26

Re: Ponorný systém

DDG moc děkuji za příspěvky,sláva další přínos i do budoucna.Osobně se přikláním k Boříkově skepsi plynového pohonu.Mechanika je mechanika a pokud se opírá o elementární stroj,jako je páka,není co řešit.S radostí umístím tvé fotky zde.Premysl.vesely@tiscali.cz,v případě většího objemu dat lépe Vesely.Premysl@seznam.cz Už se mooooooc těším.

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

oprava Tiscali adresy: premysl.vesely@tiscali.cz,ale opravdu Seznam je kapacitně lepší

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

DDG 51 napsal:

Dostal si tie fotky odo mna?Poslal som to na seznam

poslal,ale reinstalil jsemPCdlo amusím to utřídit do jednotlivých souborů,vydržať pls, a moooooooooc díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

Predčasom som sa zaoberal problémom,aký systém ponoru si zaopatrím do ponorky od firmy Robbe
U-47.
Pozorne som si prečítal príspevky a tiež aj stránky,ktoré sa zaoberajú touto problematikou.
Napokon som zvolil systém ponoru založený na čerpadle z ostrekovača a doplnil som ho elektromagnetickým ventilčekom,ktorý zabezpečuje odvod pretlaku vzduchu pri ponore a prívodu vzduchu pri vynorení.Tu je to možné až pri dosiahnutí hladiny,pretože až tu je možné nasať vzduch do balastnej nádrže. Toto  vylepšenie zabezpečuje,že ponorka nemá snahu sa vynárať a ponárať v dôsledku pretlaku a podtlaku spôsobeného nasávaním a vysavaním vody z balastnej nádrže.

Ďalším vylepšením je výmena pôvodných trubiek hriadeľov vrtuliek ,kde sa ako tesnenie používa  vazelína,ktorá ma brániť vniknutiu vody do ponorky.
Výmena sa týka trubiek hriadeľov vrtuliek,kde som vysustružil  uloženie pre dve ložiska a dva kusy gufera.
Systém zaručuje absolutnú vodotesnosť.

Výmenu bolo nutné previesť aj v systéme uzatvárania tlakového telesa ponorky,ktorý sa zrovna Robbe nepodaril.
Nahradil som ho bajonetovým uzaverom,ktorý tiež zaručuje vodotesnosť.

Uvedené vylepšenia prispely k veľmi dobrým parametrom ponorky,ktorá sa teraz stala statickou a vodotesnou.

S pozdravom
Predseda

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

chtel bych pomoc s rozhodovanim.protoze chci stavet trup sam tak se chci zeptat na dve varianty"1-pouzit klasicke zavodnovaci nadrze na obouch stranach jako u skutecne ponorky-pohon by zajistovalo but cerpadlo nebo kompresor(ponorka bude mit podle me stabilitua potopeni bude realisticke)
2-použít dvojici pistu je to podle me jednodusi z hlediska regulece nasavani vody neš u předesleho sistemuale zase je to vice součastí ve vnitřku ponorky.
ja bych preferoval spise tu prvni variantu aji za cenu slozitejsi regulace napleni nadrží.Nebo pokut ma nekdo jiny postreh tak mi dejte vedet .Asi je jeste duleze ze ponorka bude vetsich rozmeru kolem 1m.

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

Pokiaľ som správne pochopil tak by ste rád postavil nemecku ponorku rady VII.Ja uvedený model vlastním a už druhu sezónu používam. Je v nej  statický systém  ponoru Engel./piestový/Pri merítku ponorky 1:40 bolo treba použíť 750 ml nádrž.V tomto prevedení ponorka ma predpísaý ponor a realistický ponor.Časom som však prišiel tiež  na myšlienku využitia bočných originálných balastných  nadrží. Myslím,že dnes by som určite išiel touto cestou.Pokiaľ sa týka rozhodnutia akým spôsobom ,tak tu by som odporúčal systém,ktorý použil kolega pri ponorke Curie.Systém je uverejnený v RC revue 1/2009.Tu by ste určite mohol využiť aj prebytočný vzduch tak ako to uroibil kolega,pretože u uvedeného typu ponorky by som použil aj nádrže v prednej a zadnej časti.Túto možmnosť som začal zvažovať,nakoľko uvedený model je pomerne zložité vyvážiť do podoby realistického ponoru a vynorenia.,Pokiaľ by model mal iba 1 meter ,tak tu by som zvolil systém Otta Geržu.Mal som možnosť ho vidieť naživo a v tomto merítku je dokonalý.
S pozdravom
Predseda

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

v bočních nádržích se může přelívat voda za pohybu,jsou moc dlouhé a při spuštění motoru se voda nahrne dozadu a naopak,spolehlivě mohou pracovat jen prázdné nebo plné,

model Merrimack,jeho provoz,vývoj systémů,praktické zkušenosti z provozu za 15 let

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

k tem prepaskam je to dobrej postrech pro naplneni bych pouzil kompresor,zda se mi to lepsi nes cerpadlo,vzduch  bych nechal cerpat do zasobniku a potom ventilem zase zpet do nadže na vytlaceni vody.

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

nevite nahodou kde se da sehnat tokove cerpadlo nebo kompresor pro modely ponorek nebo z ceho to pouzit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

zdravim zde sou zajimave clanky o ponorkach a  hlavne o ponorovani http://www.micer.wz.cz/clanky/lode1.html.

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

denis napsal:

zdravim zde sou zajimave clanky o ponorkach a  hlavne o ponorovani http://www.micer.wz.cz/clanky/lode1.html

Nerad bych bral iluze, ale vesměs se jedná jen o seznam článků z RC revue ;-).

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

37

kompresor žere moc proudu,než se z ponorných nádrží natlačí do zásobníku,ale to v nich již musí být natlačen rezervní objem pro vynoření,lepší mi připadá mít tam tlakový zásobník a pomocí něho vytlačovat vodu z nádrží,na to stačí jen ventil na puštění plynu,a malou lahev která se dá plnit u potápěčů

model Merrimack,jeho provoz,vývoj systémů,praktické zkušenosti z provozu za 15 let

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

omlouvam se za ten odkaz le nejak sem to splet pokut ma nekdo zajem mam nejake planky z knich  a to ponorky  VII C a moreni ponorku ruske vyroby typ neznam.

Share

Palec nahoru Palec dolu

39

čiré plastové roury různých průměrů,plastové desky,...

Značky Kladno s.r.o., ČSA A9 3220 B
Kancelář: Gen. Klapálka 1381
272 01 Kladno 
Czech republic 
tel.,fax.,zázn.: 312 247 088
tel.,fax.,zázn.: 312 240 333
tel.,fax.,zázn.: 312 242 463
www.znackykladno.cz

Share

Palec nahoru Palec dolu

40

denis psal:
zubove cerpadlo by se muselo vybavit nejakym ventilem ktere bude ovladane servem .pokut mas nejake informace kde se muzu dozvedet vice o Merrimacu dej mi vedet dik

Unik vody v kľudovom stave ponorky cez zubové čerpadlo je len jeden a to celkovo hravo riešiteľný problém.Môže to byť aj ventil  zo serva a hadičky.Páka tlačí na guličku umiestnenu v T kuse a a táto zatláča hadičku tak,že ju uzavrie.
Problémom je  však tlak ,ktorý vzniká pri načerpaní vody  do tlakovej nádrže pri ponorení. Tu sa buď použije vak,ktorý sa rozpína,alebo je nutné prebitočný tlak pri použití pevnej tlakovej nádrže odviesť mimo ponorku.Tu je potrebný ďalší ventil.
To isté sa opakuje aj v opačnom garde,kde podtlak zabraňuje čerpadlu vodu vyčerpať.
Pokiaľ sa použije vak/napríklad na infuziu /je potrebne na jeho vrchol umiestniť spínač,ktorý zabráni pretlakovaniu a prasknutiu.Ďalším možným riešením je použitie plastovej flaše čiastočne meniacej objem,ale tá sa nedá naplniť  úplnne.Výhoda tohto riešenia  je v tom,že pretlak by sa dal ventilom udržať vo flaši a pomohol by pri vynorení-vyčerpavaní vodyz tlakovej nádrže.
Ďalším riešením je použiť Peristaltické čerpadlo ,ktoré je možné získať z pokazenej atramentovej tlačiarne,
niekde v servise kde ích opravujú.Tu funguje na odsávanie prebytočného atramentu.Toto čerpalo presne dávkuje vodu,neprepúšťa tlak v kľudovom stave,je pomerne malé/záleží na výkone/.Tu sa však znova nevyhneme tlaku a podtlaku.
S pozdravom
Predseda

Share

Palec nahoru Palec dolu

41

Myslím,že tu hovoríme o tom istom.Tlak,ktorý vzniká v uzatvorenom telese ponorky je problém,ktorý poškodzuje manžety na ovládaní serv a podobne.To je moja osobna skúsenosť po sezóne fungovania tohto,spôsobu statického ponoru.Ďalším problémom je aj pretlak v balastnej nádrži,ktorý výrazne obmedziuje jej kapacitu a tým aj využiteľnosť pri ponore. O tomto tlaku som ja písal.Ten je treba s balastnej nádrže odviesť a tak využiť jej kapacitu na 100 percent. Tlak môže ísť mimoi ponorku myslím tlakovú časť,alebo do nej a to je to o čom píšeš ty,kde je ho možného použiť na Fail saf,alebo pri vynorení v balastnej nádrži.To však iba v prípade,že ponorov je viac ako vynorení.Pretože tu  inak nastane podtlak,zas mám na mysli balastnú nádrž a pokiaľ sú prepojené  tak aj v tlakovej nádrži.Pri výraznom podlaku čerpadlo nefunguje.Toto
sú obmedzenia,ktoré je treba mať na mysli pri tomto spôsobe statického ponoru.Preto som písal,že pokiaľ pôjde pisateľ týmto smerom je potrebné tlak uschovať na vynorenie.Pomocná tlaková nádrž v ponorke a pod.Bez ventilu to však nepôjde.
Predseda

Share

Palec nahoru Palec dolu

42

Dobre nechajme to,tak.Pretože moje skúsenosti určite časom potvrdí aj pisateľ pokiaľ pôjde cestou zubového čerpadla.Nakoniec pokiaľ viem tak tento systém sme prestali používať obaja.Ja s dôvodu,že nevýhody prevládajú nad výhodami a to je pomerne nízka cena za obstaranie tohto systému.
Predseda

Share

Palec nahoru Palec dolu

43

zdravim jak to tu ctu tak sem se asi vydal spatnym smerem ,pordte co pouzit,melo by jit o delku neco malo přes 1,2m takže mista tam bude dost.jeste nejsem pevne rozhodnut tak mi poradte .dekuji.pokut mate i nejake nacrtky tak mi je poslete moc dekuji

Share

Palec nahoru Palec dolu

44

mel sem na mysli pri pouziti toho cerpadla tu tlakovou nadobu kterou natlakuje cerpana voda

Share

Palec nahoru Palec dolu

45

Ja tu vidim niekoľko správnych riešení.

1. Najlacnejším riešením a pritom bude skutočne fungovať spoľahlivo je Peristaltické čerpadlo a ako tlaková nádrž vak s infuzie.Tu je nutné použiť aj ventil na vypúšťanie tlaku a podtlaku a tiež spínač na zabránenie pretlaku.

2. Plynový systém,ktorý spoločne s plavákom zabezpečí dostatočný počet ponorov a spolahlivú prevádzku.Tento systém používa a pozna detailne kolega DDG.

3. Piest,ktorý používam aj ja sa dá vyrobiť aj   svojpomocne za rozumnú cenu.Profesionálne ho vyrába firma Engel.
Treba sa rozhodnúť a môžeme pokračovať podrobnejšie.
Predseda.

Share

Palec nahoru Palec dolu

46

zdravim přecedu pokut by byla moznos vice nastinit jak vyrobit pístovi system svepomoci byl bych velice rad ,tlakova nadoba je velice jednoducha na vyrobu ,zato pist je slozitejsi ale zase u nej odpada přelevani vody .tak pokut by to slo tak mi napiste .Ja bych chtel pouzit tlakovou nadobu bez vaku ale je zde problen s tlakem v nadobe a tim spojene vysokotlake cerpadlo(bude stacit cerpadlo z ostrikovacu?).Ale nebranim se použit pist.dekuji

Share

Palec nahoru Palec dolu

47

chci se jeste zeptat jak ztesnujete hřidele

Share

Palec nahoru Palec dolu

48

To čo píše kolega stojí za pokus.Pokiaľ ti bude stačiť objem,ktorý natlačí čerpadlo k ponoreniu a výške ponoru pri hladinovej jazde ponorky tak by som vec považoval za vyriešenú.Pokiaľ sa týka utesnenia hriadeľov ja používa gufero a ložiská.Pokiaľ použiješ klzné ložiská a na utesnenie vazelínu do vodného čerpadla tak aj tento spôsob je dostatočný.V RC revue 2/2009 je uverejnená skúsenopsť a tiež niekoľko
postupov so zubovým čerpadlom.
Predseda

Share

Palec nahoru Palec dolu

49

to Denis
Pozri vlákno Ponorky/HRIADELE.Firma ENGEL utesňuje lodný hriadel hadicou navlečenou na klznom púzdre-písal som na túto tému príspevok v uvedenom vlákne.
to DDG 51
Vzduch z nádrže Ti NIKDY nevytlačí všetku všetku vodu pretože:1-keď dáš teplú ponorku do studenej vody automaticky v nej vzniká podtlak/studený vzduch má menší objem ako zohriaty/,2-stlačený vzduch v nádrži musí pri vytláčaní vody prekonávať tlak vodného stlpca/v hlbke 1m je tlak vody 0,1kg/1cm2-ale to Ty predsa vieš/
Takže vzduch vytlačí z nádrže cca.90% vody čo úplne stačí,pretože velkosť ponornej nádrže je aj tak asi o 1/2 väčšia ako je potrebné/nádrž sa musí naplniť aspoň do 1/3 vodou aby sa ponorka začala ponárať/.Mám Akulu od Engela a tá má 2 nádrže po 1/2 ltr.Pri 70% naplnení sa ponorka ponorí na úroveň spodku veže.Ale stačí ďalších 15% a ide ku dnu.Takže výsledok-je lahšie ponorku ponoriť/vynoriť ako udržať v stabilnej hlbke.

Share

Palec nahoru Palec dolu

50

Nič to nemení na tom,že v nádrži ostane 20cm3 a nie 2cm3.Na vynáranie to má však zanedbatelný vplyv/20g alebo 2g pri vztlakovej rezerve 300g je smiešna hmotnosť-ponorka ostane po vynorení o 0,1mm viac ponorená ako pred ponorením/.So všetkým ostatným plne súhlasím-najspolahlivejší systém je zvyčajne ten najmenej komplikovaný.

Share

Palec nahoru Palec dolu