1

Téma: Práce se skelnou tkaninou - BEZPEČNOST !?

Už jsem mnoho let nelaminoval, teď mě to ale čeká... Když jsem asi před deseti lety kupoval skelnou tkaninu (různé gramáže) v Praze v mod.prodejně, upozorňoval mě tenkrát prodavač, že "nestříhat doma,ale venku, nejlépe po větru a nebo mít přes ksicht respirátor a při manipulaci s nastříhanou tkaninou taky a ještě rukavice (ne kvůli pryskyřici)...". Vysvětloval to tím,pokud si správně pamatuji, že hrozí vdechnutí či polknutí mikroskopických částeček(jehliček) skla a jejich následnému putování organismem, narušení buněčné struktury a mutagenním změnám...! Tenkrát jsem si o tom v duchu cosi myslel, ale jak tak pozoruji veškerá nebezpečí a vlivy na lidský organismus, trochu se začínám bát... Slyšeli jste někdo něco podobného, nějaké bezpečnostní zásady při práci se skelnou tkaninou?
M.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Práce se skelnou tkaninou - BEZPEČNOST !?

Zdravím
Upřímě, jestli stím neděláš každý den a nebudeš to zrovna doslova fetovat, tak ta troška při trošce laminování nehraje roli, laminuji už dlouho a spousta lidí kolem mě taky, ale nic mi není a ani nebude...
pokoať se i tak bojíš, pak respirátor... Ovšem jak jsem psal, na to co ty toho nastřiháš, bych asi to vůbec neřešil... Tím střihem to zase se tak neuvolní to vlákno. Jediné co ti hrozí je to, že ti přes den budou trošku svědět ruce když na to nejsi imuní....:o)

3

urcite bych ti ale na strihani misto nuzek doporucil rezaci kolecko, dela se s tim lepe a latka se tolik necucha... na uvolneny skelny prach je horsi nasledne brouseni, nez samotne laminovani. pokud to delas vyjmecne (nepravidelne) tak opravdu staci obycejny respirator jak pise Merrimack. rukavice ti na tkaninu moc nepomohou, na samotne laminovani je ale urcite vezmi. Bude to s nimi lepsi (nebudes mit spinave ruce od pryskyrice), ale i tak se priprav na to ze budou po praci ruce svedit (budes mit zapichana vlakna v rukach)

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Pri laminovaní použi chirurgiské rukavice - kúpiš ich v každej lekárni alebo zdravotníckych potrebách. Nestrácaš v nich cit, nezalepíš si ruky od živice a hlavne po práci nebudeš cítiť svrbenie medzi prstami. Jeden pár stojí pár korún.

5

jen bych doplnil aby jsi si koupil vinylove a ne latexove... latex nezadrzi redidla... a svedeni zpusobuje vetsinou sklo, nikoliv pryskyrice a tvrdidlo. nicmene to urcite pomuze pri naslednem cisteni wink

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu