1

Téma: výroba laminátového trupu - video

Zajímavé:

http://www.youtube.com/watch?v=yTsXKGUd … re=related

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: výroba laminátového trupu - video

Toto se mi zdá jednodušší a prakticky lépe proveditelné:
http://www.youtube.com/watch?v=MbB8GXjT … re=related

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Ta dvě videa mají společné asi to, že se tam vytváří laminátový trup :-). Jinak je každý úplně o něčem jiném! První profi výroba do negativní formy dokonce s "vnitřkem" formy je pro velké množství otisků - jinak se nevyplatí. Ten druhý postup je typický pro výrobu jednoho kusu a osobně bych měl výhrady - je tam vidět, jak se pásky na kostře prohýbají a to nevzbuzuje důvěru ve výslednou přesnost. Také použití skelného provazce do drážek je zvláštní, volil bych spíše další vrstvu tkaniny s orientací vláken 45st vůči podélné ose trupu. Pro lepší přesnost budoucího trupu bych spíš volil kopyto z plného materiálu, klidně broušené i podle dovnitř vlepených žeber. Pochopitelně je potřeba volit technologii podle tvaru trupu, velikosti, případného dodatečného vyztužení atd.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Nic proti laminování na polystyrén, o co je jednodušší klasika, tj. překližka a lišty.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Souhlas, také dávám přednost žebrům z řekližky, obšívka balsa a potom laminát...http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/40/t/10022012143.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/32/t/p17ak5lpneet0dni9dq1jupl411.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/32/t/p17ak5mk951d7t1svo1m7c1lrd8ej2.jpg
lze to i takhle a řekl bych , že výsledek a pracnost jsou velmi použitelné na tomto konkrétním jsem kombinoval balsu s depronem , ale lze použít i samotný depron .
Vypěnující lepidlo mezi plankami zajistí  zesílení konstrukce pro broušení před laminací.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

všeobecně,
to z čeho je stavěn model na videu je  izopor = obyčejný " pěněný  " polystyrén (expandovaný EPS .... 2% polystyrénu + 98% vzduch ). Takové desky jsou např. mezi tabulemi skla v nábytku IKEA, když se na ně podíváte už se drtí. Proto nalaminoval skleněnou tkaninu jako podklad, ať to vůbec může použít.
Při použití desky z extrudovaného XPS polystyrénu ( depron, nomaplan, thermoplan, starlon, izofloor a kdoví jak to ještě mají výrobci a dodavatelé označené ....podkladová izolace pod plovoucí podlahy). Vyrábějí se v síle 3-8 mm. Lišty z tohoto polystyrénu jsou mnohem pevnější a nemusí se nalaminátovat tkanina jako podklad, aby měla aspoň nějakou pevnost.  Tento postup kdysi popsal a teď foto dokumentoval Petr Hájek.
zajímavá věc je právě výztuž rovingem.

Pepa Darvaš napsal: Nic proto laminování na polystyrén, o co je jednodušší klasika, t.j. překližka a lišty.

Při výrobě kopyta složitého tvaru trupu pro zaformování ...výroby negativní formy makety ....ano dřevěný trup.

pro výrobu přímo trupu modelu, polomakety, tak metoda z desek XPS polystyrénu je mnohem výhodnější ( levnější, rychlejší,
čistější, ať už lištováním nebo nalepováním celých dílů - částí, technologicky ..není pnutí materiálu, možnost nařezání jakéhokoli tvaru ).

Tím, ale nevyvolávám válku. Kdo používá klasiku a ze své zásady u ní chce zůstat ať zůstane. Druzí, ať to třeba zkusí.

Ať Vaše lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Karolinus I napsal:

Toto se mi zdá jednodušší a prakticky lépe proveditelné:
http://www.youtube.com/watch?v=MbB8GXjT … re=related

Tak nevím, byl to pouze odkaz na něco zajímavého, ale zvrhlo se to jinam, než byl záměr. Tady asi pořád platí"co není moje , není dobré".

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

pro Karolinus I,
omlouvám se, nechci se Tě dotknout.
Ke svému 1. přízpěvku...videu.. píšeš : toto se mi zdá jednodušší a prakticky lépe proveditelné.
video se týká tématu: Laminování trupů lodních modelů ....jaké postupy, ....atd.

Kdybych stavěl trup lodě podle tohoto videa - postupu stavby a materiálu, který dá se říci prakticky odsouhlašuješ, tak bych asi brzo začal nadávat, a to bez ohledu na (cenu separátoru pro nalaminování desky obyčejného EPS polystyrénu, vyplnění mezer mezi jednotlivými pásky zahuštěnou pryskyřicí, pokud bych to věděl, že pokud ji nezahustím může mi vytéci a mohou mi vzniknout vzduchové kapsy- bubliny. Vrhl bych se na klasiku a nikdy už bych toto nezkusil.
A kdybych se nechal přímo přesvědčit o nevhodnosti použití tohoto materiálu. Jak prakticky odrazuje ve svém přízpěvku Pepa Darvaš výrokem : nic proti laminování na polystyrénu, o co je jednodušší klasika, tj. překližka a lišty a Ivo Michal přitákává : Souhlas, také dávám přednost žebrům z překližky, obšívka balzou a potom laminát.
Když to přeženu, kdyby nikdo nezkusil něco nového, tak by se asi přehnaně řečeno, doposud vydlabavaly trupy lodí ze špalku dřeva a nebo z lepených dřevěných desek a o jiné materiály a laminát by se asi ani nezakoplo.

Proto jsem napsal vyjádření k postupu na tom videu. Proč použít nevhodný materiál i když má stéjné chemické složení s vhodným materiálem který je k dostání ? Lepení lišt mezi sebou - odkaz na foto Petra Hájka, zvyšující tuhost . Zbytečné podlaminování lišt, které neumožňuje ohnutí lišty v podélné ose.    Aby někdo nedoplatil na video, proto jsem to napsal.
V Tvé poznámce, k videu mi chybělo, .....,ale to ne, tak ne.   

Nikde jsem nepsal, že používat kasiku při stavbě je nanic, jedině polystyrén !, ale psal jsem, že je VÝHODNĚJŠÍ z  x-y důvodů. A kdo používá klasiku a ze své zásady u ní chce zůstat ať zůstane. Druzí ať to zkusí.

Dnes ráno jsi napsal : byl to pouze odkaz na něco zajímavého,....  pak jsi to měl uvést v zajímavých odkazech a né v tématu - laminování trupů lodních trupů, kde jsem to považoval za ukázku postupu stavby, ke keré jsem měl připomínky.
A vlastně jaký byl záměr ?

Vše v dobrém a Ať Tvoje lodě plují.

p.s.
pro Pepu Darvaše    O co je jednodušší klasika?
pro Ivo Michal    Už jsi tento způsob stavby použil?  Když dáváš přednost.....
Nic ve zlém.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Ne, nezkusil jsem tyto metody a ani je nebudu zkoušet.Už z pohledu se mi zdá, že je to o mnoho pracnější, než klasika.Když pominu, že mám CNC frézku, kde si všechno namaluji na PC a pak to nechám vyřezat, ručně řezané přepážky z 5mm překližky včetně namalování mi zabere 2 hodiny práce.Oplaňkování lištami lepenými Herkulesem, kanagonem, nebo já třeba lepím vteřinovým lepidlem s aktivátorem takovéto lodě mi zabere další hodinu.Zbytečné vypalování rýh do toho trupu a následné pokládání skelného rowingu na co?když dám tři vrstvy 110 tkaniny, proč ještě ten rowing?Je to neustále řešící se téma.Napřímo, nebo převodovku, klasická stavba , nebo polystyrén?Každý máme své osvědčené metody.Karolinus jen dal odkaz na zajímavý postup, já jsem  napsal o co je jednodušší klasika.Nepotřebuji zkoušet věci o kterých jsem přesvědčený, že mi nevyhovují.Stačí mi pohled.
Tvé lodě ať také plují.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

pro Pepu Darvaše,
máš plnou pravdu, že je to mnohem pracnější. Záleží na pohledu.  Tak jak je to prezentováno na videu je to mnohem pracnější než klasika. Už čas vytvrzení podkladového laminátu na EPS polystyrénu =  cca 25 hodin ztráta. V Brazilií pravděpodobně není k sehnání  XPS polystyrén (nepotřebují ho - izolace proti chladu).
Co kdyby na videu byl postup s použitím extrudovaného polystyrénu bez podlaminování, lišty lepeny mezi sebou PURem nebo sekundovým lepidlem.  Prakticky jak to ukázal na foto Petr Hájek. Také by Ti stačil pohled?  Nebo by jsi si řekl, je to zajímavé, nemusí to být špatné ? (nemám piliny z řezání, snadnější řezání, levnější materiál, není pnutí lišt -není nebezpečí prasknutí, nemusím impregnovat sice vylaminuji vnitřek trupu - ale mám sendvič ) A případně nezkusil by jsi to?
A právě na tom pohledu na video v tomto případě hlavně záleží.

Ať Tvoje lodě plují

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

To "burun":
ano, už za totáče jsem používal tehdejší dostupný=málo vypěněný polystyren, laminace Epoxy1200. Ono to také šlo, dokonce jsem tak stavěl plováky pro windsurfing - ale problémů bylo s touto technologií dost. Ovšem vždy to bylo na plný materiál jádra, pak se případně dlabalo, leptalo acetonem atd. I mé první plachetky byly laminované na PS jádro.
Klasika mi vyhovuje, ale nikomu ji nenutím - jen jsem upozornil na měkkost materiálu a tudíž nepřesnost. Vždycky budu raději brousit oplaňkovaný trup balsovými lištami, než polystyrén - ať už plný, nebo jen lišty. Ten obrus z polystyrenu se mi lepí na ruce, na brusku, no všude - i přes odsávání. Navíc mám pocit, že dřevo vybrousím přesněji, takže povrch laminátu pak nemusím tolik tmelit, to je moje hodně neoblíbená disciplína.
Možná to zkusím - mám konstrukci na IOM Predator, tak bych vzal tak 4mm XPS desku, nařezal podle šablony lišty s proměnnou šířkou a lepil vypěňovacím Purexem, abych nemusel zešikmovat hrany. Vzdálenost mezi žebry je cca 95mm, to by ty lišty mohly po slepení udržet.
Ještě se vrátím k linkovanéímu videu - to podlaminování posloužilo k tomu, aby nařezané pásky mohl přilepit oboustrankou na žebra a dále jako pevná vrstva při prořezávání drážek na skelný provazec. Moje zkušenosti s jednou vrstvou jsou ale špatné, dávám běžně tři (záleží i na gramáži tkaniny).

Share

Palec nahoru Palec dolu