26

Re: pohon dělových věží

upravit déku pulsů mě taky napadlo, ale jak? servo je řízené mikroprocesorem
přidat k potenciometru odpory je samozřejmě taky možnost, ale které?

Improvizace - základ života

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

Řešení s mikroprocesorem je univerzálnější, mělo by fungovat na většinu serv, ale je dražší. Podrobněji viz články Ing. Černého v RCRevue o PICAXE-08M; případně naprogramovat v assembleru PICko (levnější čip).

Řešení s rezistory je ryze individuální, musíš prostě otevřít konkrétní servo, zjistit, jaké konkrétní hodnoty rezistorů a poťáku obsahuje a zaměnit je, případně přidat nové.

Tož tak. Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

Ja som dal na (hasičské delo) servo ozubený prevod 3:1. Je to vééééľmi rýchle. 8-( Tak som dokúpil elektronický spomaľovač serva, ale ešte som to netestoval.

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

S rezistory jsem to myslele takto:

http://hobby.trainzpedro.cz/galerie/forum/pot_servo.jpg
Uprostřed: Potenciometr serva, na krajích: přidavné rezistory

Hodnota odporu by se musela zjistit zkusmo, začal bych třeba na hodnotě 470 Ohm a postupně zvyšoval. Je však třeba aby oba rezistory měly vždy stejnou hodnotu.
(Je možné použít i dvojtý potenciometr a po nalezení správné polohy jen změřit hodnotu a nahradit pevnými odpory)

30

stelerp napsal:

Hodnota odporu by se musela zjistit zkusmo, začal bych třeba na hodnotě 470 Ohm a postupně zvyšoval. Je však třeba aby oba rezistory měly vždy stejnou hodnotu.
(Je možné použít i dvojtý potenciometr a po nalezení správné polohy jen změřit hodnotu a nahradit pevnými odpory)

tak to jsem zvědav jak to bude fungovat, podle mého názoru se to akorát rozladí... ale odvážným štěstí přeje

Elektronická Sekretářka Nojby pro neznalé: JSEM MUŽ

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

ESN: bude to fungovat... neboj. Jediná podmínka je, aby poťák měl dráhu 270°. Vyskytují se totiž  serva, kerá mají dráhu jenom 90° a tam by to prostě nešlo.

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

stelerp napsal:

Bude to fungovat v principu bez problémů a mnohokrát jsem tuto úpravu i dělal. Pokud je základní výchylka na signál 1-2 ms 120°, bude potřeba asi trochu větší hodnota než 470 Ohm. Jen s jednou věcí nesouhlasím, není nutné dodržovat obě hodnoty stejné, naopak je lepší v závěru pokusů je upravit různě tak, aby se poloha jezdce potenciometru dostala při 1,50 ms do mechanického středu dráhy. U serv s digitálním servozesilovačem bývá odchylka nepodstatná, ale u levných analogových serv je často až 30° a je škoda tenhle úhel nevyužít taky. Pak si zkontrolujte linearitu pohybu, při rozšířeném rozsahu a analogovém servozesilovači nebude valná, ale to asi vadit na daný účel nebude. Pohyb se nesmí rozšířit až úplně k mechanickým dorazům, je nutné tam nechat nejméně 5, lépe 10° rezervy, jinak se později při driftech vlivem teploty servo může opřít o doraz a shořet - to platí zejména pro serva řízená dvou nebo třípolohovými přepínači na vysílači. Pokud stačí odporová dráha a servo má dorazy proti výstupkům v horní části krabičky, dá se dalších 10° na každou stranu získat přibroušením dorazů.

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

řešením je jedna převodovka, pod věžemi je talířová převodovka ( dříve v ručním hnětači od firmy Mechanika,v každém městě ještě je,prodávají tam náhradní díly k ETA,.. nebo se dá tato převodovka vzít z ruční vrtačky ), rozvod od centrální převodovky se řeší hřídelí na které jsou kardany,koncové spínače hlídají maximální vytočení věže, výhodou tohoto řešení je velká síla, utočí to i těžké věže.

model Merrimack,jeho provoz,vývoj systémů,praktické zkušenosti z provozu za 15 let

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

Ahoj všem, tak jsem konečně dokončil či vyřešil můj problém s otáčením dělových věží. Nutno podotknout že bez pomoci tohoto fóra bych byl pořád na začátku. I když je to zakázané, tak se omlouvám, ale musím hlavně poděkovat stelerpovi za opravdu neocenitelnou pomoc.::)
Každou věž pohání grilovací motorek, který  s pomocí mikrospínačů pro krajní a středové polohy řídí mikroprocesor. Vše u mě ovládá jeden kanál.
Myslím že po mechanické stránce je to docela jednoduché a spolehlivé řešení ( i když asi věrohodnější  by bylo otáčení věží ještě o něco pomalejší) , kde největší problém se nakonec ukázal ten , kde teď v zimě sehnat grilovací motorky a nevypadat přitom jako blázen . Elektronika pro mě problém byl, ale jak jsem už napsal, to za mě vyřešil Stelerp.
Výsledek můžete vidět zde: http://www.youtube.com/watch?v=yVQXD9r-YhM

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/600_1292490352.jpg

Jednosměrný regulátor 6-24V v názvu napsáno přímo pro grilovací motorky. 3A, 20A s chladičem 20cm2. Regulace potenciometrem, dostatečně plynulá. GEM elektronic, dal jsem za to 162,- Kč.
Jdu sice s křížkem po funuse, ale došlo mi to, až jsi napsan grilovací motorek.
Stavebnice, vyzkoušeno, funguje to.

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

a kde jsi to prosím sehnal?

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

Nic jsem nesháněl, prostě jsem zašel do GEM elektronic. Možná má něco podobného i GES elektronic, ale nevím.  Jsou ve více městech. Já je mám všechny kousek od baráku.
Pozor, ten regulerátor je jednosměrný.

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

http://www.gme.cz/cz/f-kh016-p764-001.html

Zachovejte paniku :-)

39

Jediný problém vidím v tom napájení 5 - 24V, když použité grilovací motorky jsou na jeden monočlánek. Ale po malé úpravě by to snad i bylo možné. Napájení regulátoru z 6V PB aku, a grilovací motorky napájené samostatně 1,5-3V jen přes MOSFET tranzistor proti zemi (-). Minus poly obou zdrojů musí být samosebou spojeny.

40

Asi by stálo za zvážení, jestli do toho raději nevrtat, já jenom reagoval na dvě slova.
Stavba je to moc hezká, takovýmto složitým nástavbám se úspěšně vyhýbám.

Share

Palec nahoru Palec dolu

41

Hezké. K elektronice nedokážu něco zasvěcenějšího říct. Grilovací motůrky jsou však taky moje favorizované řešení, jak jsem uváděl. Kde je shánět, taky jsem něco oběhal. Mívají je (společně s dalším materiálem pro gril) různě v potřebách pro dům a zahradu, typicky v hobby marketech, ale ne všude, já je nalezl tuším v Baumaxu (a bylo to zrovna nějak začátekem zimy).

Rychlost otáčení by asi opravdu mohla být nižší. Zřejmě je napájení řešeno z pohonné baterie zatímco grilovací mototrky jsou obvykle dělány na jeden monočlánek. Napětí však lze jednoduše srazit/vyladit odporem/potenciometrem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

42

YAM byla technicky i technologicky nej,otáčení se mi zdá docela reálné.

Share

Palec nahoru Palec dolu

43

Na Yamate / a aj na Musashi/ bola elevacia hlavnej 46 cm artilerie 2st/sec.

Share

Palec nahoru Palec dolu

44

Ahoj po dlouhé době, jsem opět zavítal na forum a chtěl bych poradit.
Děla ovládám grilovacíma motorkama a potřeboval bych poradit, jaký kondenzátory na to mám napájet. Při otáčení mi začne cukat servo... 

Jinak silně doporučuji, použít jinou pohonou jednotku pro děla.  Měl, mám, budou stím problémy. Teť bych jednoznačně použil serva a nešetřil na tom.

Díky moc Kuba

Share

Palec nahoru Palec dolu

45

Keramické kondenzátory 47-100nF na provozní napětí vyšší než cca 50V, jeden mezi kontakty, druhý mezi jeden kontakt a plášť motoru, třetí mezi druhý kontakt a plášť. Vývody co nejkratší, hodnota není kritická.
Pokud to nepomůže tak ještě dve tlumivky do přívodu nebo ještě líp na toroidní jádro dva vinutí opačně vinutá. Zadej googlu "odrušení motorů" a můžeš studovat.

Pokud ani to nepomůže, tak vyměnit motory...

Share

Palec nahoru Palec dolu

46

Jsem modelář prozatím amatér, ale asi bych to řešil upravením odporového děliče v servech a kontrolou dorazů, nebo zpřevodováním normálního serva aby mělo větší rozsah.  Obojí se zpomalovačem otáčení serv. Neřešil bych pak starosti jaké máš.

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

47

stelerp napsal:

toto používám  na ovládání  pohonu pro dozerboat a je to bezproblémové řešení, fakt je že se musí vyladit hodnota odporů a rozsah otáčení protože potenciometr na  zpětné vazbě serva má také svůj  rozsah výchylky .
Každopádně pokud se propojí servo s otočí věže pomocí LANKOVÉHO převodu z velké kladky na servu na malou na věži dá se soustava velmi dobře vyladit.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu