51

Re: Povrchová úprava

Ahoj
Testovat laky je dobré mimo loď. Zásada při stříkání je nemíchat nejenom různé typy barev ale ani výrobce. Akryl od jednoho není stejný jako Akryl od druhého. To je pouze příklad, platí to u všech typů barev.

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

52

Pracuji s epoxidem už několik let a to co to dělalo je defekt nánosu epoxidu, prevděpodobně jsi nechal zaschnout vrstvu epoxidu a na tu nanesl další, chyba, jelikož epoxid se sice spojí ale ne tak, aby se při přebroušení nestalo to co se stalo, jelikož ty fleky jsou od toho broušení vrstev epoxidu, které se ve skutečnosti nespojili a proč? No protože epoxid trpí na vlhko a to je podstatě největší problém u epoxidu, jelikož na povrchu se vysráží vlhko a při dalším nánosu to udělá něco jako  film který při broušení  a posléze leštění je vidět to jsou ty fleky. To že epoxid nejde leštit to je naprostá blbost, jelikož epoxid leštím běžně.. ale prosím to nekomentovat, nehodlám tu diskutovat o tom, zda to jde nebo ne.. prostě jde to..!

Ohledně laku je to problém, epoxid akril lak nemá rád, nepojí se.. pravděpodobně výpary při dlouhodobém vytvrzování.
Ale není nic jednodušího než dojít k prodejci autolaků a chtít po něm trochu čirého autolaku který je dvousložkový a krásně se rozlévá. Chce to ale trochu zkušeností ohledně stříkání, není to nic lehkého.

jestli pak chceš vyřešit problém bez toho aby jsi lakoval ale jen leštil, pak jsi kup ne epoxid ale Vinilester. Je to hodně blízko polyesteru ale kvalitou to nejde srovnat.. tam i když naneseš po zaschnutí více vrstev, tak to po přebroušení vyleštíš tak, že to bude zrcadlo.. ale chce si dát tu práci a perfektně to vybrousit pod vodou a po každé změně brusného papíru vyměnit vodu.

Doufám že ti to pomůže a ať se daří.

Tom

Karolko napsal:

Epoxy opravdu leštit nejde. Zkoušel jsem to na vzorku paluby co jsem si vyrobil na zkoušku (nažehlování 1 mm proužků dýhy s tavným lepidlem). Nejdřív se to tváří jako že ano ale potom se začnou dělat takové divné fleky a nejde to sjednotit. Drobné díly do interiéru jsem nalakoval vrstvou L285 a po zaschnutí ihned vyleštil Prontem na dřevěný nábytek. Povrch je zrcadlový, ale dá se to použít jen omezeně. Upravil jsem tak práh, "futra" a boční panely podpalubí.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/1187/t/p16pp22gea1ahbm9t1l3c19gtng05.jpg

Děkuji Vám všem za rady a názory.
Luďku, použil jsem nažehlovací dýhovou hranu a vůbec se to nehne. Je s tím práce ale už se to tu probíralo a napsal jsem autorovi, jestli mu ta hrana drží. Odpověděl že dobře a tak jsem se rozhodl pro tu nažehlovací variantu. Doufám že to bude OK.

53

Pokud si dobře pamatuji, tak výše zmíněné vinyl-esterové laky se s úspěchem používají například při povrchové úpravě klavírů.
Zdeenk

Share

Palec nahoru Palec dolu

54

Omlouvám se, vloudil se mi překlep do jména...

Share

Palec nahoru Palec dolu

55

to je možné, ovšem já mám na mysli pryskyřici, kterou se dá perfektně laminovat.. hlavně má lepší vlastnosti než polyester a cenově je také uprostřed mezi polyesterem a epoxidem.

Zdenek Bílek napsal:

Pokud si dobře pamatuji, tak výše zmíněné vinyl-esterové laky se s úspěchem používají například při povrchové úpravě klavírů.
Zdeenk