1

Téma: Laminování - technické detaily

Zdravím pánové...
potřeboval bych udelat SWOTku z rad zkusenych ...

pri druhem kole s laminovanim perute kormidla jsem docela uspel, ale pred vetsim ukolem (laminovani trupu) bych se prece jenom rad ujistil v jistych technickych detailech ... jo jedna se o L285

1] v cem odmerujete?
ja sem pouzil plastovy merak, co se pridava trebas k epoxy1200 nebo k ruznym kapalnym lekum. Problem je v tom, ze tekutina je tixotropni. Je to uzasne pri samotne praci, ale pri prelevani do nadobky ke smichani je problem, ze nelze kompletne prelet a ulpiva na stenach;o((

2] v cem michate?
pouzivam nizkou slenenou sklenicku ;o) od nejakych okurek. To docela jde. Ale mohu ji vymyvat? Asi vzhledem k ziv. prostredi bych nemel ze?

3] cim michate?
to je drobny detail .. asi staci vzit nejake volne drivko na jedno pouziti ..

4] cim nanasite?
ja nanasim stetcem, kterym se pekne tkanina natlaci do pryskyrice. Ale v tom pripade otazka cislo

5] jak stetec vymyvate? cistite?
jde to vodou? muze se vodou? i opet vzhledem k zivotnimu pr. nebo pouzivate nejake na jedno pouziti a potom konci v nebezpecnem odpadu??

6] jak resite ruzne ohyby?
kdyz se snazim  narovnat tkaninu, tak vznikaji na oblych hranach presahy (mysleno trebas nabezka na kormidle...na boku vznikaji takove zavejicky). Co s nima? Ja je narychlo striham nuzkama a prekladam pres sebe. Nekdy jsou uz ale namocene a jde to hoodne blbe. Da se na to predpripravit a nastrihat si to predem? Nebo nejaka jina finta ...

tak to je asi zatim vsechno co me napada... diky za komenty a napady ;o)

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Laminování - technické detaily

Taktéž Tě zdravím.
Odměřování je trochu složitější, kvůli přilnavosti pryskyřice. Já to odměřuji trochu neodborně od oka. Na michání používám seříznuté kelímky od aktimelu. Po použití nechám epoxit uschnout a tvrdý z něj vymačkám. Na michání použii co mi padne do ruky. Na nanášení se mi osvědčil plochý štětec. Při práci mám lékařské rukavice. Po práci vše vyhodím. Netřeba již vysvětlovat mytí. Přesahy nechám a pak je zabrousím. Ostré hrany nastřihávám a tím se vyhýbám vzniku bublin. To záleží na hustotě a rychlosti tuhnutí epoxi.

Vašek

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Zdravím pánové...
potřeboval bych udelat SWOTku z rad zkusenych ...

pri druhem kole s laminovanim perute kormidla jsem docela uspel, ale pred vetsim ukolem (laminovani trupu) bych se prece jenom rad ujistil v jistych technickych detailech ... jo jedna se o L285

1] v cem odmerujete?
ja sem pouzil plastovy merak, co se pridava trebas k epoxy1200 nebo k ruznym kapalnym lekum. Problem je v tom, ze tekutina je tixotropni. Je to uzasne pri samotne praci, ale pri prelevani do nadobky ke smichani je problem, ze nelze kompletne prelet a ulpiva na stenach;o((

2] v cem michate?
pouzivam nizkou slenenou sklenicku ;o) od nejakych okurek. To docela jde. Ale mohu ji vymyvat? Asi vzhledem k ziv. prostredi bych nemel ze?

3] cim michate?
to je drobny detail .. asi staci vzit nejake volne drivko na jedno pouziti ..

4] cim nanasite?
ja nanasim stetcem, kterym se pekne tkanina natlaci do pryskyrice. Ale v tom pripade otazka cislo

5] jak stetec vymyvate? cistite?
jde to vodou? muze se vodou? i opet vzhledem k zivotnimu pr. nebo pouzivate nejake na jedno pouziti a potom konci v nebezpecnem odpadu??

6] jak resite ruzne ohyby?
kdyz se snazim  narovnat tkaninu, tak vznikaji na oblych hranach presahy (mysleno trebas nabezka na kormidle...na boku vznikaji takove zavejicky). Co s nima? Ja je narychlo striham nuzkama a prekladam pres sebe. Nekdy jsou uz ale namocene a jde to hoodne blbe. Da se na to predpripravit a nastrihat si to predem? Nebo nejaka jina finta ...

tak to je asi zatim vsechno co me napada... diky za komenty a napady ;o)

Zdravím a přemýšlím zda se jedná o záměr nebo recesi, nebo aby se jen něco dělo?. Hlavně povídání o ekologii. KoliK toho zpracuješ 100 kg a více nebo 20dkg měsíčně?
A na mytí bude asi nejlepší voda, že?

Ať žijí dědkové, což takhle špenát by nebyl?

4

Zdravím a přemýšlím zda se jedná o záměr nebo recesi, nebo aby se jen něco dělo?. Hlavně povídání o ekologii. KoliK toho zpracuješ 100 kg a více nebo 20dkg měsíčně?

Nechci to to tady příliš rozmazávat, ale já si myslím, že k ekologii  by se mělo přistupovat pozitivně i když se jedná jen o 20dkg. Měli bychom být  rádi , že jsou tací, kterým to není lhostené.
Toť vše.
Andrej Tenzer

5

:cry:
Bohuzel se opravdu nejedna o recesi. Nejspise bydlite nekde ve meste v panelovem dome a je vam zcela jedno, kam mizi vsechno co doma splachnete. To je smutne...
Ja bydlim v rodinem domku v chranene oblasti v Beskydech a snazim se byt ohleduplny ke krajine, kterou neustale ke svemu zivotu vyuzivam.
Nastesti tu v okoli je vetsina lidi stejne smyslejicich, takze se tu konaji pravidelne svozy nebezpecneho odpadu.
Opravdu se v mem pripade jedna "pouze" o 20g, ale i to malo, ktere se mi dostane trebas zpetne na zahradu je pro mne problem. Pokud se teda nejedna o  neskodnou vec (ale to myslim vyvraci jasne symboly na obalech a napisy typu "nevypoustejte do odpadu")

Jinak diky za tip ;o( Od vas bych cekal prinosnejsi odpoved. Vite, ze neotravuji a nezaneraduji diskusi, pokud se opravdu nechci neco dozvedet.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Jestli mohu,tak trochu mých zkušeností:
Nevytvrzený epoxid jde vymýt ze štětky acetonem.
K dodržení poměru pryskyřice-tužidlo je nejlepší použít váhu.V návodu je
poměr 100:7 HMOTNOSTNÍCH dílů!
V jednom starém časopise Udělej si sám byl plánek na tuto váhu.
Princip jednoduchý: Rameno váhy na jedné straně dlouhé 200mm,tam
příjde zavěsit malá nádobka na tužidlo,druhé rameno 14mm,tam příjde
zavěsit větší nádobka na pryskyřici.Naberu epoxid do větší nádobky a přiléváním tužidla do menší nádobky rameno vyvážím.
Chtěl jsem plánek oskenovat,ale několikeré stěhování udělalo své,
nemohu ho najít!
Ahoj Aleš. big_smile
P.s. Kdyby byl zájem pokusím se namalovat.

P.S.2 Omlouvám se,přehlédl jsem,že se nejedná o Epoxi. :oops:

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Na uvod jen k Alesovi: 100:7 je Epoxy1200. L285 MA pomer kolem 2:1.

LukasX:

1) male mnozstvi od oka, vetsi injekcnima strikackama.

2) kelimek od jogurtu, nevymyvam, pokud ho mezitim nevyhodim, bud se zaschly epoxyd vyloupne, nebo novy micham na nem.

3) kusem smrkove listy

4) stetcem, chci vyzkouset valecek

5) redidlem, vsechen odpad jde do umyvadla

6) podobne jako ty

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Jinak diky za tip ;o( Od vas bych cekal prinosnejsi odpoved. Vite, ze neotravuji a nezaneraduji diskusi, pokud se opravdu nechci neco dozvedet.[/quote]

Zdravím!
Nechtěl jsem nikoho urazit, ale zdálo se mi, že otázky jsou poněkud nadnesené. Já bych také čekal na fóru poněkud jiné otázky!
Vytvrzená pryskyřice ja pravděpodobně ekologická, tudíž neškodná v komunálním odpadu, a špinavá ředidla a pod. se dají slévat a po usazení slít a znovu použít. Zbytky pak do svozu nebezpečného odpadu.
Ale nebudu pátrat jak se zachází třeba s použitými věcmi (hadry) od oprav např. auta, použitý olej od smažení a pod. (špinavé montérky se vyperou a zbytky jdou do odpadu i s vodou,) totéž může i vypraný štetec.
Ale už dost, toto fórum se jaksi ubírá jiným směrem než jsem očekával a jak se zpočátku zdálo. Stránky MO-NA -KA chválím na jedničku!

Ať žijí dědkové, což takhle špenát by nebyl?

9

Jak jsem už několikrát psal - malé množství v kelímku od smetany do kafe odhadem těch pár gramů a kapek. Míchám a nanáším seříznutou tyčkou od lízátka (tou lesklou!!!)
Ivan

Ivan

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Malé množství v obalu z kindervajíčka,větší v kelímku od jogurtu /v těch co mají zespodu v ekoznačce PP lze i ředit acetonem či toluenem/ , velká množství v uříznutých láhvích od lihu nebo ještě větší v láhvích od dest .vody.

Míchání -tím co leželo nejblýže , protože jako sklerotik většinou zapomenu míchátko řešit! :evil:

Nanášení jedině molitanovou houbičkou v rukavicích drženou.

Vymývání z ekologických důvodů neřeším/jsem členem Českého svazu ochránců přírody/ a molitan po nanášení nechám vytvrdnout a dále zpracovávám jako zajímavý výplňový materiál.
Do případného zbytku nevytvrdlé hmoty vmíchávám různá plniva a získávám tak celkem zajímavý zdroj materiálů .

Obliny ve tvarech se mi zatím podařilo vždy vyřešit diagonálním položením tkaniny nebo pokládáním ůzkých proužků / třeba jen 2cm širokých/ vždy tak aby se překrývaly z jedné poloviny,a hlavně používáním co možná nejtenší tkaniny raději ve více vrstvách.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Já si pryskyřici odměřím v injekční stříkač ale tvrdidlo se nejlépe odměřuje v diabetické in. stříkačce, má celkový objem 1 mm a jsou tam vyznačeny desetiny mm tak že je pak dávka tvrdidla velmi přesná.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

1. 4. 2006 v 15:09 h zde Peter Mikulka napsal (administrátorským zásahem byl nick PMikulka smazán):

PMikulka napsal:

Laminujem uz mnoho rokov osvedcili sa mi jednoduche pomocky a nenarocne ale presne odmeriavanie ktore je pri modernych ziviciach velmi dolezite. V domacnosti umyvam a odkladam kelimky od jogurtov a smotany do kavy (obcas treba zarobit aj 2g zivice). Odmeriavam priamo do kelimkov zivicu naberem jednou injekcnou striekackova tuzidlo druhou. Pouzivam vyradene striekacky po zaruke inak koncia v spalovni a na modelaske uceli su vyborne. Na miesanie sa mi osvedcili palicky z nanukov ale da sa pouzit akakolvek lista. Co sa tyka ekologickeho odstranenia zbytkov ako nebezpecny odpad koncia v spalovni takze mnozstva ktore clovek spotrebuje na modelarske uceli moze spalit v peci pri kureni.. Stetce vymivam v acetone a po dokladnom vymiti v acetone vlaznou mydlovou vodou.
Pri pokladani tkaniny treba ju presicovat od stredu a snazit sa netahat ju stretcom po povrchu ale prilepit ju na strede a presicovat ju smerom ku krajom. Ak vzniknu faldy lepsie je snazit sa ju natiahnut rukou sko nastrihavat, nastrihnutie je posledna moznost ale niekedy sa jej clovek nevihne.
Vela uspechov pri laminovani praje Peter

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous