1

Téma: USS Missouri BB-63 1:100 - prostor pro reakce čtenářů

Zde se můžete ptát na vše, co vás zajímá v tématu USS Missouri BB-63 1:100 - prostor pro reakce čtenářů.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

2

Re: USS Missouri BB-63 1:100 - prostor pro reakce čtenářů

Chtěl bych se zeptat zda někdo neví jestli existují plány 1:100 Missouri po přestavbě.
Tak jak byla ve válce v zálivu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Já mám na moderní verzi 1:100 na USS Wiskonsin...Plány na webu... jsou tam ukázky z tohoto plánu...

4

Plán je dost dobře zpracovaný, hodně do podrobna...

5

Moderní verze Wisconsinu znamená poslední přestavba po vybavení Tamahavky a Phalanx?
Je to sesterská loď Missouri a tak by mohli být téměř stejný.Teda aspoň myslím.Měl bych zájem
o moderní verzi.Mám cca 400 A4 barevných foto snad všeho na Missouri a i stavba mi připadá
lepší.S raketovými sily a Phalanx než se stovkami malých kanonků který stejně v měřítku 1:100
nikdo pomalu ani nepozná.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

No takhle, jsou tam celkem změny, samozřejmě Tomahowk a MK 15 Phalanx tam je.. Jinak trup je stejný a nástavba téměř také, jen u té předná části nástavby jak je nahoře dálkoměr tak je to trochu jiné... ale od toho je plán... Je to podrobně rozkresleno... fotek mám také spoustu...

7

Vše, co se týkalo domlouvání kolem výroby formy, jsem přesunul:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=3326

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

8

chtěl bych poprosit o radu někoho kdo staví tuhle nebo podobnou loď jestli by neporadil jak udělat
na modelu otočné hlavní dělové věže a popř. i zvedání hlavní děl.Nedisponuji bohužel strojním vybavením a
proto bych uvítal nějaké jednoduché řešení, popř. plánek nebo i jen foto pro inspiraci.
Také bych chtěl poprosit o radu kde sehnat vhodné malé LED pro osvětlení. Některé světla jako třeba poziční
nebo stožárová jsou velmi malého průměru.Díky za každou radu

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Ahoj, osvětlení je poměrně snadné, avšak pokud ti jej někdo nedá dohromady, měl bys aspoň krapet ovládat pájení součástek.
Výběr LED je podle toho kolik máš na dané pozici místa. Běžné LED s kulatým pouzdrem jsou od průměru 3mm, můžeš je zapustit do modelu a nechat koukat jen kousek a ten ještě pilníkem přibrousit do potřebného tvaru, nebo podobně s hranatými LED diodami. Další možnost je použít i SMD LED diody, které napájíš na drobný kablík. Ty pak nalepíš kam potřebuješ (lampa na stožáru atd...) a zakápneš epoxydovým lepidlem a to pak zabrousíš do příslušného tvaru. To se obecně zas hodí tam kde toho místa je hodně málo - ty SMD LEDky se prodávají od velikosti pouzdra 1,6x0,8mm (asi jsou i menší, ale už tohle je jak zrnko prachu).
Nechceš-li se pak zabývat počítáním vhodných odporů aby vše svítilo jak má a LEDky jsi nespálil, můžeš použít některý z osvětlovacích RC modulů, na které LED připojíš. Získš tím i možnost světla přes RC vypínat a podobně.
Pohyb děl poměrně pěkně a jednoduše vyřešil Vojta Tomek v tomhle článku http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … ijn-mogami, přečti si i komentáře pod článkem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Pohon dělových věží lze realizovat různými způsoby. Asi nejjednodušší je servo, ale to má své nevýhody (malý rozsah pohybu, rychlost pohybu podle ovladače na vysílači). To však lze vhodnými mechanickými  a elektronickými úpravami vyřešit. Jinou alternativou je elektromotor s převody hodně do pomala. V takovém případě jde o to, kde něco vhodného sehnat a za jakou cenu. Snad existuje ještě jiné řešení, ale v principu jde vždy o to, že je třeba vykonat práci (motor), vhodně ji přenést (převody) a vhodně to řídit (spínače, elektronika atd.). Konkrétních přístupů bude jistě spousta, podle možností toho kterého modeláře.

V minulosti se to tu diskutovalo, sám jsem tuto otázku řešil, ale zatím nerealizoval, ale doufám že již brzy ano. Tedy něco pro inspiraci:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=1394
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=3048

Zvedání hlavní je v principu podobné, akorát není potřeba takový rozsah otáčení, tedy to běžné servo zvládne. Akorát zůstává v platnosti otázka maketové rychlosti (respektive pomalosti) pohybu. V praxi jsem funkční elevaci hlavní snad ještě neviděl. Zřejmě je kvůli prostorovým omezením potřeba něco obětovat a nelze mít ovládané všechno.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Ahoj Petře, koukni sem... https://hobbyking.com/en_us/turnigy-3-c … tore=en_us

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Odkaz zajímavý, mám povědomí o nějakých takových elektronických věcičkách (zpomalovače serva apod.), toto vypadá poměrně šikovně (3 serva na 1 kanálu, nastavení dráhy a rychlosti serva). Bez podrobnějších údajů však nedokážu zhodnotit.

Pokud jde o mě, již před 10 lety (viz. odkazy na stará vlákna) jsem se rozhodl na pohon věže použít grilovací motůrek. Vše mám doma již dlouho připravené, jenom realizace se stále odkládala. Chci tedy napřed vyzkoušet toto a uvidím jak se osvědčí. Teprve pak bych případně hledal alternativní řešení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

díky moc za rady, musím si to celé pročíst.
Zatím bych uvažoval o pohonu buď tři serva, nebo tři motorky.
Nějaký motorek a odtud dlouhý převody asi ne.Viděl jsem to jednou na nějakým setkání
kdy pod celou oddělanou nástavbou bylo množství kol a rúzných řemínků a gumiček.
Jak jsem psal, strojní vybavení nemám a cena motorků nebo i těch serv není zase tak veliká.
Pokud by jste mněli někdo pro inspiraci třeba náčrtek nebo fotku jak je celá otočná věž udělaná
tak by to bylo super. A možná by to uvítalo i víc lidí než jsem já.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Skús toto pozrieť, pre inšpiráciu :
https://www.youtube.com/watch?v=TqrUlsfQ7ww
...nech sa darí...

...počítaj s najhorším a nevzdávaj sa!

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

moc díky za to video.
Něco takovýho jsem si představoval.Aby bylo vidět jak je to udělaný.prostě něco konkrétního.
Já bohužel s tímhle moc zkušeností nemám, ikdyž jsem nějakou tu loď už postavil, (ale lítám vrtulníky ), a tak uvítám cokoliv co mi pomůže. Bitevní lodi se mi hrozně moc líbí a tak jsem se přece jen rozhodl pro stavbu.
Času moc nemám a tak se to celkem táhne.Ale na druhou stranu zase nikam nepospíchám.
Určitě je tahle technologie otáčení věží a jak je vidět i zvedání hlavní již dobře vymyšlená
a tak si rád nechám poradit než sám vymýšlet něco daleko složitějšího a nakonec poznám že jsem
to udělal špatně.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Dejv napsal:

Ahoj Petře, koukni sem... https://hobbyking.com/en_us/turnigy-3-c … tore=en_us

Tady je také k mání:
http://www.eshop-rychle.cz/rcservis/esh … lovac-serv

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Zajímaly by mě blíže parametry zpomalovačů serv, nemá někdo konkrétní zkušenosti?. Dle popisu výrobců je to vesměs zacíleno na letecké modely, ale takové otáčení dělové věže na lodi je přeci jen něco trochu jiného, než pohyb podvozku či klapek na letadle.

Dokážu si představit jak to funguje s neproporcionálním ovládáním (přepne se spínač na vysílači a servo se namísto okamžité reakce přesune do druhé krajní polohy pomalu). Pro pohyb věží by však byla vhodnější možnost zastavení v jakékoli pozici, tedy spíše na proporcionální ovladač (servo pomalu dojede do nově nastavené pozice). Pokud je tomu tak jak si představuji, mohlo by to fungovat.

Otázkou však je, jak moc je takto možné rychlost serva ovlivnit. Pohyby věží i dělových hlavní na velkých válečných lodích byly v reálu velice pomalé (několik úhlových stupňů za sekundu). Obávám se, aby to pro zmíněné zpomalovače nebylo příliš. Druhá otázka se týká možnosti nastavení rozsahu pohybu serva. Logické mi přijde, že to elektronicky půjde snížit, ale rozšířit asi těžko. Přitom rozsah pohybu běžného serva je pro pohyb dělových věží příliš malý (u nich to bylo typicky kolem 270°). Ovšem to už by mělo nějak jít řešit mechanicky (převod do rychla, úprava serva pro zvětšení výchylky, viz. diskuze v odkazech).

