1

Téma: Jak vylepšit soutěž tlačných remorkérů?

Jelikož jsem jako všichni ostatní příznivci Tug Towingu ve své e-mailové schránce zaznamenal informaci o veřejné debatě nad změnami ohledně tlačných remorkérů, která se má uskutečnit za týden v Protivanově, kde nebudu, tak si dovolím pár postřehů naznačit již zde:

Počet tlačných remorkérů se dostal na číslo, kdy má konečně smysl hrát si na soutěž. Ještě před pár lety bohatě stačila samotná účast ke třetímu místu, což dnes neplatí.

Osobně pozoruji, že i mezi tlačnými remorkéry se objevují modely jednoduché i modely složitější. Často se vede debata, jakou vanu pro soutěž zvolit. Osobně se domnívám, že doba, kdy všechny tlačné remorkéry mohly tlačit stejnou vanu, pomalu mizí. Proto by nebylo od věci i kategorii tlačných remorkérů nějakým způsobem rozdělit na dvě skupiny a každé určit jinou vanu. Aby si na své přišli jak majitelé labských strojů, tak i jednošroubých Springerů.

U tlačných remorkérů dle mého soudu délka trupu zase tolik neznamená, ale svou roli by mohla hrát jeho šířka, hmotnost, ev. počet motorů.

Zároveň připouštím, že je dost možné, že chce Keba naznačit, aby se příští rok z časových důvodů tlačný TT zcela osamostatnil, ale to je jen moje spekulace.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

2

Re: Jak vylepšit soutěž tlačných remorkérů?

Lado, nevymýšlej...

Tažné přístavní remorkéry tahají jednou malou bárku jindy obrovský rudonosec. Takže různé vleky v TT jsou odrazem reality.

Tlačáky tlačí unifikované vany. Podle velikosti tlačáku a typu vodní cesty se mění počet a uspořádání van v soulodí. Takže vymýšlet různé velikosti van je podle mě úlet.

Jestli chceš něco s tím dělat, tak zvolte nějaké vhodné měřítko,  tomu odpovídající velikost vany která bude vždy a všude stejná a maximálně omezení délky remorkéru. Víc to nekomplikuj.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

mno co na to říci...

myslím, že množství lodí v kategorii tlačných remorkérů má na svědomí to, že se v poslední době dostavělo několik nových springerů a jelikož si jejich stavitelé chtějí zajezdit a vyzkoušet co nejvíce tak to zkouší i solo v této kategorii (aspoň pro mě to platí).

Je jasné, že springer stavěný dle ECO pravidel nemá šanci umanévrovat stejný vlek jako TR speciály Jardy a Roberta nebo upravené springery (2 šrouby, 2 motory, protitahy atd).

Nemyslím, že rozdělení tlačných remorkérů do dvou kategorii (stejně jako klasické) bude nějaký problém. Prostě pojedou stejnou trasu s jiným vlekem, stejně jako lehký a těžký TT. Na tratích, kde bude více místa (rybníky) a při hlídání kanálů, mohou být na vodě 4 soutěžní soulodí najednou, čímž se ušetří čas (otázka je zda se najdou nový rozhodčí, zde by se měli zapojit i kluci od tlačných wink )

Jediný problém, který zde vidím, je nastavení té hranice. Tzn. které tlačáky budou jestě "lehké" a které "těžké", protože je již postaveno hodně lodí. Navíc u klasického TT existuje jen jeden rozlišující faktor a to délka remorkéru. Zde to určitě dostatečné nebude, protože jednomotorový i dvoumotorvý springer jsou stejně dlouzí, ale na vodě neporovnatelní.

Pokud vím, řešila se tu v minulosti otázka koeficientů, které měli brát v uvahu poměr délky remorkéru a vany, tzn. čím delší vana oproti remorkéru, tím lepší body za obtížnost, ale nikdy se to nedotáhlo do podoby pravidel... Nevím jestli se to bude moci zapracovat do příštího roku, ale je rozhodně dobře že s diskusí se již začalo.

