1

Téma: Plachetnice třídy Footy (Opalek) v podání SH

Protože jsem obdržel vícero dotazů na stavbu plachetničky třídy FOOTY, dávám tu toto vlákno. Předem upozorňuji, že to je můj první pokus o plachetnici, nepočítaje Pasát z před 30ti let.... Takže většinu „plachetničkářských“ mouder dále uvedených jsem slyšel a tedy ja jejich správnost neručím. Jakož i za to, že tato footy bude jezdit....

V kroužku stavíme 4ks těchto plachetniček jako takovou výplň času kdy něco jiného schne a tak stavba na pár dní se táhne už poměrně dlouho. Aspoň materiály mají čas vyzrát. smile  Bohužel jsem nezamýšlel stavbu nijak dokumentovat, tak nemám fotky ze stavby trupu.

Původně jsme chtěli stavět podle plánu přímo Opalka  a vyzkoušet novou technologii kdy místo balsy použijeme 3mm polystyrénové  desky a po sestavení by byl trup olaminován zvenku i zevnitř a tím vznikla sendvičová skořepina. Projekt byl ale zastaven, protože a) laminování žeber zevnitř bylo trestem za všechny hříchy, příště by to chtělo alespoň žebra udělat z hotových desek laminát-PS-laminát, a vnější povrch vyžadoval spoustu tmelení, b) byla nám zapůjčena negativní forma podobného trupu, a hlavně c) plánek jsem si vytisknul o cca 30% větší, takže to nebyl Opalek ale nějaký Maxi-Opalek  sad

Protože vím,že alespoň další tři zde aktivní lidé mají trupy ze stejné formy, tak doufám, že taky přispějí do tématu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Plachetnice třídy Footy (Opalek) v podání SH

Základem je laminátová skořepina trupu laminovaná do negativní formy zapůjčenou  p. Chmelkou, rozměry ostatních částí (stěžeň, kýl, kormidlo,....) a jejich umístění je převzato z modelu Opalek.  (viz .pdf). Protože plachetničkáři tvrdí, že co je pod 1m to nejede, a jiní zase že by i malá plachetnička jet mohla ale musí být lehká, tak jsem se snažil šetřit hmotností. Hmotnost samotné skořepiny trupu po vytažení z formy se mi podařilo udržet  v rozmezí 65 - 80g. Snek to umí ještě lehčí...:) ale já mám raději pevnější trup.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/100_1293407972.jpg

Vlevo skořepina trupu po vytažení z formy. Jsou použity tři vrstvy tkaniny tenká-hrubá-tenká z zbytků od Havla, takže odhaduju gramáže tak 80-150-80 g/m2... Vpravo je polotovar na palubu sendvič tkanina-Herex 3mm-tkanina. Výsledek je velice lehký ale velmi pevný.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: Plachetnice třídy Footy (Opalek) v podání SH

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/100_1293408010.jpg
Ze stavby trupu nejsou fotky takže slovně.
Nejdřív na desce se smirkem je zarovnána skořepina trupu na požadovanou výšku. Poté si tvar trupu obkreslím na desku paluby, tu vyříznu a zabrousím tak, aby se vlezla do skořepiny. Hranu brousím normálně kolmo k materiálu aby mezi trupem a palubou vznikla klínová mezera. Poté si na desku nakreslím palubní otvor a ten přesně vyříznu lupenkovou pilkou – „odpad“ je současně deklem, takže nějaké velké broušení nehrozí aby nevznikla velká mezera. Palubu vložím do trupu, přichytím sekunďákem a přilepím epoxidem zahuštěným mikrobalóny a aerosilem, kterým vyplním mezeru kolem paluby.
Kýl i jeho pouzdro je z laminátové desky 1.8mm. Pouzdro je ze dvou desek, které jsou o cca 5mm širší a vyšší než kýl v trupu a tří pásků 5mm širokých. Lepené sekunďákem přímo kolem kýlu který byl ale natřen separátorem. Po slepení je pod vrchem (nad čarou ponoru) vyvrtaná díra 3mm pro kolík k zajištění kýlu před vypadnutím. Po proříznutí otvoru pro kýl je do trupu zalepeno pouzdro kýlu. Přichyceno sekunďákem a poté přilaminováno vrstvou tkaniny.
Pouzdro kormidla je mosazná trubka 3/2mm dlouhá tak aby se pod palubu už jenom vlezla páka a konec pouzdra byl co nejvýš nad hladinou. Jeden konec je držen trupem,kterým prochází, druhý trojúhelníkovou deskou laminátu přilepenou k zrcadlu. Kout a průchod trupem je zesílen opět epoxidem s mikrobalóny.

