1

Téma: Najvhodnejsi model

Zdravim,
som zacinajuci modelar, resp uplny amater. Doposial som zostavil len zopar plastikovych modelov lietadiel no rad by som si vyskusal aj nejaku drevenu plachetnicu. Povodne som bol pevne rozohdnuty ze si z www.modely-lodi.sk objednam najprv cln z lode Bounty a nasledne aj samotnu Bounty od AL. Po precitani par prispevkov na tomto fore som vsak zacal pochybovat o kvalite AL a tak sa na vas obraciam s otazkou: Aky model je podla vas najvhodnejsi pre zaciatocnika? Bol by som rad ak by sa dal zohnat z ceskych resp. slovensky stranok: www.modelylodi.cz , www.modely-lodi.cz , www.afdmodel.sk . Na zahranicne stranky som az tak nepozeral hlavne kvoli vysokemu postovnemu. Avsak prijemem akekolvek navrhy.

Vopred dakujem za radu

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Najvhodnejsi model

No o kvalite stavebníc od firmy AL by som veľmi nepochyboval. Skôr sa jedná o vernosť historickej predlohe.
Vo všeobecnosti drevené stavebnice známych firiem ktoré sú na trhu, sú po kvalitatívnej stránke použitých materiálov
na dobrej úrovni. Problém je však  v plánoch, ktoré  dosť často neodpovedajú historickej skutočnosti.To už je potom
vec samotného modelára, do akej hĺbky si predlohu naštuduje, využije internet, či iné zdroje a kedy sa uspokojí, že takéto
prevedenie mu vyhovuje.
   Odporúčal by som na začiatok stavať lode v merítku 1:16 až 1: 50,  až po získaní skúsenosti ísť do merítiek 1:60 až vyššie.
Abslútne nevhodné pre začiatočníka stavať napríklad Victory v mierke 1:200. To je na samovraždu.
   Takže si myslím, že tvoja pôvodná voľba je vhodná, tiež by som odporúčal :

http://www.modelylodi.inshop.cz/stavebn … ItemIdx=43

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Ta vernost historickej predlohe je ale u AL dost problem. Zalezi co od hotoveho modelu potom ocakavas.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Bol by som rad ak by bol vysledok co najviac historicky presny. Ak mate nejake navrhy aj zo zahranicnych obchodov, ktore nemaju prilis vysoke postovne kludne ich sem napiste. Budem len rad ak budem mat viacero alternativ, z ktorych mozem vybrat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

dost znamy obchod je http://www.cornwallmodelboats.co.uk/

pokial ti ide o historicku presnost a zaroven kvalitu, skus vyrobcov ako Model Shipways alebo v europe dostupnejsi Jotika/Caldercraft - tie sa daju objednat i v CS obchodoch

pokial nemas problem s anglictinou, odporucam forum na modelshipworld.com dost to tam zije a dostanes mozno viac odpovedi nez tu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Pokiaľ Ti ide o historickú vernosť, tak nepomôžem, nepovažujem sa za znalca.
Poradiť by vedel kpt.KL , ten však na toto fórum neprispieva, prispieva však na :

http://www.modelforum.cz/viewforum.php?f=177

Väčšinou tam na priamu výzvu aj odpovedá. Skús.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

P.S.:
Ináč tam je prostredie pre staviteľov lodí (možno aj iných, ale tie nesledujem)
veľmi veľmi " user friendly".

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

a co by ste povedali na HMS Victory od Panartu? http://99shipmodels.com/index.php?page= … mp;lang=cs Myslim si ze by som ju zvladol postavit tak po 2-3 inych jednoduchsich modeloch. Chcem sa ale spytat na kvalitu modelov od panartu. Mate s tymto vyrobcom niekto skusenosti?

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Victory je, hádam, najstavanejší model na zemeguli.Podkladov k nej je habakuk, takže sa dá vyšperkovať až do nepríčetnosti.
Treba si však uvedomiť, že jej stavba je beh na dlhé trate - v extréme aj tridsať rokov.  smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Píšeš, že jsi úplný začátečník.Jestli do toho můžu kecat,tak Victory zatím pusť z hlavy.Sice stavebnice je podstatně jednodušší než to všechno dělat sám,ale oplaňkovat trup budeš muset tak jako tak a pokud si to nikdy nedělal,můžeš z toho být hodně neštastnej.Ono v návodech to sice vypadá jednoduše,ale skutečnost je v případě začátečníků jiná.Často pak zůstane jen nedodělanej zbabranej model a oči pro pláč (o vyhozených penězích nemluvě).
Takže určitě bych na nějaký získání zkušenosti zkusil něco jednoduchého.Co konkrétně ti neporadím,neboť nevím kolik asi hodláš do prvních pokusů s dřevěnými loděmi investovat.

To, že si někdo myslí že má pravdu ještě neznamená, že to pravda je.