A pokud jde o osamostatnění tlačáků, jsem v tomto směru ne uplný optimista. Mnoho soutěžících tuto kategorii jezdí jako doplňkovou během TT víkendu. Pokud se osamostatní, budou to další termíny, které si budeme muset vyhradit na lodičky a nevím jestli nám naše drahé polovičky a jiné okolnosti další víkendy povolí... Když bude velká vodní plocha, dají se vedle sebe postavit 2 tratě, jedna pro klasické remorkéry, druhá pro tlačné, jeli by se současně a každá z nich by se obtížností přizpůsobila soulodím co na ní pojedou (ať už jde o prúplavy, doky nebo i šířku branek)

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

co na to říci jedině souhlasím,proti mluví snad čas který se nedá  moc natahovat a množství lodí jestli budou v jedné skupině  3 lodě a v druhé  10 lodí tak to bude trochu nefér  ale je to věc názoru dada

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Ahoj
další možnost dělit je na jednošroub a vícešroub.

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

myslim ze kdyz bude 2 trate a 4 soulodi najednou, tak cas vyjde lepe, protoze se stihne odjet vice jízd. jediný problém co vidím je s kanály, ale jelikož se začíná rozrůstat skupina soutěžících s 2,4GHz tak by to neměl být takový problém.

co se týká rozdělení. přemýšlel jsem o obdobě ECO třídy jako u springerů (jeden motor, jeden šroub bez dýzy, jen jednoduché kormidlo, délka do..., šířka do...,  napětí baterie do... atd) vše ostatní by jelo v "těžkých"

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

O tomhle tématu už jsem mluvil s Kebou a Jardou i Čochtanem, a shodli jsme se. Více prozradí Protivanov. ;-)

Elektronická Sekretářka Nojby pro neznalé: JSEM MUŽ

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Ladousi,...neblbni....čas ještě opravdu nenazrál,.... sad  a to opravdu nemíním tady z toho dělat arénu),bohužel postrádám ten zdravý selský rozum,protože pokračování v duchu této myšlenky pohřbíš nakonec TT jako takové,....hrobaři mad
10 týmů v tlačném TT přece není důvod k času na dělení kategorií,...
kategorizace na Těžké/lehké tlačné a z toho ještě  Springery???????????..... to jako by se měly dělit i kategorie lehkého a těžkého TT,...což se vloni v Panistávce jednoznačně odvrhlo,...
bohužel,ti co si postavili Springera na fotbálek a chtějí si zajezdit  i v TT budou mít trochu smůlu,díky koncepci této kategorie,ač jsou na trupech tlačných remorkérů,....je zde teoretický prostor i pro ně,ale pro kolik lodí?,kdo bude chtít si nejen i zajezdit? a zasoutěžit si,tuto stavbu nezvolí,...(fotbálkovou)...dojde zaplaťpánbůh k vylepšování a tuningu,k technické invenci a vylepšení těchto lodí-viz Baracuda Caba
Tvorba pravidel za chodu,notabene přizpůsobování pravidel pro lodě a nikoliv naopak, je zcestná a neslučitelná se sportovním duchem jako takovým!!!!!!
,... mad mad mad hotová cesta do pekel TT !!! mad mad mad
Tratě:pokud by mělo dojít k dělení tratí,....zatím nesmysl....zatím to někteří pořadatelé i ztíhají wink ... tak by branky měly být pro lehký i tlačný TT utaženější ,bohužel z organizačních a stavitelských důvodů nevidím důvod to oddělovatatím tratě pro lehký i těžký TT , pokud je trať náročná manévrovatelností
pro tlačný TT-klidně může být trať taky stejná,...dokonce by to mělo být pro ně i lehčí,protože soulodí s pohonem vzadu se musí chovat stejně jako každá jednotlivá loď,.... neodpustím si Veeeeeeeelmi ironickou poznámku-jízda s touto lodí/soulodím velikosti kolem 1,3m se ze sportovního hlediska opravdu nemůže rovnat výkonu ani lehkého TT,... tady vidím velký dluh již nastavených pravidel
Shrnu to:
-neoddělovat a nedělit kategorie TT mimo již daná kritéria parametrů lodí
-pro tlačný TT zachovat rovněž jistou maketovost s reálem, pro vanu: d= minim 180 cm, max 240cm,  š=max 50cm(aby se nemusela stavět extra trať) váhu jako pro lehký TT = 40-60 kg,...že to jde, dokázali někteří na předloňské OL vaně(truhlíky na květiny-40kg) v soulodí,či v jednotlivé vaně, zbylá omezení mi připadají velmi přitěžující a nežádoucí pro rozvoj TT
-pokud vanu pro Springery - fotbálisty....zde bych striktně vyžadoval i kontrolu lodě,...vč závitů na kotvě motoru...při každém závodě.... big_smile ... rovněž bych ponechal co nejblíže reálu ,maketovosti,...max délka 200cm, ale váha max 40kg
-s takto koncipovanými pravidly lze dle mého zachovat stejnou trať pro všechny kategorie TT během jednoho závodu a se stejně hodnotným,spravedlivým výsledkem

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

O LA LA LA LÁ .... PŘEMO

upřímně opomenu to že jsi nejel ani jednu soutěž v Tlačácích , takže vpalovat tu na tebe to že se snažíš stanovit pravdla tlačáků nebudu (ač bych mohl) , no jak jsem se doslechl nejedeš do Protivanova, a právě tam se bude debatovat asnad i zkoušet upravená verze tlačáků. No ale snad se k tomu v budoucnu dostanu, napsat o té změně , ale to až po souttěži.

Víš že si trošku protiřečíš ?

Cituju. : Tvorba pravidel za chodu,notabene přizpůsobování pravidel pro lodě a nikoliv naopak, je zcestná a neslučitelná se sportovním duchem jako takovým!!!!!!
,... mad mad mad hotová cesta do pekel TT !!! mad mad mad

no a jak si myslíš že asi vznikaly pravidla TT u nás ? vzal se koncept z Anglie a ten se začal přizpůsobovat lodím, nikoliv lodě pravidlům. Lodě mají splňovat podmínky, které pravidla káží. Tuningu se nikdo nebrání, ale upřímně kdo z modelářů, kromě rychlíkářů a tebe Přemo, by rozebíral hotovou loď kvuli tomu aby třeba změnil pohot, vyměnil hřídele za lepší apod.

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

1.nevidím,že bych si na rozdíl od tebe protiřečil- ..."vzal se koncept z Anglie a ten se začal přizpůsobovat lodím, nikoliv lodě pravidlům. Lodě mají splňovat podmínky, které pravidla káží"....   a o to mi jde,přizpůsobovat lodě pravidlům,...je ten nejvyšší čas
2.když vznikaly pravidla TT u nás,tahal jsi svého polystyrenového kačera na provázku ve vaničce,.... opravdu nechápu,z jakého titulu mluvíš do pravidel,zatím se tu pohybuješ jen na velmi teoretické a tobě vlastní rovině
3.opomenu tvá invektiva s ohledem na tvůj věk a zkušenosti: t.č.stavím 2 tlačáky,vany pro ně už vyrobené mám a odpovídají rozměrově velmi věrně svým předlohám
4.pravidla jsou od toho,aby se dodržovala,takže s těmi závity na kotvách motorů jsem myslel obrazně,nicméně při drobení do dalších kategorii,např kategorie pro fotbal.Springery ,bude třeba dodržování pravidel kontrolovat

takže netlačte na pomyslnou pilu a doplňte jen pravidlo o vaně,klidně dle Anglie,.....a to důsledně,ne to se bude hodit někomu do krámu jen proto,že už má loď postavenu,bude to čestnější a daleko objektivnější bez ztráty kytičky cti

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Přemo, Tvůj názor Ti samozřejmě neberu, ale jen jsem si jako dosavadní účastník dané kategorie dovolil vznést svou připomínku do debaty, jelikož Keba naznačil, že k nějaké takové debatě v Protivanově dojde. Zároveň se domnívám, že jako přímý soutěžící v kategorii tlačného TT mám snad trošku větší morální právo do dění v této kategorii kecat, než lidé, kteří ji nejezdí.

Nicméně z Nojbyho řeči je zřejmé, že už nějaká debata proběhla a zatím se výsledek tutlá, což mě mrzí nejvíce.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.

12

Přema napsal:

t.č.stavím 2 tlačáky,vany pro ně už vyrobené mám a odpovídají rozměrově velmi věrně svým předlohám

V takovém případě samozřejmě můj předchozí příspěvek ztrácí smysl, ovšem až v okamžiku, kdy se v tlačném TT přihlásíš poprvé na start.

13

ladousi vysledek se netutla, protoze zadny neni... jen probehla dilci diskuse mezi nekolika lidmi, stejne jako probiha obdobna na chatu nebo skypu...

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

jinak co se tyka Nojbyho...

je mi jasne, ze pri tech tvych ozivovacich pokusech na tvem WG, ktere pachas vzdy pri soutezi TT (ze by uprava lode dle pravidel jak pises stale?), jsi si nevsiml ze Nojby uz druhym rokem pomaha s organizaci vsech soutezi TT a ze toho kolem techto soutezi dela hodne... nemyslim si ze vek je to jedine spravne kriterium pro patent na rozum, takze i pres svuj vek ma plne pravo rici svuj nazor, at se ti libi nebo ne...

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Svůj příspěvek píšu jen proto, abych zabránil další panice:
1) k žádné změně pravidel pro Tug Towing (ver. 1.7) kvůli tlačným remorkérům, které vydává a spravuje Klub NAMOLO! (konkrétně skupina rozhodčích pro tug towing), v letošní sezóně NEDOJDE! Ani jiné změny nejsou v plánu. Pokud si to někdo domyslel je na omylu. Jiná pravidla pro tug towing, pokud existují, ať se mění dle libosti.
2) debata o tlačných remorkérech v Protivanově bude pouze veřejnou debatou. Žádnou změnu pravidel pro tuto sezónu nepřinese! Smyslem debaty bude vyslechnout si názory, nápady a pod. jak tuto kategorii zatraktivnit, případně lépe hodnotit. Bude se tedy jednat o sběr informací. Kdo očekává okamžité změny bude zklamaný.
3) Ano, o tlačácích jsem se už s několika lidmi bavil - jediným výsledkem je, že se o tlačácích pobavíme všichni, kdo budou mít zájem, podrobněji v Protivanově, protože na DF je taková diskuse nemyslitelná. To je vše! Nikoho tedy nic mrzet nemusí.

Keba

Keba - webmaster
http://www.tugtowing.cz

16

Keba napsal:

Svůj příspěvek píšu jen proto, abych zabránil další panice:
1) k žádné změně pravidel pro Tug Towing (ver. 1.7) kvůli tlačným remorkérům, které vydává a spravuje Klub NAMOLO! (konkrétně skupina rozhodčích pro tug towing), v letošní sezóně NEDOJDE! Ani jiné změny nejsou v plánu. Pokud si to někdo domyslel je na omylu. Jiná pravidla pro tug towing, pokud existují, ať se mění dle libosti.
2) debata o tlačných remorkérech v Protivanově bude pouze veřejnou debatou. Žádnou změnu pravidel pro tuto sezónu nepřinese! Smyslem debaty bude vyslechnout si názory, nápady a pod. jak tuto kategorii zatraktivnit, případně lépe hodnotit. Bude se tedy jednat o sběr informací. Kdo očekává okamžité změny bude zklamaný.
3) Ano, o tlačácích jsem se už s několika lidmi bavil - jediným výsledkem je, že se o tlačácích pobavíme všichni, kdo budou mít zájem, podrobněji v Protivanově, protože na DF je taková diskuse nemyslitelná. To je vše! Nikoho tedy nic mrzet nemusí.

Keba

Kebo trefil jsi hřebík do hlavičky, právě proto jsem tu nechtěl nic ventilovat, aby nedošlo k mýlce v tom že by tyto pravdila šli rovnou naostro na soutěži.

Share

Palec nahoru Palec dolu