1

Téma: Příspěvky do více časopisů

Dovolte mi, abych navodil situaci:
Aktivní přispěvatelé občas pošlou stejný článek do více časopisů => články v jednotlivých časopisech se pak liší jen kosmeticky.

Nedochází zde k porušování autorského zákona (uveřejněním příspěvku první časopis snad získává též nějaký podíl na právech na onen článek)?

Minimálně se tu naskýtá otázka morálky... wink

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

2

Re: Příspěvky do více časopisů

Obcas kdyz jsem sledoval ruzne diskuze autoru clanku, zdalo se mi ze redakce nasich dvou nejprodavanejsich casopisu proti tomu vetsinou nic nemaji.

Dlouho si budu pamatovat clanek Parnikar v raji nebo tak nejak. Bylo to o Vorackove vyletu do nejakeho mesta ve Svycarsku s parnikarskou prodejnou. Bylo to jak v RCR a RCM (s kosmet. upravami) a ja si rikal: No co je tohle za ha..la?

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Mě osobně je to v podstatě téměř jedno, jen by mě zajímalo, zda má redakce, která článek uveřejní jako první, nějakou právní oporu ohledně dalšího šíření téhož v jiném periodiku (vůbec se to netýká jen modelářských časopisů)?

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.

4

Mě osobně je to v podstatě téměř jedno, jen by mě zajímalo, zda má redakce, která článek uveřejní jako první, nějakou právní oporu ohledně dalšího šíření téhož v jiném periodiku (vůbec se to netýká jen modelářských časopisů)?

Tak to by mě docela zajímalo taky, protože jsem vlastně taky jeden (a možná ne jeden) postupně publikoval ve dvou časopisech (s obměnami).

Keba - webmaster
http://www.tugtowing.cz

5

Tak to by mě docela zajímalo taky, protože jsem vlastně taky jeden (a možná ne jeden) postupně publikoval ve dvou časopisech (s obměnami).

Zdravím,
já si myslím, že je pouze na autorovi, komu ten příspěvek prodá, a i na redakci zda jej přijme. S autorským právem, redakce asi nemá nic společného. Ve zravodajských denících je také ve všech všechno a nikomu to nevadí. A navíc dva honoráře jsou vždy více než jeden a ne každý kupuje všechny modelářské časopisy.

Ať žijí dědkové, což takhle špenát by nebyl?

6

... S autorským právem, redakce asi nemá nic společného. Ve zravodajských denících je také ve všech všechno a nikomu to nevadí. A navíc dva honoráře jsou vždy více než jeden a ne každý kupuje všechny modelářské časopisy.

V právních předpisech se příliš nevyznám, ale když vydá jedna redakce jistý článek, tak by měla mít pod kontrolou i jeho další šíření (ať se jedná přímo o úplnou kopii, či jen o převzatý text).

U zpravodajských deníků je často uvedeno, že materiál je převzat z ČTK (a asi se za to i platí...).

Jinak pro samotného autora budou samozřejmě dva honoráře za jednu práci vždy milé (třeba takový zedník by musel postavit dvě zdi, ale "novinář" napíše jeden článek, který rozešle na X míst - a má vyděláno wink).

7

... S autorským právem, redakce asi nemá nic společného. Ve zravodajských denících je také ve všech všechno a nikomu to nevadí. A navíc dva honoráře jsou vždy více než jeden a ne každý kupuje všechny modelářské časopisy.

V právních předpisech se příliš nevyznám, ale když vydá jedna redakce jistý článek, tak by měla mít pod kontrolou i jeho další šíření (ať se jedná přímo o úplnou kopii, či jen o převzatý text).

U zpravodajských deníků je často uvedeno, že materiál je převzat z ČTK (a asi se za to i platí...).

Jinak pro samotného autora budou samozřejmě dva honoráře za jednu práci vždy milé (třeba takový zedník by musel postavit dvě zdi, ale "novinář" napíše jeden článek, který rozešle na X míst - a má vyděláno wink).

A co třeba stejné filmy na všech dostupných televizních programech?

Ať žijí dědkové, což takhle špenát by nebyl?

8

Ne ze bych zcela souhlasil s ladousem (podle me by tak maximalne mohla redakce pri "koupi" clanku vyzadovat aby nebyl zverejnen jinde). Ale s filmem je to trochu neco jineho. Tam je obvykle ze autor filmu (pokud neni zaroven "producent") je zastupovan jednim distributorem (tedy redakci u casopisu). Televize zde neni analogii k redakci.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Tak u filmů se skutečně tvrdě platí za vysílací práva, podobné je to u hudby...
V žádném případě to nelze srovnávat s časopisy wink.

10

Koukám, že případ pilných autorů ( myslím pilných co do obesílání různých redakcí týmiž materiály) zaujal veřejnost víc, než co jiného. Tedy různě velký kousek pravdy má skoro každý.
TEDY : Jestliže autor pošle do redakce článek, a redakce jej uveřejní, je na ní, aby si s autorem sjednala, že týž materiál neuveřejní v jiném periodiku. Pokud si to nesjedná, a autor týž materiál s nějakými kosmetickými úpravami pošle ještě na více míst, tak redakce nemá obranu a nemůže tomu zabránit. Něco jiného je ovšem, jestliže si už otištěný článek chce převzít jiný časopis, např. proběhla tu informace o tom, že RC revue chce převzít články otištěné v polském časopise Modelarz. To je převzetí článku jako takového, byť po překladu, a s tím článkem má právo nakládat redakce, která jej v určité podobě a znění otiskla. Tolik zjednodušený  právní rozbor.
Jinak za sebe rovněž nesouhlasím s tím, aby týž materiál, byť sebezajímavější, byl otištěn ve dvou časopisech. Já totiž kupuji všechny, a pokud k něčemu takovému dojde, cítím se být poněkud ošizen. Prostor v tom druhém časopise by se totiž dal použít k uveřejnění něčeho jiného. Navíc těch informací o loďařině až dosud moc nebylo. K.S.

JUDr. Karel Sochor koncem února 2019 zemřel.
Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Když jsem si četl diskuzi na toto téma tak jsem se rozhodl přispět i tou svoji trochou do mlýna. Pracoval jsem cca šest let jako redaktor  časopisu (ne modelářského) a s autorskými právy jsem se setkával dost často. Většinou jsme otiskovali články našich zaměstnanců (protože psaní článků nebyla jejich pracovní náplň tak samozřejmě dostávali patřičný honorář).
Několikrát jsem se setkal s tím, že jejich článek byl otištěn i v jiných novinách. Opravdu záleží na tom jak a pro koho se ten konkrétní článek píše. Když ho psali pro nás, nevadilo nám, že ho uveřejní i jinde a dostanou honorář podruhé. Přeci jen lidí co čtouvšechny noviny není mnoho (i když se takoví najdou také).
Pokud se na nás obrátili z jiných novin, že by rádi otiskly článek, který jsme uveřejnili my, tak jsme je odkázali na autora, protože držitelem autorských práv je ten autor.
Takže záleží na tom kdo je držitelem autorských práv, zda redakce nebo autor, pokud autor tak mu nikdo nemůže bránit, aby to prodal do několika novin najednou. Koneckonců tak to dělají i novináři a hlavně fotografové na volné noze běžně...

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu