1

Téma: Epoxy 1200

Dodělal jsem konečně Lunu a zjistil jsem že když bych ji nastříkal lakem, bílý podklad se my naruší. Použil jsem plnič syntetiku a vrchní barvy Alkydové. S tím nebyl problém. Pokud ale začnu stříkám lak na alkydové barvy, udělají se my na trupu,,vrásky,,. Díky tomu jsem musel celý trup zbavit barvy a znovu nabarvit. Zkoušel jsem jaký lak by vyhovoval a pokud použiji Epoxy 1200 bez tvrdidla tak to neudělá nic. Je vhodné použít Epoxy jako konečnou vrstvu a vytvrdne bez tvrdidla? Mohl by se trup nechat bez nástřiku laku? Dík Jirka

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Epoxy 1200

epoxy bez tvrdidla nestvrdne  radšej to nechaj bez laku

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Jaký lak na tu alkydovou barvu stříkáš?
Pokud použiješ alkydový lak, tak by se nemělo nic stát. Pokud stříkáš akrylátovým lakem ze spreje, tak je vcelku logické, že to dopadlo tak, jak popisuješ.
Epoxidový lak by také neměl dělat problémy, ale musí být natužený. Pokud ale máš loď bílou, tak epoxidový lak - a tím i bílá barva - časem zežloutne a nebude to příliš hezké. Po delší době na slunci také začne matovatět (odborně se tomu jevu říká křídovatění).
Ještě záleží na tom, jakým ředidlem lak pro stříkání ředíš.
Poslední doporučení: nestříkej celou vrstvu naráz. Je vhodné povrch nejdříve tzv. "zaprášit" a po zavadnutí teprve pokračovat plnou vrstvou, přičemž lepší je víc tenkých vrstev než jedna silná.
Tak jako každá činnost, i natírání/lakování chce svůj čas.
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Na alkydovou barvu jsem dostal tenhle lak http://www.drostra.cz/?PID=2324&tabid=3 s tím že je to lak přímo na alkydové barvy. Hned jak jsem to nastříkal na nějakých místech se objevilo zvrásčení. Zbytek byl v pořádku. Je fakt že jsem dal větší vrstvu laku ale to by snad neměl být takový problém. Nebo se pletu?

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

jde o to, kdy jsi to stříkal, tedy s jakým časovým odstupem. Na některých barvách máš přímo napsané, že druhá vrstva musí být třeba do 2 hodin anebo až za 24h....  Možná ten podklad nebyl ještě dost vytvrzený (tlustá vrstva, zima, vhko...)

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Na barvě je napsáno že je přelakovatelná po 24h což jsem dodržel. Jiná věc je ta zima. Stříkal jsem to v garáži kde je teplota dost nízká. Co by jste my tedy doporučily? Nechat trup jen nabarvenej  nebo ho za každou cenu ještě lakovat?

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

lak ktery popisujes je akrylovy, takze presne co popisuje Zdenek.

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Ivvo napsal:

lak ktery popisujes je akrylovy, takze presne co popisuje Zdenek.

Tak já sem v koncích. Můžete my tedy někdo napsat jaký lak potřebuji. Na alkydové barvy ale nikde jsem ho neviděl...

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

pokud nejsi znalý v barvách co s čím je kamarád a s čím není, je první rada použít všechny barvy (tj. základ, plnič, barva, lak...) stejného druhu - všechny akrylové, nebo všechny alkydové, všechny syntetické atd.  Dokonce se doporučuje aby byly všechny i stejného výrobce.
Až budeš znát víc, můžeš si dovolit kombinovat. Někdy tím získáš, někdy tě to převeze... Ale teď, být Tebou, bych vsadil na jistotu.

Pod 15°C bych nestříkal.... a pokud musíš, tak po zavadnutí, kdy odejde ten největší smrad, bych model přenesl do tepla aby barva vytvrdla. Případně to nechal i déle než těch 24h.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

I v chladu se dá provést nástřik je jasné že v létě je práce příjemnější, ale co dělat v zimě. Thora jsem stříkal v teplotách asi +5 stupňů. Pokud už tedy musíš stříkat v zimě tak můj postup je takový: Loď nahřeji v dílně nad radiátorem, klidně ji tam nechám i dvě hodiny (teplota cca.60 stupňů).Připravím si vše na lakování ať pak nemusím pobíhat. Provedu nástřik a pak hned zase model nad radiátor. No a tím práce končí aby mohla barva v klidu a bez prachu zaschnout.
Používám tyto autolaky:http://www.debeer-autolaky.cz/default.a … rtmentID=1

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

barvy ve spreji jsou v obi marketech jsou ve vetsine pripadu akrylove. maji jak zakladni barvy, plnice, tak i ruznou barevnou skalu a laky. takze neni problem koupit tuto radu a pouzit vsechno stejne.

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Ivvo napsal:

barvy ve spreji jsou v obi marketech jsou ve vetsine pripadu akrylove. maji jak zakladni barvy, plnice, tak i ruznou barevnou skalu a laky. takze neni problem koupit tuto radu a pouzit vsechno stejne.

Jo kluci. Dík za rady ale teď my jde spíš o to, jakým konkrétním lakem přestříkat alkydovou barvu kterou mám nastříkanou celou loď.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

na to budes asi muset pockat do pondeli az se objevi zase Zdenek Bilek, barvy a laky ho zivi, tak ti urcite poradi

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Tak jsem se rozhodl že povrchovku udělám znovu. Sundal jsem barvu a pro další stříkání použiji syntetickou barvu. Dík za rady.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Všechny laky ve spreji (čiré) nejsou na bázi akrylátu. Pro kluky jsem koupil v OBI lak Dupli-color - Color spray - Quality paint (tak jdou nápisy pod sebou na etiketě) na lakovánií figurek do nějaké hry. Oni si je natírali Humbrolkami (alkydové, tedy tzv. "syntetika") a vždy další den po natření je stříkali - bylo to bez problémů. Přímo v návodu se uvádí, že se nemá přetírat akrylátovými barvami.
Označení na víčku je: 585050C, Klarlack Matt (plus ještě asi ve 4 dalších jazycích).
Pokud nejsi odkázaný čistě na spreje, kup v nějakém hobby marketu jakýkoliv čirý alkydový lak a ředidlo (tuším to je S6001) - pro jistotu si přečti hned v obchodě návod a ředilo kup takové, které je tam uvedené. Prodávají se i v balení o velikosti 0,25 l.
Má to tu výhodu, že si sám namixuješ, jak matný či lesklý bude finální vzhled. Ale pozor, pokud nastříkáš příliš silnou vrstvu matného laku, výsledek už úplně matný nebude.
Dále platí to, co bylo řečeno ostatními výše: při nizké teplotě se schnutí a vytvrzování výrazně prodlužuje - pro dvousložkové barvy platí pravidlo, že při poklesu teploty o 10 stupňů se vytvrzování prodlužuje cca 2x (většina údajů o schnutí platí pro teplotu cca 20 - 23 stupňů). Pro barvy alkydové to bude hodně podobné.
Barva musí mít vždycky teplotu nad 15 stupňů, jinak má silnou tendenci vytvářet potekliny a špatně se slévá. Natíraný podklad (trup) pokud možno také (viz doporučení od Nalim). Nanášet radši více tenkých vrstev než jednu silnou, počkat radši o den déle, nic se neuspěchat.
Natírání zdar!
Zdenek

Share

Palec nahoru Palec dolu