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

to by mne celkem taky zajímalo jak to funguje.
Nějaké funkce mám třeba osobně i ve vysílači.Třeba prodloužení dráhy serv, zpomalení jednotlivých serv
a možnost reverzace a nastavení na každou stranu.Ale jaké jsou možnosti nevím.
Nepoužívám to a musel bych se podívat do manuálu a pak to vyzkoušet.
Nevím kolik dělá prodloužení dráhy serva cca dejme tomu 140%.
Ale už jsem se pomalu rozhodl a místo motorků a převodovek půjdu osobně do serv.
Připadá mi to daleko jednodušší.

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Ještě jsem si vzpomněl na starší akce námořních bitev velkých modelů s funkčními prvky. Tady je odkaz na jeden takový případ http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … 2008060003 V galerii jsou mechanismy věží vidět v případě Bismarcka rozebraného na břehu. Je to ale pořád jen vnější pohled, něco se z toho vyčíst dá, ale detaily jsou skryté. Za druhé to vypadá jako náročnější strojařina, tedy asi ne zrovna to pravé pro tvé podmínky.

Dále si vybavuji nějaké staré články v RC Revue, ale to také byly modely staršího data a konzervativní konstrukce, pohon věží řešen podomácku zhotovenými převodovkami z mnoha ozubených koleček (osobně bych nezvládl a raději podobný mechanismus získat hotový, viz. ty grilovací motůrky).

Detailní dokumentaci natož výkresy a plánky nemám, všechno jen takové inspirace z fotek, pozorování pár takových modelů, ze zdejších diskuzí. Při konkrétním řešení musím spoléhat na vlastní invenci. Není takový problém něco vymyslet, ale realizovat. Co je vhodné pro šikovnější a vybavenější modeláře nemusí vyhovovat mě, tak si musím zkonstruovat takové řešení, co bude pro mě schůdné.

Snad se ti to s těmi servy povede a budeš spokojený. Však výsledek nemusí být nutně dokonalý a pořád zajímavější, pokud se dělové věže na modelu pohybují aspoň nějak, než vůbec.

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

díky za odkaz, ty věže na obrázcích vypadají opravdu složitě.
Pokud bych mněl přístup ke strojnímu vybavení tak asi bych se pustil do
výroby nějaký složitější a funkčnější konstrukce. Ale přístup nemám a pořád někoho otravovat se mi
taky nechce.Tak napřed vyzkouším co dovedou ty serva.Nějaký digi serva co mám doma jsou bohužel velmi rychlá a
tak zkusím sehnat nějaký pomalejší servo a zkusím jak to půjde naprogramovat.Hlavně nastavení délky dráhy a to zpomalení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Taky bych šel cestou těch serv. Možná bude potřeba je krapet upravit, odstranit dorazy pokud mají.

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

bohužel mám doma jen velm rychlá vrtulniková serva.To si myslím není pro pokus moc vhodný.
Zkusím sehnat nějaký pomalejší a pak zkusím využít program vysílače. Dráha serv jde nastavit myslím na cca 140 procent.
Otázka je jaká ta výchylka v praxi opravdu bude.To samé u zpomalení serva.Zkusím vybrat nějaký opravdu pomalý servo
s co nejdelší dráhou. A uvidím co to udělá.

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

rychlé nebo pomalé servo je jedno.... pořád je doba přejezdu o několik řádů kratší než je realistická rychlost. Takže použití nějakého zpomalovače serva, ať už ty z hobbykingu anebo udělané třeba s Arduinem bude nezbytné.
Pro zvýšení rozsahu serva je nejjednodušší převod do rychla tak 2:1 až 3:1 podle typu serva. Převod může být ozubený (třeba plastová ozubená kola z hnětače kuchyňského robota, občas jdou koupit), přes náhon ozubeným řemínkem z nějaké staré tiskárny (tam je taky spousta ozubených koleček...) až po normální kladku a lanko nebo gumičku. A dvě kladky snad umí zamontovat každý.

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

anebo zpomalení umí i některé vysílačky přímo.

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

asi jsem to blbě napsal ale myslel jsem, že si musím sehnat nějaké pomalejší servo a to zkusím teprve zpomalit.
Na těch co mám doma s rychlosti cca 0,05 mi tohle zkoušení připadá zbytečný.
Mám na zpomalení program ve vysílači, ale zatím jsem tuhle funkci nikdy programovat nezkoušel a tak nevím.
Je tam i zvětšení dráhy serv a myslím i časový posun jednotlivých serv. Ale to jsem taky nikdy nezkoušel.
Pokud to nepůjde tak jak si představuju, tak ještě zkusím zpomalovač a až potom budu
vymýšlet něco jinýho.Něco podobnýho jak je na tom videu v příspěvku mi připadá jako nejjednodušší
řešení.Pod každou věž servo buď samotný nebo s jednoduchým převodem a další do věže na zvedání hlavní.

Share

Palec nahoru Palec dolu