1

Téma: "Stříďák" v Arturovi

Tak jsem zase jednou rekonstruoval Artura...
Průběh je vždycky stejný. Někdo při jarním úklidu najde na půdě zaprášenou krabici, plnou rozeschlých "krabiček" a vytečených prastarých baterií, kde pod vším se skrývá rozeschlý trup legendárního Artura... I zamáčne muž v letech slzu v oku a začne přemýšlet, že by "ho" konečně dodělal...
Takhle se jich ke mě už pár dostalo a rekonstrukce posledního byla na jednu stranu snažší, protože majitel je "kitař" a chtěl si "vršek" kompletně zrekonstruovat sám a na mě zbyl jenom trup, na druhou stranu to byl porod, protože trup byl vytmelen kily divného pružného a přitom popraskaného tmelu, po jehož odstranění na jednom místě dokonce vyteklo něco, co smrdělo fermeží... Na jedné straně trupu se už kdosi o cosi pokoušel, takže tam byl trup doslova osekaný šrubovákem (díry v boku, některé durch) a následně se to snažil "obrousit", pozor cituji "odíráním o hrubý betonový panel"... Takže na tom bylo práce jak na kostele, ale nakonec jsem to tedy nějak

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/413_1221986535.jpg

vybrousil/vytmelil/olaminoval/vytmelil/vybrousil/vytmelil/vybrousil/vytmelil/vybrousil/nastříkal/vybrousil/nastříkal/polepil popisky...

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/413_1221986601.jpg

Jako pohon sloužil originální legendární motor, tuším že se jmenoval Igla Gonio, jehož jsem si taky nechal, zrekvíroval jsem ho jako odměnu za to broušení :-) Je zcela funkční!

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/413_1221986432.jpg
Jako nový pohon, jsem zvolil netradičně "stříďák". Ano, vím, že to jde i jinak, tak jak je to stokrát vyzkoušeno, ale jednak jsem chtěl zkusit takový pohon i jinde, než v nějakém "brusu", jednak je cena při využití zdrojů lidové Číny velmi příznivá a nakonec i proto, že majitel lodi začíná i lítat, takže k Lipolkám a stříďákům stejně všechno kupoval...
Zvolil jsem relativně slaboučký motorek (už tu v jedné diskuzi byl) a regulátor, který je primárně určen do auta.
Parametry motoru:

TURNIGY AerodriveXp
Model: TR28-22B-1400
Max Eff: 5A
Max Load: 8A
Kv: 1400
Weight: 36g
Voltage: 6~9v
Length: 23mm
Power: 70W+

Parametry regulátoru:

· Input voltage: 5.5V -13V (support 2-4 lithium batteries)
· Continue  current: 25A
· Burst current: 30A (within 10 seconds)
· Max speed : 240,000 (2 poles), 40,000 (12 poles).
· BEC output: 2A/5V

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/413_1221986331.jpg

Šroub je třílistý obyč. Robbe 35mm, napřímo přes kardan Robbe, hřídel od "admirála".

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/413_1221986254.jpg

Při nepřetržitém chodu na plný plyn jsou motor a regulátor po cca 20 minutách v uzavřeném trupu horké na dotek (v letadle bych řekl, že je to v pohodě). To ale Artur upaluje zbytečně bystře a voda se sem tam "vytlačila" na zadní palubu. Takže jsem na vysílačce natrimoval maximální otáčky na cca 60% možných a teď je max. rychlost tak akorát a i po dlouhém ježdění "naplno" je motor i reg vlažný. Akumulátor, ten neví o ničem tak jako tak. Je to dvoučlánek LiPol 4,3 Ah, který se ale nabíjí skoro na 5 Ah a je určen pro trvalé vybíjení proudem 20C, tedy v tomto případě 86A.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/413_1221986824.jpg

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/413_1221986892.jpg

Po hodinovém ježdění jsem dobíjel nějakých 1500 mAh, takže dobu na jedno nabití odhaduji na hodiny, podle stylu jízdy. Což je pro určené užití "k vodě" tak akorát... :-)
Jo, loď je ještě dovážena asi 1,5 kg olova. Bez olova se to stavělo na zadek a bylo to celé takové vratké.
Takže tak. Chtěl jsem jenom napsat a ukázat alternativu ke stále ještě levnějším a rozšířenějším "plechovkám". Pokud dobře vybíráte a nenakupujete tam, kde mají rabat v řádu mnohonásobků nákupní ceny, jde i taková "snobárna" jako střídavý elektropohon pořídit za rozumnou cenu.
Každopádně netvrdím, že levněji to nejde!

Kdyby se někdo chtěl kuknout, video z jedné z prvních jízd je tady:

http://www.youtube.com/watch?v=W7Q90WbtrZg

Zevrubný rozpočet "elektriky" (nakupováno v létě 2008):
Motor: 220,-
Regulátor: 440,-
Accu: 600,-
Nabíječka s balancérem (může být i mnohem levnější, tahle je pro plánované použití v letecké modelařině): 600,-

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/413_1221986670.jpg

Samozřejmě plus doprava, které je konkrétně z Honkongu u takových lehkých věcí v řádu desetikorun za položku, nejlevnější je koupit to do jednoho balíku. Doprava na poštu většinou do dvou týdnů od objednání.
A samozřejmě plus určitá odvaha riskovat případnou reklamaci přes půl světa... Nevím, zatím jsem nic nereklamoval.
A abych neprotěžoval jen čínské obchodníky, je pravda že se už i u nás v českých obchodech začínají objevovat podobné komponenty za odůvodnitelné a rozumné ceny. Velmi rád budu podporovat české prodejce a výrobce, pokud to nestojí víc, než můj selský rozum snese.

Tak Ahój!!!
RiMr

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: "Stříďák" v Arturovi

Super článok ! Stručné, jasné, užitočné informácie.
Predpokladám že regulátor umí aj spiatočku ?

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: "Stříďák" v Arturovi

Pěkné.
A toho Igláčka dobře schovej! V okolí Třince je to velmi žádané zboží. smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Re: "Stříďák" v Arturovi

Děkuju!
Jojo, reg. je obousměrný a bezproblémový.
Akorát si při každém zapnutí "systémů" sám nastavuje "neutrál", tak je třeba mít při zapnutí plyn na nule. Jinak se dá bohatě nastavovat programovací kartou.
Kupoval jsem ho ještě před tím, než na hobbycity začali prodávat vodou chlazení Turnigy regy.
Ty budu dávat do Schnelboota, tak pak napíšu, jak jsem dopadl (tři regy mixované do zatáček - není to nezbytné, ale chci to vyzkoušet...).

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: "Stříďák" v Arturovi

A k Igláčku, mám takovou "ideu" udělat si model pouze s využitím starých komponent, včetně nějakého starého rádia a poháněný nejlépe plochými bateriemi Bateria Slaný :-) Motor už tedy mám... :-)))

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Re: "Stříďák" v Arturovi

RiMr napsal:

A k Igláčku, mám takovou "ideu" udělat si model pouze s využitím starých komponent, včetně nějakého starého rádia a poháněný nejlépe plochými bateriemi Bateria Slaný :-) Motor už tedy mám... :-)))

tak v tomto projektu držím palce!!!

Share

Palec nahoru Palec dolu