jsem zamýšlel, že bych originální motor z Arpra nahradil výkonnějším motorem, abch mohl zvýšit výkon, ale současně snížit spotřebu.."  pokud by se ti to povedlo, tak jsi první, co vymyslel perpetum mobile.

1) asi uveze... ale jezdit to moc nebude...
2) ????? proboha proč?  To aby to místo jízdy poskakovalo a převracelo se?
3) na to ti už odpověděl Netfinity
4) výkon je napětí x proud x účinnost...  takže větší výkon = větší spotřeba....  Trochu můžeš uspořit, pokud se ti podaří zvýšit účinnost celé sestavy baterky - regl- motor - šroub.... Ale soudě podle tvých představ, pochybuji, že zlepšíš výrobcem odzkoušenou sestavu...
5) pokud dáš VELMI dobrou cenu tak možná...

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

pro bowla,
prakticky to tady už řekli infinity a SH.
představa: Vzhledem k tomu, že jsem viděl na youtube a jinde, co takový rychlík dokáže,.....myslel jsi toho ARPRO 700, kterého máš, nebo všeobecně -rychlíky.?
- motor , o kterém uvažuješ má KV 3180 ....oproti  původnímu motoru, který má KV 1500
- aku ...2s ....oproti 3s, které používá(je doporučno)
z toho napájení 7,4V x 3180 ....23500 ot/min ...oproti 11,1V x 1500....16650 ot./min ---už z toho větší otáčky =větší příkon= větší odběr.   
Už při stéjném příkonu např. 300W  ....máš při napájení 3s odběr 27A. a u tvé přestavby  při 2s odběr 40A,  nasledně plus Ampéry , které ti motor spotřebuje zvýšením příkonu z důvodu zvyšení rychlosti (pokud by ke zvýšení rychlosti vůbec došlo, z důvodů větší hmotnosti modelu - větší hmotnost akumulátorů ) + Ampéry za vození váhy akumulátorů.
Mohla by nastat situace, že prakticky akumulátor vyčerpáš ještě spíše, než v sestavě základního modelu.
- regulátor zbytečně výkonný, ale jo.
- kormidlo s nasávaním pro chlazení  je zbytečné ...motory v tomto provedení jsou nevyužitelné v těchto modelech. Jsou používány do tříbodových kluzáků.

Doporučuji  poslechnout předcházející příspěvky a naladit sestavu, daného pohonu ..snad jen použít aku s větší kapacitou ale neočekávej prodloužení jízdy na hodinu, ani půl.

Ať se to podaří a Tvé lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Pánové,

velice vám všem děkuji za odpovědi!

Netfinity napsal:

Ad2. Nevim proc to chces delat, udelat toho jde spousta ale zase to je zmena teziste, tak at s tim pocitas.

Budu možná působit jako blbec, ale chtěl bych to udělat pouze z estetického hlediska. Nelíbí se mi totiž na lodích řízení jedním kormidlem (důvod asymetricky umístěného kormidla znám), takže koupím 2 stejná kormidla umístím je symetricky vedle šroubu.

Ad3. Ano timto zapojenim se scita kapacita takze ti dele vydrzi jezdit. Ale clanky by mely byt pri nejlepsim stejne, at se vybijeji/nabijeji stejne. O tom by ti povykladal nekdo jiny. Za me, neni duvod nacpat do lodi vsechny baterky co mam, abych jezdil hodinu vkuse a pritom vozil s kazdou baterkou ctvrt kila navic. Radeji si necham plne nabitou u brehu a po pul hodine vymenim.

Jde mi o to, že jak jezdím auta, tak jednu 2S1P 4000mAh baterku už mám, takže jsem si představoval, že dokoupím ještě jednu a dám je podél hřídele, abych měl loď podélně vyváženou.
Bojím se totiž, že kdybych tam dal jenom jednu baterku, tak bude loď převažovat nastranu - nebo se pletu?

SH napsal:

"...Z tohoto důvodu jsem zamýšlel, že bych originální motor z Arpra nahradil výkonnějším motorem, abch mohl zvýšit výkon, ale současně snížit spotřebu.."  pokud by se ti to povedlo, tak jsi první, co vymyslel perpetum mobile.

Asi jsem to blbě napsal za což se omlouvám.
Myslel jsem to tak, abych alespoň zachoval spotřebu a nedošlo k tomu, že mi to za 5 minut sežere 2 baterky jako u mnou postaveného modelu :-)

burun napsal:

....myslel jsi toho ARPRO 700, kterého máš, nebo všeobecně -rychlíky.?

Myslel jsem všeobecně rychlíky. Viděl jsem na Youtube všelijaká videa a takový výkon (pokud to současně znamená zkrácení doby jízdy) opravdu nepotřebuji.

kormidlo s nasávaním pro chlazení  je zbytečné ...motory v tomto provedení jsou nevyužitelné v těchto modelech. Jsou používány do tříbodových kluzáků.

výměnu motoru jsem plánoval i z toho důvodu, že se obávám teploty, proto jsem chtěl motor, který bych mohl chladit vodou. Jestli jsem to tedy pochopil správně, pak není bezpodmínečně nutné motor v lodi chladit?!?!

Jak jsem již psal - zkušenosti s modely mám celkem bohaté, ale v autech kde je proudění vzduchu dostatečné na to, aby to motor uchladilo. Navíc jsem měl motor/regulátor/baterii vždy naladěny tak, že k nárůstu teploty prakticky nedocházelo... (+- 30 stupňů)

Mohl by mi tedy někdo poradit, jakou kombinaci motor/regulátor/moje baterie 2S1P 4000mAh bych mohl do Arpra nainstalovat, abych zachoval rychlost originální sestavy Arpra, prodloužil dobu jízdy alespoň na 1/4 hodiny na 1 baterii (přikoupil bych 1 baterii navíc) a byl by vyvážený poměr mezi hmotností, výkonem, cenou za komponenty a výdrží?

Michal

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

A právě jsme možná narazili na problém, proč ti tvůj rychlík jede podle tebe pomalu. Zřejmě to nebude tím, že by původní komponenty byly špatně vyladěné, ale spíše jsi tam dal baterku kterou jsi zrovna měl z autíček po ruce. Výrobcem doporučená baterie je 11,1V/ 2200-3300mAh, tedy ne 7,4V/4000mAh.
Rozdíl v otáčkách 7,4 x 1500 = 11100ot, 11,1 x 1500 = 16650ot, tj rozdíl 5550ot. Při plně nabité baterce 8,4x1500=12600, 12,6x1500=18900, tj rozdíl 6300ot.
Proč v doporučení nepíšou třeba 11,1V/5000mAh ?
No zase to bude hmotnost. Prostě mají naladěný trup tak, aby se dostal správně do skluzu při váze baterie cca 230-250g. Normální loďka ti spoustu chyb odpustí. Rychlík s poloponořeným šroubem fakt ne. Nesprávná hmotnost znamená špatné těžiště, vyvážíš to, no fajn, máš špatný ponor. V konečném důsledku loď nejede a má vysokou spotřebu.
Ale podle mě tvůj hlavní problém je špatná baterie. Dej tam 3S a uvidíš. 2 kormidla bych nedával, nemá to smysl.
Tady http://www.youtube.com/watch?v=uA_Mg9FKvF0 to podle mě jezdí celkem svižně. A nevypadá to, že by byly na lodi provedeny jakékoliv úpravy.
Mnozí z nás vědí, že vyladit správně rychlíka je věda jako prase. Většina si na soutěže vozí skoro celou dílnu a dolaďují ještě na místě. Mě osobně tato kategorie nezajímá. Příliš nákladná záležitost na mé chabé vědomosti / zkušenosti = nejistý výsledek. No vlastně jistý, prostě to nepojede tak jak má.
Co se chlazení týče. Podle informací, které jsem našel je v origo balení kormidlo CNC s nasáváním vody, vodou chlazený motor i regl.
Stejně tam píšou tip: "Po jízdě vždy ponechejte motor a regulátor vychladnout - vzhledem k omezenému prostoru a proudění vzduchu v lodi se bude poměrně hodně zahřívat. Průběžně je třeba domazávat lodní hřídel kvalitní silikonovou vazelínou.". Takže bych nepočítal ani s tím, že můžeš beztrestně vyměnit baterku a jezdit dále. Prostě bys to měl na chvíli dochladit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

no, já soudím podle Tvých reakcí, že hlavní a zásadní chyba je, že sis pořídil loď která je určená na něco úplně jiného něž co chceš a teď ji chceš "přeznásilnit".... to nedopadne dobře...

To, o čem se bavíme je tzv. mono... tedy něco, co jezdí rychle, hlavně rovně a pokud chceš zatočit tak silně ubrat plyn anebo velký kruh pořád do do jednoho směru... Doba jízdy se předpokládá cca 10minut pak se chladí, maže nabíjí...

V klidu bude vyvážení modelu ti připadat divné - nahnutý na jednu stranu. To je na vyvážení klopného momentu od šroubu. Z téhož důvodu + podélné vyvážení jsou  na zrcadle trimovací klapky, které chceš odstranit... Pokud ti je jasné, proč má takový model jen jedno kormidlo asymetricky umístěné, nechápu proč chceš dávat druhé. Pro ozdobu?
Pro tvé potřeby si raději pořiď nějakou Eco mini nebo Eco standard, v provedení placka, úplně nejlepší by byla nějaká slalomka F1E a budeš spokojený.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

8

Ahoj,

opět děkuji za odpovědi, kterých si vážím!

No a teď se to pokusím shrnout:
1) loď jsem ještě nepořídil - nejprve zjišťuji možnosti

2) jestli se nepletu, tak asymetricky umístěné kormidlo je u rychlíků z toho důvodu, že se závody pořádají okolo bójek stále ve stejném "směru jízdy" - proto není třeba kormidlo symetricky.
Já ale závodit nehodlám a proto jsem chtěl mít stejnou reakci modelu na obě strany zatáčení. Nevím no, možná se pletu..

3) trimovací klapky nechám, jen je chci sundat, než bych začal laminovat, abych zevnitř pokry celou plochu rovnoměrně..

4) Proto, abych měl 2 baterie a mohl je mezi sebou alespoň střídat, jsem právě chtěl koupit tu samou baterku, jakou už mám. Nechtěl jsem kupovat jinou, jelikož bych je pak nemohl zaměňovat jak v lodi tak i v autech.

No a proto jsem chtěl zaměnit motor a regulátor, abych docílil stejného počtu otáček (nebo vyššího) jako u originálního Arpro motou, ALE za použití 2S baterek  a snížené spotřeby:-)

5) toto video jsem také viděl a právě takovou podobnou rychlost jsem si "po úprave" představoval za současné nižší spotřeby. Když to porovnám s jinými mono loděmi, je to poměrně pomalejší, nežli takové ty brutality...

6) moje představa o tom, jak se ve skutečnosti provozuje rychlostní člun je tedy zřejmě mylná - myslel jsem si, že to bude podobné jako u modelů aut - jízda 3 hodiny u crawleru a 1,5 hodiny u onroada žádný problém!
(toho crawlera samozřejmě neberu jako měrnou jednotku výdrže, jelikož je mi jasná jeho spotřeba, ale u toho onroada už je ten výkon a spotřeba celkem slušná)

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

bowl napsal:

1) loď jsem ještě nepořídil - nejprve zjišťuji možnosti

V tom případě se podle mně dá pořídit ve stejné cenové relaci vhodnější model, např. na trupech od MMP:
http://www.mmproducts.cz/products/models

Na DF českých rychlíkářů lze najít inspiraci ke stavbě s osvědčeným osazením. Takové rady jsou pro začátečníka v oboru k nezaplacení:
http://www.modelarske-forum.cz/viewforum.php?f=51

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

10

pro bowla,
přestavba  na napájení akupakem 2s nejde ...nevyrábí outrunners KV 2300 s patřičným výkonem, který by jsi potřeboval k zachování otáček šroubu vůči základní stavebnici.
za cenu komponentů, které jsi uvažoval nakoupit (cca 230 USD)  máš 8 akusad 3s Turnigy nano-tech 3000mAh 25-50C.
"Takže můžeš u vody měnit jedno za druhou. Tu hodinu těch 8 sad zvládne." Servo se dá koupit levněji např. na www.emotors.cz nebo www.bighobby.cz 
podívej se na videa: www.youtube.com/watch?v=TnVtPA3I_s8   nebo:  www.vidgrids.co/arpro-p1  www.vidgrids.com/ep-p1-arpro--arpro-ep-boat

domnívám se, že rychlost je dostatečná.   

rozhodnout se musíš sám

Ať Vaše lodě plují.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

pro bowla,
prosím hesla vidgrids.com/ arpro-p1 , i to druhé  zadat přes vyhledávač  ....nevím proč se neotevřely.

Ať Vaše lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Promin blbe jsem cetl tvuj prvni prispevek a pochopil jsem ze arpro mas 2 roky a nejede.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

bowl napsal:

Ahoj,
4) Proto, abych měl 2 baterie a mohl je mezi sebou alespoň střídat, jsem právě chtěl koupit tu samou baterku, jakou už mám. Nechtěl jsem kupovat jinou, jelikož bych je pak nemohl zaměňovat jak v lodi tak i v autech.

No a proto jsem chtěl zaměnit motor a regulátor, abych docílil stejného počtu otáček (nebo vyššího) jako u originálního Arpro motou, ALE za použití 2S baterek  a snížené spotřeby:-)

jen bych si dovolil upozornění. pokud chceš spojit dvě baterie, aby jsi měl vyšší kapacitu a delší dobu jízdy, tak musíš vždy spojovat stejné baterie, nejlépe stejné šarže a hlavně STEJNÉHO stáří. pokud jedna z baterií bude mít horší vlastnosti, což z důvodu stáří bude mít určitě, tak nejdříve ona a pak i ruhá půjdou do háje, protože se budou nerovnoměrně vybíjet i nabíjet.

jak píší ostatní rychlost rychlíka je VŽDY limitována otáčkami šroubu, čím menší otáčky, tím nižší konečná rychlost, nemůžeš tedy počítat s tím, že s nižšími otáčkami docílíš vyšší rychlosti.

navíc jak psal SH "výkon je napětí x proud x účinnost" pokud snížíš napětí z 11,1V na 7,4V což je skoro o 40%, tak při stejné účinnosti ti proud musí stoupnout o stejnou hodnotu. v praxi ale motor bude pracovat v ne optimálním rozsahu otáček, čímž klesne jeho účinnost a proud vzroste ještě více...

pokud chceš docílit zvýšení doby jízdy, tak bych spíše koukal na baterie s vyšším napětím.

btw spočítal jsi si kolik tě to bude stát? nebylo by levnější místo výměny všech střev v lodi koupit 2 nové baterie a nechat vše původní?

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Ahoj všem,

opět vám všem velice děkuji za odpovědi!

Nechal jsem si to projít hlavou a asi máte pravdu - pokud výrobce model vyladil, je blbost do tohoto setupu zasahovat vlastníma výmyslama...

Našel jsem ale jinou alternativu, kde se dá použít 2x 2S baterie - čili bych dal 2 baterky, které mám a jel bych.
Proto prosím o názor na tuto loďku:
http://boat.pelikandaniel.com/?sec=product&id=45849

hlavně mne zajímá, jestli by někdo nevěděl jaký je čas jízdy - opět max 10 minut?

popřípadě jsem narazil na toto:
http://www.pelikanoutlet.com/?section=item&id=65230

Ulomené zábradlí bych neřešil. Je to za celkem slušnou cenu a mohlo by to jezdit delší dobu.
Co myslíte?

M

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

pro bowla,
- k tvému prvnímu návrhu : jízda časově ...ani ne 10 minut, a to už vůbec ne na 2x 2 články 2200mAh různě čerpané - na to už upozorňoval Ivvo. Napájení 4 článkem 2x 2 články, stéjně sestavené, jako pro některé RC modely aut. Kapacita cca 4 mAh, pak snad ano.
- k druhému návrhu: místo ploužícího modelu Lugano Y 108.

Navrhuji Ti, od nich koupit offshore Warrior RTR ...2490,-Kč + dokoupit 2ks 3s akupak 2200-3000mAh.

nebo druhý návrh:     www.modelarina.cz/rc-clun-yosway-offshore-warrior-lite-mk2-rtr-24ghz-p-11331.html
pak můžeš bez problémů použít své 2články.

Ať Vaše lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Ahoj,

opět děkuji za odpověď a za to, že se mnou máte tolik trpělivosti :-)

tento model jsem na začátku taky uvažoval, ale je pro mne moc malý. Chtěl jsem něco, co by bylo alespoň 60 - 80 cm dlouhé.

Chci to proto, že jsem si na ten člun, který jsem postavil, udělal i podvalník, abych ho mohl k vodě tahat expedičním modelem, a tak bych chtěl model, který bude alespoň přibližně stejně velký. (cca 72 cm)

Ale i tak moc díky za snahu!

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

pro  bowla,
vrať se k modelu ARPRO a dokup 2x 3s akupaky. 

Ať Vaše lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Ahoj kolegové,

nechával jsem si to chvíli projít hlavou a asi nakonec opravdu půjdu do toho Arpra.

Jen se chci zeptat, jestli náhodou nevíte, jak je proveden nástřik modelu a jak jsou provedeny nápisy?

Mám takový pocit, že se jedná o samolepky, které jsou následně přelakovány bezbarvým lakem. A to by mohl být trochu problém, jelikož bych si chtěl alespoň změnit originální nástřik modelu na vlastní, který by se mi líbil více, nežli ten, který tam je v originálu :-)

Myslíte že by byla nějaká šance, abych ty nápisy a motiv dostal nenásilně BEZ POŠKOZENÍ trupu z modelu pryč a pak mohl nastříkat model vlastními barvami?!

Opět předem děkuji za vaše odpovědi a trpělivost s mými výmysly! :-D

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Nikdo neví/neporadí? :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Obrousit.
Jiného s tím asi moc udělat nejde, jestliže jsou obtisky přelakovány.
Smirek pod vodu a brousit a brousit. Tím si zároveň připravíš trup pod následný vlastní nástřik. Nemyslím, že by při normální práci mělo hrozit zničení trupu.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu