201

Re: První středa v měsíci

ZBl napsal:
ladous napsal:

Červenec má 31 dní, je vás v Praze aktivních pět a půl, ale srazy budete dělat v jeden čas na různých koncích Prahy? To už se můžete rovnou scházet přes videokonferenci mad

Tak to ber tak, že v Modřanech to bude neoficiální akce pro ty, kterým se Prosek z jakéhokoliv důvodu nehodí. To se smí ne? smile

samo že může...
ale vyhlásit Modřany na druhou středu v měsíci nebo na první (druhý, třetí, čtvrtý) čtvrtek (po, út, pá, so, ne) v měsíci by bylo podstatně lepší.

Tedy aspoň podle mě.

Share

Palec nahoru Palec dolu

202

SH napsal:
ZBl napsal:
ladous napsal:

Červenec má 31 dní, je vás v Praze aktivních pět a půl, ale srazy budete dělat v jeden čas na různých koncích Prahy? To už se můžete rovnou scházet přes videokonferenci mad

Tak to ber tak, že v Modřanech to bude neoficiální akce pro ty, kterým se Prosek z jakéhokoliv důvodu nehodí. To se smí ne? smile

samo že může...
ale vyhlásit Modřany na druhou středu v měsíci nebo na první (druhý, třetí, čtvrtý) čtvrtek (po, út, pá, so, ne) v měsíci by bylo podstatně lepší.

Tedy aspoň podle mě.

Tohle byla záležitost spontánního rozhodnutí. Rozhodně to nemělo vyznít jako bojkot Proseka nebo něco takového. Aby se předešlo křížení termínů, není problém se domlouvat na jiný den. Je to jen otázka domluvy - ostatně jako skoro ve všem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

203

Osobně bych to nevnímal nijak zle. Podstatné, že se vůbec podařilo v Praze po dlouhé době rozhýbat situaci a obnovit tradici pravidelných srazů. Vlastní pojetí potom závisí na vůli potenciálních účastníků. Jistě pravda, že nás tady není zrovna moc (přesně řečeno těch, co o sobě ví a občas se na nějaké akci objeví, zapojují se do DF apod.) a jakékoli tříštění sil není zrovna optimální (včera jsme na Proseku byli nakonec ve třech, ohledně Modřan zatím nemám zprávy).

Jenže je potřeba si uvědomit praktické obtíže (které nemusí být mimopražským dostatečně zřejmé). Praha je veliká a dopravní situace zejména ve špičce katastrofální (leckdy snazší přejet po venkově desítky km, než se probojovat pár km po hlavním městě). Ve všední den navečer po práci prostě není reálné trmácet se na druhý konec Prahy. A jelikož každý bydlí a pracuje někde jinde, nemá tento rébus řešení. Ať se zvolí jakákoli lokalita, vždy to někomu bude či naopak nebude vyhovovat. Aby někteří nebyli dlouhodobě diskriminovaní, zavedlo se střídání lokalit na severu a na jihu.

Překrývání termínů jistě není nejvhodnější, ale i kdyby se srazy konaly každý v jiný den, tak to nic zásadního neřeší. Vždycky to bude tak, že někteří lidi se budou preferenčně scházet někde, a jiní zas jinde. Málokdo obsáhne oboje. Pro mě osobně je frekvence jednou měsíčně celkem vyhovující. Každý týden by bylo moc, to bych prostě pravidelně nedával a dvě akce v jednom týdnu (byť následované delší pauzou) bych zvládl pouze výjimečně a nárazově. Kromě modelů mám ještě řadu jiných aktivit a nelze naplno zvládat vše.

Co mi však přijde šikovné, pokud z nějakého důvodu nezvládám pravidelný sraz první středu, tak mít možnost nějaké náhrady v daném měsíci. Také  myslím není třeba rigidně trvat na přesném jízdním řádu. Když je zrovna příznivé roční období, tak je klidně možné se v případě kladného zájmu u vody sejít častěji a naopak (viz. zima, kdy se ze zřejmých důvodů nic nepořádá a modelářské akce mají další pauzu). Pokud třeba bude zrovna na první středu špatná předpověď, či více lidí ohlásí, že nemůže, tak proč termín srazu operativně nepřesunout. Ani nechci nikomu vnucovat svou představu, pokud má někdo chuť se scházet jinde, jindy, jinak často atd. než vyhovuje mě, nechť tak klidně činí. Lépe když je více možností a větší pestrost, než aby bylo zcela mrtvo.

Každopádně mi přijde dobré tady o chystaných srazech referovat, aby byl přehled a každý se podle toho mohl zařídit dle sebe. Když jsou informace takto veřejné, může se o srazech dozvědět kdokoli, co sem zavítá. Srazy nejsou privátní kluby ale otevřené všem. Jistě tu po Praze musí být mnohem více lidí s lodními modely, než ten současný omezený okruh (zrovna včera jsme na to s Dejvem narazili). Nedělal bych z toho vědu a neřešil kdovíjakou organizaci. Vždyť jde pouze o neformální a spontánní aktivity lidí, co se prostě jen tak chtějí setkat na bázi společného zájmu, nic víc.

Share

Palec nahoru Palec dolu

204

PetrP napsal:

Podstatné, že se vůbec podařilo v Praze po dlouhé době rozhýbat situaci a obnovit tradici pravidelných srazů. Vlastní pojetí potom závisí na vůli potenciálních účastníků. Jistě pravda, že nás tady není zrovna moc (přesně řečeno těch, co o sobě ví a občas se na nějaké akci objeví, zapojují se do DF apod.) a jakékoli tříštění sil není zrovna optimální (včera jsme na Proseku byli nakonec ve třech, ohledně Modřan zatím nemám zprávy).

Ber to tak, že kdybych náhodou projížděl skrz Prahu v tento čas, samou radostí bych nevěděl, kterou skupinku modelářů si vybrat. Kdysi jsem se takto nachomýtl ke středečnímu srazu v Braníku, hodinku si tam odpočinul u vody, a pak pokračoval v jízdě někam do horoucích pekel.

Ohledně oslovení dalších účastníků se to má tak, že časopisy stále ještě čtou lidé, kteří žádná DF nesledují a třeba by vyrazili, jenže to by se v těchto dnech musela poslat pozvánka na zářijový termín s uvedením lokality wink.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

205

V Modřanech jsme se sešli taky ve třech. Dva s plovoucími modely, já jen s rozestavěným, ještě neplovoucím.
Vody  bylo dost (plný stav), hladina vcelku čistá, ptactva umírněně ( a z lodiček mělo respekt), psi, kromě jednoho, na lodě neútočili. Výpusť a lávku k ní obsadila koupající se veřejnost, ale nebyl problém loďku odtamtud vypustit.
Vše proběhlo podle mého mínění na pohodu, trochu se pojezdilo, něco málo pohovořilo. Příjemný podvečer.

Nevidím problém se svoláváním srazů mimo oficiální termíny (první středa v měsíci). Jak píše Petr, je to otázka dohody, chuti a možnosti přijít. Kdo trochu sleduje MoNaKo, a má zájem, ten se dozví. Další možností je svolávat se prostřednictvím telefonu (ti kdo je na sebe mají). Bohužel, svolávat srazy prostřednictvím časopisů je trošku kostrbaté. Takovou dobu dopředu nikdo neví, jestli mu do toho nakonec něco nevleze nebo že to neumožní počasí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

206

Tak to sice ano, ale pořád lepší mít více možností na výběr, než žádnou. Dále bych v takovém případě považoval za přirozené kritérium, z které strany by dotyčný do Prahy přijížděl a tedy kam by to měl dopravně jednodušší. Víkendy (viz. Lužiny apod.) to bývá celkem v pohodě, ale všední den navečer je tady dopravní peklo.

S těmi časopisy zajímavá poznámka. Ani by mě nenapadlo, že je dneska ještě takový přístup možný. Osobně sleduji časopisy nepravidelně a pouze za účelem četby zajímavých článků, nikoli kvůli informačnímu servisu. Na to je tisk zoufale nepružný. Rozumně inzerovat se takto dají leda větší akce připravované dlouho dopředu. V případě těch drobných improvizovaných srazů bych si leda dokázal představit inzerát ve smyslu, že se někde pořádají pravidelné měsíční srazy v určitý čas plus odkaz na kontaktní osobu a doporučení sledovat aktuality na internetu.

Když se nakousla ta média. Sám třeba nejdu ve všem s dobou a leccos mi pravda uniká. Kromě Monaka znám pár dalších DF, ale většinou jsem je neobjevil sám, ale na cizí upozornění. Je možné, že řada lidí vůbec o Monaku a jeho DF neví a o našich srazech se tak logicky nedozví. Dále dneska frčí různé sociální sítě, k čemuž se však stavím negativně a toto dění jde zcela mimo mě. Pokud by se tedy třeba nějaká skupina modelářů domlouvala přes facebook, neměl bych vůbec šanci to zjistit. Zřejmě tedy dobré využít k propagaci různé kanály, aby se informace donesly k co nejvíce lidem.

Share

Palec nahoru Palec dolu

207

Zdravim, tak jestli mužu taky pár řádek - letos jsem se začal prvně "družit" právě tady na tom rybníčku v Modřanech, který mi max. vyhovuje. Bydlím totiž nedaleko a jsem hlavně modelář-skladník, což mě teda nešlěchtí, ale chci se snažit být už víc na vodě. Rybníček na Proseku znám, ale z Modřan navečer tam jet je o nervy. Ale byl jsem párkrát sólo na Košíku a tam se mi to teda líbí, tak budu sledovat tamní dění. Před časem (vloni) jsem psal myslím na RCmánii, jak mě tam vytrestala labuť, málem mě potopila velkou polomaketu vojenskou a smetla mi kusy nástavby, děsně agresivní husa ... Takže teď prvního jsem jezdil s BR503 a na příští první středu asi vytáhnu Torpedoborec 40 ... tak ať se nám daří.

Share

Palec nahoru Palec dolu

208

Každému vyhovuje samozřejmě to co je nejjednodušší.
Jsem od Neratovic, pracuju v centru a dost dobře vím jaké to je jezdit ve špičce přes město. Plus mínus mě zatím práce jak takž dovolila se do Modřan dostat na čas.

Přes pracovní týden, o první středy v měsíci je prostě pro některé méně reálné se dostat na sraz na jihu nebo severu, takže proto jsme začali střídání ob měsíc. Jenže jak bylo správě podotknuto, dělat najednou dva srazy je zbytečná fragmentace sil, rád bych např dojel na jih, ale jako organizátor prostě ten stejný čas organizuju sever.
Zkusme proto najít nějaký šikovný (čti zapamatovatelný) termín, kdy by se konaly jižní srazy. Ve výsledku by pak byl realizovaný nápad na první středu v měsíci například Prosek, za dva týdny na to například Modřany. Dva termíny, možnost dojet na oba (pro ty co by chtěli).
Dejte tipy.

Samozřejmě když už se bavíme o srazech, možná by bylo zajímavé udělat na nějakém neutrálním místě o víkendu třeba ob dva měsíce sraz, abychom se mohli sejít dohromady a pojezdit. Momentálně nejbližší jsou Lužiny 1.8. pořádané Ladousem, další termín bychom mohli stanovit později. A samozřejmě ty termíny rozšířit mezi další známé (i na jiných fórech), protože né všichni chodí na Monako.

Co myslíte?

Share

Palec nahoru +1 Palec dolu

209

S obyvateli a jinými návštěvníky vodních ploch mohou nastat problémy, to je fakt. Zvířata jak která, kachny (které si právě Modřany dost oblíbily a Prosek docela taky) snad hrozbou nejsou, alespoň jsem neslyšel o agresivním chování. Ohledně labutí již ano, ale dosud jsem naštěstí s nimi neměl incident. Na tom Košíku bývá s ptactvem problém, že znečišťují molo. Se psy to chce vždycky ostražitost, bohužel existuje nespočet negativních zkušeností, že mnozí páníčci němají své miláčky pod kontrolou a ti si dělají co chtějí, včetně útoků na vše pohyblivé v dosahu (živé i neživé tedy včetně modelů). V teplém počasí lidi často vodí psy k vodě koupat, tedy potenciální riziko konfliktu. S lidmi je to také všelijaké. Podobně jako se psy, problémem mohou být nevychované děti, co třeba mají za zábavu po modelech házet kameny apod. V letním horku může znamenat problém už jen ten fakt, že lidi houfně táhnou k vodě a obsazují kdejaké volné místo a na bezpečné vyplutí s modely prostě chybí prostor. I v případě, že nikdo nechce úmyslně škodit můžou modelům působit problém vlny vyvolané pohybem lidí ve vodě a šířící se na značnou vzdálenost. Těch koupajících se lidí jsem si všiml v Modřanech už loni a ostatně nejen tam (všeobecně břehy Vltavy, východní břeh Hostivařské přehrady atd.). Na jednu stranu se nelze zrovna divit při výši vstupného a přeplněnosti pražských koupališť. Na druhou stranu jsem získal dojem, že na těch neoficiálních místech bývají větší měrou zastoupeny různé problémové sociální skupiny, s kterými bych se rozhodně nechtěl dostat do konfliktu. Tedy fajn, že při nedávném srazu v Modřanech vše proběhlo v poklidu. 

Ohledně pořádání srazů bych se nebránil dalším iniciativám a inovacím. Pokud lidi mají zájem tak proč ne. Fakt, že při pravidelném střídání vychází termín jednou za dva měsíce, což může být málo. Pokud by se ujalo každoměsíční pořádání jak na severu tak na jihu, otázka s termíny. Pokud by to bylo v jednom týdnu, zřejmě by to moc lidí nedávalo a spíš asi lépe druhý termín vprostřed měsíce, aby to bylo pravidelnější. Na druhou stranu z vlastní zkušenosti vím, že mnohdy funguji nárazově a střídám svou pozornost mezi různými věcmi. Může mi pak naopak přijít vhod, pokud se sejde více podobných akcí krátce po sobě a poté si zas dám delší dobu pauzu a zaměřím se na něco jiného.

Častější pořádání větších srazů o víkendech by klidně mohlo být. Aspoň by se rozšířila paleta příležitostí proti dosavadní praxi (několikrát za sezónu Lužiny případně něco dalšího). Když se někomu zrovna nehodí určitý termín, nemusel by čekat tak dlouho na dlaší příležitost. Kdo je hodně družný a má zájem se scházet častěji by měl více příležitostí. Úskalí se může skrývat v určité devalvaci (příliš časté akce ztrácejí svou vyjímečnost, dříve se to omrzí, mnozí nebudou stíhat častější účast a na jedné akci se prostě z různých důvodů nikdy nesejde naráz tolik lidí a budou se míjet apod.). Také by šlo jistě namítnout, že se jedná o další tříštění sil a že místo toho by lidi měli spíš dorazit na jiné již jinde existující akce. Jenže se dá opět namítnout, že mnozí prostě nemají čas jezdit někam daleko a zabít celý den či dokonce víkend a tak raději upřednostní kratší akci v pohodlném dosahu atd. O tom by se jistě daly vést věčné spory. Za sebe nic proti rozšíření možností nenamítám. Sice dopředu vím, že prostě nebudu vše stíhat, budu muset volit a vybírat, ale pořád lépe mít možnost volby, než volbu žádnou.

Ještě ohledně míst pro srazy bych se pro větší akce přimlouval spíš za větší vodní plochy (jako Lužiny). Třeba Prosek je fajn na ty menší středeční srazy, ale když se tam sešlo lodí více, přišlo mi na těch malých jezírkách už moc těsno. Otázka vhodných vodních ploch v Praze je také dávno známá věc a bohužel ne tak snadno řešitelná. Tedy zatím aspoň dík za těch pár solidně fungujích míst.

Share

Palec nahoru Palec dolu

210

Ahoj,
pomalu se blíží první středa v měsíci. Tentokráte se sraz bude konat na modřanském jezírku.
Poznačte si tedy do kalendáře - 5.8.2020 dojít s lodí nebo i bez ní do Modřanské rokle.

PS: Romane, měl bych se objevit s torpéďákem

A ještě na jednu událost v rámci pražských srazů bych rád upozornil. 
1.8. v sobotu odpoledne přijdte na sraz, který se koná na Lužinách, na hodním rybníku. Více informací je v tomto článku: http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … e-prazdnin

D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

211

Ahoj - ....jo s torpeďákem? Tak jestli to stihnu, tak jak jsem už avizoval, vezmu Trp 40 a dáme pretěky :-)

Share

Palec nahoru Palec dolu

212

Já se asi ukážu. Pokud budou fungovat baterky a podaří se mi je nabít, tak možná přijdu i s lodí. Nebo ji přinesu alespoň ukázat smile
Začátek zase cca 17:30 - 18:00?

Share

Palec nahoru Palec dolu

213

.... tak Torpedoborec 40 nabitej, přezkoušenej, dokonce do něj ani neteče po letech, tak se těšim.

Share

Palec nahoru Palec dolu

214

Ve středu chci na sraz dorazit, nejlépe i s lodí, mám ji zrovna tady v Praze v pohotovosti vzhledem k sobotnímu srazu na Lužinách. Snad budu včas stíhat z práce a snad nebude provoz moc hustý. Počasí by snad tentokrát mělo být optimální, žádné vedro a pršet by už ve ST dle předpovědi nemělo.

Na torpédoborec 40 jsem zvědavý, znám ten starý plán, ale postavenou loď jsem viděl jedině na fotkách, nikoli reálně na vlastní oči. Tak snad se nás s vojenskými loděmi tentokrát sejde víc.

Share

Palec nahoru Palec dolu

215

Včerejší sraz u Modřanské nádrže se myslím vcelku vydařil a až na výjimku jsme snad byli spokojení. Někteří dorazili s větším či menším zpožděním, ale vzhledem k délce trvání (bylo hezky a nic nás od vody nevyhánělo) bylo dost času na pokec a každý kdo mohl a chtěl si stihl dostatečně zajezdit. Sám jsem tentokrát loď (monitor) vzal s sebou a potěšilo mě, že se skutečně sešlo dohromady více vojenských plavidel. Jenom škoda, že jsem si modely kolegů nestačil důkladněji prostudovat (což je problém pokaždé, když sám jezdím se svou lodí a musím dávat pozor na ni). Tentokrát se nás sešel nadprůměrný počet, ovšem opět se potvrdil výše diskutovaný problém, že v Praze prostě ve všední den nelze efektivně podnikat srazy vhodné pro všechny. Ať na jednom či druhém místě, vždycky to někomu bude vyhovovat zatímco jiný narazí na nepřekonatelné potíže s dopravou. Za mě ať se klidně nadále pořádají srazy na obou místech. Holt bude jedna parta na severu a druhá na jihu, s tím zřejmě nic nenaděláme. Osobně se to budu dál snažit střídat, případně pokud se nebudou termíny krýt, tak za vhodných podmínek zkusit stihnout v jednom měsíci oba srazy.

Torpédoborec jsem včera zaregistroval, pěkný a plul také dobře. Akorát na můj vkus silně nemaketově přemotorovaný (na plný plyn v kluzu, příď vysoko z vody).

Share

Palec nahoru Palec dolu

216

Ahoj,
ano, souhlasím s Petrem. Černého Petra jsem si vytáhl já a z Neratovic na severu jsem jel na Modřany šílených 90 minut. Prostě pracovní den odpoledne.
Takže chtě nechtě pouštím Modřany a vracím se k pravidelným Prosekům. Tam mám šanci se i se špatnou dopravou dostat na čas (což bych jako organizátor měl), potenciálně se ještě dostanu na východ (pokud tam něco najdeme), ale jih je pro mne prostě šílený.

D.

PS: ostatní lodě, hlavně těch co před mnou utekli, jsem neměl šanci ani zahlédnout..... big_smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

217

... tak Torpedoborec 40 byl moc rychlý, tak zkusim příště pomalejší Grimmershörn, to bude louda. Ale zase má luxusní zvuk naftového motoru. Sice jako stabilní chod bez náběhu a zrychlování, ale tak nemužeme mít všechno (stažený zvuk na flash disk)

Share

Palec nahoru Palec dolu

218

Ahoj,
tak se blíží další první středa v měsíci.
Datum je to 2.9.2020 a místem srazu je Prosek.
Zvolil bych pro změnu předposlední jezírko v kaskádě, nachází se hned vedle spodního (posledního) jezírka, co má vedle sebe restauraci. Důvod je snadný, je asi nejčistší, bordel je splaven vždy až dolů.
Čas srazu je tradičně stejný, a to po 17:30.
D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

219

Zdravim,
ale sorry, Prosek nedávám, jsouce z Modřan. Snad se někdo ukáže i tady (Modřany jezírko)

Share

Palec nahoru Palec dolu

220

rakos napsal:

Zdravim,
ale sorry, Prosek nedávám, jsouce z Modřan. Snad se někdo ukáže i tady (Modřany jezírko)

Zdravím,
jsouce od Neratovic jsem zvládal - i pozdě - dorazit i do Modřan. smile
Určite se někdo ukáže i v Modřanech.

D.

Share

Palec nahoru Palec dolu

221

Pánové, takhle tedy ne. Jestli někdo na vybranou lokalitu nemůže, ať klidně svolá sraz k sobě, ale proboha vás prosím, svolejte ho na jiný den. Měsíc je dost dlouhý, aby došlo na všechna místa.

Jakmile tady i za měsíc narazím na podobnou partyzánštinu, budu konkurenční srazy mazat.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

222

Přimlouval bych se za větší smířlivost. Nátlakem se ničeho nedosáhne a jedině to vzbudí odpor a opravdovou rebelii. Povinná jednota a vynucovaná aktivita nikdy nic dobrého nepřinesla, jak víme z historie. Nerad bych tu viděl vzplanutí vášní a vznik či rozšíření osobních averzí.

Určitě bych se ale přimlouval za využití jiných termínů, pořádání srazů ve stejný čas na různých místech mi přijde mírně řečeno nešťastné. A aby bylo učiněno formalitám za dost, zřejmě by se slušelo, aby se příspěvky ohledně srazů v Modřanech kromě oficiálních prvních střed objevovaly spíše v patřičné sekci http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … 62&p=2

Share

Palec nahoru Palec dolu

223

.... ok, omlouvám se, že jsem tady coby nový nezachytil pravidla fóra... takže se odsouvám na správný odkaz  Nádrž Modřany :-)

ladous napsal:

Pánové, takhle tedy ne. Jestli někdo na vybranou lokalitu nemůže, ať klidně svolá sraz k sobě, ale proboha vás prosím, svolejte ho na jiný den. Měsíc je dost dlouhý, aby došlo na všechna místa.

Jakmile tady i za měsíc narazím na podobnou partyzánštinu, budu konkurenční srazy mazat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

224

Ahoj,
Stále nejste pozitivně testovaní?
Máte loď, nebo si chcete pokecat?
Máte tuto "první středu v měsíci" - 7.10.2020 - po 17.30 chvíli času?

Pak neváhejte a přijďte na Prosek! smile

Byl jsem zkontrolovat vodu, je jí stále hodně, ještě nezačali vypouštět a navíc díky chladnějšímu deštivému počasí je i čistá.

Pravidla pro nouzový stav říkají, že nás musí být maximálně 20, což rozhodně nebude. Avšak i tak aspoň do kapsy přibalte hadřík na obličej, a ti progresivnější nechť si vezmou celotělový oblek pro práci v kontaminovaném prostředí (hazmat).
Jako bonus: za příchod v OPCH 70, zvaném Atombordel, máte u mě pivo.

D.

Share

Palec nahoru Palec dolu