1

Téma: Springer Class na střídavý pohon

Prosím zkušené o radu, jakým stříďákem osadit Springera od Pepy Darvaše (půlmetrovka). Jezdím offshore rychlíky a tudíž mám přehršel 2s li-pol článků 5000mAh 20C. Na ně chci pořídit plavidlo na rekreační ježdění v podvečer, na záchranu převrácených (občas) a na vyblbnutí modelářské (osvětlení, siréna apod.) Budu tudíž pohánět 2s li-pol (váha 250g) a střídavý pohon. S plechovkama jsem skončil před 7-mi lety. Představu mám oběžku cca 180g váhy, otáčky na volt netuším 1200-1400 ? a šroub tak do 40. Vím, že se občas springery osazují na fotbálek. Prosím o radu aspoň těch otáček, ať se mám čeho chytit. Oběžku a regl bych chtěl patřičně předimenzovat, aby stačilo chlazení 7,2V ventilátorem z PC. Proto ten motor těch 180g a regl bude autíčkářskej 35A trvale. Díky moc

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Springer Class na střídavý pohon

pozri toto video springer so striedakom,akurat na 12V.
http://www.youtube.com/watch?v=u00w3znH9uc
mam tam v popise v videu uvedene aj motor a dalsie veci k tomu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

tak to video je mazec
lol

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

4 Naposledy upravil: oldik (10-11-2009 16:56:05)

bomba, perfektní. Takže setup bude podobný, akorát motor trošku větší. Díval jsem se, že tam je skoro 2kg aku. Já plánuju 250g aku 2s li-pol, když dám 2s2p abych měl 10Ah, tak jsem s aku na 0,5kg. Jak to máš chlazený, bez chlazení? Plánuju pouze jeden větrák za předpokladu, že dám regl vedle motoru.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

bez chladenia.Ten motor sa trochu zahreje,ale nic vazne.V zime aspon udrzuje teplo v trupe.Urcite dobre robis,ze tam davas li-pol.Toto 4.5Ah olovo je makke pre ten motor.
Ked ide ako klzak tak si scucne nad 30A-co je pochopitelne.:lol:

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

vcera som bol plavat vecer.A pri odchode ked ho vyberem z vody som si vsimol toto.
http://af.2i.cz/fotky/8971/springer-class-1257878821.jpg

http://af.2i.cz/fotky/8971/springer-class-7.91129571707E+17.jpg
s tym striedakom mas z toho tank.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Objednal jsem 180g oběžku 1450 ot/V a na to nějak napasuju šroub. Regl autíčkářskej 35A trvale. Šroub typuju 3 list od 35 do 40. Ještě dotaz, má význam mosazný nebo obyč plasťák bohatě postačí. Samozřejmě pokud neznám přesný setup tak můžu mít doma třebas 2 šrouby po 600,- která absolutně nevyužiju a sotva se jich zbavím. Na začátek bych tipnul plasťáky z hobbyteamu 3 list prům 35 stoupání 18 nebo 40 x 21 pravotočivé. Ostatní vyčtu, sklon hřídele pro tenhle výkon, těžiště atd. Kdyby se to někomu přece jen v jednom řádku chtělo napsat tak bych to uvítal, hlavně to těžiště. Jízda rekreačka, občas záchrana jiného plavidla, takže toho moc nenatlačí. Zatím pánové díky a už se nemůžu dočkat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Springer toho snese hodně... Těžistě no, ze závodů jak v Olomouci tak v Bráníku jsem dospěl k závěru, že pro tlačení je potřeba zadek hodně zatížit (dodával jsem kilo olova). Ten motor co tam dáváš ti snese ten 40 šroub. Klidně by tam mohl být i 45mm.  Co se týče sklonu hřídele, tak ji mám téměř rovně. Někde se tu řešilo, že to jde až k 3 stupňům, ale myslím že to je celkem jedno. Springer není FSR aby se na něm projevoval každý detail. Základ je dobře trefit umístění a osu kormidla.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Ja mam na obezke vahy 132g  45mm 4listu skrutku a ten motor to bez problemov znesie.Zvladol by 50mm 3list.Takze na 180g davat 35mm 3list skrutku .....ale zase 10AH nevyjazdis ani za 2dni:D.Sklon hriadele ja ju mam uplne rovno.
K tazisku .Moj springos ma vahu 4.3kg najviac cez Pb(2kg) baterie najnizsie v trupe a dalsie zavazia vzadu pri kormidle okolo 600g a 200-250g vpredu.pre predstavu
http://af.2i.cz/fotky/8971/springer-class-1251726373.jpg

a takto sa s tym taziskom sprava
http://www.youtube.com/watch?v=1AX0HjoIeYk

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

No a jak je to s materiálem lodního šroubu, postačí plast nebo mosaz třeba šroub Raboesch. Jinak z hlediska informací jste mi sdělili co se dalo, díky moc. Teď už jen postavit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

teoreticky to mas jedno.Rozdiel je,ked narazis na problem-plastovu skrutku zlomis a uz neopravis,mozes kupit novu.Raboesch len ohnes list skrutky a vies ho potom vyrovnat a funguje bez problemov dalej.
Toto mam z praxe.pri zachrane som uz plastove skrutky dolamal.Nechcel som kupovat znovu plastaka,tak som investoval do raboescha.A pri nom sa mi zase pri zachrannej akcii dostal medzi skrutku a spodnu ostruhu kamen a vyhlo mi 1 list.Ten som len potom narovnal a jazdim veselo dalej.Toto je ale extrem,pretoze tam kam som so  springerom isiel zachranovat,by nikto sudny s lodou nesiel.
Kamaratovi s ktorym chodim jazdit sa zase zamotal silon do skrutky a ostal stat 15m od brehu.Ci skusal cuvat,alebo pohnut sa dopredu nepomohlo.Isiel som mu pomoct springerom ale odtlacal ho len kusok a zastal,ten silon ho drzal.Ako som manevroval okolo neho,tak sa silon zamotal aj mne do skrutky.Akurat striediak ten silon cez ostru hranu listu skrutky pretrhol.A potom uz bezproblemov som mu lodku dotlacil k brehu.Ak nemas limitovany rozpocet zvol Raboescha.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

zdravím nové příznivce springerů a na téma springer a TT si nemohu neodpustit nenapsat malý příspěvek... big_smile (vše jen k springerům) těžiště lodi je + - v jeho středu, dá se říct kosek vedle místa kde ti bude hřídel vcházet do trupu, zde je vhodné umístit nejtěžší zdroje, půjdeš-li víc dopředu budeš muset dovažovat zadek lodi (taky je kapku důležité jakou budeš mít nástavbu jak velkou, těžkou a  kde umístěnou, pokud, ale bude +- ve 2/3 délky lodě... tak se drž předchozího...  osobně při tvém vybavení, dělej loď co nejlehčí (ač uveze sca 4,5 kg), pak ti bude po vlně klouzat a nepohrne před sebou masu vody... ano, bude to to mít v TT malý handicap v rozjetí těžkého vleku, není zde taková ztráta kinetické energie, ale rozjede ji ěč pomaleji  také, výhoda lepší manevrovatelnost a spotřeba el.energie na zdrojích... Co až tak od lodi očekáváš... ježdění, tahání nebo fotbálek popř. všechno...  toto má vliv na sklonu hřídele, při sklonu hřídele dojte k tzv. přicucnutí zádi do vody až v extrému jako-by loď odebrala vodu pod sebou a o velikost lavoru se celá propadla, zde výhodu spatřuji při tahání v TT, neb jsi omezen rychlostí taháš vlek, ale pokud bude loď volná a máš velký dostatek výkonu na motoru, bude tato předbíhat odebranou vodu pod lodi a začne až najíždět do přední vlny... zde se může stát ,tzv.  zapíchnutí  přídě do vody,...  pokud dáš sklon hřídele nulový bude  springer naprosto standartní pohybující se loďí v  klidné a důstojné jízdě. K manevrovatelnosti  pro TT kormidlo spíše dozadu při volbě pro fotbálek zase blíže ke středu trupu.....  K šroubům.. začínal jsem u "prvního" na plastové modele 40 (přesně 36mm) a byl jsem velmi spokojen... dnes má své vlastní mosazné šrouby a jsem spokojen také ... big_smile (odpadly problémy s vlasci, listím a klacky....:D:D pokud ,ale neukroutíš 3,2mm ocelovou hřídel viz Barracuda na Panistávce....)
nevím, zda jsem odpověděl na vše, ale už určitě jsem se o těchto věcech rozepisoval v jiných vláknech při stavbě springerů První-First, Barracuda či Palmare.... (každá loď je stavěná kapku jinak... proto ta srovnání..)

Cabadaj 10. října 2015 zemřel. Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Naprosto vyčerpávající, kolem stříďáku jsem nic moc nenašel. Chlapi, díky moc.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Ještě mám jeden, naprosto blbej dotaz. Chci si koupit nějaké doplňky, panáčky atd. Model ještě doma nemám, takže nelze odměřit. Mohu se zeptat na měřítko toho 45cm springera? Hledal jsem i springery skutečné, že si to odpočítám, ale po hodině nezdaru píšu sem. Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Bohuzial.Meritko neviem.Stavane podla bocnice na springera a nastavba z obrazku.
Zalezi v akom meritku spravis nastavbu.Je to na tebe.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Ahoj
Než začneš dělat nástavby tak sežeň figurky, pokud je tedy nebudeš modelovat. Tip na ně máš třeba tady:
http://www.mo-na-ko.net/reklama/Jarosla … eklama.htm wink

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Díky za tip. Právě na to koukám a celej včerejšek jsem hledal figurky a tady takovej zdroj. Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

oldo, měřítko si opravdu volíš sám, springer má vel. 45x20 cm...  pokud jsi si zvolilíš vzor velikosti nějaké dané lodi např. 45m x 20 m pak máš měřítko 1:100...s velikostí postavy do 2 cm... pokud budeš mít vzor skutečné lodi 22 m x 10 m, pak je měřítko 1:50 s velikosti postavy do 4cm.. atd atd... větší nástavy se ti budou lépe stavět..
a neuvažoval jsi vysochat si figurky námořníků sám ??? bude to tvůj styl a bude pak sladěnější s celou stavbou....(postavy budou přesně začleněny do daného prostředí, nebudou pak působit tak odděleně, vytrženě od stavby celku popř. až kýčovitě..)  někde v historii monaka jsou způsoby jak se figurky staví na drátěném skeletu s modelací moduritu atd... popř. dá se i dobře stavět z extrudovaného polystyrenu, nahrubo vyřežeš zalamovacím nožem a detaily vybrousíš smirkem popř. malou bruskou....
pošlu ti ještě malou inspiraci....;)

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/371_1258403342.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Díky, zkusím to, ale nedovedu si to moc představit. Výtvarná výchova byla u mě totální katastrofa.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Jestli to je vlastní sochání, tak čumím jako blázen. Neskutečný.

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

ač nějaké sochy dělám... tak tohle mé není... něco je nafoceno na elbě a něco je z netu

Share

Palec nahoru Palec dolu