1

Téma: Člun Challenger od Pan Air

Přátele modeláři, mám na skříni asi dva roky na skříni člun Challenger, který jsem koupil v bazaru. Kdysi se prodával u Pan Air,
délka asi 950 mm, pohon 600 Speed. Rád bych to na léto dodělal, ale mám trochu zmatek v těžišti. Dle literatury by mělo být
asi 27% od zrcadla, návod nemám a v testu RC modely 4/200 je zmínka pouze o vyvážení. Mám ještě od Hackera člun Trinity.
Zde je údaj těžiště 190 mm od zrcadla. Pokud beru v úvahu i nástavbu za zrcadlem ( asi 105 mm), tak mi těžiště od konce
kormidla vychází asi na 42%. Challenger má kormidlo i lodní šroub pod zádí. Jak to tedy je? Já hlavně létám, tam je těžiště
jasné, ale u lodí to prostě nevím. Ptám se možná hloupě, ale mám v tom vážně zmatek, a také už nejsem nejmladší.

Díky za rady a porady.

Bašťoun22

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Člun Challenger od Pan Air

Osobně bych měřil od zrcadla na čáře ponoru cca 30 %. Drobné korekce lze doladit později posouváním akumulátoru.

Mnohem podstatnější je trefit správný sklon lodního hřídele.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

3

Ja jsem nejak teziste neresil. Udelal jsem vodorysku tak trochu podle oka protoze v planku nebyla ani zminka. Pak jsem do modelu nahazel vse co je potreba vcetne nadstavby a na vode jsem dovazoval podle potreby tak at sedne lod presne na vodorysku po celem obvodu. Taky s uvahou, jestli v tom miste v trupu vleze nejake olovo. Kazdopadne jsem se snazil nacpat olovo do trupu co nejnize. Na to ze jsem to delal poprve tak je vysledek super. Podle me neni u lodi presne vyvazeni problem jako u letadla. Podle jizdni zkousky uvidis jestli je treba neco posunout nebo upravit. Hlavne to moc vedecky neres, jinak nebudes jezdit nikdy :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Těžiště má smysl opravdu řešit u rychlých lodí co třeba i občas skáčou, u Trinity ... no budiž .... ale Challender s šestistovkou je spíš svižně jezdící jachta. Teda jestli je to ten Challenger, co si myslím.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

5

Díky moc za rady. Ten Challenger nebude žádný rychlík, max. bude dobře klouzat.
Tak už se raději pustím do dokončení a to těžiště doženu baterkama. Je tam 30A
régl, který nemá BEC, tak tam dám ještě 4 článek, a také dám k motoru malý větrák
S vrtulí mi poradil pan Vaňouch, tak snad bude vše O.K.

Bastoun22

Share

Palec nahoru Palec dolu