Téma: Smit Nederland - prostor pro reakce čtenářů
Zde se můžete ptát na vše, co vás zajímá v tématu Smit Nederland.

S přátelským pozdravem ladous
Nejste přihlášen. Přihlaste se, nebo se zaregistrujte.
![]() |
MoNaKo DF » Smit Nederland » Smit Nederland - prostor pro reakce čtenářů
Stránky 1
Chcete-li přispívat, musíte se přihlásit nebo projít procesem registrace.
Zde se můžete ptát na vše, co vás zajímá v tématu Smit Nederland.
Tato stavba mě tak zastrašila a zároveň nadchla, že jsem si trup taky objednal. Jedním slovem - naprostá nádhera a tento seriál defacto rozhodl. Klobouk dolů. Teď dělám na jednoduché rybářské lodi (kouření, zvukový modul atd.) a tak si dovedu představit, co mě čeká.
Mám dotaz ohledně ploutví na kormidlech. Mají nějakou funkci, nebo je můžu natvrdo přilepit a nechat pouze kormidlo na ose, tak jak by tomu bylo bez ploutví.
Děkuji
Na závěr ještě jednou gratuluju k preciznímu modelářskému výtvoru a hodně zdaru v dalším stavění. Toto vlákno si prohlížím skoro denně.
Jinak s ohledem na konečný výsledek bych si dovolil vzít tento seriál jako návod pro mé budoucí konání. Třeba to ohýbání lišt namočením do vody jsem nevěděl. Doteď to drtím nad párou z nevalným výsledkem.
S pozdravem Olda
Ještě mě napadlo, když tak vidím tu nástavbu, jestli by nebylo možný tu sklolaminátovou desku v celku vzít jemným smirkem, odmastit, šplíchnout základem a pak teprve stříhat, řezat brousit. Jak by bylo slepeno, lehce bych odmastil a dal finále. Jinak jste to šplíchal klasikou sprejem nebo pistolí na airbrush. Ta nástavba mi připadá na klasické šplíchání docela členitá.
....
Mám dotaz ohledně ploutví na kormidlech. Mají nějakou funkci, nebo je můžu natvrdo přilepit a nechat pouze kormidlo na ose, tak jak by tomu bylo bez ploutví.
....
Ty "ploutve" mají smysl, zvyšují manévrovatelnost.
Mít tam jednoduché můžeš (vynechme jak to vypadá na skutečné lodi, neb to jsem teď línej hledat), je to jen na Tobě.
Pokud se nepletu, jmenu je se to Becker Rudders. Z obrázků od strýčka googla to snadno pochopíš (http://www.google.com/images?q=Becker+R … mp;bih=892).
Jinak jsem rychle našel jedno video:http://il.youtube.com/watch?v=aGMN7miUraQ (schválně, jestli je to někdo od tuď, kdo ho na tvoutrubku dal )
Jestli jsem to dobře pochopil, ovládám pouze ploutev a ta tahá za volně se na ose otáčející hlavní část kormidla. Je tak. Vidím to poprvé v životě, ale tak si to vysvětluju. Akorát nevím jestli by nestačilo dát větší výchylku. Ale asi ne, když to tak realizujete i na modelech.
Na tejto fotke vidno, ako sa to dá "na kolene" urobiť.
Používam tento systém aj s mojim tímovým kolegom už dva-tri roky (Smit Denemarken, Smit Japan).
Dospel som k záveru, že manevrovateľnosti to síce do istej miery zrejme prispieva, ale ak sa to neurobí veľmi presne (môj prípad) t.j. bez akejkoľvek vôle v mechanizme, nastáva "vaklanie" a to spôsobuje nepresnosť pri riadení modelu. Osobitne pri cúvaní. Jednoducho tá pohyblivá časť zostáva "visieť" takmer vždy na niektorú stranu.
Takže môj záver ?
Buď urobiť mechanizmus veľmi presne ( strojné opracovanie ) s minimálnymi vôľami, alebo ho tam radšej nedávať vôbec.
Ak sa obyčajné pevné kormidlá skombinujú s možnosťou protiťahov motorov, je manévrovateľnosť dostatočná aj bez Becker Rudder.
Ale ako technická zaujímavosť je to fajn
Možnosti pouze bytových podmínek s klasickým nářadím co je doma v boxu. Tzn. pro maketovost ploutve nechám, ale budou natvrdo a dám tu největší výchylku kormidla, co půjde. Díky za rady. Ušetřil jsem si v mém případě následné předělávání nedobře fungujícího zařízení. Právě jsem u modelu, kde jsou výchlky možné skoro až na 90° nepochopil účel tohoto zařízení z hlediska praktického využití.
Ještě mě napadlo, když tak vidím tu nástavbu, jestli by nebylo možný tu sklolaminátovou desku v celku vzít jemným smirkem, odmastit, šplíchnout základem a pak teprve stříhat, řezat brousit. Jak by bylo slepeno, lehce bych odmastil a dal finále. Jinak jste to šplíchal klasikou sprejem nebo pistolí na airbrush. Ta nástavba mi připadá na klasické šplíchání docela členitá.
Možné by to bolo, ale osobne vidím trochu problém v tom, že predom nastriekané dosky sa budú horšie lepiť. Resp. akékoľvek doplnky, čo budeš lepiť na nastriekané dosky, budeš lepiť tzv. "na farbu" - čo nie je dobré.
