1

Téma: USS Saucy PG-65: Přestavba

Stavebnici korvety třídy Flower od firmy Revell v měřítku 1:72 nejspíše nemusím příliš představovat. Avšak za zmínku stojí historie této stavebnice z roku cca 1976, z které bylo možné až do dnešních dnů ofociálně postavit HMS Bluebell, HMCS Snowberry, USS Sacy a HMS Campanullu. A i přes letitost stavebnice, která v dnešních dnech má myslím už pátou re-edici (nyní nazvanou „Technik“), si zaslouží o něco více pozornosti, než výrobce plánoval.

Při stavbě modelu lze jít v zásadě dvěma cestami – cestou první, kdy následujeme stavební návod výrobce. Vznikne nám pěkný model, s trochou úprav bez problému i plovoucí.
A cestou druhou, kdy zašmátráme na internetu, najdeme si maximum dobových fotografií a model upravíme do podoby z fotografie. Bezesporu tím dosáhneme určité jedinečnosti, a i dobové věrohodnosti.

Nemusíte být proroci, abyste uhádli, jakou cestou jsem se vydal, když jsem Saucy poprvé stavěl.

Cestou první.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Nákresy a originální stavební postup výrobce zobrazuje USS Saucy v době převodu z RN do USN, takže typicky britská korveta je na nejznámějších fotografiích již s americkou vlajkou.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cmv0mkrd1is712ca1emn10q1iip3.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cmv0nso4ms3qg293udt43l76.jpg

Nicméně USN si kromě přejmenování lodě časem celou loď pozměnila a přezbrojila na vlastní standardy, čímž vznikla nezaměnitelná modifikace, která se v RN a RCN nevyskytovala. A to je také cílem přestavby.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cmv0u2g39iq1g921cjc1bk014ns8.jpg

Přestavba
Toto je stav před přestavbou:
https://img25.rajce.idnes.cz/d2502/15/15063/15063694_bb8dd10669677f49a1e684ba9f3844d1/images/img_3898.jpg?ver=2

Prvním krokem je očesání paluby. To místy nebylo vůbec těžké, součásti přilepené na svoje místo kolem roku 2002, kdy jsem loď stavěl, nyní již držely jen na čestné slovo. A pak bylo i pár součástí, které jsem musel doslova odfrézovat, jak dobře držely. Výsledkem je holá paluba.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cmv1qn4a1sjg7vp9pl1o216i63.jpg
Tu je třeba zbrousit a odstranit tak nesmyslné naznačení dřevěné paluby, které na korvetách nikdy nebylo. Při frézování také zmizel kýl, stříšky nad okýnky na trupu a zkráceny a pozměněny byly boční pomocné kýly. Na fotkách amerických korvet nejsou na trupu vidět okýnka do podpalubí, takže ty jsou také zaslepeny a zmizí pod barvou.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Protože stavební postup nejde tak rychle vrátím se zas na chvilku zpět ke stavebním podkladům.

Jak je vidět výše, prakticky přestavuji loď podle mizerné fotky levoboku, na které jsou rozeznatelné pouze základní věci a pak je otázka, zda něco nebylo válečným cenzorem vyretušováno (zakryto). Běžnou praxí v tom nejjednodušším stavu bylo zakrývání plachtou klíčových komponent (obvykle radar nebo některé zbraně), případně úpravy fotografií. Naštěstí lze mnoho věcí převzít ze sesterských lodí, které byly viditelně přestavovány podle stejných základních plánů, ale i tak se liší. Nejbližšími jsou pak tedy USS Surprise PG-63 a USS Spry PG-64.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cn1dgtvv17lthnv1ausc3n1lk77.jpghttp://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cn1dhj9d105ge1l1qj0jq7fiib.jpg

Obě mají i poměrně detailní fotografie.
Například na těchto dvou fotografiích je vidět rozdíl v platformě zadního třípalcového děla (platforma sedí přímo na strojovně vs. platforma sedí na podporách), umístění Oerlikonu 3 a 4, a s tím se váže i způsob zakončení zvýšené paluby. A tak dále. Každá z těch lodí to má krapet jinak, stejně tak Saucy. Takže pokud vezmu kousek od jedné a kousek od druhé, složím tak dohromady tu třetí – Saucy.
Mimochodem, nestavím maketu, takže mě omluvte, ale to co nenajdu na fotkách je moje představivost big_smile

PS: Zdroj všech historických fotek je navsource.org

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Všechna čest a uznání k takovému podniku. Osobně jsem nikdy neměl vůli a trpělivost řešit dopodrobna podklady a věrnost shody se vzorem, vždy pouze polovičatě. Rovněž z přestavby bych měl obavy a zřejmě raději volil postavit to znovu. Tedy hodně zdaru do práce a rád se poučím ohledně technologie.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Vlastně to je jednodušší než si myslíš. Většinu věcí si totiž určuješ sám smile
Vysvětlím na příkladu. Tohle dobou zrovna pracuju na kabině kormidelníka. Britové mají 6 obdélníkových oken. Amíci používají kulatá okna, ale nikde na fotce není vidět přesný počet. Tak jsem se koukl na fotky a poměrem velikosti oken s mezerami vůči šířce kabiny jsem odhadnul, že tam může být 6 nebo 7 kulatých okýnek. Tak jsem se rozhodl pro 6... spočítal jsem si, že se tam mohou vejít okýnka o průměru 8mm. Udělal jsem je. Ale zdály se mě moc velký při porovnání s fotkou. Tak jsem to zatmelil a udělal okýnka 7mm průměr. A s tím jsem spokojen.
Takhle to funguje asi u všeho. Uděláš něco, koukneš zda se ti to líbí a zda to má zhruba podobu proti fotce a jdeš dál. Výhoda je, že tenhle typ lodi poměrně znám.

Rozdíl stavby nového modelu ze stavbnice proti přestavbě není tak velký. U nového modelu řešíš celý pohon, kormidlo a vše (+ cena modelu), u přestavby zas jak co nejvíce odstranit starou barvu. Zbytek je stejný. Uříznout to co se nehodí a dodělat co ve stavebnici není. Tmel a brusný papír jsou tví největší přátelé.

Ohledně použitých materiálů pro stavbu - v MPM nebo i jiných modelářstvích se dá v klidu sednat 1mm pvc deska. Mám ještě 0,5mm a 0,3mm na některé věci, ale ta 1mm vede. Na kabinky a podobně, dobře se to lepí a tmelí. Tmel používám v tubě od revellu na plastové modely, ale rád se láme. A pak dvousložkovou epoxy plastelínu. Ta je geniální. Drží výtečně, brousí se taky dobře. A pak lepidla na plasty a taky klasika vteřiňák.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Rozumím, jistě záleží na osobním pojetí. Měl jsem na mysli mravenčí práci se sháněním dostatečných podkladů k precizování shody s předlohou do nejmenšího detailu. Ovšem i se skromnější dokumentací lze leccos udělat, jak dokladuješ. Sice třeba nebude vše zcela perfektní, ale pořád mnohem věrnější, než neupravená stavebnice, co je proti realitě dost mimo.

S přestavbou pravda, že se ušetří dost financí i práce na věcech, co již byly udělány a neprojdou změnami. Z čeho bych měl ale největší obavy jsou ty destruktivní práce. Jistě to chce dost zručnosti a citu, aby se při tom nezničilo víc než je zamýšleno. Osobně mám z těchto technik poměrně respekt (možná přehnaný) a rozsáhlejší úpravy kitů mi přijdou náročnější, než vlastní tvorba ("scratch built"). Na plastikových stavebnicích oceňuji především snadnost stavby díky prefabrikovanosti, pokud se přistoupí k větším úpravám tato výhoda se vytrácí. Osobně jsem dosud stavěl kity pouze z krabičky a ani si nedával práci s pečlivými povrchovými úpravami (tmelení, stříkání barev), různé plastikářské techniky znám jen povrchně. Ovšem bez toho všeho se precizní maketa postavit nedá.

Těmi plastovými deskami myslíš toto? https://www.mpmshop.cz/polystyren-sheet-thickness-10mm (polystyren, tedy materiál z kterého se stříkají stavebnice). To je dobrý tip, ani mi nedošlo, že se to takto prodává. Přitom právě polystyrenové desky bývají uváděny jako vděčný materiál na nástavby a detaily, avšak problém kde sehnat (dříve údajně různé výstražné tabulky apod., ale nyní je to horší).

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Ano, přesně tak. Ty pvc desky jsou přesně tyto. Jsou v různých velikostech, síle a podobně. A taky od různých výrobců. Sehnat nějakou 3mm a výš povětšinou jde, ale rozměry pod 1mm je horší. A pak cena, která taky není úplně lidová. Občas se hodí i různý materiál co dům dal, průhledné pvc z krabice na cokoliv, třeba u hraček, nebo u košile, krabička na CD...

U takovéhle přestavby ti toho hodně zbyde, z originál stavebnice tak dobře pětina. Já ještě paralelně stavím druhou korvetu (už dlouho), tam jdu ale hodně do hloubky v detailech a zbývá mě toho ještě víc. Skoro většina palubní bižuterie.

Třeba až dojde na výzbroj, začne zábava. Oelikony lze koupit jako stavebnici, ale přídové a záďové dělo nikoliv, tam jsem našel jen vytisknuté kusy 3d tiskem za né úplně bezvýznamnou cenu... sad

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Co jsem zachytil, tak ta stavebnice korvety se od reality docela odchyluje a postavit z toho perfektní maketu znamená dost úprav, hodně dílů ze stavebnice se nepoužije a je třeba toho dost dodělat svépomocí. Podrobně to kdysi popsal někde v modelářském časopise přední český lodní maketář Ivan Grňa (Ivankap). Ale to zřejmě znáš.

Pokud jde o děla, to jsou jistě problémové sestavy (drobné a přitom dost členité). Pokud nelze vhodně sehnat polotovar, nezbyde než si poradit sám, v tom duchu jak jsi popisoval. Dobrý web s mnoha informacemi i obrazovou dokumentací k lodní výzbroji je http://www.navweaps.com/ Na základě nákresů a fotek potom nějak vytvořit. Alespoň že 1:72 je příznivější co do miniaturizace. Takové 1:200 by bylo horší (překvapivě podrobně propracované polské vystřihovánky, kanónky v nich bývají sestaveny z řady dílů).

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Ivana Grňu znám podle jména, četl jsem od něj pouze článek na starém Monaku. V mnohém má pravdu, avšak v některých věcech se mýlí. Nejlepším zdrojem informací jsou knihy Anatomy of the ship - Agassiz, Ensign 03 - Flower class corvetes, Ship craft - Flower craft corvettes (od J. Lamberta), Flower class corvettes in world war two (taky od J.Lamberta).

Jako fakt masakr jak vytunit korvetu je vidět na téhle diorámě: http://www.dynamicdioramas.org/MODEL%20 … atsea.html

Jinak díky za odkaz na ty zbraně, tenhle odkaz jsem neznal.... smile

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Zřejmě myslíš tento článek http://www.mo-na-ko.net/lode-Snow.htm a ten je zřejmě identický s tím co vyšel v RC Revue o pár let dříve http://www.rcrevue.cz/casopis-rc-revue/ … slo=1/2003 Evidentně to máš dobře podchycené a prostudované kvalitní zdroje. Odkaz parádní, neskutečné co někteří kitaři dokáží vytvořit. Jen škoda, že podle Navigy je patina tabu. Ovšem to může trápit jen adepty na soutěže.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Dejv napsal:

Ano, přesně tak. Ty pvc desky jsou přesně tyto. Jsou v různých velikostech, síle a podobně. A taky od různých výrobců. Sehnat nějakou 3mm a výš povětšinou jde, ale rozměry pod 1mm je horší. A pak cena, která taky není úplně lidová. Občas se hodí i různý materiál co dům dal, průhledné pvc z krabice na cokoliv, třeba u hraček, nebo u košile, krabička na CD...

U takovéhle přestavby ti toho hodně zbyde, z originál stavebnice tak dobře pětina. Já ještě paralelně stavím druhou korvetu (už dlouho), tam jdu ale hodně do hloubky v detailech a zbývá mě toho ještě víc. Skoro většina palubní bižuterie.

Třeba až dojde na výzbroj, začne zábava. Oelikony lze koupit jako stavebnici, ale přídové a záďové dělo nikoliv, tam jsem našel jen vytisknuté kusy 3d tiskem za né úplně bezvýznamnou cenu... sad

Jaké jsou rozměry desek? prodejce je neuvádí.

A je To . . . .!

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Karolinus I napsal:

Jaké jsou rozměry desek? prodejce je neuvádí.

Mám různé desky:
Tamiya desky 1mm, 2ks v balení, 364x257mm (prý rozměr B4) tehdá za cenu 175,- naší tvrdé měny
Tamiya desky 0,3mm, 5ks v balení, 364x257mm (prý rozměr B4) a cena 165,-
Desky Plusmodel 0,5mm, 2ks v balení, 110x190mm, tehdá cena 61,-

A pak jsem bral desku od Litomyského http://www.litomysky.cz/mat/evdhb.htm

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Takže postup několika dní je poměrný volnému času. Pracuje se stále na hrubé stavbě trupu, především na prodloužené zvýšené palubě. Tady obecně bylo poměrně dost práce, protože je zapotřebí zajistit podobu z fotografie a také rozebíratelnost – leze se tudy do trupu, takže jsem ladil slícování. Nedopadlo to úplně ideálně, avšak ještě v mezích tolerance mé ne-makety….

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Zde je vidět upravené zakončení zvýšené paluby. Na místě Oerlikonu z modelu se pak bude nacházet jiný, krapet propracovanější...
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cnhpkrpu17aahuu1u4s1kqhou96.jpg

Další z drobných detailů je například posunutí lanových průvlaků skrze bort (od pacholat) více dozadu. A také jejich orámování. Ostatně celá záď modelu z dílny Revellu a jejího předchůdce je dost zmršená. Je dosti úzká a špičatá. Revell toto nenapravil ani v super-truper stavebnici korvety v 1:144. Tam je záď zase velmi hranatá – ta byla používána především u variant vybavených zařízením na vyhledávání a likvidaci min. A tou Snowberry (na kterou je stavební návod) nikdy nebyla. Bohužel úpravy stavebnice by byly tak rozsáhlé, že se mě do toho prostě nechce.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cnhpkrpu38itfct3t12uo14687.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Také jsem zde v diskuzi nastínil různé problémy, s kterými se setkávám. Především s fotografiemi, které jsou často skoupé na detail. Během práce na trupu jsem začal připravovat i kabinu kormidelníka a obecně superstrukturu lodě. Z fotografie je vidět, že kabina má kulatá okénka, ale není zde přesněji počet a velikost. Jak moje snažení dopadlo je vidět zde (a to i včetně i podkladů). S rozměrem jsem obecně spokojen (na 3-tí pokus), nyní nějaké to začišťování a další úpravy (ještě jich bude mnoho – lávka ke kabině kormidelníka je kompletně zakryta a kormidelník tedy nemá výhled do boků; ostatně stejně to neměly některé korvety RN/RCN…).
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cnhpka061f3ec4dcet4jb3i53.jpg http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cnhpkrpuiqsatv1ch4bl3igt8.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Po  nějaké té době opět drobný stavební příspěvek. Tentokráte bez fotek.
Momentálně probíhá stavba superstruktury, v hrubých obrysech je hotová. Hlavně připravuju různé další součásti, jako zapuštění stožáru a podobně před tím, než začnu přilepovat a barvit části na palubu. Trup je nyní nastříkán tmelem a jsou zabroušeny růné nerovnosti. Taky jsem vytvořil nové lůžko motoru, definitivně přecházím na 600 Boat.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Udělat šedou loď je snadné. Teď přijde na řadu finální barva a detaily.....
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/m/151170/t/p1cqvru0fsb211ur51q401t8l8pl3.jpg

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

PetrP napsal:

...............

Těmi plastovými deskami myslíš toto? https://www.mpmshop.cz/polystyren-sheet-thickness-10mm (polystyren, tedy materiál z kterého se stříkají stavebnice). To je dobrý tip, ani mi nedošlo, že se to takto prodává. Přitom právě polystyrenové desky bývají uváděny jako vděčný materiál na nástavby a detaily, avšak problém kde sehnat (dříve údajně různé výstražné tabulky apod., ale nyní je to horší).

Výstražné desky jsou běžně k sehnání. A to jak na netu (kupovali jsme do firmy), tak i v OBI a pod.
Kromě běžných velikostí (A4...) lze koupit i doplňkové, menší formáty, pokud potřebuješ jen kousek, a taky tenčí.
No, i ty A4 jsou tenčí než desky kdysi bývaly.
Lepili jsme to většinou stejným materiálem (odřezky v Toluenu), jen to chtělo nepřehnat např. koutové spoje, pak to deformoval a naleptalo povrch - nestačilo se to odpařovat.
Naleptání rozpuštěným stejným materiálem je totiž nejlepší způsob lepení.

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Pravda, že výstražné desky jsou běžně vidět v obchodech. Vesměs to však jsou pouze samolepky, anebo tenké fólie z divného plastu. Na klasické tuhé z tvrdého polystyrenu jsem však už dlouho nenatrefil. Ale není třeba shánět hotové výrobky, pokud lze dostat surový materiál. Ty maloformátové destičky z prodejen s kity jsou evidentně předražené, ale když člověk potřebuje jen malý kousek, tak to může mít smysl. Velkoobchodně lze polystyrenové desky koupit mnohem výhodněji (známý mi nedávno v návaznosti na tuto diskuzi posílal odkaz https://eshop.holoubekprotect.cz/DESKA- … tion#anch1 , úplně jsem zapomněl že ta firma ještě existuje). To jsou ceny úplně jinde, ale zas má smysl kupovat, jen když je toho potřeba větší množství. Nedávno jsem v Praze objevil zajímavou prodejnu s modelářským materiálem https://www.promodely.cz/praha6 , mají tam docela výběr nejen polystyrenových desek, ale i jiných plastů a materiálů využitelných v modelařině. Nějaké plastové desky jsem zahlédl i v OBI apod. ale ne vše byl najisto polystyren a navíc příliš tlusté (několik mm) a cena také nic moc.

Když je řeč o plastových deskách, tak je třeba obecně dávat pozor, protože druhů plastů je spousta a obchodní názvy to ještě více zamotávají. Přitom vlastnosti různých plastů se mohou dost lišit a zdaleka ne vše je polystyren. Ten bych  preferoval z několika důvodů. Je to materiál plastikových kitů, tedy ho znám a mohu s ním bez problémů pracovat. Dobře se lepí lepidlem na kity (případně improvizované lepidlo, viz. ty odřezky v rozpouštědle). Souhlas že to je nejlepší metoda. Takový spoj je jako "svařený" a tedy spolehlivý a pevný, u lodí pak podstatná vodotěsnost. Zatímco s lepením jiných druhů plastů mohou být potíže. Něco jde slepit pouze speciálními lepidly, něco skoro vůbec a mě se nechce experimentovat s nejistými výsledky. Na polystyrenu dále obvykle dobře drží epoxidy a také lze očekávat dobrou snášenlivost s barvami na plastikové modely (s jinými plasty může nastat problém).

Share

Palec nahoru Palec dolu

20 Naposledy upravil: Steve7 (30-10-2018 21:47:46)

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Relativně nedaleko máme velkoobchod s různými deskami.
Moc přehledné stránky takové "hangárové" prodejny většinou nemívají, zato ceny jsou příznivé.
Např. Durofol (na kabiny) prodávají na kila. Za cenu pár metrů koupím v modelářském šopu sotva půlmetr a pod.
Přitom fakt není důvod...
Mají tam i PSH desky, tak tam budu muset příležitostně zajet ;-)
Samozřejmě, že chtít půlmetr čehokoliv je pro ně spíš otrava, zatímco nákup většího množství člověka moc nezruinuje a může ""rozpustit dopravné" a ještě je možné podělit kamarády.

Právě proto, že dnes už fakt není jistota, o jaký materiál se někdy jedná, zkoušet drahá lepidla se mi moc nechce, zejména je-li nejen výsledek nejistý, ale hlavně proto, že není vždy jisté, co se s materiálem (tedy slepeným spojem) stane po určité době.
A opravovat třeba rozlepenou nabarvenou nástavbu se spoustou detailů není bez viditelného následku možné.
Proto ten starý kitařský způsob ;-)
Kdysi dávno bylo výborné lepidlo Lepí-M, ale už dávno se nedělá. Contacta od Revellu není špatná, ale ani levná a další lepidla můžou vyhovět třeba jen do nákupu jiné várky desek.

Taky se na Snowberry chystám, už dlouho, jen nějak není kdy...

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Souhlasím s Vámi oběma. Desky se dají sehnat i jnak než s modelářskou přirážkou a to co jsem sehnal je pouze jedna z možností. Nicméně musím u ní vyzdvihnout jednu věc, a to jsou velmi malé tloušťky. Na hrubou stavbu 1mm není problém sehnat desky bokem, na detaily používám 0,5mm a 0,3mm, což už je krapet problém.
Lepidlo Contacta jsem v životě nezkoušel. Jaké je? Mám na hrubé věci Agamu a na čistčí stavbu teď Tamia.

Snowberry (respektive model korvety od Revellu) se dá postavit na mnoho způsobů, Snowberry a i to co stavím já jsou jen některé z možností.

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Na Lepí-M mám též dobré vzpomínky, používal jsem ho ve svých modelářských počátcích v dětství (přelom 80. a 90. let). Později jsem používal Agamu, v poslední době něco podobného levného pod jiným názvem https://www.peckamodel.cz/produkty/lepi … ely/_draco Podle mého pocitového dojmu jde pořád o to samé. Zatím jsem neměl potřebu zkoušet něco drahého značkového.

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Někde se tu probíraly typy lepidel, taky jsem potřeboval poradit.
Snad to ještě někde najdu, potřebuji výhledově (některou zimu ;-)   ) lepit Krabbe Tön. Myslím, že na to bylo vhodné nějaké UHU.
Neznámé plasty jsou problém stejně jako ABS a pod.
A nebo slepit dva různé plasty :-(
Čím jsi to lepil ty?

Jinak s těmi tloušťkami desek a dostupností souhlasím :-)
Ale PSH (někdo píše HPS) sehnat lze, alespoň v těch tl. 0,5 - 0,8  mm - právě v těch "stavebninách".
Na drobnosti z tenkých věcí pak zbývají krabičky od hořčic, jogurtů a pod. Na drobnosti to stačí.

Share

Palec nahoru Palec dolu

24

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Ohledně té Agamy/Draca, myslím, že se jedná stále o ten stejný produkt. Z lepidel se mě zdá, že agama je trochu blíže "plastu rozpuštěnýmu v toluenu", protože když kdekoliv (i na skle) nechám kapku, tak tam vznikne taková šlupička z plastu nebo jiné blíže neurčené hmoty smile Proto Agamu používám na hrubou stavbu (nanesu ji do vnitřních spojů, mimo pohledové plochy).
Contactu někdy zkusím, jen pro test.
Tamiya ve skleničce má dvě lepidla, standardní a "extra rychleschnoucí". Obě po sobě nezanechávají stopu jako Agama, je to čistá tekutina. Ta rychleschnoucí je dobrej smrádek a často se vypaří ještě dříve, než se dostane na místo určení (vyschne na štětečku). Obě jsou klasické naleptávajíci, ale decentně. Díru nevyleptají.
Nejlíp se mě pracovalo s lepidlem Italeri, tomu je nejvíc podobná standardní Tamyia.

Steve7 napsal:

Někde se tu probíraly typy lepidel, taky jsem potřeboval poradit.
Snad to ještě někde najdu, potřebuji výhledově (některou zimu ;-)   ) lepit Krabbe Tön. Myslím, že na to bylo vhodné nějaké UHU.
Neznámé plasty jsou problém stejně jako ABS a pod.
A nebo slepit dva různé plasty :-(
Čím jsi to lepil ty?

Jinak s těmi tloušťkami desek a dostupností souhlasím :-)
Ale PSH (někdo píše HPS) sehnat lze, alespoň v těch tl. 0,5 - 0,8  mm - právě v těch "stavebninách".
Na drobnosti z tenkých věcí pak zbývají krabičky od hořčic, jogurtů a pod. Na drobnosti to stačí.

Ten Krabbe Tön vypadá pěkně, zajímalo by mne z čeho je ten trup. Stavěl jsem pdobnou v loď, Carol Moran od Dumase, byl tam použitý nějaký typ plastu na kterém zaručeně drželo jen sekundové lepidlo. Epoxid nic, lepidla na plasty nic, jen sekunďák.

Jinak u plastů, co ještě používám a na co dát pozor je plastová deska z tvrdé pěny (třeba zde https://www.hornbach.cz/shop/Plastova-d … rtikl.html), hodí se na spoustu blbnin, mám z ní i transportní krabici na loď. Dobře se řeže, ale na lepení jen sekuňdák nebo epoxid. Lepidlo na plast funguje jen chviličku, na zafixování, ale spoj nic nevydrží.

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

Re: USS Saucy PG-65: Přestavba

Dejv napsal:

Jinak u plastů, co ještě používám a na co dát pozor je plastová deska z tvrdé pěny (třeba zde https://www.hornbach.cz/shop/Plastova-d … rtikl.html), hodí se na spoustu blbnin, mám z ní i transportní krabici na loď. Dobře se řeže, ale na lepení jen sekuňdák nebo epoxid. Lepidlo na plast funguje jen chviličku, na zafixování, ale spoj nic nevydrží.

Plasty založené na PVC, ať už třeba novodur, částečně měkčené nebo tvrdé pěny, rozpouští a perfektně lepí tetrahydrofuran (oxolan) popřípadě lepidla, která ho obsahují. Je to spíš studený svar než lepení, protože ve spoji nezůstane cizí přidaný materiál - naleptá oba povrchy, spojí a vyschne.

Share

Palec nahoru Palec dolu