petr hájek napsal:,,Program i zapojení mohu navrhnout.,,
Tak tohle by se hodilo více lidem , tudíž bych se za navržení přimlouval.
Nevím, zda se dá navrhnout něco univerzálního, ale pokusím se zde nastínit svou ideu. Třeba se dobereme k nějakému vhodnému základnímu řešení, ze kterého by se dalo vycházet i v jiných případech. Budu zde popisovat prozatím jen jednu věž.

Pokud jde o mechanické uspořádání, je třeba zajistit spínání tří mikrospínačů. Například modře naznačenou vačkou, či jiným nosem, výstupkem, náběhem. Mikrospínače SP_L a SP_P jsou v místech maximálního natočení věže a slouží k zastavení pohonu věže. Mikrospínač SP_Centr by zastavoval pohon přibližně v místech osy lodi. Přesnost by záležela na strmosti náběhu a přesnosti usazení mikrospínače.
Teď k funkci a logice samotné. Krajní polohy SP_L a SP_P může zpracovávat mikroporcesor (dále jen MCU), a nebo můžou být zařazeny přímo do obvodu napájení pohonu věže. SP_Center je zpracováván MCU. Jako další vstup MCU by byl kanál přijímače určený k ovládání věže. Ten slouží k vyhodnocení, zda se pohon má pohybovat, a kterým směrem. V praxi by vše pak fungovalo nějak takto:
1. Natočíme věž třeba doleva. Knipl doleva.
2. Chceme ji vrátit do osy lodi, proto zadáme povel doprava (knipl doprava) a počkáme, až se věž sama zastaví na poloze SP_Centr.
3. Další pohub věže se povolí, až když na vysílači nastavíme neutrální polohu (Knipl do středové polohy).
4. Dalším vychýlením kniplu (vlevo/vpravo) se věž opět dá do pohybu.
5. Při dojetí na některou z krajních poloh, bude povoleno jen otáčení opačným směrem.
- Blokování bych navrhoval řešit relátkem malých rozměrů, přímo v obvodu napájení daného motoru pohonu.
- Jednak pro jeho jednoduchost, tak pro jeho spolehlivost. Další plus je jeho nezávislost na polaritě napětí.
- Relátko volit na napětí pohonného akumulátoru, aby se nezatěžoval BEC systém pro napájení přijímače, ale i toto by asi nebylo na závadu vzhledem k malému odběru cívky rele (cca.20-40mA).
- Elektroniku napájet přímo z přijímače, protože zaručuje potřebné napětí 5V pro napájení MCU.
- Způsob ovládání pohonu by byl libovolný. Obousměrným regulátorem, obousměrným spínačem, či kombinace serva a mikrospínačů.
- Rovněž pohon pak není nijak omezen (grilovací motorek, motorek s převodovkou, či vykuchané servo jako převodovka)
A jak by to fungovalo při více věžích? Každá věž by měla svou vlastí elektroniku, jako výše zmiňovaná. Při natočení věží např. doleva a pak návrat do osy lodi, by prostě nejrychlejší věž zastavila a čekalo by se na dojezd teoreticky pomalejších věží. Pokud by jsme nechali páku ve výchlce dostatečně dlouho, měli bychom zaručeno, že se nám všechny věže sejdou v ose lodi i když na ní třeba pro vzdálenost již dobře nevidíme.
Tak, toto je nástin, jak to vidím já. Může se to zdát na první přečtení složité, ale není tomu tak. Třeba na to máte jiný pohled, či jinou potřebu, tak pište. Třeba se dopátráme společného závěru a návrhu ke spokojenosti většiny.
Stelerp