Stěžeň z uhlíkové trubky 6/5mm se bude zasouvat do mosazné trubky 7/6mm zalepené v trupu. Drobné upozornění – zatímco uhlíková trubka 6/5 do mosazné pasuje přesně, silnější trubka 6/4 už má vůli. 6mm je ve skutečnosti 5.9mm.
MS trubka má  asi 10mm nad dolním koncem napříč zapájený 2mm MS drát a stěžeň vypilovanou V-drážku, to proto aby se stěžeň netočil a kousek pod palubou je ta trubka se zasunutým stěžněm svrtána dirkou 2mm pro pojistku proti vypadnutí. Poté je trubka zalepena do trupu, spodní konec se opírá o dno.
Pak následovalo tmelení, broušení, stříkání...
Po nástřiku jsem zalepil sekunďákem límec kolem palubního otvoru, aby deklík nepropadal dovnitř. Opět použit laminát 0.7mm.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Re: Plachetnice třídy Footy (Opalek) v podání SH

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/100_1293408055.jpg
Olověná zátěž na kýl se skládá ze dvou dílů. Je odlita do sádry, velikost je podle plánku. Jestli hmotnost bude taky OK to se teprve uvidí.
Rovnou plochu je třeba po odlití srovnat, jde to poměrně dobře rašplí a hrubým smirkem položeným na desce. Oba díly jsou staženy přes kýl dvěma samořeznými šrouby. Po odzkoušení, že poloha a hmotnost zátěže je OK předpokládám zatmelení styčné spáry a nástřik barvou. Do té doby to nechávám bez povrchové úpravy.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: Plachetnice třídy Footy (Opalek) v podání SH

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/100_1293408092.jpg
Držáčky serv jsou z laminátové desky 1mm. Po slepení základní desky a stojek jsem základní desku po obvodu oblepil páskou a do vzniklé misky nalil epoxyd s mikrobalóny. Po zatuhnutí a obroušení jsem vyvrtal otvory 2.5mm pro upevnění serv a vytočil do nich závit M3. Jde to dobře. Pro přizpůsobení se sklonu dna u stojek lze použít metodudvou destiček slepených sekunďákem, anebo v případě výroby více kusů, pokud už nějaká dobrá duše toto vyrobila, sklon sprostě okopírovat...:)
Kormidlo je z laminátu 0.2mm kdy tvar je dvakrát nakreslen a vystřižen tak, by se náběžná hrana stýkala, pak je kolem té styčné hrany  ohnut a na odtokovce a spodní hraně slepen. Doporučuji hranu ohybu trochu orýsovat,tak jak se dělají papírové vystřihovánky. Pak se vsune mírně ohnutá (nebo rozklepaná, to proto aby se neprotočila) hřídel kormidla, pojistí se lepidlem  a vnitřek zaleje epoxydem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Re: Plachetnice třídy Footy (Opalek) v podání SH

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/100_1293408151.jpg

Držáky serv zalepím sekunďákem na místo, kouty vyplním epoxydem s mikrobalóny a aerosilem a překryji tenkou tkaninou. Toto je lože serva plachty. Je třeba dát pozor na to, aby servo mělo dost místa na páku pod poklopem.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/100_1293408179.jpg

Lože serva kormidla, pouzdro kormidla.
Trup v této podobě s deklem a kormidlem má hmotnost 189g.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Re: Plachetnice třídy Footy (Opalek) v podání SH

Vnitřní uspořádání.
Servo ovládání plachet. Použito je servo standardní velikosti, v tomto případě nějaký Hitec, asi HS-311 nebo HS-422. Páka je z laminátu 1.5mm, k páce serva je přišroubovaná malymi vruty které získávám ze starých nebo rozbitých hraček. Několik otvorů je proto, aby šlo doladit poměr otvírání vratiplachty a kosatky. Doporučuji pečlivě začistit hrany otvorů na páce, pokud hrana zůstane ostrá, otěž se o ni ráda prodře. Možnost je zalepit do dět malé duté nýtky.
Dva šroubky na páce serva s laminátovýmu čtverečky jsou pro uchycení otěží a jednoduché nestavení jejich délky. Otěž otočím kolem šroubku pod podložkou a šroubek dotáhnu. Nemusím nic vázat, povolovat...
Vedle serva na stejné desce směrem k zádi je vypínač přijímače, zespoda nalepen třípin pro nasazení konektoru přijímačové baterie (ten tu není moc vidět).
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/100/t/p1d1lqguhqebpkec3k31j1q1u522.jpg
Servo kormidla.
Stačí mini- nebo mikro- servo, s pákou kormidla je spojeno drátem 1.2mm, na obou koncích je ohyb do "Z", takže není třeba žádných vidliček. Uprostřed je ohnut takový cik-cak pro nastavení přesné délky. Tato plachetnice má široký trup, takže páky jsou směrem k boku trupu. Na první pohled nesmyslně do nepřístupné pozice s obtížnou montáží, ale je to mimo dosah páky otěží. Pokud by páky byly směrem do středu trupu, tak by se za páky ráda zachycovala povolená otěž. U užších trupů je vhodnější mít obě serva na stejné straně trupu.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/100/t/p1d1lqh81v1m168fe1aqi1abe1n8g3.jpg

Přijímač je připevněn pomocí suchého zipu (samolepící od 3M Dual-lock tzv. hřebíky, obě poloviny jsou stejné  a zachytávají se hlavičkami do sebe   https://www.3mcesko.cz/3M/cs_CZ/company … mp;rt=rud) zespoda paluby co nejblíž ose lodi aby byl co nejdál od případné vody v podpalubí.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/100/t/p1d1lqhgmuueb18gq10ni47c18234.jpg
Při montáži serv je třeba si dát pozor aby páka otěže šla pod palubou ale nad pouzdrem kýlu a nad servem kormidla. Dnes už lepím kýly napevno bez pouzdra, takže ze dna trčí cca 8-10mm a nepředstavují problém. Za celou dobu z celého počtu plachetnic jsem kýl vymontoval snad jen jednou...

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Re: Plachetnice třídy Footy (Opalek) v podání SH

Kosatka.
Ráhno je z 6mm uklíkové trubky, na konci je zalepen ovál z měděného drátu jednak jako prevence proti štípání trubky a jednak jako oko pro přivázání plachty. Oko na ráhnu je z mosazného pásku stažené šroubkem M1.8 Posouváním tohoto oka se dá v jistých mezích seřizovat otevření kosatky vůči vratiplachtě a návětrnost lodě. Posunem se obé ovlivňuje a tak je třeba trochu trpělivosti, prvně vyladit návětrnost a pak otvírání požitím patřičného otvoru na páce serva.  Mezi okem na ráhnu a palubě je rybářská karabinka. Dá se použít i provázek ale pak to není jednoduše rozebiratelné. Otěž je přes druhou karabinku upevněna k zadnímu oku ráhna.
Někdo místo objímek a nalepených ok používá gumové O-kroužky. Je to jednoduché, rychle přestavitelné.... ale také jde do toho při přepravě zasáhnout a posunout a tím si rozladil model. A k tomu stačí jen trocha ...
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/100/t/p1d1lsc9kg1ut71nier7k1p8p9a41.jpg

Vratiplachta
Ráhno je opět z uhlíku 6mm, stejně jako stěžeň. Otáčí se na 2mm nerezové tyčce, ta je v U-čku z mosazného plechu přilepeného ke stěžni a omotané skelným vláknem aby neodpadlo. Na horním konci je tyčka provrtaná 1mm otvorem, tím provleču drátek aby tyčka nevypadla z uložení. Na tyčce jsou připájeny ještě dvě Ms objímky -do horní se chytá ráhno, do spodní kiking (= napínák, který drží ráhno v požadovaném sklonu ke stěžni a tím řídí vydutí plachty.). Kiking je možno si udělat z trubičky a 3mm ms kulatiny pokud máme k dispozici pravý a levý závitník a očko M3, anebo koupit napínák od MP-Jetu http://www.mpjet.com/news/index.php/cs/ … u-napinaku
Otěž je uchycena k objímce, jejím posuvem a zvoleným otvorem v páce nastavíme takový pohyb ráhna, aby chodilo od úplného přitažení (je v ose lodi) do povolení (cca 80° k ose lodi) aniž by servo v koncových polohách vrčelo (tedy se snažilo táhnout ještě kousek ..) 
L
Plachta je k stěžni chycena očky špagátu volně.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/100/t/p1d1lschntdhd1nqr1fim3es7fs2.jpg

Hlava stěžně
Vpředu je oko pro uchycení kosatky, spagát mám navázaný na kousek zvonkového drátu a ten teprve provlékám dirkou. Jeho ohnutím v dirce se dá jednoduše a rychle nastavit potřebná délka bez pracného vázání a rozvazování uzlů. Nahoře je tzv. vějička ukazující směr větru (tady z plachtoviny, ale to je těžké, lepší by byla nějaká bavlnka nebo jemnější fólie). Na konci výložníku je přivázaná plachta... Ne napevno, očko by mělo povolit drobný pohyb do stran. Podle některých by měla tady být plachta volná, aby se přetočila do tzv. spinu. Ten kompenzuje různou rychlost větru u hladiny a v úrovni vrcholu stěžně skutečných lodí... u velikosti footy je tato změna podle mě nepatrná.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/100/t/p1d1lujq6t1t0ajl11beo1h1h1kuo4.jpg

A tady je hotová footyna v celé své kráse.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/100/t/p1d1lscssni9r15sq1p4m1547ip13.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Re: Plachetnice třídy Footy (Opalek) v podání SH

Tím toto považuji z mé strany za skončené. Samozřejmě případné dotazy zodpovím.
Toto vlákno berte spíš jako inspiraci, jak jde něco řešit. Jde o konstrukci už několik let starou, něco se dá udělat lépe a jinak, ale to je již na diskuzi a případné dotazy.
Ale jinak je to spolehlivá plachetnička která si libuje v silnějším větru.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Re: Plachetnice třídy Footy (Opalek) v podání SH

ještě sem přidám odkaz na výkresy jednotlivých dílů takeláže.
http://www.moravskypohar.cz/sites/defau … m_plan.pdf

A pokud si někdo podle tohoto návody postaví plachetničku footy, tak bych jej rád pozval na některé závody nebo setkání o kterých se dozví na zdejším DF anebo na stránkách venovaných přímo footy http://www.moravskypohar.cz/Footy

Share

Palec nahoru Palec dolu