1

Téma: Plachty

Chystám se na výrobu plachet a potřeboval bych jednu informaci.
Plachty byly sešity z pruhů plachtoviny. Neví náhodou někdo zda tyto pruhy měli nějakou standardní šířku, nebo to bylo jiné loď od lodi, plachta od plachty. Jde mi o anglické námořnictvo na konci 18 a začátku 19 století.
Potřebuji to zjistit abych věděl jak daleko od sebe mám udělat naznačení tohoto sešívání na mnou vyrobených plachtách.

Dokončeno: H.M.S. Victory; La Real

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Plachty

Plachty v 17 století byly  ručně sešívány z plachtových pásů širokých 28 , později asi 24 palců.Šířka švů byla od 2.5 do 4 cm.

No a votom to je! Zdraví Karlík.

Karlík 5. dubna 2013 zemřel. Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Díky

Ještě bych se rád zeptal na signální vlajky. Jaký měli rozměr. Rád bych si na své Viktorce vyvlajkoval signál: „England expects that every man will do his duty“
Barvy vlajek vím, to jsem na netu našel, ale nikde jsem nenarazil na jejich rozměr.

Předem děkuji

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Ahojky

Opravdu nikdo neví rozměry signalizačních vlajek na anglických lodích v roce 1805?
Dále bych potřeboval rozměr anglické vlajky na zádi anglických řadových lodí??

Předem děkuji za odpovědí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Skús sa opýtať Doris.    smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

chtěl bych se zeptat, jak dát plachty "do větru" mám je na lodi přidělané, ale chtěl bych lodi dodat trochu života a přidat jí vítr do plachet, napadlo mě je přestříkat lakem, ovšem jestli tu znáte někdo lepší nápad tak sem s ním.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Môžem Ti poradiť, pokiaľ plachty ešte nie sú pripevnené na lodi :
1. Plachty namočíš do roztoku škrobu na bielizeň  (krochmal).
2. Potom plachtu uchytíš niťou za každý roh a zavesíš na nejaký stojan.
3. Do plochy plachty vložíš vrecúško s malým množstvom piesku (prípadne soli)
    a vytvaruješ prstami rozloženie tak, aby Ti vznikla na plachte pekná vyduť (vankúšik).
4. Po vysušení si piesok odložíš na horšie časy (ktoré zaručene prídu). Soľ neodkladaj.
5. Plachtu pripevníš na ráhno (pozor na smer vetra    smile    ).

Pokiaľ sú plachty už upevnené na lodi, tak jedine pomocou napínacích lán (nití).
robota je to pre vraha a plachty až tak dobre nevyzerajú.

Prípadne plachty "oddělat" a začať znova. (Ja to robím často v rôznych štadiach stavby.)

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

kdisi jsem zkusil  upevněné plachty  přestříknout cukrovým roztokem a to v poloze lodi směrem přídí k zemi, gravitace + vodou ztěžklé plachty  posloužily místo písku a tvarování , stačilo vychytat úhel nákonů modelu.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Tiež dobre, ibaže takáto loď je potom napádaná včelami.   smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

no cobych neudělal pro přírodu...... ale vážně , ta cukrová voda je klidně nahraditelná  jakoukoli kapalinou ted ytaké lakem at už lihovým nebo jiným stejně jako zředěnou disperzí typu herkules  tak i  škrobícími přípravky , a to samozřejmě skýtá i možnost  dopatinovat barvu do ,,hadříku,, at už osvědčeným čajem nebo slabým roztokem tempery či lépe akvarelu.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Hodil jsem plachty na sklenici od okurek a přestříkal nitrolakem.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

12

Každopádně nápadů mám teď k promyšlení dost, každopádně sundávání plachet zavrhuji, stavím tu loď podle vlastních plánů a spíš jen zkouším co dovedu a znovu strhnout lanoví k plachtám i plachty samotné se mi moc nechce...

Share

Palec nahoru Palec dolu