Laminátové dosky sa lepia sekundovým lepidlom alebo epoxidom (prípadne kombináciou oboch lepidel) Zvyčajne sa hlavné konštrukčné spoje spevňujú dodatočným "preliatim" lepidlom ... napríklad rohy nástavby zvnútra.
Ďalšou nevýhodou nastriekaných sklotextitových dosiek je, že pri prípadnom začisťovaní lepených spojov a detailov debonderom ( od sekunďáku) sa bude odstraňovať aj nástrek základovej farby.
A ešte sa stráca jedna hlavna výhoda : Sklotextit je priesvitný, čo je pri vytváraní konštrukcii veľká pomoc ( obkreslovanie dielov z výkresu, ...) .
Dodatočné nastriekanie hotovej nástavby základovým sprayom nepredstavuje (podľa mňa ) problém. Dá sa kúpiť v "grafiti" obchodoch aj jemnejšia tryska na spray, ale ide to aj tou štandartnou. Stačí byť trochu opatrný a striekať to s citom viac tenkých vrstiev.
Díky, dostačující. Moje hypotéza byla mylná, navíc jsem průhlednosti skelné desky taky využil. Akoát jsem si to neuvědomil. Díky za vysvětlení a tip na trysku.
Ještě ke kormidlu ..
tady: http://www.rcgroups.com/forums/showthre … amp;page=6
je pěkně rozfocený postup.
S přesnou výrobou je to asi jasné, ale o nutnosti stroního opracování teda přesvědčen nejsem.
Zle som sa vyjadril ...
Asi to malo znieť, že som zvolil taký systém mechaniky kormidla, ktorý, ak sa neurobí presne, tak vôle spôsobujú "vaklanie" a nepresnosť v riadení modelu. Prejavuje sa to najmä pri cúvaní.
Ten systém, na ktorý si dal odkaz, je evidentne menej náchylný na nepresnosti pri výrobe.
Tu je niečo podobné ( ešte trochu jednoduchšie):
http://www.greatlakesmodeling.com/tips/ … rudder.htm
Napriek tomu som presvedčený, že obyčajné kormidlá + protiťahy sú postačujúce pre dobrú manévrovateľnosť remorkéru pre TT.
Ešte dodám, že u jednomotorového remorkéru môže použitie klapkového kormidla ozaj stáť za úvahu.
.... Právě jsem u modelu, kde jsou výchlky možné skoro až na 90° nepochopil účel tohoto zařízení z hlediska praktického využití.
nejde o samotnou výchylku ale o zakřivení celého kormidla ajeho lepší obtékání. Když běžné kormidlo otočíš na 90° tak už nekormidluje ale jenom brzdí, kdežto toto klapkové je diky lomení 45°+ 45°schopno proud vody od šroubu o těch skoro 90°otočit.
OK, spíš mi šlo o to, jestli je to v modelech tak potřebné, protože se mi do toho fakt nechce. Jako maketovka je to super, ale jak se říká, jestli je poměr cena (pracnost) VS výkon ve prospěch to udělat nebo nechat klasiku. Já to nechám standardně, ale rád se přiučím nové věci. U rychlíků se tohoto moc neužije :-)
Zdravím kolegové, ať jsou Vaše dohady jakékoli vyplatí se v každém případě na tomto modelu udělat kormidla plně funkční jako u skutečné lodi. Získal tak ohromnou manévrovatelnost a není potom zapotřebí mít každý motor zvlášť na ovládání. S těmito kormidli, které jsem použil se loď v plném výkonu otočí na 1,5 metru. Což za trochu práce snad stojí. A pokud vím tak různí kolegové i ze SR tyto kormidla odlévají z epoxidů a zasílají i na dobírku. A cena není tak velká jako třeba v SRN kde jedno kormidlo stojí cca 700,-
Ahoj tak me ted tak napadlo že to kormidlo Becker Rudderse dá udělat z klavýrového pantu. ten by se myusel jen mírně poupravit aby byla osa kloubu v ose
Ahoj, mám jeden dotaz, je to možná i trochu hození do pléna. Jak máš utěsněný ten zadní (na zádi) otvor na palubě?
Na fotkách vidím pouze ze spodní strany paluby přilepený rámeček zřejmě z plastu. To pak máš na něj palubu pouze položenou? Nebo to máš natřené vazelinou?
Přemýšlím, tuto část udělat co nejlíp, abych to nakonec nemusel přelepovat páskou.
Já to mám na Přeřízovi takto : vsazený rámeček , tj paluba rovná a "přilepeno" je to sikonem ....neteče to- ale faktem je že lehce rozebiratelné to není .....zase, jak jsem to tam dal, tak to tam 3 sezony je ...neměl jsem potřebu lést ke kormidlům a navijáku, o hřídelích nemluvě-krásně se mažou vodou a "skučej" jen chvilku ( už 3 sezonu :-) ) .... v případě rozebrání to lze opatrně odpáčit - vyzkoušeno po prvním zalepení a pak, pak už nikdy ....
Stránky 1
Chcete-li přispívat, musíte se přihlásit nebo projít procesem registrace.
MoNaKo DF » Smit Nederland » Smit Nederland - prostor pro reakce čtenářů